Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou RAM 2× 8 GB a procesor i7-47X0X pro stolní PC HP s čipsetem Intel Q87 Express

Dobrý den,

dostala se mi do rukou zadarmo tato sestava

https://support.hp.com/us-en/product/hp-elitedesk-800-g1-tower-pc/5387466/document/c03808397 (myslím s cca 300W zdrojem).

A měl bych, prosím, dva dotazy.

1.
Jakou paměť 2× 8 GB z Alzy mám koupit, abych co nejvíc využil možnosti počítače a zároveň neplatil zbytečně drahou? A má smysl jí brát na zkoušku (hrozí, že to nebude kompatibilní?), nebo se zkoušet nemusí a můžu jí vzít rovnou na firmu (tím pádem o 21 % levnější, ale bez možnosti jí vrátit)? Je mi jasné, že DDR3, ale nevím, konkrétně kterou ... Aktuálně jsou v tom 4× 2 GB a už žádný slot není volný. HW Info hlásí, že je to DDR3-1600 / PC3-12800 DDR3 SDRAM UDIMM a že běží v DualChannelu a na 800 MHz.

2.
Jaký nejlepší procesor tam jde dát? Respektive bude v tom fungovat i7-4790K? Momentálně je v tom i5-4670 a nějaký výkon navíc by se hodil.

Předem děkuji za konstruktivní rady.

Ta historie je taková složitější, ale v podstatě je to přesně tak, jak píšeš. Jen to nechci koupit blbě, proto se radši ptám, abych maximálně ušetřil. Případně pokud by to třeba někdo měl ojeté ...

A SSD už jsem tam vpálil, Samsung 970 Pro NVMe přes redukci do PCIe x16 ...

A teď mi v tom KUA zrovna zhavaroval Adobe Audition, to bude tím málem ramky, myslel jsem, že se to vleze, tak nevlezlo, půl hodina práce v p.......

Je tam integrovana intel 4600, ale uz mam koupenou GT1030 s pasivním chlazením. Dobře, tak já ty paměti koupím na fyzickou osobu, aby to šlo kdyžtak vrátit, kdyby to nefungovalo, to by mi vzteky praskla žilka, kdybych to sociálně koupil na firmu, a pak to nejelo :-)

Tak děkuju za radu, i když jsi mě nepotěšil.

Grafika je koupená na fyzickou osobu, tak holt kdyžtak půjde, no ... Ještě jsem původně zkoušel vylepšit kartou GeForce 210, ale ta má tak čtvrtinový výkon oproti té integrované, tak to jsem si moc nepomohl.

A spíš mě mrzí, že to má jen jeden x16 slot, ten druhý je x4, a disk je v něm výrazně pomalejší, zejména v sekvenčních operacích ...

A vylepšuju v podstatě jen trochu, a výsledný produkt mi bohatě stačí, a navíc prodám jeden celkem drahý notebook, a k základu toho vylepšování jsem přišel zdarma, takže podle mě to určitý smysl dává ...

To bude chtít vyzkoušet v různých kombinacích, jedna věc je CrystalDiskMark a druhá věc je reálně použití. Z mých použití je na disk nejnáročnější střih audia, a je tam citelný rozdíl mezi tím, když to dělám z toho 850 Pro sata disku a z toho 970 Pro v x16 slotu, ale třeba, kdybych ho dal do toho staršího x4, tak by to bylo stejné. To zkusím večer.

Jo a mimochodem, teď jsem si uvědomil, že disk a grafika spolu v pci-e slotech jedou, vždyť to tak teď je, v x16 slotu nvme disk, v pomalém x4 2.0 obstarožní grafika GF210. Takže já zvedám zadek a jedu k tomu, pak napíšu, zatím velice děkuji.

Pokud je tam standardni pajsl koupil bych

Novou zakladni desku 1600kc
Novy cpu amd 3200 s vga 2400kc
Nove 16gb ram 2100kc
Desku cpu a ram snad strelis za litr.
Budes to mit nove, na firmu, vetsi a rychlejsi ram a to nvme bude aj bootovat.

Pokud zustanes u stareho das litr za ram a tri za bazarovy cpu. Utraceny 4 litry a vykon nikde.

Co je to pajšl?

No jo, to je zajímavá alternativa, to mě vůbec nenapadlo ... Ale problém je v tom, že je to značkový počítač, které se podle mých zkušeností vyznačují značnou stabilitou (což je to, co potřebuju, provozuju to vzdáleně). Počítám, že ta základní deska za 1600 bude spíš low end ... Kromě toho jsem totálně levej, takže stejně by mi to musel někdo dělat, a bootování z nvme bych si nepomohl, naopak, protože teď ze staršího Samsungu 850 Pro sata bootuju, a na tom nvme jsou data, což je další pojistka, kdyby to zdechlo, tak jenom vytáhnu datový disk, strčim do jiného kompu a jedu dál, to přeinstalování dělám už druhý den a furt to nemám. No, trochu s přestávkama :-)

Jinak ten pajšl, to bude asi case, že ...

A ještě mě napadlo, co kdybych té ramky koupil jenom 1x 8GB, pracovalo by to, pokud by tam bylo (2+2) + (8+2) GB ???

jestli umíš procenta, kolik je 2gb proti 8gb? jaký má ta 2gb přínos? je 25% blíž 100% nebo 0?

jakmile chceš osadit 8gb, jedna nemá smysl, celkem 8gb už máš teď, na kancelářské zbytečnosti to stačí.
když potřebuješ víc, vyhoď všechny 2gb a osaď 2x8gb (PC3-12800 DDR3).

ona ta tvoje kombinace je taky možná, jen je to ostuda. a musíš doufat, že si ta směska bude rozumět a uprostřed rozdělané práce ti to nespadne.

nechce se mi kontrolovat co máš za chipset (Intel Q87 Express už vidím) a jakého typu (rank) jsou paměti, máš to přes sebou v cpu-z.

edit: do značkové bedny od hp dost pravděpodobně klasickou atx desku nedáš. vem si nějakou starou a zkus si to, než začneš něco nového shánět.

Procenta neumím, na ta jsem chyběl ... Respektivě je umím tak do 20, a pak už je jich moc, těch pro cent, to se mi pak plete.

Na kartě SPD v kolonce Ranks to píše SINGLE.

A mám teda vzít DDR3, nebo tu verzi DDR3L? Jak CPU-Z tak HW Info teď hlásí, že napětí je 1.5 V.

A ostuda neostuda je mi jedno, jde mi o to, aby to dobře fungovalo, a nedával bych za to víc, než je nutné.

napájení: mohlo by to být jedno, u novějších chipsetů určitě je, ale s ddr3 (1.5v) máš jistotu.

zrovna u patriotu co jsem dával odkaz si nejsem jistý, jestli paměti nebyly dual rank. ostatní výrobci se už věnují jen single rank.
teoreticky můžou v desce jet oba typy, může to být i v manuálu k základní desce (1r/2r), ale určitě bych je nemíchal současně.

procenta: když to má dobře fungovat, míchat extrémně rozdílné paměti nemá smysl, praktický přínos je 0.
třeba kombinace 2x 8gb + 2x 2gb je nesmysl.

2gb ram a 8gb ram budou mít nejspíš odlišné parametry a zapojení paměťových bank. jejich kombinace určitě nezvýší stabilitu.
jestli máš někde 8gb ram, jaké vylepšení navíc přinesou 2gb? proto jsem se ptal na ty procenta - ano, je to o ničem.
když máš plně obsazené sloty paměťmi s nejvyšším taktem co ta deska umí, pak je řadič paměti háklivější na pracovní režim, potřebuje co nejlepší podmíínky. to různé paměťové moduly nejsou.

čili kombinace 2x 8gb nových ram jo, kombinace 2x 8gb nových + 2x 2gb starých ne. a ten tvůj nápad 8+3x2 je stejná kategorie.
ale zakázané to není, je to tvůj pc, zkoušej si co chceš.

No jo, ale čím bych si takovým procesorem pomohl, když v nějakém žebříčku je ten mnou navrhovaný na 77. místě a tadyten 1600AF až na 117. místě https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-4790K-vs-AMD-Ryzen-5-1600AF/2384vsm563877 ?

To už můžu zůstat u stávajícího i5-4670, který mimochodem v max. zátěží má nějakých 55 stupňů :-) a nemusím se s tím patlat ...

Jasně, pochopil jsi to správně. Ale musel bych dělat celý nový počítač, což neumím, takže to někde nechat dělat, což je z mých zkušeností buď zdroj problémů, nebo moc drahé. Takže to asi nechám, jak to je, a až se přeženou ekonomické problémy, koupím zas něco nového značkového.

Každopádně děkuju za rady, zafungovalo to výborně.

Já měl ještě v únoru pc z roku 2011 I7-2600K, koupil jsem 1TB nvme disk taky s řadičem , modifikoval jsem bios aby z nvme deska uměla bootovat. Pak to sice jelo ale grafika jela na 8linek a procesor měl jenom PCIE 2.0. Šel tam dát I7-3700K který už by měl PCIE 3.0 ten jsem se snažil sehnat, prohledal jsem bazary a celou čínu a nejlevnější byl za 2800. Hry se začli sekat s tím nvme a grafikou na 8linkách a pcie2. Tak jsem to střelil a mám nový. Jediné co mě mrzí že jsem nepřidal 3tisíce na R7 3700X. Protože stejně ty peníze někam zmizli a nevím kam :-) Grafiku jsem měl 660 tu sem měnil za 1050ti a teď týden mám 1660 Super.

Takže když vidím že co vše chceš v pc vylepšit trochu mi to připomíná ten můj pc.
A proto Ti píšu svůj názor, že to nemá cenu.

Já to chápu a názoru si vážím a děkuji za něj.

Akorát že:

1. Tebou navrhovanými procesory si pohorším.

2. Já sám to fyzicky neudělám (narozdíl od Tebe), takže to budu muset někomu za peníze dát udělat, a to teda fakt nevím komu, to je pro mě velká nevýhoda a potenciální opruz a riziko navíc.

A hry na tom chci zkusit nějaké aspoň částečně "vzdělávací" nebo jinak "smysluplné", takže honit FPS v GTA5 se určitě nebude ...

A moc prosím o odpověď na to, jestli mám zkusit koupit jen tu jednu 8GB RAM (s možností vrácení, když to nepůjde), anebo jestli kombinovat 2GB a 8GB v jednom páru slotů je blbost.

A o mizení peněz mi ani nemluv :-(

1) podle mě ne. Záleží na tom, co na tom chceš dělat. Userbenchmark může zkreslovat. Beru to, že máš teď fyzicky ten I5 a ten I7 plánuješ koupit.
watch (4690K vs původní 1600 bez AF)

2) uznávám ale do ramky a cpu ses pustit chtěl, nvme jsi namontoval tak jsem bral že to dáš nebo se zeptáš:-)

3) koupil bych 8Gb s možností vrácení. Podle mě to pojede jako 2+2 + 8+0 kombinaci 2+2+8+2 to podle mě nedá ale je to spíš hádání.

hlavně odpoj disky , nastartuj z připravené usb fleshky s memtestem a otestuj to aspoň dvě hodiny ať to nerozesere windows

Ad 1) Teď mám dokonce jen 4670 (bez K), a ten hyperthreading fakt chybí. Chci koupit 4790K.

Ad 2) Co jsem udělal, to byly jednoduchý věci, ve srovnání s děláním celý sestavy, a i ty jednoduchý věci jsem příšerně zprznil, například sata ssd, co bylo původně krásně pevně přišroubované, se teď třese jak ratlík (to nové, přijde mi, že má nějaké mělké díry na šrouby, nebo co, což je mi zas divný). A ještě jsem přitom urval nějaký kus plastu. Takže do dávání desky do casu se fakt pouštět nebudu.

Ad 3) 2+2 + 8+0 je málo, už těch 2+2 + 8+2 je absolutní minimum, abych mohl mít vypnutý swapfile (pokud to tak je, tak ten Audition stíhá dělat, co mu zadávám, zatímco se zapnutým swapem to nestíhá a musím u toho čekat, což mě nebaví). Takže vemu rovnou 2× 8 GB na zkoušku, a protestuju, co to zkousne a co ne. Co nebudu potřebovat, tak vrátím.

DOTAZ. Jaké dva 8 GB moduly mám teda vzít, aby byla největší šance, že to pojede?

To je dobrý ... Jenomže ty kruciše zrovna v Alze nemaj. A navíc takhle dopodrobna už pamětem nerozumím, takže teď fakt vůbec nevím, co mám vzít ... DDR3, nebo DDR3L ? HW Info ukazuje, že ty 4 ramky, co tam jsou, jedou na 1.5V. Takže co třeba zkusit vzít 2x 8GB DRR3L, dát tam jenom je? Tím se zajistí DualChannel a ještě ta Lkovitost, která ale nevím, k čemu je v praxi ve stolním počítači dobrá ... Kurde, už se v tom úplně ztrácím :-(

Pardon, zdržel jsem se při praktickém testování grafické karty :-)

S tím DDR3L já teda nevím, ale teď tam nejsou, teď tam jsou obyčejné na 1.5 V ... Tak jak to teda je?

Jinak grafika a nvme disk v pci-e slotech spolu kamarádí zatím bez problémů ...

No, do starý Z400 workstation jsem nacpal jako paměti kdeco a že workstation s Xeonem bude vybíravější, jsem nijak nepocítil :-) Sežrala všechno, co se jí předložilo.
Nemyslím, že by tudíž novější "obyčejný" desktop měl problém s jakoukoliv pamětí. Krom toho přímo výrobce ten počítač dodával s i7 4770, tam bych si tak jistý nebyl, že to schroustá něco víc..

Ježek ti taktně naznačuje, že za necelou pětku je dnes skoro celý počítač, který bude výkonem asi o 30% lepší, než cokoli myslitelného vsadíš do té prastaré desky.

Ryzen1600AF - cca 2900: https://www.czc.cz/amd-ryzen-5-1600-s-chladicem-wraith-stealth-12nm/278460/produkt
deska - cca 1500: https://www.czc.cz/asus-prime-b450m-k-amd-b450/241086/produkt

Výsledek: moderní PC bez kompromisů. Takže pokud si myslíš, že děláš dobře, když chceš koupit nějakého vyšisovaného Prasowella s vyschlou šedivkou pod IHS, tak ne, neděláš. Ale je to tvůj boj.

No, zapomněl jsi říct, že je to tvůj názor, a objektivně je navíc naprosto pitomý.

Moje varianta: Paměť 2400 Kč, procesor můžu nechat ten, co je, a mám bez práce zcela funkční, obstojně rychlý, tichý a spolehlivý počítač.

tvoje varianta: 5000 Kč + ?2500 Kč deska, zdroj, větráky, kabely plus bůhvíco ještě (samozřejmě že sem nacpeš odkazy na bůhvíjaký lowend, aby se to opticky zdálo, že to jako "vychází") + ?1000 Kč práce aby mi to někdo složil, čili nějakých 8500 Kč plus hromada patlání se s tím, čili více než 3x tolik, a budu mít plus mínus totéž, možná nominálně výkonnější, ale určitě nestabilnější, hlučnější, každopádně noname, atd.

Mimochodem, opravdu jsem se neptal, co všechno si můžu koupit, ale ptal jsem se, jak vylepšit stávající počítač. Divím se, že jsi mi neporadil, abych si šel koupit do Tesca jogurt.

Tak tahle rada se ti fakt nepovedla. Ale nevadí, jsem rád, že jsem ti dal příležitost se nad někoho povyšovat a někomu (kdo se jen slušně zeptal) sprostě nedávat. Asi sis už dlouho nesmočil, že máš tohle zapotřebí.

Tak, jakoupak yntelygentní odpověď vymyslíš, chlapče?

Takže je to přesně tak, jak díš, paměti to schruplo jak malinu. A ten procesor by to chruplo zřejmě taky, dodávalo se to i s i7-4790, ale je to asi příliš drahé, zvažuju teď Xeon E3-1230 v3, ale naslepo se mi to kupovat nechce a vyzkoušet to nemám jak, tak asi chvilku vydržím na existující i5-4670.