Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problém se spouštěním počítače

Dobrý den, mám takový problém se spouštěním počítače. Zakoupil jsem tuhle sestavu počítače cca před měsícem a půl ( vše jsem si skládal sám ) po sestavení pc, jsem si naistaloval windows 10 a počítač běžel krásný 3 dny bez problému. Čtvrtý den ráno jsem počítač zapnul a nedočkal jsem se obrazu ani zvuku, klávesnice a myš nereagují, ale počítač nadále běžel.. ventilátory se točily jak u grafické karty tak i u procesoru a dokonce i ostatní. Takhle hrčel asi 30 sekund a poté se vypnul zhruba na 2-3 sekundy a naskočil zase zpět a stále beze obrazu atd.. takhle se to opakovalo asi 5x-6x jak kdy a potom záhadou naskočil. Jenže přišla první modrá smrt a názvem (MEMORY_MANAGMENT nebo IRQL NOT LESS OR EQUAL, někdy "critical process died" , dnešní ráno dokonce nebyla modrá smrt, ale příkazový řádek kde bylo napsáno (me fw downgrade - request mespilock failed) asi 3 sekundy pak to zmizelo. Včera jsem dostal i modrou smrt " BAD OBJECT HEADER", ale i po tomhle všem si počítač někdy řekne, že prostě naskočí a bude fungovat bez jakýkoliv problémů.. Jakmile načte do Windows, tak potom pracuje bez problému jak nic i když ho restartuji cokoliv, ale jakmile je vypnutý déle... 1 hodinu a více ( si myslím ) , tak v dalším zapnutí naskakují tyhle problémy.

Základní desku jsem poslal na reklamaci a bylo mi řečeno, že základní deska je naprosto v pořádku a nevidí důvod reklamace.
Paměti RAM jsem testoval přes "diagnostika paměti v počítač" výsledek bez Erroru. Poté jsem testoval přes Memtest, který probíhal 7 hodin a také bez erroru. Dálé jsem zkoušel BurniTest taky bez erroru.

Vyloženě jsem už opravdu zoufalý a nevím co s tím a rád bych uvítal jakoukoliv pomoc. Děkuji.

AAA.jpg se jedná o obrázek se sestavou.

no našel jsem starý 500W zdroj to by mohlo stačit ? :-) (jen mi to prostě nebere že počítač fungoval 3 dny krásně a pak zničeho nic tohle)

jinak když jsem ty paměti RAM 32gb dal do mého pc mi začal dělat můj pc bordel.. jen takový poznatek.

výpis hw jako text udělá třeba speccy.

k tomu 500w zdroji: jde o to vyzkoušet chod s jiným zdrojem. tvůj 650w gigabyte si může myslet že jede naprázdno, nebo je to dědictví bůh ví kolik let staré a jaké oem kvality.
než z tebe páčit typ starého zdroje, bude rychlejší, když ho vyzkoušíš.

Zdravím,

asi bych se zaměřil postupně na níže uvedené:

- Deska sedí na distančních sloupcích ? (Jaká je vlastně použitá skříň?)
- Reset Biosu do defaultu
- Opatrně s citem při vypnutém pc domáčknout všechny zapojené konektory
- Vyzkoušet s 1 pamětí
- Taky může nějak blbnout zapínací tlačítko na skříni

ty bsod odpovídaly nenainstalovanému základnímu ovladači pro desku.
+ podezřelá hláška na kompatibilitu ram, ale memtest jsi spouštěl. zkus vyhodit polovinu ram, jestli to pojede.
náhodné pokusy o zapínání zase odpovídají divnému zdroji, ale výměna nepomohla.
zkusit nastavit bios do defaultu, horší to být nemůže.
disk hlásí normální smart parametry bez chyb? viz crystaldiskinfo, i když u ssd je sporný.
kontrola souborového systému na c: je bez chyb?

OK, zkus nabootovat nějakou Linux distribuci z CD/flashky, třeba Ubuntu nebo Mint. Pokud to (opakovaně) pojede, šel bych cestou čisté nové instalace Windows. To sice také nemusí nic znamenat, ale alespoň vyloučíš problémy se stávající instancí Windows.

BTW, tvé problémy s Intel ME okny a hláškami mi připomněly, jak jsem šťastný s AMD, kde takové srajdy nejsou a vůbec mi nechybí. :-)

edit: RAMky jsi nastavil ručně na správnou frekvenci a voltáž? To by taky mohl být důvod, proč se to chová takto - deska má "něco" nastaveno a fallbackuje na nějaké bezpečné nastavení (např. "normované" JEDEC 2400MHz), a proto ti to pak taky neháže žádné chyby.

zkoušel jsem tu naistalovat i windows 7 .. a i windows 10 jsem tu přeinstaloval několikrát .. zkoušel jsem i home edici i pro stejně problem nadále přetrvá

RAMky jsem jenom šoupl do desky a dál nic extra neřešil .. jinak ted jsem nastavil v biosu ručně a uvidíme no ...

Teď byl počítač vyplý asi něco kolem 15 min .. zapnul jsem ho tedy .. asi 1 minutu se točily ventilátory atd.. ale bez obrazu a nic. poté se vyplnul zase naskočil to samé a pak na po 4 naskočil a naběhla mi hláška viz obrázek. + nechápu co tam dělá 2133MHz když mám nastavené 2666MHz

+ příkazový řádek (a7) me fw downgrade - request mespilock failed

tak je to přesně jak jsem si myslel. Systém ti nenabíhá, a to co vidíš je safemode.

Zkus tedy nejprve nastavit 2400MHz + standardních 1,2V. Když to pojede, můžeš navyšovat postupně na 2666MHz při (pravděpodobně) 1,35V - zkoukni datašit k pamětem (nebo nálepky na krabici/modulech)

edit: https://thinkcomputers.org/kingston-hyperx-fury-ddr4-2666-16gb-memory-kit-review/ to vypadá, že těch 2666 dává na 1,2V. Nicméně bych jim 5 setinek přidal (1,25V), časování máš tamtéž.

tak paměti jsou 1,2V i pro 2666MHz. Zkus nejprve těch 2400 při 1,2V. Pokud to bude stabilní, můžeš jít zpět na 2666 a přidej těch 0,05V

edit: udělej CMOS reset (nezapomeň vrátit jumper) a vyfoť v BIOSu jak to máš nastaveno. Přinejhorším to hoď na těch 2133, kde to očividně funguje.

takovýhle problémy jsem naposledy viděl s "recykláty" značky GoodRAM. :-)

Bohužel tady je každá rada drahá. Ale aspoň se naučíš resetovat CMOS skoro poslepu. :-)

Osobně bych tedy šel ještě níž na 2133 při 1,2V a postupně navyšoval frekvence a napětí (bajvoko 2400/1,25V, 2666/1,3V). Více než 1,35V ale určitě nenastavuj, hrozí odpálení procesoru.

Tak to je ten bezpečný default. A držet to bude, protože jsi to v BIOSu nastavil natvrdo a nenechal "kouzlit" automatiku, která velmi zřejmě selhává. edit: "otestovat" to můžeš tak, že PC vypneš (a volitelně odpojíš od napájení - mělo by ale stačit to vypnutí)

Pokud ti stačí tato frekvence (což by IMHO byla škoda a ochudíš se na pár procentech výkonu), tak to takto můžeš nechat.

no jde mi hlavně o to aby prostě počítač bootoval jak má :D není to můj pc, ale pc pro zákazníka, který to takhle chtěl.. já mu to jenom skládal jo. On to má jenom na photoshopy a wordy a powerpointy a prej do budoucna možná bude kupovat lepší grafiku na hry a nevím co dál..

nevím jestli to budeš číst touchwood, ale počítač jsem ještě včera kolem 11 zapnul... udělalo to že se asi 5 sekund točily ventilátory atd.. bez obrazu vypnul se a na po 2 zapnutí naskočil už jak měl.. a to samé udělal mi teď ráno tak já už fakt nevím..a to jsem zkusil dát 1,25V

Jakmile je prostě pc vyplej 5min a déle už jakoby si to nepamatoval a dělá problém..

OK, tak zkus jinou věc: dej ty moduly do černých slotů, případně je mezi sebou zkus prohodit. Tak jako tak bych ale asi zvážil jejich reklamaci, pokud nepojedou ani v těch k CPU bližších slotech (a na 2666MHz).

edit:Jinak co jsem se díval na fotky, tak deska nastavuje poměrně agresivní časování, takže ti možná nezbude nic jiného, než to nastavit ručně. Tohle je mimochodem přesně ten důvod, proč nemám rád Asus.

no tak jsem je teda přehodil do černých slotů a nastavil 2666 a 1,2V a po 5 minutách jsem zapl a zase se vypnul a pak na po druhé najel..

no a ohledně opisování z nálepky na RAM a pak to psát někam do biosu to vůbec nezvládnu :D natož ani nevím co tam opisovat a co a kde a jak :D takže jsem v řiti

no zkusím hledat něco dál a uvidím..

no tady jsem nastavil podle nějakého defaultního datasheetu cosi a ted mi nejde už vůbec :D

Pokud ti to najelo v černejch, tak bych nic neřešil, nastavil 2666MHz a maximálně přidal 0,5V. Důležité je, zda ten BIOS pak ty frekvence drží, nebo zda se snaží "vylepšovat" - to se musíš kouknout následně v BIOSu, nebo na POST obrazovce, případně ve Windowsech např. v CPU-Z.

musíš dělat postupné kroky, měnit vždy jen jednu věc, jinak z toho máš neřízené MonteCarlo.

Nastav 2666MHz, 1,25V, černé sloty a několikrát to vypni/zapni (poprvé to může ještě trvat dýl, ale pak to musí zapínat na první dobrou). kontroluj ve Windows v CPU-Z, že deska opravdu používá to, cos nastavil.

jojo rozumím tomu..

nastavil jsem tedy jak jsi říkal, dělal jsem asi 15 restartu.. a někdy pc jel někdy nenaskočil vubec někdy mu zase dlouho trvalo než mi naběhl na plochu a tak střídavě . a ted poslední spuštění se zase hodil do safe modu kde nastavil 2133 a 1,2 V a nadále se restartuje jak blbý..a ted to hodilo modrou smrt " system service expection" + klasicky memspin clock cosi.. :D

to je tRAS.

viz https://www.gamersnexus.net/guides/3333-memory-timings-defined-cas-latency-trcd-trp-tras

Row Active Time (tRAS):

Wikipedia: “The minimum number of clock cycles required between a row active command and issuing the precharge command. This is the time needed to internally refresh the row, and overlaps with tRCD. In SDRAM modules, it is simply tRCD + CL. Otherwise, approximately equal to tRCD + 2×CL.”

Also known as Activate to Precharge Delay or Minimum RAS Active Time.

edit: všimni si, že Aušus automaticky nasazuje nejagresivnější časování....

Tak snad sláva. :-)

Ona to je asi kombinace agresivního Aušusu a levných ramek.. bohužel ta úporná snaha desky narvat tam co nejlepší časování je v mnoha případech kontraproduktivní. Ale já to chápu - v grafech u testů desek to dá procento navíc a deska tak zvítězí...

edit: Teď bys to měl ještě prohnat memtestem aspoň na 2 celá kolečka...

edit2: a "pro budoucí generace", až majiteli chcípne baterka, provede update BIOSu, nebo si kindertaktováním umrtví stroj a následně smaže CMOS, bych doporučil někam dovnitř dát nálepku s popisem funkčního nastavení RAM, protože třeba za rok až dva to může být už absolutní detektivka, protože si nikdo nebude pamatovat, jak to bylo původně nastaveno.

no počítač stále blbne furt nefunguje jak má.. stále problém s bootováním já fakt nevím no už prostě

zatím majíteli dávám svůj náhradní pc a s tímhle vůbec nemám tušení co dělat.. nastavím doporučené časování a vše, ale stejně furt problémy

bohužel už je vrátit do 14 dní nemužu protože tohle bylo kupováno v době kdy vypukl koronavir a s majitelem jsme se domluvili že pozastavíme skládání pc a bla bla a tohle už mi trčí doma přes měsíc :D takže tak.. a mezitím byla poslána základovka na reklamaci kde mi bylo řečeno že základovka je v suprovém stavu a nechápu duvod reklamace

jinak zatím děkuji všem, kteří pomohli a napsali jejich rady/tipy ! . hlavně tobě touchwoode. Díky moc chlapi

Jinak po případě jaké RAM mi doporučujete jinak koupit ? na tuhle základní desku

Edit: jinak ty mé RAM bootují s jeho počítačem úplně normálně a beze problému zkoušeno hodinu cca zapínání a čekání a vypínání prostě nic funglovka ..