Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čárový kód

Dobrý večer,
Měl bych dotaz ohledně čárových kódů.
Co potřebuji, abych mohl vkládat do Wordu čárový kód tak, aby se mě při načtení daného dokumentu otevřel daný dokument v PC.

Děkuji za informaci

Potřebuješ čtečku, která bude umět nejlépe QR kódy, protože do obyčejných EAN či CODE39 moc informací nenarveš.
Ta čtečka bude mít obslužnou aplikaci, kde si nadefinuješ, co se má stát s různými načtenými údaji.
Pomocí generátoru QR kódů si vytvoříš obrázky kódů, se kterými si můžeš dělat co chceš, teda třeba i vložit do Wordu.

teoreticky by mohl použít vulgární a triviální volání z příkazové řádky a pak by v QR kódu bylo něco jako

start "c:\archiv\2020\dokument1.docx"

nebo rovnou

"c:\program files\Microsoft Office\OfficeXY\winword" "c:\archiv\2020\dokument1.docx"

(obojí jen nesmyslné ukázky - je nutno přesně určit cesty jak wordu tak úložiště dokumentů)

Má to několik úskalí:
1. Office se nesmí měnit
2. Umístění a název dokumentu se nesmí měnit
3. Umístění složek by mělo být univerzální (např. ten c:\archiv, aby to šlo přenášet mezi počítači)

Jako další možnost mě napadá VBA makro rovnou ve Wordu, které otevře okno, kam čtečka bude skenovat cestu k souboru. Omezení uvedená výše ale zůstávají.

Staci cesta k souboru, s DOC a DOCX je word asociovaný, takže se to otevře v asociovaném programu (Word, Libre, ...)
Ta cesta, aby to mělo smysl by měla být v programu, který to pustí, jinak nebude možné soubory přesunout.
Zbývá pouze název souboru v kodu a to zvládne i čírový kód, nemusí to být QR kód.
Používáme to na přikládání příloh v IS k fakturám. Zapíšeš fakturu, pípneš z ní kód a naskenovaný dokument se přiloží do systému.

to jsem tam nenapsal: problém code39 a code128 je v tom, že:

1. code39 neobsahuje všechny znaky ASCII
2. code39 i code128 jsou poměrně rozměrově náročné. Delší text bude mít za následek poměrně dlouhý kód, který zase bude muset být velký, aby byl čitelný z velké vzdálenosti, kterou čtečka zvládne

Jen připomínám, že QR za určitých (poměrně lehkých) podmínek zvládá i češtinu.

Cestu bych v souboru naopak považoval za plus, protože pak lze dokumenty skladovat v příslušných složkách (případy, pacienti, projekty, apod.), což zase umožňuje alespoň základní orientaci a práci v případě výpadku čtečky. Připomínám, že tazatel podle dotazu velmi pravděpodobně žádný IS nemá.

Jasne, ale ty to nebudes mit s celou cestou, ale pouze: build output.txt
Pásek čároveho kodu se ti velde kamkoliv pod text, nahoru, ctverec s QR kodem musis vsadit nekam do textu.

Ale jinak jasně, QR kód je modernější, nacpeš do něj mnohem víc informací.

Klidně taky můžeš dokument označovat jen nějakým kódem, typicky jednací číslo, typ+číslo faktury, ... Pak stačí mnohem kratší kód a jestli máš dokument v tom duchu i pojmenovaný, pak není co řešit.

Ta diakritika nedělá dobrotu ani v tom QR kódu. Moje USB čtečka mi z obrazovky do Notepadu přečte toto:
c:\Users\user.name\Documents\Přijaté soubory\build output.txt
Ten CODE128 z obrazovky nepřečtu - je rozměrově příliš široký.
Čtečku mám DS8108.

Ta Virtuos čtečka umí jen čárové (1D) kódy. Navíc má i dost mizerné rozlišení (neporadí si s malýmy = hustými kódy). Rozhodně zvol něco kvalitnějšího a pokud možno s podporou i pro 2D k´dy (QR kód, Datamatrix .....).

Ještě bych měl dotaz.
Je možné, abych zadal čárové kódy ve Wordu.

Měl je ve složce např.: 1
byli by v ní dokumenty s názvem:
.....

To stejné i v papírové podobě.

Potřeboval bych aby to po načtení kódu v papírové podobě to ve složce zobrazilo.

Je to možné?

Nebo co byste mi poradili.

Moc vám děkuji

Najjednoduchšia možnosť, ktorú vidím, je, že otvoríš Word, zvolíš otvorenie súboru, nastavíš sa do adresára s dokumentami, klikneš na dokumenty a naskenuješ kód. Predpokladám, že rovnakým spôsobom, ako keď zadávaš názov súboru na klávesnici, by sa vyhľadal daný dokument a otvoril by sa.

Ďalšie možnosti sú:

- Definovať v systéme vlastný URL protokol, ktorý spustí danú aplikáciu. Dokumenty by potom v sebe mali kód "faktura:48468357", ktoré by si mohol otvoriť v systéme.
- Namapovať disk na adresár. Dokumenty by potom obsahovali kód "F:\48468357.docx"
- Vytvorenie samostatnej aplikácie, do ktorej naskenuješ číslo a ona otvorí daný dokument. Dokument by obsahoval len kód s číslom (čiže tak, ako chceš).

Aplikácia môže byť buď jednoduchá statická stránka, ktorá z naskenovaného čísla vytvorí link na daný dokument na stiahnutie, alebo v spojení s vlastným URL protokolom otvorí daný dokument priamo vo Worde. Prípadne to môže byť interná webová aplikácia, ktorá tie dokumenty poskytne na stiahnutie (v podstate taký dokumentový server). Ak chceš čisto lokálne riešenie, tak aplikácia by bola jednoduchá GUI aplikácia, ktorá by po prijatí kódu otvorila daný dokument.