Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Co je to za kabel?

Zdravím,

nevíte prosím, co je tohle za kabel?

Je to nový LAN kabel, 15m, oba konce RJ45, měl by být Cat5e, tedy 1Gb, ale je na něm napsáno jen "Category 5":

[kabel.jpg]

Jenže na obalu je tohle:

[popisek.jpg]

Pro PL a CZ je tam Cat5e, ale pro SK dokonce Cat6!?

Tak co to teda je, zabalili mi tam špatný kabel a nebo je na kabelu značení pro jinou zemi? :-?

Jsem si myslel, že značení je jednotné pro všechny země.

Výrobce je Čína, kdybych to věděl, tak koupím asi jiný (jenže z Číny mohou být všechny).

Díky za případnou radu. :-)

Mam ti opisovat moje skusenosti s tymto vyrobcom?
Nechce sa mi;o).
Proste je to lacny cinan, co nedodrzuje specifikacie, a preto jeho kable nedosahuju casto deklarovane parametre.
Ja dnes pouzivam len Solarix, ale nie je to jediny kvalitny vyrobca kablov, takze mozes si kupit aj iny.
Edit:
Dobre jeden pribeh za vsetky...na 30m mi siel Cable Expert len 100Mb, hoci som ho cely presvietil a bol ok. PO vymene za Solarix som siel na 1Gb. 1Gb ak vyrobca dodrzi normu pri vyrobe kabla musi ist az do 100m a ako vidis u CE to neslo ani po 30m uz.
To bolo este v casoch, ked som sa snazil setrit na nespravnych miestach.

Díky za tip, budu si to pamatovat pro příště, až budu kupovat kvalitnější stroj, tak k němu raději kabel Solarix. :-)

Tenhle mi ale funguje zatím skvěle, tak ho použiju na ten můj starý, poruchový HP, tam to ani škoda nebude, pokud ho odstřelí, i když teda půjde přes ten adaptér, ale ten je taky z Číny, jak jsem zjistil (I-Tec), takže asi taky moc škoda ho nebude (stál jen 400 kč cca).

Jako že mi to může časem odstřelit ten Ethernet adaptér, nebo jak to myslíš?

A můžeš mi prosím tedy sdělit, jaký kabel je kvalitní? Ať se příště znovu nenachytám, díky! ;-)

Jinak brtník potvrdí, že mám samé nekvalitní výrobky, takže svým způsobem se ten kabel k nim docela hodí. :-D

Což ale neznamená, že bych si je chtěl nechat zničit, takže za doporučení kvalitní značky/značek kabelů, budu rád, děkuji. :-)

Tak přátelé, otestoval jsem to!

Vrazil jsem starý kabel přímo do modemu a přes USB Ethernet 1Gb redukci je průměrná rychlost 195Mb/s.

Pak jsem to samé udělal s tím novým kabelem a rychlost 204Mb/s.

Tohle jsou nejvyšší hodnoty ze třech měření.

Změřil jsem obojí 3x a kolísá to +- o 15Mb/s, ale ten nový kabel byl vždy o cca těch 10Mb rychlejší, tak si ho zatím asi nechám. :-D

Dávám tedy jako vyřešené, protože je to opravdu Cat5e, díky za rady. :-)

P.S.:A taky už vím, že ta redukce funguje parádně! B-)

Já bych byl rád, kdyby mi už konečně někdo vysvětlil, o jaké pozdější problémy si koleduju?

Zatím tu čtu jen "zahoď to", "vrať to" atp., ale nikdo nijak nezdůvodnil, proč bych to měl udělat.

Koupil jsem normální kabel v nabídce, ani nebyl nejlevnější a značka Gembird (pod tou se to tam prodává a je to i na nálepce) mi přijde v pohodě, mám od nich nabíječku a USB lampičky a vše funguje normálně už delší dobu, takže netuším, oč tady jde s tím kabelem...

Edit: Tak Fleg už to vysvětlil, všiml jsem si jeho odpovědi až po napsání tohohle příspěvku. :-)

Tak kvůli vyšší ceně jsem ho určitě nekupoval, nýbrž kvůli stínění. ;-) A ze stíněných patřil spíš k těm levnějším, ale chtěl jsem nějakou značku (Gembird) a ne něco noname z Číny (to, že je tohle taky z Číny, považuju skoro za podvod, ale ten Ethernet adaptér I-Tec je taky z Číny, takže asi je to už standard, že každý si to nechává dělat v Číně :-/)

A proč je FTP na doma horší než UTP, když mi tady vysílají hromady sousedů WIFI, chytím jich asi 15 v tuhle chvíli, o mobilech nemluvě, tak toho rušení je docela dost, co by mohlo rušit nestíněný kabel, ne?

A rychlost už mám docela vysokou a četl jsem, že v takovém případě ten kabel už sám o sobě dokáže vyzařovat jako anténa, což právě stíněný kabel dokáže zmírnit. ;-)

Nejsem elektrikář, takže neuzemňoval. :-) Ale na koncích jsou dva RJ45 konektory, tak nevím, jak bych to měl uzemňovat a v návodu o uzemňování nic nebylo.

A proč tedy píší, že vyzařuje elektomagnetické vlny? Proč ho tedy vlastně stíní, když nic nevyzařuje, ani ho nic neruší? Ho tedy stínili úplně zbytečně? To mi přijde nelogické.

Ak sa pozries na kabel zbadas, ze pary su tam krutene. Co myslis preco su krutene a preco sa to vola aj krutena dvojlinka?
V navode ti o uzemneni nic pisat nebude, pretoze ono to funguje aj bez toho...ale spytaj sa elktrikara ako mas uzemnit tieneny kabel spravne a spytaj sa sietarov ako sa moze spravat neuzemneny tieneny kabel.
Je to podla mna zbytocne to vysvetlovat, na domace pouzitie odporucam UTP a nie FTP, robim s tym 20 rokov, takze si to viem zdovodnit.

Rocne natiahnem kilometre kablov, drviva vacsia je UTP a hoci su casto tahane aj to co norma zakazuje, cize v subehu so silovymi vodicmi. Nikdy som zatial nemal problem a to sa casto blizime k 100m vzdialenostiam.
Naopak su specificke miesta, kde dochadza k roznym javom, najcastejsie k odpaleniu ethernetove portu, ci uz rozdielom elektrickych potencialov alebo z ineho dovodu.
A tam prave nastupuje FTP so spravnym uzemnenim, ktore tento problem castokrat vyriesi.

V tom odkaze co jsem dal dole píší, že i kroucený vyzařuje, i když ne tolik, a může být potřeba ho stínit.

OK, tak jsem to koupil blbě, ale když funguje, tak proč bych ho měl vyhazovat? Je na starém notebooku, tak tam to snad tak moc nevadí, ne? ;-) A taky jsem psal, že ti děkuji za dobrou radu ohledně doporučení značky Solarix, kterou použiji na nový, výkonnější notebook, který si pořídím v budoucnu. Ale nevím, jestli jsi to četl. ;-)

gembird je leda "značka" odpadu, podobně jako delock, hama, trust. z číny je úplně všechno, bohužel u některých "značek" je jistota, že jde o totální dno.
na domácí síťování používám obyčejný premium cord nebo když se mi chce utrácet, tak roline (z hotových patch kabelů).

doma bývají poměrně krátké kabely, není nutné se zabývat rušením v milivoltech a míň. jeho nízký vliv na vedení je dán provedením kabelu = kroucená dvojlinka a také nízkým zakončovacím odporem.
použití ftp má význam v případech souběhu s energetickými kabely v průmyslu. naopak při špatném zapojení se efekt ftp kabelu zruší, což asi bude i domácí případ.

ve firmách si taky na gigabit linku tahají cat6, doma i kvůli skoro ideálním podmínkám se člověk spokojí s hraničním cat5e.

Myslíš, že by mi doporučil jinou značku, než CableExpert, který tady máte za největší odpad? Maximálně by doporučil UTP, místo FTP, ale vzhledem ke kvalitě výrobce to stínění stejně nefunguje (nebo spíš tam žádné není), takže vlastně mám UTP, jen o pár kč dražší. :-)

Já ale chci znát právě rychlost kamsi do (z) internetu, ne rychlost mezi dvěma mými krámy přes router. ;-) A netstress nebo jperf vůbec nevím co je. :-D

Stíněný kabel jsem kupoval, protože jsem se dočetl, že stíněný nepodléhá rušení z jiných zdrojů tak, jako nestíněný a taky nevyzařuje tolik vln, jako nestíněný. ;-)

Stíněný kabel jsem kupoval, protože jsem se dočetl, že stíněný nepodléhá rušení z jiných zdrojů tak, jako nestíněný a taky nevyzařuje tolik vln, jako nestíněný.

A dočetl jsi to celé, že je třeba dodržet podmínky, o kterých tu již bylo psáno několikrát - uzemnění stínění kabelu, aby to stínění mělo vůbec nějaký smysl?

Je to uz taka vyssia elektrikarska. Aj zasuvka moze byt s kolikom alebo bez a predstav si, ze funguju aj tie 2 kolikove (pripadne zstrcky)...ale to uzemnenie tam predsa len na nieco je;o).
To je skor na kutilsku dotaz, preco, kde a ako uzemnovat.
Co vies o elektrickych potencialoch napriklad:-)?

ho tu je*ete ako maleho za kabel. uplne normalny kabel, nic nevyhadzuj, kabel funguje ako ma. uz ste tu poniektori ako audiofili na audioforach, ked nemas 24karatove konektory na kabloch za 500 eur tak si out.sa uvedomte, 99,9999% ludi ma uplne u zadku aky ma kabel, hlavne ze funguje ako ma.

Kludne nech si ho nechá. Ale keď takú sračku použije niekde inde, chodiť nemusí. A potom bude špekulovať nad všetkým iným , len nie nad káblom (však ten určite funguje). kludne 2 také "gigové" káble spojíš za sebou a pôjdu 100.
Obyčajne keď tu niekto povie, že nejaká značka stojí za hovno, tak asi nie preto, že mal len jednu zlú skúsenosť. Odpoveď vietnamca na trhu prečo predáva také sračky: Pokiaľ ty budeš kupovať , ja budem predávať.

Hele kdyby ten kabel jel 120Mb/s, tak ho vyhodím. Ale když jede 204Mb/s (a to byl průměr) s internetem UPC 200Mb/s, tak ho přece nevyhodím, ale raději otestuji v chodu, když tak pěkně frčí. Mám jich celkem 7, takže 2 použiji na testování jejich vlastností v praxi zátěžovými zkouškami na dvou starých noteboocích. Docela mě zajímá, kdy přestanou fungovat, dle odpovědí zde by to mělo být hodně brzy, tak jsem na to zvědav.

Kategória kábla vytlačená na samotnom kábli výrobcom na výtlačnom kábelárskom stroji označuje kvalitu kábla ako takého (celé balenie, neukončený kábel). Znamená to asi toľko, že ak urobíš z takéhoto kábla 30m patch kábel (ukončený koncovkami), tak tento bude spĺňať normu, tj. v tvojom prípade kat. 5. Ak urobíš patch kábel kratší, tak to bude spĺňať normu tiež, ale s rezervou a môže vyhovieť aj vyššej kategórii. Ak takýto kábel opatríš certifikačným meraním (napr. Fluke Networks Cable-IQ™, kvalifikačný tester kabeláže) a kábel vyhovie, tak ho môžeš považovať za kábel vyššej kategórie, než je kategória vytlačená na plášti. Teda malo by platiť to, čo je na príbalovom lístku patch kábla (pokiaľ však veríš výrobcovi). Kábel samozrejme nezmení kategóriu len tým, že prekročí hranicu. Teda výrobcu tohoto konkrétneho kábla musíme považovať za veľmi, ale veľmi nedôverihodného, inak povedané za podvodníka.

Je hotový, má oba konce s konektory. Ohebný je tak normálně, jako ten CableExpert, ale přijde mi malinko tlustší. Ale na rozdíl, od tamtoho, se mu nedělají v ohybech takové promáčkliny, ty tam má CableExpert docela solidní. A další rozdíl je, že plast na koncích, jak jsou konektory, je měkčí, kdežto u CableExpert hodně tuhý a taky tenhle má ty plastové zapadávací jazýčky u konektorů kryté gumovou krytkou, což je fajn, protože u těch starých kabelů už mám ty jazýčky ulámané, tak tady asi vydrží déle. Jo a taky tenhle tak nesmrdí, jako CableExpert. :-D

Tak co, bude na případné testování OK, nebo je to taky shit a mám koupit ten Solarix?

gembird alebo cable expert. objednané 2ks 15m hmi cable expert. nefungoval ani jeden. Tak sa objednal gembird a zase prišiel cable expert. Ten už ale fungoval. to je podraz :-) Bohovsky to poteší keď taký kábel hodinu inštaluješ stoly-podlahy -podhľad a potom zistíš že to nejde. Zákazníkovi povieš, že si už unavený a prídeš ešte raz.. Ako hovoril súdruh Lenin : najprv testovať, testovať, testovať. ale nie merakom , zvlášť keď je rebrandovaný tým istým výrobcom !?

nebudem ti tvoj názor vyhovárať (aj tak by to bolo zbytočné), ak ti to vyhovuje je to v poriadku. Pri meraku sa píše digital network cable tester suitable for cat 5E, 6E, UTP, STP cables. Specifications Tests: ...100Base-TX, 1000Base-TX, EIA/TIA568A/568B ... tak si tak naivne predstavujem, že keď ním kábel omerám dozviem sa či je dobrý alebo nie. či ?

Tester meria akurat prechod elektrickeho prudu, ale nie kvalitu kabla.
Vie presvietit kazdy kabel a ked je nakalibrovany urci miesto prerusenie s presnostou na 0.5m. Ako vravim za tych 8 rokov mi uz velakrat zachranil zadok.
To, ze vyrobca nedodrzi AWG, ci sidi na materiali a ten ma potom ine vlastnosti za to uz tester nemoze.

Jsem zkusil zapojit ten 15m Gembird/CableExpert do stařičkého netbooku Samsung N150 a rychlost 101/21 Mb/s (na jeho síťovce max 100Mb). B-)

Zřejmě jsem tedy natrefil na výjimečně kvalitní kousek, když vám to jinak nikomu nefunguje.

Akorát ten rozžhavující se adaptér I-Tec jsem tam už nerozchodil, ale ten možná bude i vadný, mi i u toho HP hlásil Windows každou chvíli, že ho nerozpoznal (někdy jo, někdy ne, ovladač neovladač (ten jsem stáhl od výrobce)).