Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Neustálé poklesy výkonu notebooku - hry

Zdravím,

obracím se na Vás s žádosti o pomoc, jelikož jsem již naprosto bezradný. V září minulého roku jsem si pořídil herní notebook Lenovo Legion Y530.

Specifikace: lenovo-legion-y530?dq=5483978&o=1

Intel Core i5 8300H Coffee Lake
RAM 8GB DDR4
NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
SSD 128GB + HDD 1000GB

Kupoval jsem si ho zejména kvůli hraní her. Kromě toho, že mi zlobí wi-fi karta (budu muset reklamovat), což je ale dle recenzí u tohoto notebooku častým problémem, mám zásadní problém. Přibližně ještě měsíc zpět mi na něm vše fungovalo naprosto v pořádku, nicméně pak nastal z neznámého důvodu nějaký zlom a všechny hry se mi začaly postupně sekat.

Hrával jsem Call of Duty WARZONE i GTA V(FiveM), naprosto bez problémů, bez jakéhokoliv záseku, nicméně potom mi to postupně začalo víc a víc zlobit - Tím stylem, že padají FPS - Hrával jsem na 60-80 FPS a nyní se stává to, že těch 60-80 mi běží chviličku a pak to spadne na 5-15, celá hra se "zasekne" na 1-2 vteřiny a pak to opět skočí zpět.. Ale je to neustále horší, poklesy jsou téměř každých 5 vteřin a hrát se opravdu nedá.

Zkoušel jsem vše - Nastavovat nejnižší možnou grafiku ve hře (i když geforce experience volí jako optimální vyšší kvalitu - Ve hře mám využití na nějakých 1600 MB / 6000 MB), Aktualizaci ovladačů karty přes GeForce Experience, nastavení grafické karty ručně v Ovládacích panelech Nvidia, postupoval jsem podle různých návodů pro zvýšení FPS, smazal jsem veškerou cache v PC - dokonce jsem i před týdnem dal celý notebook do továrního nastavení s kompletním promazáním .. Pomohlo to asi na 1 den, poté se problémy začaly vracet..

Když se při spuštěné hře podívám do správce úloh, ukazuje mi extrémní zatížení (Grafickou kartu až na 100%, procesor například na 94%) a neumím si to vysvětlit, jelikož by to tak být určitě nemělo..

Notebook dle mého názoru i extrémně hřeje a je hlasitý, nicméně to bylo v recenzích i při nákupu a to mi nevadilo.. Každopádně nevím, jestli to poté nemá vliv na výkon, jestli nedochází k přehřívání.

Dokázal by mi s tím někdo poradit? Existuje nějaký fix, nebo to je na reklamaci?

Moc děkuji za každou pomoc.

MSI Afterburner mi naměřil přibližně 65 stupňů

v klidu nebo při zátěži? odpovídá to zátěži, ale není to důvod pro žádné záseky.
vytížení cpu je v rozumných mezích? má rezervu? ukáže i třeba hwmonitor.

preventivně bych aspoň zakázal všechno, co do automatického "po spuštění" nepatří a může během práce obtěžovat / lézt na net.
ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).

zajímalo by mě, co teď běží v pamětí. správce úloh styl w10 je dost nešikovný, preferuju process explorer.

projel bych pc na spyware, viz: adwcleaner

rozpomněl bych se na instalaci ovladačů, jak má být: chipset driver / restart / grafika a zbytek.
a zakázal bych automatický update ovladačů skrz aktualizace.

není ten malý ssd neznámého typu hodně zaplněný? jestli ano a je to třeba shitový kingston a400, jde o dvojnásobnou katastrofu.

GPU jede v pohodě, CPU zlobí.. Zde je foto z MSI afterburneru při hře GTA5 offline(při offline modu to nezlobí, ale FiveM, u kterého to zlobí, mi neukazuje ve hře náhled)

vytizeni2.png

V MS autoruns jsem procesy projel a přebytečné zakázal, nicméně jak jsem provedl tovární nastavení notebooku, tak jich tam moc nebylo.

Process explorer jsem nikdy nevyužíval, chcete z něj poslat nějaký screen, abyste se na to mohl mrknout? Nenašel jsem totiž možnost nějak náhled v process explorer zkopírovat..

Adwcleaner jsem stáhl a projel kontrolu, něco se smázlo.

Na ovladače se mrknu, přeinstalovával jsem jen grafickou kartu.

Moc díky!

cpu má šílené teploty, vytížení grafiky je zvláštní, možná malé.
jede to na externí grafiku nvidia? ne na integrovanou intel? potíž v tom často dělá právě domácí instalace ovladačů.
je to dost tenký krám naštěstí s 2 větrákama, měl by se dát uchladit. ale tyto "herní" ntb s výkonnou grafikou a mizerným chladicím místem si říkají o brzkou popravu, půjde to poznat podle artefaktů v obraze.

process explorer - jako všechny ostatní aplikace: před screenem roztáhnout důležitý sloupec co má být čitelný (pokud je), alt+prnscr, třeba přes malování to uložit do .png
ale po tovární reinstalaci tam nebude nic moc.

modelů "Lenovo Legion Y530" je víc, ovladač možná podle sériového čísla.
https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y530-15ich/downloads/driver-list/

Doufám, že to na externí jede.. Myslel jsem, že se to samo přepíná podle úloh, není tomu tak? Případně, kde bych to mohl opravit? Ovladače grafické karty jsem nechal nainstalovat automaticky přes "nvidia experience", našel jsem je přímo na oficiálních stránkách výrobce pod ovladači mé grafické karty.. zbytek jsem nechal přes windows update

A jak bych tedy měl postupovat při přeinstalaci těch ovladačů? Nic nemusím odinstalovávat, jen přímo stáhnout a nainstalovat? Hned u těch chipsetů jsou 4 věci a nevím, kterou z nich tam dát, nebo jestli případně všechny.. v tomhle jsem poměrně jelito.

vyhledávání ovladačů: ani jedno z toho, vidíš podle textu, že nic z toho nepotřebuješ.

odkaz na cestu o ovladačům podle grafiky 1060 by měl být tento:
https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y530-15ich-1060/downloads/driver-list/
Chipset Driver for Windows 10 (64-bit), po rozliknutí má verzi 10.1: https://download.lenovo.com/consumer/mobiles/kyy002af08q6.exe
zásadně u něj záleží na pořadí instalace, ale co s tím teď naděláš. (chipset, reset, intel vga, nvidia)

jsou obě grafiky ve správci zařízení v pořádku, bez otazníků?
nvidia experience se nestará o intel grafiku a nijak neřeší její přepínání, je to nepovinná zbytečnost. viz nvidia: "spravovat 3D nastavení"

staré mobilní grafiky instalovaly své ovladače od výrobce notebůů, výrobci stolních grafik se dokonce bránili instalaci klasických stolních ovladačů změnou vendor&device
u nových windows a novějších verzí grafik už to neplatí, ale použít nesmyslný experience je zbytečné, stačí si najít ovladač na stránce nvidia.com

edit:
měl jsem podezření, jestli není zacpaný prachem radiátor u chlazení cpu. ale jestli kvůli tovární obnově velmi staré verze windows a pak díky špatné instalaci ovladačů jede systém jen z cpu a jeho grafiky, tak si to koleduje o novou čistou instalaci systému.
nebo odstranit tu nvidia pomocí ddu a začít s instalací ovladačů znovu.

teď se dívám na podrobnosti, je tam nějaký mini-ssd je a ještě se v tom těle ntb tlačí klasický disk a ještě hřejivá grafika, to není nejlepší 15" konstrukce.
plán: zjistit typ ssd, co to je vlastně za model a čím by šel nahradit (~500gb) pro novou čistou instalaci windows. jestli je to samostatný disk a ne ubohý "optane cache".

zapnutí podpory 3d akcelerace viz ten návod z aceru, já "herní" notebooky nepoužívám.

už to asi nemá cenu rozmazávat, ale vadí mi na tom ta náhodná instalace / odinstalace ovladačů, proto bych preferoval úplně novou čistou instalaci.
vypadá to, že je tam skutečně intelí podraz s optane-cache, že ten pc nemá ve správě disků viditelné dva disky - ale nevyjádřil ses.

jako rychlý m2 disk to pak může fungovat jen s jediným zapojeným diskem, pak pořídit pro novou instalaci přiměřeně velký disk.
rozumný m2 třeba: https://www.czc.cz/adata-xpg-sx8200-pro-m-2-512gb/249920/produkt

je, zformátuješ ten starý.
jak chápu, je to nějaká obnovená instalace, díky tunění ovladačů to nefunguje. takže obsahuje možná nula užitečných dat? záleží na způsobu obnovy.

popis toho ntb tvrdí, že obsahuje neznámý malý ssd (m.2) disk, k němu 1tb pomalý mechanický disk. 2x jsem se ptal jestli jsou vidět 2 disky, bez odpovědi, viz: diskmgmt.msc
1 viditelný disk znamená šidítko s intel optane cache, některé popisy tohoto ntb to zmiňují.

za mě bych ten "optane" podfuk nahradil jedním normálním novým diskem, pokud ten krám umí korektní nvme disk, ale není to povinné.

dočasné řešení by mohlo být takové:
- důležité dokumenty zálohovat na externí disk, taky uložená hesla pokud jsou. na externí disk stáhnout všechny potřebné ovladače, odpojit ho.
- vytvořit si bootovací instalační flashku pro čistou instalaci nového systému.
- odpojit síť.
- nabootovat instalační flashku pro nový systém, obsah celého disku nevratně zrušit. pokračovat instalací systému a pak ovladačů, ve správném pořadí.
- zakázat update ovladačů, připojit síť.
- hotový funkční systém si zálohovat do image na externí disk.

když se to osvědčí, naklonovat si tento systém na nový rychlý velký ssd/nvme, pokud to bude stát za to.

správa disků - je tam samostatně vidět 120gb ssd pro systém a 1tb pro další úložiště.
typ ssd sice není jasný, jestli to není nějaký odpad, ale samostatně funguje. typ zobrazí bios nebo správce zřízení nebo crystaldiskinfo.
(pravda, pro cache optane se používá výrazně menší velikost 16-32gb)

ovladače: 1.chipset / restart / 2.vga, pak bych aktualizoval bios, pak řešil 3.nvidia
(4. physx je asi pro raytracing, může počkat, než se rozchodí přepínání grafik),
ethernet, bt, zvuk, wifi, napájení management

chtěl jsem napsat, že update biosu není nutný, jenže správně nefunguje externí grafika a je to zdarma. spouští se až za chodu z windows, čili po nainstalování první grafiky intel.

rapid storage - intel doporučoval aspoň k ssd, u běžných disků nic nepřinesl. je možné, že ho chce i technologie optane, ale tato instalace ntb to má jinak, takže spíš zbytečnost.

a možná že "Lenovo Diagnostics" by mohlo říct něco ke stavu té nvidie.

jaké pořád automatické aktualizace?? už se přestávám divit, že to věčně nefunguje.
jak může tupý automatický update dodržet pořadí / restart?

https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y530-15ich-1060/downloads/driver-list/
všechny ty položky se dají rozkliknout a vpravo mají šipku pro stažení - jen doporučuju si je po uložení na disk přejmenovat, mají nesmyslný název .exe
tady na pořadí záleží:

ovladače: 1.chipset / restart / 2.vga, pak bych aktualizoval bios, pak řešil 3.nvidia

odsud je to fuk:

(4. physx je asi pro raytracing, může počkat, než se rozchodí přepínání grafik),
ethernet, bt, zvuk, wifi, napájení management

Tohle namysli nemám..

Pořadí jsem dodržel a nainstaloval vše tak, jak mi bylo doporučeno.

Ptám se, jestli teď ještě mám doinstalovat nějaké drobnosti, které mi to najde tu:

9WfFiSp.png

Nebo tohle už nedělat a zůstat jen u těchto, co jsem nainstaloval? A jak potom s dalšími aktualizacemi, vždy si najít na stránkách lenova, jestli je nějaká nová a ručně jí stáhnout a nainstalovat?

dělá to na mě dojem naprosté zbytečnosti, nic co by mělo brzdit pořadí instalace mnohem důležitějších ovladačů.
readme:

Lenovo System Interface Foundation is a necessary component of the following Universal Windows Platform Application:
- Lenovo Vantage 10.0
- Lenovo Vantage(Beta) 10.0
It provides the required communication between this application and the computer hardware.
This package updates the Lenovo System Interface Foundation to fix problems, add new
functions, or expand functions as noted below.

uwp aplikace je nějaká mrchosoftí idea, která jistě vypadá skvěle na powerpointech:
https://visualstudio.microsoft.com/cs/vs/features/universal-windows-platform/
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/uwp/get-started/universal-application-platform-guide

snažím se věčně děravým aplikacím od ms vyhýbat co to jde. programátoři to třeba ocení, ale pro mě je taková věc stý nebo tisící shit v pořadí.

"intel me" zakaž - v biosu nebo ve správci zařízení.
má to význam jedině pro firemní správu. (a samozřejmě je to děravé)
ve windows kvůli tomu budou běžet jen 2 zbytečné služby navíc, pochopitelně zranitelné, a nikdy to k ničemu nebude.

na záložce podrobnosti je hw id -> vendor&device se dá vygooglit.
pak se rozpomeň, kolkrát v životě jsi použil "intel management engine" - můžu ti to říct úplně přesně.

1. Chipset Driver for Windows 10
https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y530-15ich-1060/downloads/DS504787

2.restart

3. Intel VGA Driver for Windows 10
https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y530-15ich-1060/downloads/DS504794

4. pokud máš v plánu aktualizovat bios, pak je to vhodné tady.
ale jak to čtu, nejspíš je nefunkčnost způsobena chaotickou instalací ovladačů a dovršeno nesmyslným vyhledáváním automatických updatů bez pořadí.
https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y530-15ich-1060/downloads/DS504994
(po update biosu bude nastavení vyresetované včetně intel me / amt)

5. NVIDIA VGA Driver for Windows 10
https://pcsupport.lenovo.com/cz/cs/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-y530-15ich-1060/downloads/DS504796
(před testováním přepínání v hrách je pochopitelně nutný restart.)

Ano, to vše už jsem udělal a vše mi funguje.. Jen jestli poté instalovat ještě nějaké ty ovladače pro řadič PCI, kde mám napsáno ve správci zařízení, že ovladač není nainstalovaný.. A ty další věci, co se mi v aktualizacích lenova nabízí, tedy nedělat, pokud to chápu dobře.

nesmyslná konstrukce:
- tenký
- i z osekaných mobilních grafik je to výkonnější model (1060)
- část místa, které mohlo sloužit k lepšímu rozmístění a chlazení, zabírá druhý disk
- vše nacpáno do malého těžko uchladitelného těla 15", místo rozumnějšího 17"
a proč? protože zákazníci to chtějí.

dá se tomu předejít věkem. člověk dostane rozum a přestane hrát stupidní hry, na kterých si za nejkratší dobu zničí nejdražší notebook.

Přeinstaloval jsi to jak ? Přes tu tovární obnovu ?
Mohl by to být teoreticky nějaký HW problém -týden to dalo pokoj, teď to začlo - ale spíš to vypadá, že se něco stáhlo.

Udělal bych tu instalaci znovu tak jak před týdnem. Zakázal bych jakékoliv instalace ovladačů.

Ještě se můžeš podívat co se stalo před tím než se to rozesralo znovu.
Co je nainstalováno v "Programy a funkce" (seřaď dle datumu) a jestli u ovladačů nenajdeš nějaký zápis
o změnách -viz příklad windows update mi "ladil" ovladače sata.
Hlavně se podívej na obě vga
[90313-ovladace-png]

Na vypnutí aktualizací používám (je toho mraky, tohle se tváří že to umí nastavit i nazpátek.

O&O ShutUp10