Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Externý disk na zálohu.

Zdravim.
Potrebujem odporučiť externý disk o veľkosti do 2T na zálohu fotiek a nejakých faktúr a iných potrebnosti z PC. Hlavne akú značku a ktorým sa radšej vyhnúť. Budem kupovať dva, tak by bolo zrejme lepšie, aby neboli od toho istého výrobcu.
Dik PV

Změna kategorie, původně: Hardware (host)

jestli je tazatel zamilován do usb disku, potom bych se vyhnul právě výrobcům disků wd a seagate, ti dávají dovnitř zkriplené usb disky.
ostatní asembleři montují dovnitř normální sata disky.

částečně to jde kontrolovat podle délky pouzdra (disk + dps bude nad 110mm) a podle umístění konektoru (šejdrem jsou sata disky, skoro uprostřed jsou nativní usb).

co mě děsí, je trvalá představa uživatelů, že jakési "zálohy" chcou dávat na usb disk, nejlépe v mixu s bezcennými filmy, které neustále odpojují a tahají sebou.

tys mu to rozmlouval, to je ok.
mi to tak vyznělo z nadpisu a když se k tomu spojí doporučení značek wd+seagate, může tazatel svého nákupu při obnově dat litovat.

v sobotu mi soused ukazoval disk co dostal (asi z kontejneru) - gumák adata s usb2. nejspíš ho 2x zkusil včetně vytažení za chodu, šel pak špatně přečíst, mi ho dal.
kryt rozlámat, uvnitř klasický sata. poškozené indexy ntfs, windows se do opravy nechtělo, ale stačil partition wizard.

teď odkazuje na 3.5" ironwolf, řekl bych ok. u těch záložních/naskových disků bych šel po modelech s 5.900ot, to má asi i wd red a nízké kapacity jsou snad bez smr, odkaz tu má.

pokud nechce investovat do nas, je teoretickou náhražkou externí (usb) disk připojený do routeru.
ale ty rychlosti jsou bídné, asi nikde není přehled, co to rozhraní přes samba/cifs umí.

další možný lowend je stavba nas s nějakým sata klonem raspberry, ale to už radši koupím hotový jednodiskový model.

edit 10: dočetl jsem tvou větu až do konce a mrkl se na ten odkaz, čili rozebíratelná usb krabička.
jedna po ruce v domácnosti se určitě hodí. ale jak jsem psal: představa uživatelů, že na toto odpojitelné přenosné si budou dávat zálohy, to mě děsí.

Bohuzel Panasonic je co se tyce smart funkci v podstate uplne "tupy" takze mozna bude fungoat DLNA pokud umi ten router DLNA server. Dale lze rozjet DLNA server primo v PC, at uz vestaveny ve Windows media playeru, pripadne nejaky pokrocilejsi (treba Servio). Dalsi krok pro prehravani je plnohodnotny mediaserver, ale ani u jednoho z tech nejpouzivanejsich neexistuje nativni klient pro Panasonic.

Taktez muzes DLNA server provozovat na NAS, vyhodou je nizsi spotreba.
Na zalohu bych ho narozdil od ostatnich nedoporucil, ona zaloha ktera se nachazi ve stejnem miste jako zalohovana data, proste neni plnohodnotnou zalohou - vykradou te, vyhoris, nebo naopak prijdou zaplavy a jsi bez dat. Pokud mozno ta zaloha se musi nachazet jinde.

SSD má smysl připojovat k routeru jedině kvůli spotřebě. Porty na routerech bývají tak žalostně pomalé, že i ten nejpomalejší disk bude s přehledem stíhat.
Možná bych pouvažoval i o Mikro SSD kartě v USB donglu. Nic to nežere, rychlostně to bude stačit a na ty filmy postačí i nějaká 32GB nebo 64GB

Redukce na USB se dává ke kartám snad i zdarma, pokud si vybereš kartu, která to má. Takže jen se kouknout do nějakého e-shopu, na kolik vyjde slušnější USB klíč (neber ty nejlevnější) nebo Micro SD karta.

SD karty:
32GB https://www.alza.cz/sandisk-microsdhc-32gb-ultra-a1-uhs-i-u1-sd-adapter-d5118816.htm
54GB https://www.alza.cz/sandisk-microsdxc-64gb-ultra-uhs-i-v30-u3-sd-adapter-d5498575.htm

FlashDisky:
tady jeden slušný 32GB v akci: https://www.alza.cz/sandisk-microsdxc-64gb-ultra-uhs-i-v30-u3-sd-adapter-d5498575.htm
64GB: https://www.alza.cz/sandisk-ultra-fit-usb-3-1-64gb-d5273635.htm?o=7