Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Avast je zlo!

Dnešní zkušenost.
Notebook, asi 2 roky starý (HP 250 něco), s SSD diskem, Windows 10. Vybíral jsem jej a nastavoval manželčině kamarádce. Chvíli potom se tam objevil švagr a doinstaloval Avast. Byl jsem pozván kvůli tiskárně, tak jsem se kouknul na na notebook.

Byla tam zaseknutá nějaká dílčí aktualizace Windows 10 1803 + asi 3 další s chybou, která se projevila i při opakovaném pokusu. Tak jsem se na to ptal a švagr prý to ví a dával tam CCleaner. Takže kromě Avastu tam běžel na pozadí i CCleaner s chytrým čištěním. A kromě toho i nainstalovaný Avast secure browser.

Kromě toho, že Avast žral 45% procesoru, tak načtení vyčištění disku nedoběhlo ani po 20 minutách a celé to bylo zasekané.
Avast letěl pryč (nechtělo se mu, ale asi po třetím restartu se konečně nechal laskavě odinstalovat). Letěl pryč CCleaner i ten avastí prohlížeč.
Spustil jsem vyhledávání aktualizací a co myslíte. Měl ho tam! Najednou se tam objevila aktualizace na Windows 10 1903 + 2 stránky chybějících ostatních aktualizací.

Ať mě někdo přesvědčí, že Avast do počítače patří. je to podobná zhůvěřilost, jako prohlížeč od Seznamu, včetně Lištičky.

Tak tak.
Defender (ve W10) neotravuje, nežere zdroje, programy fungují. A pokud se člověk dostane k nějakému neznámému souboru, vždy je možno ho prověřit online skenery, např, na https://www.virustotal.com/gui/home/upload

Stejně tak jsem už od dob W7 opustil jiné než build-in firewally. Ten od MS "s pokročilým nastavením" dokáže úplně totéž jako dříve oblíbené aplikační FW. Pokud nějaké konkrétní aplikaci chci komunikaci zakázat/omezit, lze to snadno provést tam.

A na malware je tu kombo MBAM a Adwcleaner, spouštěné čas od času, podle potřeb uživatele.

Nyní Avast přišel s další vymožeností: převezme Firewall a zapomene převzít porty, které byly povolené.
Přestanou tisknout sdílené tiskárny, uživatelé nevidí sdílené adresáře.
Vidím tuhle spoušť ve firmě, kde je Avast na každém počítači (máme tam software - naštěstí nejsem správce sítě).

V nepodporovanem systemu te nezachrani nic, kdybys chtel Avast instalovat, tak ti doporucim radeji Aviru, NOD32 nebo Kaspersky, ale jestli ho tam mas, tak ho tam nech. Odinstalovavanim by se to mohlo podelat a reinstalovat stary system nema uz smysl.

Kdysi v dávné minulosti Avast nebyl špatný. Sám jsem jej před X lety doporučoval, mnohem raději než AVG.
Pak přišly Windows 10 a došlo k tomu, že AVG i AVAST začaly způsobovat problémy - po aktualizaci se systém nerozběhl, rozbil se a byla nutnost počítač přeinstalovat - na vině byly antiviry. Microsoft dokonce jeden čas aktualizaci neumožnil, pokud tam AVAST nebo AVG (už si nevzpomínám, který z nich to byl) byl nainstalovaný, aby ochránil uživatele.
Pak se firmy AVAST s AVG spojily a od té doby je to prašť jako uhoď.

Velké nároky na systém - na notebooku, který jsem dával do pořádku a kde byl aktuální AVAST (kontroloval jsem) vytěžoval procesor na 45%. Tím pádem se zpomalí všechno. A díky agresivnímu chování třeba ani po 20 minutách nenaběhlo "vyčištění disku".
Problémy s funkčností systému - antivir se zavrtá hodně hluboko do systému, aby mohl fungovat a cokoliv udělá špatně má vliv na celý systém
Zasírá systém dalšími zbytečnostmi - díky nabídkám vnucuje uživatelům další a další "užitečné utility", které pak běží na pozadí a co nezvládne rozdrbat antivir, zvládnou ony.

Ba práve nie ľenivý, čehúnsky Avast, otopánkovaný v sandáloch a bielych ponožkách s "nemocí lachtaní", aľe výhradne náš, Sľovenský, bystrý, pracovitý, inteľigentný, všestranný Nod32, Eset IS Smart Security - Total Absolute Paranoia, je beztak naľepší AV na celom svete určený pre všetky systémy a veškerý hardware aj bez operačných systémov. Fičí aj na dvojtaktoch z NDR či trojkolesových TukTuk, prípadne na Rikšiach.

Tleskam. Opravdu revoluční názor!!!
Ted si tu jen vsichni jak znuděný zensky v praci piste jak je ten antivir na hovno, a navzajem si davejte souhlasy...

To bylo varování pro ostatní, že na vině nemusí být Windows, hardware apod.
Není to první (a ani poslední) případ, kdy jsem řešil problém s počítačem a na vině byl AVAST. Je zvláštní, že na tolik problémů jako s Avastem jsem s jiným antivirem nenarazil včetně korporátního prostředí (včetně oblud jako McAffee, Symantec, Trend Micro). Moc bych přál, aby se Avast vzpamatoval a já jej mohl opět s klidem uživatelům doporučit. V současné době to tak bohužel není.

Takže si znuděně užívej Avast, zřejmě patříš ke šťastlivcům, kterým funguje.

poslyš, nejsem na tomto fóru sám, kdo s pc strávil skoro 30 let.
z mého hlediska se chováš jako nechápavý trotl - a protože nemáš nic lepšího na práci, ještě se tím jako trotl chlubíš.
sračky, které tu poslední měsíce píšeš, vypadají jako od 11-letého puboše.

ok, ne každý se musí živit fungováním pc krámů. někdo přijde, lépe nebo hůř reaguje a podle toho má šanci lépe nebo hůř pořešit svůj problém.
ale chcanky, které tu 2 měsíce píšeš, jsou k ničemu.

ve kterémsi threadu tvrdíš, že dokonce chodíš do práce. i když je to za ta léta od tvé puberty možné, podle tvých naprosto stupidních reakcí mi připadá neuvěřitelné, že něco takového je někdo ochotný zaměstnat.
držím ti palce ve tvém budoucím vývoji a štítím se toho, že bych věc jako ty musel někdy v životě potkat.

K Avastu musíme jako ke všemu vzhlížet pozitivně.
Pokud vás někdo požádá, zdali byste mu nezrychlili počítač, který jede ukrutně pomalu, a uvidíte na něm Avast, neváhejte a všechny Avasty aspol. odinstalujte.
Získáte snadno pověst skvělého odborníka přes počítače (osobní vícenásobná zkušenost).

Nabídnu jim možnosti:
- jak chceš, klidně ti tam Avast nainstaluju, ale zpomalí se ti počítač a může dělat další problémy s aktualizacemi apod.
- nebo ti tam nechám antivir od MS, který je součástí systému a který problémy nedělá
- nebo ti nainstaluju Aviru, která taky zdarma, nedělá problémy a poslouží

Rozhodnutí je na uživateli. Rozumný uživatel si poradit nechá.

Mimochodem, teď přišel dotaz od manželčiny kamarádky, že jí švagr radil počítač občas nechat zapnutý na baterku, nechat jej úplně vybít a pak nabít. Divím se, jak dlouho tyhle rady přežívají. Tohle mělo smysl v době, kdy byly akumulátory v notebooku NiCd, později NiMH. Jako pamětník jsem zažil dobu, kdy hodina na baterky u notebooku byla skvělá výdrž...

Dost těch "antiviráků" dělá ještě navíc i něco jiného, co uživatele při "nefungování PC" nenapadne.
A v tom bývá v poslední době největší problém. Antivirák má fci firewallu, antivirák používá vlastní
rules pro poštu, antivirák dubluje kontrolu připojení a následně pak i provoz na určitých programech.

Je to zlo v neznalých rukách uživatelů.

Jen tak mimochodem, ještě na Tě nepřišli bububu od avastu?
Většinou jsou tvůrci šuntů na svůj šunt hajsaví.
Maně si vzpomínám na reakci nějaké firmy na kutilské poradně, co vyžadovala smazání nepříznivých pravd o své činnosti.