Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kam uložit on-line data bez rizika smazání?

Dobrý den, potřebuji nahodile při pohybu v terénu přistupovat z cizích počítačů do z bezpečnostního hlediska vhodného úložiště. Zatím to řeším nošením dat na 64 GB flash disku, ten je ale nespolehlivý a tak si chci vytvořit pro jistotu ještě záložní alternativu v podobě on-line úložiště dat. Externí disk nechci, je velký, těžký, zbytečně drahý a s rizikem poškození na cestách. Nejrději bych úložiště které je zdarma, i když jsem si vědomý, že je to velký objem dat, ale přístupy a datové přenosy směrem ke mě budou později minimální. V podstatě provozovateli zaberu "jen" cenné diskové místo a nezatížím konektivitu vyjma prvního nahrání a případně pozdějšího doukládání menších objemů dat. Zvažuji uložení na www.ulozto.cz, ale potřebuji trochu lepšího SW správce pro up/download, než je jejich klient. Oni také negarantují dlouhodobou archivaci a v souladu s podmínkami můžou data mazat bez dalšího upozornění. Data budou šifrována. Jedná se o velký počet menších souborů. Laicky jsem pochopil, že by mi mohl vyhovovat FTP přístup, ale v téhle problematice se ztrácím. Proto Vás prosím o radu... Děkuji.

loading...

Rozumím. Situace mne nutí pojmout to nízkonákladově, nejlépe "zdarma". Tím spíše, že v podstatě nemám pevné místo na kterém setrvávám a kde bych NAS umístil. Potřebuji to jako pojistnou zálohu pro případ poškození/ztráty 64 GB flashdisku. V každém případě děkuji za radu.

Data budou šifrována a je jisté, že by bylo marné snažit archívy rozlousknout. Takže FTP by bylo vítáno.
Šmírák Google by nevadil, protože by mi stejně znárodnil pro ně nečitelná a nepoužitelná data. Pokud jsem to dobře pochopil, tak zmíněná úložiště jsou limitována co do volné kapacity zdarma.

Jsem si vědomý, že chci moc a zdarma a že se to pravděpodobně nepotkává s nabídkou současných on-line úložišť, převážně placených.

Data budou šifrována a je jisté, že by bylo marné snažit archívy rozlousknout. Takže FTP by bylo vítáno.

Takze SFTP jsi chtel rict by bylo vitano.
Odpoved je snad jiz od druhého prispevku jasna, bud Cloudovou sluzbu (viz Fleg : Onedrive, Googledrive, Dropbox), nebo si ty data nos treba v telefonu kdyz je potrebujes mit po ruce a posilat je v mailech.

Kupovat NAS jen za timto ucelem IMHO neni nejak vyhodné, ale jestli tvuj router podporuje sdileni, tak by to slo mozna pres neho dle tvé dostupnosti IP ke vzdalenému pristupu..

Nejraději bych využil plugin pro přístup z Total Commander

Plugin "Cloud" pro Total Commander podporuje dostatecne sluzeb jako :
https://www.ghisler.com/cloudplugin.htm
• Google Drive
• Microsoft OneDrive
• Microsoft Azure Datalake Store
• Dropbox
• Box
• Yandex Drive

zmíněná služba https://mega.nz to právě kvůli šifrování neumožňuje.

Jeste pred chcli jsi chtel pouzit ulozto.cz → "Zvažuji uložení na www.ulozto.cz"

Díky za reakci.
Ano, o tomhle vím, ono by mi pravděpodobně stačilo mít to uložené v poštovní schránce na google či jinde. Bohužel nejsem schopný vymyslet automatický způsob, jak ty tisíce archívů dostat do pošt do složky "odeslaná", kde budou zabírat méně místa než ve složce "přijatá". Testoval jsem to na centrum.cz a tam by mi to stačilo, ale asi bych raději sáhl po google mailu.

Do konce roku 2018 jsem vystačil s 32 GB flash diskem (asi 5 let). Pak jsem už musel přejít na 64 GB a domnívám se, že s jeho kapacitou ještě dost let vydržím. Snažím se fungovat minimalisticky.

V podstatě budu pasivní, s občasným přístupem k datům a průběžným doukládáním nových dat.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ještě doplním z hlediska bezpečnosti, legálnosti a "traficu", že data nebudou veřejně dostupná a nebude docházet k libovolnému přístupu různých lidí. Bude to sloužit pro moji potřebu.

Domnívám se, že tahle obava není na místě. Po přečtení odkazů jsem klidný.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Megaupload
https://en.wikipedia.org/wiki/Megaupload

Realita vypadá lépe... data jsou kryptována a provozovatel se vzdává "právní odpovědnosti" za pofidérní obsah. Snad to mají v podmínkách dobře ošetřebé. Pokud by došlo k ukončení služby, nepocítím žádnou neakceptovatelnou ztrátu, jen budu muset hledat jiné úložiště. Mimochodem, přijde mi jistější a snad i důvěryhodnější než legislativou vynuceně šmírovaný google drive nebo pro komunikaci např. Skype který bonzuje...
https://en.wikipedia.org/wiki/Mega_(service)

Jsem minimalistický světoběžník a nebudu se tahat s těžkým externím pevným diskem. Škoda peněz za externí SSD. Nevyužil bych ho a jen by mi to zabíralo místo a tahal bych o břemeno navíc.

Nelze jinak než souhlasit. Tedy pokud poskytnou dostatek dostupného místa a nebudou data nahodile mazat když se špatně vyspí. Takhle to v minulosti proběhlo na ulozto.cz odkud neodpověděli na opakovaný písemný dotaz, proč data smazali. Přitom byla data šifrována.

Nejraději bych využil plugin pro přístup z Total Commander, ale např. zmíněná služba https://mega.nz to právě kvůli šifrování neumožňuje.

Shrnu to. Externí SSD nebo HDD je další zbytečné břemeno. Musím fungovat s minimem věcí. Flashdisk mám, potřebuji alternativní úschovu dat on-line, protože FDD může elektronicky odejít, dojde ke ztrátě nebo ke krádeži.

Tak samozrejme ti nikdo nebrani v tom citit se klidnym. Jen mi nejak unikaji duvody.

Megauploadu zhaftli servery, protoze tam udajne byl v neplacene sekci zavadny obsah (nebudu resit zda jo, nebo ne, urcite ne vsechen) a spousta firem prosla o kriticka a zaroven nezavadna data z placene sekce, proste proto, ze ty servery nebyly v serverovne, ale zhaftnute.
Kima zhaftli taky, pak ho pustili.
Zalozil novou sluzbu, vzdal se "pravni odpovednosti", pokud mel sikovneho pravnika, tak ho priste treba treba nezhaftnou.
O serverech to samozrejme neplati - bude-li "podezreni na zavadny obsah" a zajem, tak je jako predmet dolicny zhaftnou kdykoli si zamanou. A rozhodne nepujde snadno a rychle dokazat, ze na nich zavadny obsah neni (protoze tam je spousta veci sifrovanych), takze odborne zkoumani muze trvat roky a nalez "zavadneho obsahu" vyloucit samozrejme nelze.

Nasledne Kim tvrdi, ze on sam te sluzbe neveri a nedoporucuje ji pouzivat, protoze ji nyni castecne vlastni vlada a castecne Cinan stihany v Cine. Vlada nevyratila, ze to castecne vlastni, jen rekla, ze "nema v umyslu skodit". (BTW to same rekla legalnim drzitelum zbrani den predtim, nez jejich drzeni zakazala a zacala je konfiskovat. Pry aby se nedostaly do spatnych rukou. Spousta zkonfiskovanych zbrani pak byla ukradena zlocinci, proitoze policejni zabezpeceni bylo vyrazne slabsi, nez zabezpeceni puvodnich majitelu. Zatimco na legalni majitele poradaji najezdy SWAT tymy, s vudce zlocincu vlada zdvorile zada, aby zvazili zda nechteji nelegalni zbrane odevzdat.) Pokud vim, stihany Cinan se oficialne k bezpecnosti dat nevyjadril.

O sluzbe samotne vime, ze si diky sifrovani nemysli, ze by data slo snadno rozkodovat, ackoli jsou ulozena u "spousty mene duveryhodnych spolecnosti".

Dejme tomu, ze bys mohl doufat, ze si zrovna ta tvoje data neprecte nikdo nepovolany, ale duvot pro viru, ze se k nim dostanes ty osobne kdykoli budes potrebovat, ten nejak moc nevidim. (jo, je sance, ze o ne treba v dohledne dobe neprijdes, jistota ale zcela urcite nikoli.)

Ostatne nevim o nikom, kdo by u zdarma ulozenych dat daval jakoukoli zaruku, ze budou v budoucnosti dostupna uzivateli. A i u tech vyroku, ktere toto aspon nejak sugeruji jsou samozrejme uvedeny vyjimky pro pripady zasahu vyssi moci, uradu a podobne.

Zdvojene ulozeni dat je minimalne nutne pro zabraneni jednoduchym pohromam typu povodne, pozaru atd, ale pri boji proti terorizmu, detske pornografii a apod spolu staty celkem dost spolupracuji a mnohem pravdepodobnejsi, nez jen stazeni par zasifrovanych souboru je zhaftnuti prislusnych serveru do doby vysetreni vsech souvislosti.

Mega zdarma nabizi 15GB, coz jsi rikal, ze ti nestaci, vic dat je bud placenych, nebo jen na jeden mesic na zkousku pri startu a pak o ne prijdes.

Ae jsou to tvoje data, delej si s nima cokoli chces.

No ak to zistil po roku a nieco, ze data su v cudu nebude to proste tym, ze v podmienkach poskytovania bude nieco take, ze ak sa s datami nepohne XY mesiacov po sebe, alebo sa nelogne na ucet budu data zmazana?
Neviem, iba tipujem.
Btw ockavat od cloudu zadarmo nejake profi sluzby je velmi naivne.
A cloudu sa neubranis...pred pol rokom som riesil u zakaznika dilemu. Prechod na novy IS zalozeny na kanone na vrabce (nebudem tu tu drahu sracku menovat ani, ale kto sa vyzna domysli si). Vzhladom na nutnost certifikovaneho hw vychadzal novy hw na 150-200k eur.
Zrazu prisla ponuka z ceskeho cloudu a na hw podobneho vykonu to vychadzalo na 3k/mesacne. Nakoniec zakaznik skoncil u Amazonu za podobnu cenu.
Chtiac nechtiac som musel aj ja ako ich hlavny poradca, ze tomu cloudu sa konkurovat neda, nehovoriac o tom, ze na 24h dohlad nad vlastnym IS (vyzadovany bezvypadkovy chod) by mal dalsie naklady v podobe nutnosti prijat min 1-2 dalsich adminov.
Cloud je (bohuzial) buducnost.

Sorry chlape do dneška sem si nevšiml tvé reakce, každopádně netuším jak na to. Moje zkušenost s Mega by se dala shrnout jako:
Založil účet -> nahrál data -> nechal hnít -> přišel o ně.

Tímto mé snahy stát se "moderním" a využívat cloud skončily !!! Nakoupím HDD a zálohy duplikuju na ně.

Ahoj, podle kapacity 50GB soudím, že si účet zakládal někdy v počátcích tohoto uložiště - nejspíše za jiných podmínek. Nedávno sem potkal známého, kterému se stalo to samý s tím rozdílem, že se k němu alespoň dostal e-mail upozorňující na neaktivitu na účtu a odstranění dat - i když s křížkem po funuse.

Co je myšleno neaktivitou (přihlášení k účtu, download/upload souborů) sem nepátral. Když sem si účet zakládal, nic o neaktivitě a odstranění souborů sem tam nenašel. Tím nevylučuju, že sem si toho prostě nevšiml nebo špatně přeložil.

Každopádně uložiště mělo sloužit jako další stupeň zálohy před případným útokem ransomware což se moc nepovedlo ]:(

Edit: Vypadá to , že Flegův tip byl správný

Na Mega jsem měl 4 účty 50 GB,
o jeden jsem vlastní blbostí přišel.Chodila mně ta nabídka na PRO,jsem si zvyk to mazat.Pak přišel email ve španělštině,nečet jsem ho a nereagoval na něj.Bylo tam psáno
Se ha cambiado la contraseña de tu cuenta de MEGA. Si no has sido tú, revierte ese cambio a través del enlace a continuación.Si necesitas más ayuda, ponte en contacto con nuestro equipo de soporte
Obrátil jsem se na podporu,ale bez výsledku.

Pánové, jak jsem psal.
To Mega teda upřesním.
Účet 1: založen 2014 - chodí ta fotky z mobilní aplikace a jsou tam soubory - 50GB beze změn
Účet 2: založen 2016 - hudba - zmizel
Účet 3: založen 2016 - hudba - je ok
Účet 4: založen 2017 - prokazatelně tam je 1 film a nesahal jsem na ně, nebyl pro mne - beze změn

Včera jsem testoval 100GB Degoo
- funguje normálně, ale odradilo mne divný ovládání, ale funguje.