Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastavení routeru MikroTik

Prosím prosím o radu. Dostal se mi do rukou router MikroTik, tak jej zkouším a potřeboval bych poradit.

K internetu jsem připojen pomocí wifi antény UBNT NanoStation M5 Loco, kterou mám na střeše a od níž mi vede LAN kabel do WAN na routeru. Doma jsem míval router TP-Link, který jsem teď na zkoušku vyměnil právě za MikroTik. Když jsem MikroTik poprvé zapnul, tak se sám nastavil a internet funguje. Předtím jsem si jen v nastavení účtu u mého internetového providera nastavil MAC adresu MikroTiku, aby ho pustili do sítě.

Ačkoliv vše funguje, tak jsem trochu na rozpacích. Co jsem předtím studoval různé návody, myslel jsem si, že budu muset nastavit mód routeru jako CPE, ale on se mi router sám nastavil jako WISP AP. Je tedy mód WISP AP správně? Nebo to mám přepnout do CPE?

Nedávno zavedl Mikrotik omezení výkonu, kdy byl výkon omezen na 20dB. Rím, že je nastaveno "regulatory-domain" a "Czech republic"

Doporučuji vypnout.
Wireless / Rozkliknout interface, záložka Wireless
Frequency mode: superchannel
Country: etsi 2,4,5,5-5,7

To je vše

Nejde o obcházení omezení výkonu!

To omezení výkonu tam pro ČR (a možná i ostatní země) nebylo, omezil to MT někdy vloni ve firmware na 20dB na nějakou pochybnou žádost nějakého pochybného úřadu.
Nastavení, které jsem popisoval to vrátí zpět do stavu před změnou ve firmware. Je to po konzultaci přímo s podporou MT.

To sa mylis, obmedzenie na 20dB je tu uz davno v celej EU, aj preto maju vsetky routre takto obmedzeny vykon oficialne a vlastne UBNT a MT boli jedini, ktori to ciastocne obchadzali, ze sa spoliehali na uzivatela, ze ked si zvoli zem a vyberoe regulatory domain, ze si to zreguluje sam.
Lenze toto ti co vedeli nerobili.
Jedine, co pridal MT pred asi rokom bolo pridania, ze ak mas 23dB aradio tak ti automaticky doplni, ze mas 3dB antenu, to predtym nebolo. Proste si tam uz nemozes nechat 0 ako predtym.

Pokrytí signálem je alchymie. Někdy pomůže opravdu snížit výkon, aby se eliminovaly odrazy, někdy pomůže přemístění routeru, změna kanálu (v případě zarušeného okolí) atd.
Mě to fungovalo a funguje. Od zásahu do firmware a omezení to sice pořád fungovalo, ale s horším signálem. Tak proč se nevrátit k původnímu stavu?

No, ak by si napísal, že s horšou kvalitou signálu, tak ano, to by som pochopil. Mne wifi funguje napríklad aj bez paličky. Neukazuje to žiadnu paličku signálu, ale aj tak je možné sa pripojiť a fungovať aspoň na najmenšej rýchlosti. To je v inom vyjadrení signál menší ako -90 dBm. Mne skôr na Mikrotikoch vadí to 11ac, ktoré ešte stále nieje vyladené aby to normálne fungovalo aspoň tak ako na konkurenčných výrobkoch a to už tu máme 11ax.

Mohu ještě dotaz ohledně grafů? Zajímalo by mě, zda lze nějakým způsobem nastavit počítadlo přenesených dat pro konkrétní zařízení dle jeho IP popř. MAC. Mně se vykreslují grafy pro jednotlivé porty routeru, ale když budu mít za jedním portem switch a k němu připojené 2 zařízení, tak už nevím kolik které zařízení tahá dat z internetu. Množství stahovaných dat pro každou IP uměl zobrazit i "hloupý" TP-Link, tak se mi nechce věřit, že by to u Mikrotiku nešlo nastavit...

Podle obrázku by to mělo být nastaveno dobře. Teď jsem to zkoušel a po vytvoření simple QUEUE a zadání adresy notebooku to okamžitě začalo v Upload/Drownload zobrazovat aktuální hodnoty.
Jakmile jsem queue zadal do Tools / Graphing do grafu, zalozenemu na queue, zacaly se zobrazovat udaje i v grafech.
Pokud bys chtěl jen trafic směrem ven a nezajímala tě komunikace uvnitř sítě, pak si přidej jako DST gateway (podle toho, jak se tvůj interface jmenuje).

Díky za odpověď. Stále to nejde, ani když přidám jiné zařízení, např. PC. Musím mít něco blbě někde jinde, ale popravdě netuším kde.
Mimochodem, myslel jsem si, že gateway je v mém případě adresa routeru 192.168.1.1 (nejsem si vědom, že bych tomu někde dával nějaký název). Ale když mrknu do Quick set, tak tam u internetu mám pro gateway úplně jinou adresu 10.77.xxx.xxx, automaticky přidělenou poskytovatelem.

Gateway ve Quick set nemá adresu routeru 192.168.1.1, ale adresu 10.77.xxx.xxx, což je dle mého názoru adresa antény na střeše nebo nevím čeho, pač se zobrazí přihlášení k Mikrotiku, ale ne toho mého... Ale tento Gateway jsem měl už u starého TP Linku.
Nevím jestli by nebylo lepší ti poslat přístup do routeru jen pro čtení, že bys věděl hned na co se podívat? Tedy jestli to není extra zneužitelné...???

Pánové fleg a Jan Fiala, díky, díky, díky. V nabídce bylo max 10M a nenapadlo mě, že tam tu hodnotu mohu napsat. Teď se zdá, že to měří celkem dobře, rychlost internetu je také OK. Trošku mě znervózňuje, že ikonka "name" u přenosu byla chvíli žlutá, teď už je zase zelená (ty tři čárky), je to tak OK? - viz obr. queue

Pokud jde o nastavení Firewallu, je to tak správně? Něco je tam červené, tak nevím, zda nemám něco blbě. - viz obr. firewall

17.8 som pisal, ze musis mat vypnuty fasttrack, pretoze vtedy nejdu packety cez firewall a neda sa s nimi nic robit.
Nechapem preco si to spravil az teraz.
Zlte este neznamena, ze sa obmedzuje traffic, len ho pozdrzuje, cervena farba je uz zahadzovaie packetov (obmedzovanie netu), zelena je bez obmedzeni.