Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nahodilé restarty PC

Zdravím,

můj stařičký PC (motherboard: Gigabyte GA-MA790FX-DQ6; procesor: AMD Athlon 64 X2 5400+) jsem včera přeinstaloval, protože se zcela nahodile sám restartoval téměř každý den (někdy vydržel několik hodin někdy i po pár minutách provozu). Takže asi běžným způsobem jsem nainstaloval systém (Win 7), ovladače motherboard, wifi, následně se stáhly aktualizace win...a dalších pár programů (total commander, MS office, firefox).

A k mému zděšení se opět chová tzn. samovolně restartuje vesele dál...prostě z ničeho nic - černá brazovka a PC naběhne s otázkou jestli ho chci rozjet v nouzovém režimu...

Poradíte někdo nějakou diagnostiku jak odhalit problém?

Díky

Podívej se, zda jsou nějaké záznamy v Prohlížeči událostí.

Vypadá to na hardwarový problém, asi bych začal testem RAM (memtest z bootovacího média, nechat jet několik hodin), pak zkusil výměnu zdroje. Dobré je také pořádně se podívat na základní desku, nejsou-li tam nafouklé kondenzátory.

Z kritických chyb se určitě dá vyčíst ledacos, ovšem uvedená chyba Kernel-Power (ID 41) znamená jen a pouze to, že po startu systému bylo zjištěno, že předešlý běh nebyl regulérně ukončen. Většinou jde o důsledek HW chyb, především zdroje.
Stejné hlášky dosáhneš, když PC za běhu vyškubneš z eletriky. Ovšem ta chyba se do logu zapíše logicky právě až po novém startu systému (jak by se asi při ztrátě napájení mohlo něco zapsat do logu?).
Vidím tam další kritické chyby, něco bys mohl najít i v sekci "Aplikace".

V každém případě bych prvně začal výměnou zdroje, eventuálně nejdřív otestoval RAMky (ale tenhle typ pádů má v 90% na svědomí zdroj).

Příčina, bud starý zdroj, nebo chlazení jižního a severního můstku (preventivně dát novou teplovodnou pastu)
Když v tom budeš, CPU a GPU chladiče podmaz taky.

Zkus projet 20minut test. Sleduj +12V při testu CPU (min,max), a teploty

https://ctrlv.cz/EBau

GPU jenom 10minut, při vysokých teplotách test okamžitě vypni

https://ctrlv.cz/sLKr
--------------------------------------------
Potom napiš co si zjistil, ideální by byl screen (CTRLV.CZ)

Všechno jsem podmazal...teplota CPU se snížila téměř o 10 °C. Teplota GPU po 10 min testu vylezla jen na 60 °C. Takže super. Už 5 dní sytém nespadl (pořád to nějak ale přikládám za důsledek té nevyžádané opravy disku od Win7)...Takže se asi blížím vyřešení problému i když pořádně nevím čím to bylo...

Až to bude zlobit, sežeň jinej disk.
Disk by potřeboval udělat pomalý Format (až budeš dělat novou instalaci Windows)
-----------------------------
Kontrola disku
scandisk (nedávej - najit a opravit chybné sektory - to dělá 5hodin), zaškrtni to první - AUTOMATICKY
https://ctrlv.cz/2xBx

Potom se tě zeptá - naplánovat kontrolu, restartuj PC

Tohle se má dělat při blbým vypnutí PC, třeba když se sekne PC - RESET, nebo někdo vyhodí pojistky 220V

Tak zatím jsem:
- lajckým okem nezpozoroval nafouklé kondenzátory (to bych asi vyloučil)
- vyčistil jsem case od prachu - bylo to fakt dost zaprášený (hlavně grafika)
- prohlížeč událostí hlásí opakující se problémy pouze: v systému s WLAN-auto config (rozšířený modul sítě WLAN se nepodařilo spustit) a v aplikacích problém s WMI
- memtest zkusím přes noc
- zdroj (Seasonic ECO 430 (SSR-430ST T3)) zkusím zítra prohodit za starší LC6550 (byla by velká náhada, kdyby oba zdroje způsobovaly ten stejný problém?)

A pak budu pokračovat dalšími radami, zatím díky všem...

něco jiného je kontrola souborového systému (rychlejší průběh chkdsk, 3 fáze) a kontrola povrchu disku (pomalejší chkdsk s 5 testy nebo hd tune)
jestli se to dál neopakuje, buď rád.
zobrazení smart parametrů disku (crystaldiskinfo) by asi nebylo na škodu. umí to i hd tune, ale méně přehledně.

pád grafiky, 3x pád jádra os což je buď konflikt s ovladačem nebo chyba hw, 1x chyba síťovky.

může jít 1) jak o chybu hw - upečený špatně chlazený chipset, nefunkční filtrační kondenzátory, 2) tak i o problém s ovladači - jsou ze stránek výrobce desky?

nechal bych 1 paměťový modul, vytáhnul externí grafiku ze slotu a zkusil chvíli běh windows a internet bez toho.

Mno, nevím, jestli jsi jenom blbý nebo akorát prudíš. Náhodné pády jsou na osmdesát procent zdrojem, zbytek RAMky, prkno či grafika. To už jsou zas nějaké prázdniny?

edit: Tolerance napětí /12V větve/větví/ bývá deset procent. Cokoliv nad nebo pod může dělat neplechu. Neuč vlka výt.