Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vytvořit svůj soukromý web s fotkami?

Zdravim,

rád bych vytvořil něco jako svůj vlastní web s úložištěm všech svých rodinných alb a souborů. Momentálně používám domácí NAS 2x 8TB se zrcadlením, který mi už mnoho let výborně slouží, nicméně ho mám plný a rád bych se o všechny svoje fotky atd. podělil např. se svými příbuznými.

Moje idea je:

koupit doménu a hosting
vytvořit úplně základní, jednoduchou, zaheslovanou galerii s možností přístupu jednotlivým emailovým adresám, popř. lehký login a heslo
soubory by byly umístěny na adekvátním serveru, který by byl u mě

Nemám s tím zkušenosti, nevím jak moc je to v dnešní době náročné a proveditelné. Nechci uploadovat svoje alba na iCloudy a Google Drive atd., nejsem blázen. Rád bych, aby ten server běžel dlouhodobě, a za 10-15 let ho třeba obměnit. Přijde mi to jako jediný bezpečný způsob, jak uchovat fotky a videa pro další generace. Samozřejmě všechno mám i na menších, externích discích, ale i ty po čase crashujou a tomu se chci vyhnout.

Potřebuji vědět, jak se takovým serverům říká, jsou-li vůbec dostupné, nějaký link atd., popřípadě jaká je nejlehčí cesta vytvořit takovou webovou zaheslovanou galerii (např. přes wordpress) atd.

Rád bych znal vaše rady a připomínky, díky.

Chceš ty fotky ukládat nebo vystavovat?
Jestli to chceš na 15 let, tak nemá cenu 15 let platit chod serveru, hostingu.
Web stránky, WordPress (na který teď vyšel PATCH kvůli jedné bezpečnostní chybě) nejsou IMHO dobrý nápad, každá další věc potřebuje zabezpečení, nebo nějaké ošetření navíc.

Na uložení online, poskytovatelé poskytují i úložiště, cloud (tvůj cloud)
Na 15 let tačí HDD, jestli bude správně skladované tak ti nic degradovat nebude.
Jestli se bojíš, že ti někdo bude prohlížet fotky na iCloud, tak si tomu klidně věř (od toho existuje šifrování) ale jestli máš strach že se ti fotky dostanou na net, tak je na net nedávej.

Ukládat a vystavovat. Nemusí to být nic graficky nádhernýho, stačí když si to někdo na druhym konci bude moct online prohlížet kdykoli.

Uložení online rozumim, ale psal jsem, že cloudům se serverama bůhvíkde nevěřim, rád bych ty fotky měl u sebe. Ne, že by na nich bylo něco intimního, ale jsou to prostě moje rodinný alba.
Ale můj problém s cloudem neni ani tak soukromí, jako spíš že mám desítky TB fotek a to bych se asi nedoplatil.

Tak jako použití jiného kompresniho formát typu H.265 (za chvíli bude dostupný i H.266)

PS: Možná by byla i možnost zakoupit větší HDDs do toho NAS a mit soubory po ruce jak platit za nějaké služby ke kterým se bez internetového připojení nedostane.

Ano vidím, proto když ti nestačí místo, stačilo dokoupit větší HDD.
Na ty dosavadní můžeš udělat zálohu co plánuješ na pár let a schovat.

Nevím co máš za NAS, ale existují aplikace pro NAS co by tvé požadavky zcela splňovaly.
(na NAS ti jinak stačí jen soubory/databáze, a o zobrazení, knihoven už stačí zobrazit, třídit přes klienta (aplikace na PC, telefon, etc) ktera ten obsah třídí a zpracovává do knihovny. Na server se to moc nepoužívá, je to zbytečné a zbytečně náročné)

PS: Snad máš rychlý Upload, jestli chceš někde UP několik desítek tera počítej s tím, že to nebude hned.

Je to v podmínkách uploadu. Všehcno co nahrajete se stává jejich majetkem. A když se to smaže ("nevratně"), tak se to samozřejmě jako nic dneska jen tak nesmaže. Ale to by mi bylo jedno, spíš nechci bejt jeden z těch co berou Youtube jako odkladiště videí svých uřvaných vnoučat a dovolených z Chorvatska :D Na Youtube už je tak dost velkej bordel.

Uprimne neverim zadnemu bezplatnemu ulozisti fotek/videa atd. Byl tady TinyPic, Photobucket, Flickr, Jpeg.cz atd. atd. atd. - kde je tomu konec. Na rovinu - co nemam plne pod svoji kontrolou, nebo si neplatim za konkretni slubu - nemam zadnou jistotu ze o to neprijdu.

Jako minimum bych bral rozumny placeny webhosting, a spravoval si sve foto + video sam (+ vse zalohoval i lokalne, samozrejme) - bez spolehani se na cokoliv treti strany. A vubec ne na nejake "zdarma" sluzby. Galerie fotek je trivialnost, video zpracovat do statickeho HLS a embednout na web player taky neni zade raketove inzenyrstvi. (na moje nedulezite blbiny mi staci i youtube jak uz jsem psal, kdo chce vic nez YT nabizi - hls na vlastnim hostingu)

Pokud bych resil podobny problem, asi bych to udelal tak, ze bych si :
- bud zaridil pevnou IP a domenu nasmeroval na ni, doma na firewalu/routeru/cemkoli provoz na tuto domenu presmeroval na spravny pocitac a tam si to poresil
- nebo zaridil nejlevnejsi hosting (idealne zdarma), na nej dal blbosti predepsane spravcem hostingu (byva reklama bud mala na kazde strance, nebo velka na uvodni) a odkaz na svoji aktualni IP, ktery bych prubezne udrzoval (asi skriptem), co projde prez ten prvni odkaz, viz vyse

doma bych pro to mel bud spravne nastaveny NAS (ale tem jsem nejak na chut neprisel),

nebo laciny pocitac (v podstate desku s procesorem, sitovkou a disky ) a na nem treba Apache kvuli prihlasovani a strankam, jednoduse vygenerovane stranky (idealne staticky, nebo skriptem tak jednoduchym, ze by nesel hacknout) a to by zpristupnovalo ty fotky a videa a vsechno.

Jak velky disk bych tam vrazil, tak velky bych tam mel, vsechno doma, pod fyzickou kontrolou, pokud je to pro obcasne prohlizeni par pribuznyma, tak to asi nebude zas tak velka zatez na pripojeni (nebo ten datovy tok jde omezit ruznymi zpusoby at na tom pocitaci, nebo firewalu, nebo ze se do toho pocitace vrazi sitovka, ktera je proste pomala a tudiz prez ni neproleze tolik, aby ti to zahltilo linku - nebo pred ten pocitac vrazit pomaly hub za par kacek)

Zaheslovani bych asi nechal na Apache (basic - zadejte jmeno a heslo, bud to najde ve sve konfiguraci, nebo te tam nepusti),
stranky samotne co nejjednodussi (kdyz staci jen prohlizeni) prez nejaky "static site generator" co by ti zhruba vyhovoval - tam je vyhoda, ze to v podstate nejde hacknout, protoze jedine co to dela je, ze to na dotaz vrati stranku a nic nespusti, protoze proste nema jak. (Ja pouzivam https://docs.getpelican.com/en/stable/ a https://getnikola.com/ ale existujou stovky dalsich)