Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NAS - SMART TV a notebook

Měl bych na Vás pár otázek ohledně chytrého datového uložiště:

Mám doma pouze SMART TV Philips 43PFS5803 a notebook HP Probook 455 G6. Stačí mít na zálohu dat pouze NAS s RAID 10 s 4 disky nebo raději ještě zalohovat na online cloud nebo jiné zařízení?

Kupovat NAS budu až příští rok na jaře a už ted se pomalu začínám ptát jako laik na pár otázek.

1)Jakého výrobce NAS zvolit a má smysl kvůli 2 zařízením použít RAID pole 10?
2)V případě že zvolím pouze RAID 1 a později budu chtít vytvořit RAID 10 pole bude to fungovat?
3)Nabízí některé modely NAS možnost rozšíření operačních pamětí na později?

Na další otázky se budu v tomto vlákně případně ptát.

Jaká je pravděpodobnost že NAS odejde s 2 disky najednou a online cloud od google nebo externí disk? Může se to stát jen v případě krádeže nebo požaru pouze?

Vím že před zhruba 20 lety ty zálohy se mi zdá že byly méně problémové, ale dnes jak to vidím tak nevím co si mám myslet.

2) mě teda připadá, že změna typu raid se nikdy neobejde bez ztráty obsahu disků, což je asi to na co se ptáš.

telka bude z raidu leda tak přehrávat. ukládání na síťový disk je předpokládám léta zablokované kvůli různým riaa spolkům.
opravdu má smysl mít doma raid10?

Jestlli tomu dobře rozumím tak koupím dva disky určené do NASU např. od výrobce Seagate 2x disky -Iron Wolf 4TB a předtím než je vložím do NAS tak v PC musím na ně zkopírovat data? Nebo jak mám presně postupovat?

Ze SMART TV Phillips 43pfs5803/12 budu samozřejmě jen přehravat, ale telka má jen jeden LAN, který používám občas na NETFLIX, YOUTUBE, HBBTTV a kabel je spojen s routerem TPLINK WR841N.

Z PC půjdou kopírovat data na NAS?

Ano, z PC půjdou kopírovat data na NAS. To je jedna z jeho hlavních funkcí.

Jak se instalují disky do NASu a jak se provede jejich inicializace je napsané v návodu. Data se na ně kopírují až pak, ne předem.

Doporučuju router nahradit nějakým rychlejším, který podporuje gigabit ethernet.

Nepotřebuješ gigabitový internet, ale to, aby router měl gigabitové poty pro vnitřní síť - ethernet - aby ti nebrzdil přenos ve vnitřní síti.

Osobně bych na 4 diskovém NASu udělal 2x RAID 1 (dva a dva disky) . Raid 10 smysl nemá. To už raději RAID 5, pokud trváš na jednom oddilu přes všechny disky.

1)Jakého výrobce NAS zvolit a má smysl kvůli 2 zařízením použít RAID pole 10?

Zyxel...je trosku lacnejsi ako QNAP a Synology pri podobnom vykone a jeho nevyhodou je mensie moznost roznych add-onov, cize instalacia ineho sw. To domaci user na 99% nevyuzije.

2)V případě že zvolím pouze RAID 1 a později budu chtít vytvořit RAID 10 pole bude to fungovat?

Fungovat to bude, ale povodne pole musis zrusit a spravit nove, cize data si musis najprv odzalohovat inde a az potom mozes vytvarat pole.
Raid10, ci raid5 ma zmysel na firemnych sietach, kde potrebujes co najvyssi vykon. Na domace pouzitie moc zmysel nema. Staci ti raid1.

3)Nabízí některé modely NAS možnost rozšíření operačních pamětí na později?

Ano, ale pokial ho chces prevadzkovat len ako NAS a nie ako matersky pc pre rozne virtualne servre staci ti ta pamat od vyrobcu.

Pozor na sposob pouzivania. Ak pouzivas NAS na zdielanie dat na sieti s okamzitym pristupom pc k nim hrozi pomerne velke riziko, ze o ne prides. Pri raid1 ak sa data zle zapisu na prvy disk zapisu sa zle aj na druhy (zrkadlenie), takze chybne skopirovany subor bude na nase zle ulozeny na oboch diskoch.
Ak pouzivas NAS aj ako zalohu (rovnake data mas na pc aj na nase) nesmies mat disk priamo pristupny z pc...ak si ho namapujes, ci vyvedies odkaz na plochu tak dnesne kryptoviry bezne prehladavaju siet a najdu si take "public" foldre a vsetko na nich zasifruju tiez.
Na NASe maj preto vytvorene vzdy aj privatne foldre, ku ktorym pristupuj cez FTP, idealne nie cez moc sprofanovane programy (WinSCP, Cobian a pod). Nikdy sa k nim nepripajaj cez SMB(CIFS).

Pozor na sposob pouzivania. Ak pouzivas NAS na zdielanie dat na sieti s okamzitym pristupom pc k nim hrozi pomerne velke riziko, ze o ne prides. Pri raid1 ak sa data zle zapisu na prvy disk zapisu sa zle aj na druhy (zrkadlenie), takze chybne skopirovany subor bude na nase zle ulozeny na oboch diskoch.

Na NASe maj preto vytvorene vzdy aj privatne foldre, ku ktorym pristupuj cez FTP, idealne nie cez moc sprofanovane programy (WinSCP, Cobian a pod). Nikdy sa k nim nepripajaj cez SMB(CIFS).

na FTP používat tedy Total commnader nebo salamander?

Nic nie je 100%, ale minimalne tento program nie je tak sprofanovany ako TC, je to CZ vyroba a ja ho pouzivam uz roky ako hlavny program na SCP, FTP a spol.
Min je vysoka sanca, ze ho virus nebude poznat a autor nebude z neho vediet dostat ulozene hesla. Navyse to heslo tam ulozene ani mat nemusis.
Ulozene heslo naopak musis mat v Cobian backup pokial chces automatizovat synchronizaciu dat medzi pc a NASom.

všechno má dnes spínané zdroje, ty mají jakousi odolnost vůči kolísání vstupního napájecího napětí.
ups: místo vyhazování peněz bych cennější elektroniku připojil jen přes prodlužovačku s ochranou proti přepětí. na značce moc nezáleží, pokud to nebude zrovna čínský shit pro polský trh (obal emos a podobné hrůzy)