Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Umělé zatížení GPU

Dobrý den,
Popíši ve zkratce můj problém :
Mám PC sestavu s AMD grafikou starou cca 4roky. Už od začátku se potýkám s problémem pádů grafického ovladače. Na původních Windows 8.1 se chyba projevovala tak, že se zasekl obraz, pár vteřin se nic nedělo a následně obrazovka (případně obrazovky - používám dva monitory) problikly a v pravém rohu na mě vyskočila hláška "Grafický ovladač přestal pracovat a byl obnoven". Vše pokračovalo normálně dál.
Toto se dělo naprosto nahodile, někdy 1x za 10 hodin, jindy klidně 10x do hodiny. Ovšem člověk si na to časem zvykne.
Zajímavé je, že se toto dělo pouze při 2D grafice - převážně videa (YT, FB atd.). Ve hrách 3D grafika se toto nikdy nestalo.

Problém je, že jsem musel přejít na Windows 10, kde pády končí trvalým zaseknutím - prostě se zasekne obraz. nehýbe se myš, ale zvuk hraje dál a PC částečně "žije". Samozřejmě následuje tvrdý restart zapínacím tlačítkem. A toto už člověka dost naštve, kord když toto děla 4x do hodiny ...

Sestava byla testována na RAM chyby, nedávno byl koupen nový SSD disk (původní umřel), zdroj je OK (při plném zatížení nepadá). Windows Log je prázdný (jsou tam jen hlášky tvrdého vypnutí - to dělám já).

Z toho, že GPU ovladač padá jen při nízkém zatížení (2D videa) usuzuji, že je problém s nějakým úsporným režimem, takže bych potřeboval uměle zatížit GPU (třeba na 10%), taky aby nepadala do úsporného režimu. Zná někdo takovýto program ?

Moje sestava :
CPU : Intel i7-6700k (nepřetaktován)
GPU : Sapphire Tri-X R9 390X (netaktována)
MB : Asus Z-170A
Zdroj : nějaký SeaSonic 620W
Disk : Samsung Evo do M.2
Windows 10 x64 build 2004

Děkuji za pomoc. Je to otravné hlavně při neuložené práci.

Řešení:

Můžeš zkusit změnit nastavení vizuálních efektů:

1) Open Performance Information and Tools by selecting Start > Control Panel. In the search box, type Performance Information and Tools, and then, in the list of results, click Performance Information and Tools.

2) Select Adjust visual effects, if you are prompted for an administrator password or confirmation, type the password or provide confirmation.

3) Select Visual Effects > Adjust for best performance > OK.
Note For a less drastic option, select Let Windows choose what’s best for my computer.

Případně poslední zoufalý pokus úprava registrů:

1) Simply go to your registry: Start --> Run --> Type in "Regedit"
2) Go to "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers" and create a new key
3) Select QWORD (64-bit) value.
4) Type TdrDelay as the Name and then select Enter.
5) Double-click TdrDelay and add 8 for the Value data and then select OK.

Promiň :)

Ovladače jsem zkoušel jak staré, tak nové a nejnovější - vždy situace stejná. Nyní mám nainstalovaný nejnovější ovladače verze 19.11.2, neboť to pořád otravuje s aktualizací.

Napájení grafiky jsem také zkoušel "měnit". Ale pokud není zapojeno tak, jak je v návodu, tak grafika nefunguje, takže podle návodu. Taženo ze zdroje dvěma oddělenými kabely.

Jinou PCIe jsem zkoušel. To samé.

Můžeš zkusit změnit nastavení vizuálních efektů:

1) Open Performance Information and Tools by selecting Start > Control Panel. In the search box, type Performance Information and Tools, and then, in the list of results, click Performance Information and Tools.

2) Select Adjust visual effects, if you are prompted for an administrator password or confirmation, type the password or provide confirmation.

3) Select Visual Effects > Adjust for best performance > OK.
Note For a less drastic option, select Let Windows choose what’s best for my computer.

Případně poslední zoufalý pokus úprava registrů:

1) Simply go to your registry: Start --> Run --> Type in "Regedit"
2) Go to "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers" and create a new key
3) Select QWORD (64-bit) value.
4) Type TdrDelay as the Name and then select Enter.
5) Double-click TdrDelay and add 8 for the Value data and then select OK.

Tak jsem upravil registry a zdá se, že to něčemu pomohlo :)
Grafika sice padá, ale výrazně méně (včera nic, dneska po 2hodinách videí a další 4h práce padla jednou), ale obrazovka jen problikne a obnoví se, tudíž to funguje stejně jako na Windows 8. Takto jsem asi spokojen :) lepší to nebude, to už bych chtěl moc.

Pod linuxovou distribucí ti to dělá taky ?
Jakou máš přesnou verzi VBIOS té tvé R9 ?

Bylo hlášeno, že za určitých okolností pokles napětí způsobí, že řadič již při spusteni kartu znovu nerozpozná.
Některé BIOSy 4xx0 také údajně obsahují chybu, díky které se řadič GPU, FAN se za určitých podmínek chová zvláštním způsobem (tzv. Spin up bug + "superiror powerplay"). Potom odstraneni jde snížit napětí na doporučenou hodnotu.

Napětí, a mozné odstraneni tohoto Bugs, úprava napájecích profilu (napevno) by bylo mozné úpravou VBIOS. Viz obrazek :
[91343-vbios-tweek-r9-poradna-net-png]

Už jsi mel nekdy někdy multimetr v ruce, dokazal by jsi změřit tento odpor (nastavit na 200 Ω) na té tvé GPU ?
[91342-gpu-min-png ]

V plné velikosti :

[91344-r9-odpor-mustek-r-pbch-png]

PS: Ale možná bych popřemýšlet o výměně GPU, Upgradu za jinou :)

Děkuji za rady :)

Linux jsem nezkoušel, takže nemohu odpovědět.

Kdyby se to opět zhoršovalo, zkusím hrábnout do toho Biosu karty, ale zatím mi to takto stačí :)

Multimetr pro mě není problém vzít do ruky - pracuji jako vedoucí vývojového oddělení elektroniky :)

Ještě jednou všem děkuji za rady a pomoc :) :beer: