Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Využitie reproduktorov Tesla ARS820

Dobrý deň.

Mám doma staré reproduktory od gramofónu Tesla ARS820, a veľmi sa mi páči ich zvuk. Chcel by som si ich napojiť na pc, ale keďže nemajú žiadny zosilovač, a staré koncovky, tak by som potreboval poradiť. Viete aký zosilovač by som mal kúpiť? Prípadne máte skúsenosť s niečim takým? Kde by som to zohnal?

Ďakujem.

Vpodstatě skoro každý starší zesilovač (klidně i nový :-) ), který má impedanci 4 ohmy a vstup "line", "AUX" nebo analogický. Ty koncovky prostě ustřihneš nebo vyměníš tak, abys to připojil na zesilovač (dodrž polaritu).

ja bych radeji nez nejakou takovou obludnost klidne vzal na Ali libovolny class D modul 2x50W, ono to i celkem hraje a stoji prd. Treba neco jako tohle: https://www.aliexpress.com/item/32829367169.html a k tomu 12V adapter - da to s 12V sice mene wattu, ale tech 50 je stejne az zbytecne moc.

Ty bedny stejne nejsou zadny extra zazrak - nehraji spatne, ale zas to nejak adorovat netreba - lepsich je kvantum. A krmit je z vystupu nejake zvukovky v PC - tam fakt bude prd poznat jestli to je zapojene do takovehle pidikrabicky nebo 20kg monstra.

Tesla ARS820 "dvojpásmové bedne" nie sú repráky, lež pokus boľševikov osadiť niečím brblavým, chrčavým vtedajší čajový, biedny trh. Samotná lepená laťovka "vane" je čistá smŕrrť na uši aj hluchého. Navyše, konštrukcia stmosti výhybky je paškvil.

Posledné z kvalitných bední na trhu boli bedne ars 9218, samozrejme tie bez bassreflexu:
https://elektro.bazos.sk/inzerat/117247329/tesla-ars-9218.php

Osaď predné čelo dosky nejakými 180° kaloténmi (obrátená membrána) a vymeň nové trojpásmové výhybky so strmosťou 18dB. Bedne zvnútra vycpi až po magnety a koše sklenou vatou alebo Nobasilom a hermeticky zatesni veškeré spáry zosušených spojov aj okolo košov a následne aj oblep hermetickou izoláciou pred osadením predného čela (stačí formela, plastelína pred zoskrutkovaním čela).

---
dvojkanálové zosilovače po bazároch nehľadaj, špekulanti požadujú za tie ich starožitné šunty nekresťanské prachy, sťa by ich včera získali za valuty z amerického, kapitaľistického Tuzexu. Reálna hodnota nejakého zosika s predzosilovačom 2x40W by bola tak v sume do 15€.

Skus LTC ATM6000BT, máš to aj s rádiom, všakovatými portami, USB apod.
https://www.techhouse.sk/produkt/ltc-audio-atm6000bt/

Alebo si zosík s vintage lampovým stereo koncákom poskladaj sám, koncové, lampové elektrónky kvalitného zosilovača ešte žiaden polovodič spolu so spätnými väzbami, neprekonal.

Nikde som videl solitér Teslu 820A (1985 – 1989) za 20€, mala kvalitný zosík. Až na komunistické potenciometre hlasitosti, výšky + basy, tie vysychali, oxidovali, chrčaním drali uši aj ak sa preliali Diavou - leštenka na nábytok či ošetrili Kontoxom.
http://slovenskainzercia.sk/x-sk/inz/1670/1670765-tesla-820-stereoradioprijimac-1.jpg

Výňatek z klasika:

„Zajisté že vám úplně rozumím,“ odpověděl Švejk. „Vy mluvíte podobně jako klempíř Pokorný v Budějovicích. Ten, když se ho lidi optali: ‚Koupal jste se už letos v Malši?‘, vodpovídal: ‚Nekoupal, ale zato bude letos hodně švestek.‘ Nebo se ho zeptali: ‚Jed jste už letos hříbky?‘ a von na to vodpověděl: ‚Nejed, ale tenhle novej sultán marockej má prej bejt moc hodnej člověk.‘“

:-D :beer:

A nedalo se z toho gramofonu vybrat taky zesilovač.

Řekl bych, že je to generace, ke které náležel zesilovač na bázi MBA810. Ten integráč se ještě možná dá sehnat (k tomu pár součástek, zapojení je to celkem jednoduché), ale když jsem si ho dal k počítači já, přišlo mi, že to hodně šumí, což u PC vadí (alespoň tehdy se zvuk z PC omezoval na nějaké to břinkání a většinu doby bylo ticho, jinak při přehrávání hudby je to jedno).
Spíš bych se podíval po něčem soudobém.

Kupovat těžko, to bude dražší jak komplet reprosestava s aktivními reproduktory. Aspoň mě to tak vždy přišlo, že je lepší buď koupit aktivní repráky, nebo si zesilovač postavit; a s ohledem na to, že nemám tolik času, volil jsem možnost první.

Staré koncovky nejsou problém, ty se pořád dělaji, https://www.gme.cz/repro-konektor-11249 a pod.