Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký vybrat notebook - na práci (max. 25 tisíc)

Dobrý den, prosím o radu, momentálně mám PC Lenovo ThinkPad E550 a uvažuji o koupi nového stroje. Co se týče značky váhám jestli zůstat u Lenova nebo koupit Dell, spíše se kvůli ceně přikláním k Lenovu. Další otázkou je zda zůstat u ThinkPad nebo jít do něčeho jiného? Zatím koukám po Intelu core i5, 8GB RAM a mám problém s pevným diskem. V cenové relaci do 20 tis. (max 25 tis.) je v nabídce jen 256 SSD, nevím jaký mám disk v PC teď - nevím kde zjistit jestli SSD nebo HDD, ale mám min. 512 a už tam moc místa nemám a to tam nemám žádná data - většinu věcí mám uložené na Onedrive, Google disk, Dropbox (nevím zda to i tak nezabírá paměť když to mám mezi složkama v PC). Takže se dívám a spíše přemýšlím nad větší kapacitou, která nikde není. Prosím Vás o rady, jaký je rozdíl např. v jednotlivých řadách (thinkpad, thinkbook,...)? K čemu byste se přikláněli vy? Počítač bude na práci, ale nic náročného, Skype, internet, vzdálené připojení, tabulky, dokumenty, prezentace,.... Počítač používám i soukromě, ale na videa a fotky mám externí disk.

Změna předmětu, původně: Jaký vybrat počítač - na práci (host)

HDD = mechanický disk (něco jako velkokapacitní disketa :-) ) Dělá hluk, hřeje se, je pomalý, ...

Nástupcem je SSD - obsahuje elektronické čipy => nižší spotřeba, naprosto tichý, vysoké přenosové rychlosti

Kvůli vyšší ceně za gigabajt se často používá kombinace menšího disku SSD na systém a základní aplikace a k tomu druhý HDD s velkou kapacitou na data (fotky, filmy, písničky, ...).

Dobře tak jinak, v podstatě tedy jestli dobře chápu, teď tam mám nějakou stařešinu, čili tedy se dá říci něco horšího nebo srovnatelného s HDD. Věřím že SSD je super volba, ale jelikož jsem SSD ještě nepolíbená a věřím že jak jednou zkusím nebudu chtít jinak, pokud teď zvolím 1TB HDD s tím, že budu mít lepší procesor, tak bych mohla býti spokojená, nebo se pletu?

Pokud se pletu, tak toto by mohla být alternativa
https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051600000000005A5B&utm_source=heureka&utm_medium=srovnavac

ale vyvstává otázka není v tomto případě zase 512 už málo? :-D

Pokud teď zvolíš HDD, můžeš ho časem vyměnit za SSD, až klesnou ceny.

500 GB je pro někoho málo, pro někoho dost. To musíš posoudit ty. Nedostatek kapacity se dá řešit externím diskem, síťovým diskem NAS nebo třeba cloudem. Protože jak jsem psal, u malých notebooků lze málokdy interní druhý disk přidat.

Procesor se většinu času fláká, ale zrychlení díky SSD je viditelné.

Harddisk: 512GB SSD M.2 2242 PCIe NVMe 3.0x4

ten ssd je tam v provedení m2 / nvme: https://www.suntech.cz/kategorie/23609003-komponenty-disky-a-mechaniky-ssd-m-2/
je to jen plošný spoj, což výrobci notebuků v poslední době oblibují kvůli místu.
je možné, že se uvnitř s jiným typem disku než s m2 nepočítá. samozřejmě jde vyměnit za větší, ale ~500gb by na přenosný krám mohlo stačit.

jedna technická: 16gb ram bych si jako podmínku nedával, 8gb stačí na office + internet.
a kromě nejlevnějších ošizených konfigurací <10t. se dá všude dokoupit ram, když je potřeba.

je to kvůli současnému extrémnímu nedostatku ve skladech, kdy je člověk rád, že vůbec něco koupí, tak bych si tím nezužoval výběr.

zatím ho mám doma jako náhradu za stolní PC a k němu mám připojené dvě obrazovky

ještě jedna možnost - ne notebook, ale v rámci domácnosti lehce přenosné minipc, za rozumný peníz u repasníků:
starší design, 19x19x6 cm, 1.6kg: https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1198947-fujitsu-esprimo-q920-usff.html

mám min. 512 a už tam moc místa nemám a to tam nemám žádná data - většinu věcí mám uložené na Onedrive, Google disk, Dropbox (nevím zda to i tak nezabírá paměť když to mám mezi složkama v PC)

nepoužívám. asi to zabírá místo, když člověk používá synchronizaci: má to uložené u sebe a zároveň v cloudu.
pro odkladiště dat do toho jde dokoupit 9.5mm redukce cd místa na hdd a tam strčit "notebukový" disk 1-2tb.
https://www.conrad.cz/p/gembird-mf-95-01-ramecek-na-25-pevny-disk-2236607

novější minipc - 18x18x3.5cm, 1.5kg - ale tam se asi přídavný 2.5" disk nevejde:
https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1205147-lenovo-thinkcentre-m900-10fl-tiny.html

Repasnicky nb by som nekupoval...baterie je vzdy opotrebovana, takze treba pripocitat cenu novej baterky a mozne problemy s grafikou, ci doskou...sam som kvoli zvysenej poruchovosti prestal pred asi 2-3 rokmi repasy nb predavat.
Pritom repasy pc tvoria uz dnes 99% mojich predanych pc, takze repas ano, ale len vo forme pc.

Blba rada, po sviatkoch su na sklade len leziaky, ktore nikto nechcel. Zlavy su preto, ze sa predava "beckovy" tovar.
Nove modely potom vzdy prijdu az zaciatkom marca.
Ak nakupovat, ak najneskor v novembri, aj ked tento rok je situacia ina, ze nb uz nie su teraz kvoli Korone.
Ja sam cakam na objednanych 20ks uz vyse mesiaca.