Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Základní deska pro Ryzen 5

Zdravím přátelé :D
Rozhodl jsem se, že si koupím nový procesor, a to konkrétně nejvíce mainstream ryzen 5 3600, který je cca 2x rychlejší než moje stará i5-7500. Otázka zní, jakou základní desku vybrat? Na internetu totiž doslova každý radí něco jiného. Rozpočet mám stanovený zhruba na 8000 :.(, takže chipset bych viděl na B450 (B550 pokud vím nabízí navíc především PCIe4 což není něco po čem bych toužil). Od desky dále vyžaduji nějaké obstojné chlazení chipsetu i VRM, jeden slot pro grafickou kartu, 4 sloty pro RAMky, podporu minimálně PCIe 3, slot pro M.2. SSD, nějaký svižný WiFi řadič a nějaké ty konektory (vyloženě hodně usb nepotřebuju). Prostě hledám základovku s nejlepším vybavením do 3000Kč. Zatím jsem se koukal po modelech jako je Asus TUF, nebo třeba ASRock steel legend, pokud bych chtěl vyloženě utrácet tak i MSI B450 Tomahawk ale za tu cenu už by se asi dala pořídit spíše deska s B550. A nebo ne? Díky za odpovědi. Ps: jako Vánoční stromek to svítit nemusí:-).

Specifikace mojí momentální bedny

zdroj: produkt
grafika: produkt
RAMky: 4x produkt
****(vím že jsou shit, mám je střelit a koupit třeba Corsair 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Vengeance LPX?? :-D)****

Chladič: produkt
Starý PCU a MB : produkt ___ produkt
Disky: produkt __________ produkt

Ja som synovy skladal komp(niekedy jun-jul) a kúpil dosku MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI. To wifi tam bolo nechcený bonus(bola vtedy za dobrú cenu a tu mi jasne dali najavo, že wifi je somarina). Ale keď už som to mal doma aj s wifi, tak som sa ani nenamahal ťahať k PC kabel a isiel som rovno cez wifi. Neviem koľko presne, ale asi Max 10min po inštalácii WIN som k tomu ten kábel ťahal a tie zadné anténky putovali do krabice od dosky a na povalu k ostatným krabiciam. A ak máš aj teraz USB wifi, tak zbytočne doplácať za dosku s wifi.

Zrovna ten tomahawk jsem videl ve vyprodeji za 2200.
Ten bych doporucil.

Asus vyssi rady - tuf, rox strig neudelas chybu. Ale jestli se nepletu ma tomahawk lepsi napajeni, 32gb bios. Ne ze bys to pro 3600 vyuzil.

Nedávno jsem vyuzil uvefeni ryzen rady 5000 a sehnal 3700x za 6tisic. 3900 za 8.5 mi utekla. Bazos.cz.

jestli máš taky poruchu dospívajících, že nepřenosný stolní pc se připojuje nejlépe přes wifi, pořiď si adaptér s prodlužovacím kabelem, protože plechový case bude co? bude stínit signál, už tak utlumený přes zdi.

noname shit pro šetřílky: https://www.mironet.cz/mercusys-mw300uh-wireless-usb-adapter-80211-bgn-24-ghz-300-mbps+dp414227/
má usb prodlužovák: https://www.mironet.cz/tplink-tlwn722n-usb-adapter-n150-80211n-24ghz-150mbps-usb-20+dp109927/
je i na fotce: https://www.mironet.cz/tplink-tlwn822n-80211n-24ghz-300mbps-usb-20+dp118392/
ac wifi: https://www.mironet.cz/edimax-ew7811dac-ac600-dual-band-80211ac-usb-adapter-245ghz-57dbi-smerova-antenna+dp241946/

rozumnější je až kdesi na konec bytu přitáhnout kabelem ap (výstupní půlka 2.routeru), z volné lan napájet stolní pc a wifi použít pro lepší pokrytí brlohu.