Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem .iso s windows 10 se mi nevejde na DVD

dobrý den.
přes program MediaCreationTool20H2 jsem stahl windows 10 Pro 64 bitovou verzi.
a na začátku vypalování mi to hlásí že se tam soubory nevejdou.

DVD je DVD-RW.

Z flešky mi to nejde. Takže jediná možnost koupit dvouvrstvé dvd?

dík za radu

1)
Tvá hloupá reakce:
"Vejde ale musíš odstranit z install.esd ostatní edice."
Najednou píšeš:
"Jinak ISO stažené MediaCreationTool21H1 má jen 4.14 GB"
Tak jak jsi tedy myslel to musíš odstranit?
😁
Mimochodem já psal před 10 měsíci:
"Jelikož je postup vytváření prakticky stejný i v MCT, tak předpokládám, že i velikost je stejná, tedy že consumer iso vytvořené pomocí MCT se vleze na DVD."
Nemáš v tom trošku zmatek, máš 😁, já mám jasno 😊.
Malá poznámka k tomuto: "ISO stažené MediaCreationTool21H1"... MCT nestahuje ISO, ale ESD a z ESD vytváří ISO.

2)
Malá poznámka:
Pokud se někdo chystá něco provádět s instalačkou a nemá ji ještě staženou, tak je vhodnější stáhnout ESD (nebo ISO) a nešaškovat s MCT. V tuto chvíli je nejvhodnější použít consumer/business ISO 19044.1237 z insideru (kdo chce Win 11 tak 22000.194 taky z insideru). Tím ISO myslím ISO od MS, ne sestavované z UUP.

3)
Double facepalm 🤦‍♂️🤦‍♂
Proč, proboha, provádíš takové šílenosti jako převod z install.esd na install.wim (jeden recompress) a pak z install.wim na install.esd (druhý ještě pomalejší recompress)?
Když wimlib i dism zvládají kopírování třeba jen jednoho indexu (bez rekomprese) z install.esd do install.esd (což je mnohonásobně rychlejší než recompress, navíc dvojitý) a to kopírování by na DVD bohatě stačilo, kdyby se na DVD nevlezly všechny indexy.
A kdyby někdo naháněl každý B na 4 GB USB (to se tu ale neřešilo), tak tam přidá parametr na recompress, u wimlibu je to --recompress.
Ty to máš řešené jako jet z Prahy do Brna přes Arktidu a Antarktidu.
Rar balíčkem, přitom to samé jde provést jedním řádkem v cmd.

4)
Proč stahovat další oscdimg.exe, když jeden máš už v tom raru?

5)
Další poznámka: Máš docela šílený výběr programů, Totalcommander fain, ale ten zbytek? Jestli to vnucuješ lidem, tak chudáci lidi.

6) bonus
Proč jsem psal bod 6? No protože dism z Win 10 umí líp vytěžovat vlákna. A ten z win 8.1 bych se bál, že by u install Win 10 mohl způsobit problém.

7)
ESD2WIM-WIM2ESD používáš nevhodně. Navíc starou verzi (navíc s dism z win 8.1). Aktuální tři roky stará používá wimlib, ten wimlib, který mám ve svém návodu. Proč tvůrce přešel na wimlib? "Faster/Produce slightly smaller size compared to DISM"
A kdo je tvůrce? Abbodi1406 z MDL. Jsem s ním v kontaktu. Například ve scriptu pro instalaci Office YAOCTRI mě má uvedeného v "Special Thanks to: ... Krakatoa", což je můj nick na MDL... A zeptej se ho nebo třeba Windows_Addict z MDL jestli se mi někdy bouří EGO :-)

Očuj, Milan K. z Moravy, pýtam sa s tvojimi omalovátkami v radách tamojším slangom: "Chceš jednu do papule?".

Poraď mu tento môj velice obľúbený, rokmi používaný SW zn.:, ntLite na triviálnu, klikaciu úpravu inštalačky desiny;

https://www.ntlite.com/

ktorá sa mu zmestí na prepaľovacie, bootovacie CD-RW so striktným okresaním W10 na skutočne desktopový OS zbavený veškerého bloatware, appraiser, ceip, telemetrie, defender, store, bing-bang-gang ako alabaster, ako víno. Síce šablona ntLite sa vyrobí lamičkou veľmo práce, nadmieru pozorne študovaním riadok po riadku, ale je vo finále uložená a pripravená po ruke na každé nové ISO desiny s okresanou inštaláciou trebárs na sovietske, CCCP Al riadené, vybavené desať tranzistorovým procákom, náramkové "časý".

NTLite vypadá jak nástroj pro lamičky a pokud něco vypadá jak pro lamičky tak to přece JÁ nebudu používat, že... A ani takový nástroj nedopuručuju, ani lamičkám. Tak ale pokud si s ním někdo chce hrát, tak proč ne.
Kůkni co mi napsal hezkého tvůrce NTLite Dino Nuhagic:

Hi Milan,
thanks for the report, I checked and yes it does, but only when it's empty, it will not delete if any value remains.
I have anyway changed that and it will preserve that empty key as it's special case.
Didn't know it would bother other, wow, that VMWare issue is old, we didn't know why. Thanks!
Let me know if you see anything else, will upload a fix today.
Best Regards, Dino Nuhagic

Do papule chci, co tak se sejít na Velké Javořině, Velkém Lopeníku, Machnáči, Vršatci, Velkém Javorníku nebo prostě někde na hranicích?

Tak ještě jednou, původní otázka zněla jak vypálit ISO Windows 10 na DVD.
Předpokládám, že uživatel nechtěl rady jak odebrat z instalačky nějaké soubory, programy atd.
Já mu navrhuji odebrat všechny edice, které nepotřebuje.
Tady je návod jak odebrat ostatní edice ze souboru ISO stažené pomocí MediaCreationTool21H1.exe
a jeho velikost je 4.14 GB, což by se ostatně na DVD mělo vejít.

Připoj svůj original Windows 10 ISO

[2.png]

Otevři příkazový řádek nebo PowerShell jako správce

Zkontroluj dostupné edice následujícím příkazem kde X nahraď písmenem skutečné jednotky, kde máš načtené ISO, já ho mám v G:

dism /Get-WimInfo /Wimfile:G:\Sources\install.esd

[1.png]

Zapamatuj si index edice, kterou chceš použít. V mém případě Pro, index 5.

Zkopíruj celý obsah ISO z připojeného ISO do složky (k tomu používám složku ISO_Files ) na pevném disku C: a poté nahraď původní soubor install.esd v ISO_Files \sources tímto příkazem (opět změň písmeno kde je složka ISO_Files):

[3.png]
[3a.png]

dism /export-image /SourceImageFile:G:\Sources\install.esd /SourceIndex:5 /DestinationImageFile:C:\ISO_Files\sources\install.esd /Compress:recovery /CheckIntegrity

[4.png]

Rozdíl není moc velký ale snížili jsme velikost ISO pod 4 GB.

[4a.png]
[5.png]

Jak znovu vytvořit ISO popisuji výše.

1)

Tak ještě jednou, původní otázka zněla jak vypálit ISO Windows 10 na DVD.

Double facepalm 🤦‍♂️🤦‍♂. Já vím, jak zněla otázka. Odpověděl jsem na ni už před 10 měsíci!

2)

Předpokládám, že uživatel nechtěl rady jak odebrat z instalačky nějaké soubory, programy atd.

Double facepalm 🤦‍♂️🤦‍♂. A proč toto píšeš mně?

3)

Já mu navrhuji odebrat všechny edice, které nepotřebuje.

To jsem už ale psal i s návodem před 10 měsíci:
https://pc.poradna.net/questions/3043952-iso-s-windows-10-se-mi-nevejde-na-dvd#r3044282

Uvedený skript sestaví instalačku se všemi edicemi stejně jako ji vytváří MCT. Velikost sestaveného iso je 4 631 568 384 B a je tam vše co v iso sestaveném pomocí MCT. Další možnost je do sestavovaného iso exportovat jen edice, které člověk potřebuje, nebo jen jednu edici, např. v případě pro nechat jen pro (index 8) a ostatní řádky s exportem dalších edic ze skriptu odmazat (4, 5, 6, 7, 9), v tom případě velikost bude kolem 4.3 GB.

A to, že se dá místo wimlib použít dism jsem tam psal taky:

Místo wimlib jde použít dism, který je součástí windows, v tom případě je potřeba upravit cmd.

Pokud by bylo potřeba, návod bych na něj dal taky, už tehdy.
A tuto mou reakci jsi četl, protože jsi na ni dal Nesouhlasím.
Tak nechápu oč ti jde. Double facepalm 🤦‍♂️🤦‍♂.

4)

Tady je návod jak odebrat ostatní edice ze souboru ISO stažené pomocí MediaCreationTool21H1.exe
a jeho velikost je 4.14 GB, což by se ostatně na DVD mělo vejít.

Když se vejde, proč jsi tu zrovna teď psal ten původní návod? Jednak zbytečně a jednak je na 💩.
A po tom tvém minulém fiasku jsi přišel s novou revidovanou verzí 😁, po tom, co jsem ti napsal 😁.
Aby bylo i neznalým jasno, nakousnu např. časy, minule jsi použil 2x recompress na dism z win 8.1, pro srovnání na cpu amd 4x 3 GHz:
a) 2x recompress na dism z win 8.1 ... asi 14 min + 2 hodiny (tvůj původní návod)
b) 2x recompress na dism z win 10 ... asi 14 min + 1 hodina
c) přímý recompress pomocí wimlib ... asi 40 minut (v případě pokusu dostat to na 4 GB flash doporučeno mnou)
d) kopírování indexu (wimlib nebo dism)... asi pár desítek sekund... můj návod a i tvůj nový návod...asi jsi četl, jak jsem tě setřel, co? Proč nemám od tebe plusko?
Triple facepalm 🤦‍♂️🤦‍♂🤦‍♂️.

5) Poznámky ke tvému revidovanému návodu
Tak předně, nepřišel jsi s ničím novým. O tomto jsem psal před 10 měsíci.
Super, už víš, že jsi byl minule úplně vedle. Původně jsi dělal 2x recompress s dism 8.1. Teď zas děláš kopírování a myslíš si, že děláš recompress, protože tam máš úplně zbytečně "/Compress:recovery" (ten přepínač ti tam nic nedělá). Řeší se tu DVD a na DVD uplně stačí kopírování indexu, já tam mám taky kopírování.

Rozdíl není moc velký ale snížili jsme velikost ISO pod 4 GB.

A tato věta naráží na co? Je rozdíl mezi 4 GB a 4 GB. Pokud se podíváš na velikost ve Windows, tak ta je v násobcích 1024. Pokud se udává velikost uložišť, např. USB flash, tak ta se udává v násobcích 1000. Takže velikost ve Windows by to teoreticky ukazovalo 3.72 GB, i když se flašky dělají o kapánek větší, např. nějaké údaje:
https://usbspeed.nirsoft.net/?g=4gb
Například kdybych měl 4 GB flašku od výrobce, kterého běžně kupuju, tak by se mi tam ten tvůj výtvor nevlezl.
S rekompresí ale ano. Takže pokud se snažíš řešit i 4 GB flašky (tu se ale řešilo DVD), tak v tom případě je vhodné použít recompress, ten v tom novém návodě neděláš, ne ale tím šíleným způsobem jako jsi ho prováděl minule, ale pomocí wimlib (přepínač --recompress), jednak je to rychlejší o třetinu a jednak oproti zisku z hlavy asi 110 MB u dism získáš asi 140 MB (což v případě některých flešek může být rozdíl mezi dostaneš/nedostaneš).
Facepalm 🤦‍♂️.
Takže tvůj návod č. 3 snad už bude bez připomínek 😁.
No vidíš, jak tě hezky posouvám kupředu, dáš mi plusko? 🌞

A proč toto píšeš mně?

To byl omyl a moc se za to omlouvám, nebylo to určeno tobě ale zakladateli vlákna.
Jinak se mi zdáš strašně namyšlený a zdá se mi, že s tebou cloumá puberta. Debata se dá řešit racionálněji a né
ironicky a urážlivě. Doufám, že z toho vyrosteš. To víš, mě bude příští rok 70 let a začal jsem s pc trochu pozdě a chybí mi zkušenosti.
..........................................
Jinak co by jsi zkritizoval na tomto mém návodu:

Tento návod vám ukáže jak do instalace Windows integrovat nastavení, aktualizace a programy.

Soubory "unattend.xml a autounattend.xml " jsem vytvořil v jiném programu a nejdou použít na verzi x86!!
Kdo by chtěl architekturu x86, tak použít tyto:

https://uloz.to/file/zG1kva5WGAdr/x86-rar

Vytvořím tyto dva soubory i pro slovenské národní prostředí, wait! SK pouze x64.

https://uloz.to/file/UpZwfKFygkRh/sk-rar

Stáhněte si "VMware_Workstation_15.5.5_Lite" má jen 196 MB:

https://uloz.to/file/7kCeyDJIddLP/vmware-workstation-15-5-5-lite-eng-rus-exe

Dále si stahni tuto složku (Pomůcky), kde jsou veškeré potřebné aplikace ke zdárnému provedení ISA:

1.ESD2WIM-WIM2ESD-v2 (převedení install.wim na install.esd), důvod - ISO o téměř 2 GB menší.
2.RunOnce.bat (dávkový soubor, který nám upraví bezobslužnou instalaci v kroku 3)
3.unattend.xml (potřebné k RunOnce.bat)
4.autounattend.xml (k bezoblužné instalaci v kroku 1)
5.příkazy.txt (bude vysvětleno níže)
6.oscdimg.exe (k vytvoření bootovacího ISA)

[pom1.png]

https://uloz.to/file/RfJOuoMUpVGs/pomucky-rar

Soubory 2,3 a 5 zkopíruj na flash nebo USB HDD, pro pozdější načtení ve virtuálu.

[pom.png]

Stáhněte si originál ISO, pomocí MediaCreationTool2004.exe. (Kdo má, nemusí)

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209

Vytvořte si složku "ISO_Files", nejlépe v C: (není povinné) a do ní zkopírujete Obsah ISA a dále tam zkopírujete soubor "autounattend.xml", bude to takto:

[iso-files.png]

Nainstaluj "VMware_Workstation_15.5.5_Lite" a pokračuj dle obrázků:

Návod (obsahuje 73 obrázků):

https://uloz.to/file/Y3OeleqIfrxv/wmvare-rar

[obsah.png]

V návodu jsem opomenul podotknout, že je možný restart (třeba po aktualizaci) při editaci systému.
Dále je možné použít Snapshot (tkzv. bod obnovy) když něco pokazíte. Je možno použít pouze 3x, tak šetřete.

[Snapshot.png]

Otevřte složku "ESD2WIM-WIM2ESD-v2" a do ní přesuňte (zkopírujte) soubor "install.wim",který jste získali z WMvare, spusť soubor "ESD2WIM-WIM2ESD.cmd jako Správce, zkopíruj název "install.wim" vlož ho do cmd a dej enter.

Návod:

https://uloz.to/file/OrqAkURBP59D/esd-rar

Po dokončení zkopíruj vytvořený soubor "install.esd" do složky "C:\ISO_Files\sources" odkud jsi (vyjmul /odstranil) starý (původní) soubor "install.esd".

Nyní spusť cmd jako Správce a vlož tam tento příkaz:

oscdimg -m -o -u2 -udfver102 -bootdata:2#p0,e,b"[color=red]e[/color]:\ISO_Files\boot\etfsboot.com"#pEF,e,b"[color=red]e[/color]:\ISO_Files\efi\microsoft\boot\efisys.bin" "e:\ISO_Files" "[color=red]e[/color]:\64u_boot.iso"

Kde veškeré písmeno "e" nahraď písmenem oddílu, kde jsi složku vytvořil. Název "64u_boot" si změň na jaký chceš ty. Dej enter a počkej na dokončení.

Výsledné ISO je bootovací a můžeš jej nainstalovat do virtuálky a nebo pomocí Rufus vytvořit bootovací usb.

[color=red][size=18]Video návod - polopatě![/size][/color]

https://uloz.to/file/va2wfvTsWZcG/windows-10-autounattend-mp4

..................................................

tady video návod.

Bezobslužná instalace Windows 10 Pro CZ

...................................................

další návod:

Jak nainstalovat Office 2019 bez nechtěných programů:

Tak v tom návodu na Windows je toho tolik, že ho zkoumat podrobně nebudu :-)
Tak jen pár poznámek.
Mně stačí na úpravu instalačky mountování. Pokud to někdy dělám přes odchytávání nainstalovaného Windows, tak ve virtuálce to hážu na disk, který je ve fyzickém počítači připojen jako vhd, trošku nepřesně jsem to popsal třeba tu:
https://pc.poradna.net/questions/1770730-vlastni-instalacni-medium-bitova-kopie-windows
Zdá se mi to prostě pohodlnější, ale jako je jedno jak se to dělá.
Co se týče aktualizací, tak pokud se dělá instalačka tak po aktualizaci podle mě rozhodně provést pomocí dism čištění: /Cleanup-Image /StartComponentCleanup. To tam myslím nemáš.
Nevím jestli jsi odebíral i appx, pokud se to dělá v nainstalovaném systému, tak to neodinstalovává soubory, lepší je to provádět v namountovaném windows, tam to odebere i soubory.
Pokud se dělají jen nějaké blbosti v install.wim, např. nakopírování souborů, tak to jde provést i bez mountování pomocí wimlib.
Máš tam myslím tu šílenost starou verzi ESD2WIM-WIM2ESD s dism 8.1.
A víc k tomu asi nenapíšu.

A co se týče tohoto:
https://www.youtube.com/watch?v=-ygpDpLpuUc
Tak za mě nejelegantnější a nejedukativnější je:
https://krakatoa.www3.cz/aktivace.php