Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 10 - Správca IT má obmedzený prístup

Dobrý deň, mám už vyše pol roka problém s padaním Windows zabezpečenia. Pôvodne som to nechal na Microsoft že to vyrieši nejaký update. Vidím že to stále nie je opravené a zvažujem možnosť že môže byť chyba v mojom PC. Tento problém sa objavil aj na jednom ďalšom počítači. Spadne to cca v 1 z 3 štartov PC. Vždy ak dám reštart tak už to ide. Tiež ak spustím Windows Update tak tiež to potom funguje. Defender spočiatku vždy funguje ale po nejakom čase proste vyskočí oznámenie že to spadlo.
Chyba: https://i.imgur.com/9x2xw5y.png
Najprv 1x zaznamenaná chyba: https://i.imgur.com/7aWXwFm.png
Potom neustále oznamovanie v Event Viewer: https://i.imgur.com/nRC4nrp.png

Keď som to pred mesiacmi riešil tak som dokonca skúsil čistú inštaláciu(nemyslím reset v systéme ale inštalácia nanovo z flešky). Používam vždy aktuálny ISO zo stránok MS a flešku vytváram v rufuse, tam by problém byť nemal(iba žeby nie :D)
Ešte mi napadlo či to nemôže spôsobovať nejaké nastavenie v UEFI. Nič zásadné som tam nenastavoval ale beriem to ako možnosť že môže byť chyba tam. Skúšal som už nejaké návody ako to fixnúť ale nič nezabralo. Defender je v gpedit.msc všade zapnutý.

Řešení:

Prešiel už týždeň a vyzerá že to funguje. Defender ani raz nespadol. Skontroloval som to aj v Event Viewer a žiadne nové záznamy o páde defendera. Ďakujem jirka44 za tvoj TIP. Stále si nie som na 100% istý či to naozaj funguje. Čo som pozeral Event Viewer tak tam boli aj dlhšie časové medzery medzi tou chybou ktorá spôsobovala spadnutie defendera no teraz je to už týždeň tak snáď to nieje náhoda a naozaj to zabralo. Isté to bude tak po mesiaci :-)

Ak to bude niekto riešiť to isté tak stručný popis ako som to vyriešil:
1. Otvoriť REGEDIT (napríklad WIN+R a zadať regedit)
2. Zadať v hornej časti do riadku s adresou túto adresu:
Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender
3. V ľavej strane ako je strom zložiek kliknúť pravým na Windows Defender
4. Zvoliť možnosť Export, pomenovať ľubovoľne zálohu tohto registra a uložiť napríklad na plochu
5. Zvoliť možnosť Delete
6. Reštartovať Systém respektíve celý PC

Vyrob si v Notepad.exe súbor, ulož ho na plochu s príponou *.reg.
Napríklad s názvom: def_enable.reg

----------------------------

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SecurityHealthService]
"Start"=dword:00000002

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wscsvc]
"Start"=dword:00000002

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender]
"DisableAntiSpyware"=dword:00000000
"DisableRealtimeMonitoring"=dword:00000000
"PUAProtection"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\MpEngine]
"MpEnablePus"=dword:00000001

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\Real-Time Protection]
"DisableBehaviorMonitoring"=dword:00000000
"DisableOnAccessProtection"=dword:00000000
"DisableScanOnRealtimeEnable"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender Security Center\Systray]
"HideSystray"=dword:00000000

------------------------------------------------------------
Myšou klik na *.reg, v kontexte roletky klik klik na Merge (spojiť) s Registrami.

Reštart PC.

Ak vec nezaberie, potom si vytvor nový účet ako "Superadmin" v cmd.exe, spustený ako Správca týmto príkazom:

Net user administrator /active:yes

Vďaka za rady. Do registrov zatiaľ babrať veľmi nechcem. Ak ale nebude iná možnosť tak to skúsim. Skúsil som teraz reset EUFI na základné nastavenia a budem PC takto používať aspoň týždeň. Budem sledovať či defender za tú dobu padne. Ak nie tak nejaké nastavenie UEFI ovplyvňuje OS.
Je nulová šanca že UEFI môže nejakým nastavením takto blokovať Windows Defender?
Ušetril by som kvantum času ak by niekto skúsený v oblasti OS mi posunul informáciu že to nemôže mať spojitosť s UEFI/BIOS prípadne nejaký zlý krok pri vytváraní bootovacej flešky alebo pri inštalácii... Mohol by som potom rovno ísť na tú zmenu v regedit.

Inštalujem vždy rovnako a robil som to už roky predtým rovnakým spôsobom. Je ale pravda že som predtým používal ESET čiže problém mohol byť skrytý pretože bol defender mimo hru.

Vždy stiahnem zo stránok MS soft MediaCreationTool a stiahnem si cez neho ISO. Potom cez RUFUS vytváram bootovaciu flešku s takýmto nastavením:
https://i.imgur.com/PiNbVAD.png
Nabootujem flešku, postupujem inštaláciou a v časti partícii vymažem všetky zväzky a inštalujem potom len na jeden nový zväzok. Vždy volím offline konto čiže bez toho prihlasovania k MS kontu. Potom všetky tie možnosti čo ponúkajú idem zaradom nie, nie, nie...
Robím pri inštalácii niečo zle?

Vždy stiahnem zo stránok MS soft MediaCreationTool a stiahnem si cez neho ISO. Potom cez RUFUS vytváram bootovaciu flešku

co to? vždyť ten mctool slouží i k vytvoření boot flashky.
každému nemusí vyhovovat, proto rufus, .iso stáhnu přímo z odkazu ms co najde google: https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10ISO
zbytek postupu se zrušením starých oddílů je ok.

Spadne to cca v 1 z 3 štartov PC

částečně nebude stát za nic instalace ovladačů, nepíšeš nic o tom že bys měl ty od výrobce postahované předem a někdy je použil.
může být zajímavé co je na těch screenech, ale tvůj imagehosting imgur mi nic nezobrazuje, asi blokuju nějaké reklamní svinstvo, které zneužívají.

link na ktorý odkazuješ, nikde tam nevidím možnosť stiahnuť priamo ISO už v prehliadači. Na vytvorenie bootovacej flešky nepoužívam ten ich nástroj. Trvá to dlhšie čo by až tak nevadilo ale ich nástroj mi vždy doku*** flešku spôsobom že bežný formát ju nedá do pôvodného stavu. Musím vždy potom použiť CMD alebo správcu diskov.

Ovládače mám najnovšie priamo od výrobcov z ich oficiálnych stránok. Inštalované je to v správnom respektíve odporúčanom poradí a všetko pri inštalácii prebehlo hladko bez hlásenia chýb.

Nahral som screeny na inú stránku:
https://i.ibb.co/KsK3CCt/7aWXwFm.png
https://i.ibb.co/Nxqxjp5/9x2xw5y.png
https://i.ibb.co/6WvY6f5/nRC4nrp.png

stahovat z jiné verze windows / možná i z mobilu
podle google je správný cíl: https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10 - a na této stránce je skript, který se podle připojeného klienta sám rozhodne co zobrazí.
nevím, ale je možné, že z aktuální podzimní aktualizace w10 nezobrazuje další stažení iso, snad spoléhá na to že ho máš.

screeny defender: když už systém instaluješ nově, je to jedno. buď byl nabořený systém (tuniče, čističe, nekompatibilní aplikace, neodstraněný pozůstatek cizího antiviru, 1001.vzácná chyba w10), nebo rovnou na pozadí běží nějaký rootkit a takto se baví.

ten podivný zápis na flashku mi taky nedává smysl. fak jsi v tom nezkoušel nějaký jiný "internet security"?

Nastavení Rufus vypadá správně, ale viz dál. Jen netuším, co je "na jeden nový zväzok". Máš instalovat "do volného místa".

Jinak, od jisté doby se to nevejde na FAT32 oddíl celé. MCT si s tím poradí, u Rufus nevím.

Moja chyba. Myslel som presne to čo píšeš čiže do voľného miesta. Neinštalujem OS až tak často čiže neviem presne ako je to tam pomenované.
Skúsim najbližšie ako budem inštalovať použiť MCT aj na vytvorenie flešky. Zase až taký problém čo som som písal vyššie nie je. Ak to MCT naozaj všetko zvládne správne... Nie som si istý no dávnejšie som riešil že sa mi OS nainštaloval s typom úložiska MBR a keďže mám relatívne nový PC tak chcem samozrejme novší GPT. Nebude to inštalovať MCT na MBR?

Zatiaľ to vyzerá bez chýb. Včera okolo obeda som resetol nastavenia UEFI a od tej doby niekoľko štartov PC a zatiaľ ani jeden krát defender nespadol. Musím to ale sledovať aspoň týždeň ak nie dlhšie aby som si bol istý že zdroj problému je tam.

Znova prestal fungovať defender čiže UEFI/BIOS nebude príčinou. Upravovať registre nechcem a zatiaľ to beriem ako poslednú možnosť. Ak bude čas skúsim to preinštalovať a vytvorím flešku za pomoci MCT či práve toto nebude problém že to cez rufus spôsobuje tento problém.

V každom prípade sa na rozsekaného molocha GPT pre Uefi vybodni, nemá žiadne "vedecké" opodstatnenie ani nezvyšuje pomyselnú bezpečnosť pred rootkitmy či inými sofistikovanými napadnutiami malicious Uefi zavádzača. Babské JPP povery o bezpečnosti GPT.

GPT je vhodné akurát pri multiboote s desiatkami primárnych oddielov (MBR ich zvláda iba max. tri) a pri používaní veľkokapacitných úložísk, logicky nerozdelených diskov.

Ideálna a zaručená ochrana zavádzača s bootmanažérom situovaný na nultom sektore v prípade MBR, je jeho Image, tj.bitová záloha pedantne zazáložená "sector by sector", step-by-step, tohoto aktívneho oddielu niekam vhodne uložená bokom, ukrytá pred nenechavými spratkami s paprčami mastnými od chleba.

Obnova čistého, segregovaného, aktívneho oddielu MBR (kapacitou cca 100 MiB pri W7 až 500MiB pri W10) zo zálohy, je otázkou zopár milisec. spolu s reštartom HW a OS. Pravda iba pri x64 bit. OS. Detto s zálohou a obnovou platí aj pre GPT.

To by bola tiež možnosť že mám v UEFI nejakú breberku? Warez už roky neinštalujem a SW ktorý inštalujem je známy a overený čiže neviem odkiaľ... Samozrejme nie je vylúčené že niečo prešlo cez ten Defender. Pred tým som vždy používal ESET. Je to cca rok čo mám iba Defender. Prišlo mi že Defender to zvládne a ESET som začal v tej dobe brať ako ďalšiu tretiu stranu ktorá tam byť nemusí. Je ale pravda že za tie dlhé roky čo som používal ESET mi OS prišiel viac v bezpečí ako s týmto Defenderom. Normálne začínam uvažovať či robím dobre že už ESET nepoužívam. Na ESET bolo vždy možné sa spoľahnúť a ani jeden krát sa mi nestalo žeby niečo prešlo kým bol ten AV aktívny. Také niečo že spadne celé zabezpečenie? To som u ESETu nikdy nevidel.

Malware v UEFI je teoreticky možný, ale prakticky lze vyloučit ... Můžeš taky "přeflešovat BIOS" :-) ale asi je to zbytečné.

a) reset UEFI, volba boot "UEFI Only" či zakázat CSM/Legacy, zapnout Secure Boot (pokud byl vypnutý, nutno obvykle "importovat klíče výrobce").
b) na "dobrém" PC udělat flešku přes MCT.
c) boot a instalace.
d) žádné "vlastní vrtání" a vylepšování.

Preflešovanie BIOS sa myslí aj aktualizácia na novšiu verziu? UEFI only mám zapnuté a launch CSM mám na AUTO. Secure boot v mojom UEFI ani nie je možnosť ho vypnúť. Jedná sa o dosku ASUS B450.

Žiadne vrtanie alebo vylepšovanie systému som nerobil. Už vtedy pred pol rokom keď som to riešil som po nainštalovaní len podokončoval čo požadoval windows update a nič viac som nerobil. Defender padal aj v stave OS keď bol čerstvo nainštalovaný+windows update. Tým pádom je vlastne možnosť že to spôsobuje SW tretej strany vylúčený. Iba žeby nie :D môže to byť nejaký predinštalovaný SW.

Pokud je novější verze UEFI/BIOS, asi bych aktualizoval (ne kvůli malware, ale může být opravena chyba pro některý HW, RAM, SSD, grafiku). U některých MB to jde rovnou z UEFI, přes web výrobce.

Tvůj problém očividně nikdo jiný nemá ... takže příčina musí být u tebe. W10 včetně toho "předinstalovaného SW" používají stamiliony lidí na stamiliónech PC. Ještě pro jistotu, instalace je se "smazáním disku" ??? Můžeš "ručně" udělat clean.

S jakou přesně chybou vlastně ten Defender "padá" či za jakých okolností ???

Skúsim dnes aktualizovať UEFI. Tento problém majú aj iný použivatelia pretože sú o tom všelijaké výsledky čo som hľadal... Źiadne riešenie ale v mojom prípade nepomohlo. Možno mám zlú kombináciu HW ktorú tento OS nezvláda. Mám tam ale všetko komponenty ktoré sú mainstream čiže to by veľmi nedávalo zmysel.

Disk som určite mazal v časti inštalácie s voľbami diskových oblastí. Všetky tie časti ktoré predošlý OS zanechal som tam vymazal to som si istý na 100%. Poznám príkaz do CMD na ktorý odkazuješ. Je lepšie to robiť cez ten príkaz než v tej inštalácii? Myslím tento príkaz SHIFT+F10, diskpart, list disk, select disk, clean.

Defender padá s chybou 7023 a potom pokračuje spamovaním chyby 7031 v Event Viewer. Nevšimol som si špecifické známky toho že to na niečo reaguje. Proste to padá náhodne respektíve nevidím tak priamu spojitosť s ničím iným.

Tím "SHIFT+F10, diskpart, list disk, select disk, clean" nic nezkazíš.

Ještě jsem se vrátil k úvodnímu dotazu. Přesně stejnou hlášku to dělá po spuštění W10 v Sandboxu (ale jen při spuštění, už se pak neopakuje).

Že by to nějak souviselo s tvým připojením k Internetu ???

Tady cosi píší, že lze ignorovat (ale je to o Server 2012):

https://docs.microsoft.com/en-us/troubleshoot/windows-server/networking/event-id-7023-is-logged

Prešiel som si hlásenia v Event Viewer ktoré predchádzali pádu Defendera a vidím tam zopár spojitostí. Vie z toho niečo vyčítať v čom presne je problém? Tú kontrolu disku a iné inštrukcie ktoré tam sú som skúsil. Vidím tam napríklad aj hlásenie chyby úložiska, mám SSD. Viem že mnohé chyby čo hlási Event Viewer sú v skutočnosti bežná rutina takže mám problém sa v tom orientovať načo sa zamerať... Hlásenia idú v poradí ako sú tu screeny z hora nadol respektíve sú aj číselne označené.
https://ibb.co/Bnz5530
https://ibb.co/3fxrkwd
https://ibb.co/v47D7wG
https://ibb.co/9ZMSjkq
https://ibb.co/3pYFLww
https://ibb.co/QdBNZtx
https://ibb.co/fp6TX1t
https://ibb.co/cJ1QwLb
https://ibb.co/3rqh1Km
https://ibb.co/VBrN4JY
https://ibb.co/ftFhC0z
https://ibb.co/NLJB7r6

Řekl bych, že přímou souvislost má obrázek 5, 6, 7 a možná i 2 a 4. Když SSD smažeš (clean) a uděláš novou instalaci z MCT flešky, založíš účet a přihlásíš se (žádné další "machrování", instalace, nastavování, vylepšování), objeví se tam vždy přesně tohle ??? Nainstaluj to zkušebně na jiné SSD nebo HDD. Nevidím teď na ostatní příspěvky, máš poslední verzi UEFI ???

UEFI mám aktualizované. Píšeš o založení účtu a prihlásení sa. Ja nemám MS účet a ani ho nechcem zakladať. Môže byť toto príčina? Že ak OS beží bez tej ich registrácie tak to robí tento problém? Nemám teraz žiaden voľný disk kam by som mohol inštalovať OS.

Čo myslíš tým "memtest"? Je to príkaz, nejaká súčasť OS alebo SW? Rozumiem že to je nejaký test pre úložisko...
Ovládače mám aktuálne zo stránok výrobcu pre každý komponent.

Do reinštalácie sa mi ísť znova nechce. Už som to raz skúšal a nepomohlo to. Možno to už vyriešila nová verzia W10. Neviem to na 100% ale vraj ak je vydaná aktualizácia na novú verziu W10 ktorá opravuje nejakú chybu tak cez Windows Update to nevyrieši problém ale cez čistú inštaláciu už áno čiže je možné že aktuálna verzia W10 ktorá je dostupná k nainštalovaniu je síce rovnaká ako je tá ktorú mám nainštalovanú ale fixne to problém jedine v prípade tej čistej inštalácie. Znova nevidím inú možnosť ako to vzdať. Je to takmer určite chyba zo strany OS a neostáva mi nič iné len čakať kým to opravia. Ak je ale pravda čo píšem vyššie tak aj keď opravia tak cez Windows Update to nebude schopné vyriešiť túto chybu.

Asi je to částečně na mne. Účtem míním profil, uživatele, s MS účtem to nesouvisí.

Verzí W10 to URČITĚ není, používají to stamiliony lidí. Je to něco ve tvém PC, s tvou instalací, ev. s tým připojením. Takže jestli to chceš řešit, nainstaluj to cvičně na JINÝ SSD nebo HDD, je to chvilka. Otestuj RAM. MB se bohužel nějak přímo otestovat nedá.

memtest je bootovací cd nebo flashka: http://memtest.org/#downiso
taky wirdows má v sobě "diagnostiku paměti".
na správné funkci ram záleží, jestli budou data zapsána korektně. některé ty chyby zní podezřele.
kontrola disku je v normálních systémech ve vlastnostech c:, snad to tak mají i w10.

reinstalace w10 má smysl jen tehdy, pokud zároveň instaluješ ovladače k základní desce, jsou u výrobce.

Správca IT má obmedzený prístup

tato chybová hláška se tu neobjevila, jen padání defenderu a narušení integrity souborů. podezřívám rozdrbaný systém.

"Správca IT má obmedzený prístup" hlási priamo v rozhraní Defender.
Rozdrbaný OS ak myslíš nejakou mojou aktivitou. O tom som písal vyššie že je to vylúčené pretože hneď po čerstvej čistej inštalácii keď som to vtedy testoval tak bez toho aby som čokoľvek nastavil alebo nainštaloval tak to aj tak padlo. Skúsim otestovať RAM a SSD, to som ešte neskúšal.

Dik, to vyzerá jednoducho tak som to skúsil :)
Podľa toho čo tam píšu stačí vymazať niečo v registroch. Zároveň tam odporúčajú spraviť export/zálohu pre istotu tak som si uložil na plochu do istoty + screen aby som vedel kde to potom hľadať ak by sa niečo ešte viac dosralo. Defender vypadával náhodne a niekedy to nespadlo aj celé dni čiže kým zistím či to zabralo tak prejde aj týždeň aby som si bol istý že to teraz funguje.

Skúsil som ale predtým než si toto poradil aj to čo radili predtým...
Ten memtest86 trval cez 3 hodiny a žiadne chyby to nenašlo. Taktiež SSDčko som pozrel v programe CrystalDiskInfo a taktiež v SW ktorý dodáva výrobca SSD a žiadne chyby to nehlási.

Prešiel už týždeň a vyzerá že to funguje. Defender ani raz nespadol. Skontroloval som to aj v Event Viewer a žiadne nové záznamy o páde defendera. Ďakujem jirka44 za tvoj TIP. Stále si nie som na 100% istý či to naozaj funguje. Čo som pozeral Event Viewer tak tam boli aj dlhšie časové medzery medzi tou chybou ktorá spôsobovala spadnutie defendera no teraz je to už týždeň tak snáď to nieje náhoda a naozaj to zabralo. Isté to bude tak po mesiaci :-)

Ak to bude niekto riešiť to isté tak stručný popis ako som to vyriešil:
1. Otvoriť REGEDIT (napríklad WIN+R a zadať regedit)
2. Zadať v hornej časti do riadku s adresou túto adresu:
Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender
3. V ľavej strane ako je strom zložiek kliknúť pravým na Windows Defender
4. Zvoliť možnosť Export, pomenovať ľubovoľne zálohu tohto registra a uložiť napríklad na plochu
5. Zvoliť možnosť Delete
6. Reštartovať Systém respektíve celý PC