Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HDD z ze starého do nového

Zdravím přátelé.
Mám starý PC s XPčkami a v něm dva HDD. Jeden se systémem a druhy datový. Ten datový chci vyndat
a dát do nového PC s Win10 Pro. Předpokládám, že konektory na připojení budou pasovat. Pokud ne,
tak smůla. Chci se zeptat, jest-li to je tak jednoduché, že když se mi disk podaří připojit do nového
PC, tak že si ho systém najde a nebudu muset nic nikde nastavovat, třeba v Biosu ap. To bych asi nezvládl.
Ten datový HDD je NFTS. V novém PC je volná pozice, tzn. že tam jsou konektory na připojení. Zatím jsem
ještě nic nezkoušel, tak nevím. Jen mne teď zajímá, jest-li to mohu takto zkusit vyměnit.
Dík.

Ne to se nevyplatí. Teda už jsem to dlouho nesledoval, ale dřív byly ty ceny dost vyšponované (>600). Lepší jsou adaptéry USB/PATA (za stejnou cenu jsou i se zdrojem, i když pokud to má být uvnitř PC, zdroj neni potřeba). A pokud to má být rychlé, bylo by dobré USB3, ani to neni tak drahé (ale ten zase neni s IDE). Namátkou koukám, že ani ten adaptér SATA/PATA už tolik nestojí (300), ale narozdíl od adaptéru na USB je dlouhodobě k ničemu (ten usb adaptér má navíc SATA a to se může hodit časem na soudobé disky, IDE maximálně tak na compact flash (ale na to je lepší usb čtečka)).
A nejlepší je samozřejmě řadič do sběrnice, stále se dá koupit i do PCIExpress, nedávno jsem to někde viděl, když jdem hledal SATA (byl jsem překvapený, že se to ještě dělá, ale taky to neni levné https://www.mironet.cz/startech-pci-express-radic-1x-ide+dp395029/ https://www.suntech.cz/produkt/333049-delock-sata-ide-radic-2x-interni-sata-iii-1x-interni-ide-pcie/ ).

Jinak by disk měl jít automaticky po připojení. Windows si ho najde a přiřadí mu písmeno. Při připojení k USB je to srovnatelné s fleškou.

Adaptér seženeš na Aukru za šest pětek ca,ale bacha bral sem kdysi dva a u jednoho začli hořet dráty.Bylo jich prodaných celkem dost takže většinou spokojenost asi,druhej funguje jak má pořád,ale na trvalo bych tohle do Pc už nedal,na přetáhnutí dat když jsou důležitý to ale stačí.

buď rád. staré ide disky měly z dnešního hlediska zanedbatelnou velikost, nač si nechat roztahovat koš a body obnovení přes pomalý disk v pochybném stavu.
na co disky s širokým ide kabelem, který místo užitku jen brání průchodu vzduchu?
taky by tě nenapadlo cpát dovnitř parní stroj, tak proč zastaralý disk? možné nevelké místo navíc za ty nevýhody nestojí.

Jsem stejného názoru, ovšem mám 300GB dat a nedaří se mi to nějak přetáhnout na nový PC.
Zkoušel jsem TteamViewer, ale nějak se nechtějí XPčka a Win10 Pro kamarádit. Nevím, jak to přetáhnout jinak,
než koupit USB disk 1TB. Ten se v budoucnu může hodit. Asi bude existovat jiný postup, jak ty dva PC propojit,
ale to je nad mé chápání.

JJ, má a možná ještě trochu víc. Je to dědek, ale doposud sloužil dobře. Až teď nějak začal protestovat a také
mi některé servery hlásí, ať se už konečně vzpamatuji a pořídím si jiný, bezpečnější systém. Tak jsem zainvestoval
nějakých 15 t. no a zatím jsem spokojený. Šlape jak hodinky, až na ty zasrané data. O ty bych nechtěl přijít.
Tak že se odkládá likvidace XPček do doby, než to nějak překopírují.

Externí disk se hodí (pokud máš jakákoliv data, fotky apod., co je třeba zálohovat) a nestojí svět. Hlavně ho pak nestrkej do TV :-)

Možná by ti to udělali v servisu nebo ten adaptér zapůjčili, na zapojení snad není co zkazit (musí být propojené i napájení).

Jak to myslíš, ať to netrkám do TV? Až to všechno přetáhnu, tak jde do šrotu, nekompromisně. Co s 300 GB diskem?
Já vím, nějaký odborník by se mi popravdě hodil. Mám doma takovou malou domácí síť, 4 PC, 2 XPčkové, 2 Win 10 PRO,
Inkoustová tiskárna a laserová, a všechno bych to potřeboval nějak propojit. Ty dva XPčkové pak urychleně vyřadit,
bo už mi pijou krev. Jest-li nechytly covida, že tak zlobí :-D
Ale teď si dám pauzu. Za okamžik startuji araba a jedu pro terový. Do vánoc to snad přetáhnu a po svátcích
ať se těší na přírůstek ve sběrném dvoře.

Buď tahat po fleškách (128GB fleška stojí ještě rozumné peníze, nebo si koupit 128GB kartu do foťáku (na peníze je to stejné jako fleška) a na toto ji zneužít) nebo přes síť.
Pokud mají oba síťovou kartu, tak stačí propojit kabelem, je jedno jakým, detekci přímého nebo kříženého má snad všechno posledních 20 let. Z napsaného ale chápu, že jsou oba v síti, takže to je hotovo. Tedy je potřeba to nakonfigurovat aby 1) se viděli (nemusí se nutně zobrazit, ale po napsání \\počítač se musí objevit že tam něco je, minimálně tam bývá složka tiskárny i když počítač žádnou nemá) 2) aby si mohly předávat soubory (musí se buď na zdrojovém počítači nastavit sdílení (stačí ke čtení) celého disku nebo potřebných adresářů nebo na cílovém nastavit vhodné složce sdílení pro zápis a pak už stačí soubory překopírovat)
Uznávám, že nakonfigurovat počítače pro síť počínaje XP je detektivka (ve 3.x a 9x to byla hračka, tam byla větší detektivka nainstalovat síť), ale dá se to zvládnout.
A nezapomenout na kontrolu, nejlíp tak, že se nechají na zdrojovém počítači spočítat kontrolní součty a na cílovém se ověří. To bych nepodceňoval, i když na 99% bude výsledkem, že je vše v pořádku.
Disk bych potom nevyhazoval, ale uložil bych ho pro případ nějaké nenadálé události. Tolik místa to nezabere a pokud by se datům v tom novém PC něco stalo, je alespoň kam se vrátit.

pro domácí uživatele jsou přístupová práva 20 let těžko pochopitelnou novinkou

To opravdu sedí. A nejen pro síť. Podle mého pozorování je potřeba nastavit minimálně přidat k právům uživatele NETWORK a nastavit potřebná práva (číst, zapisovat, měnit...). Někdy to nestačilo a vyřešil to až uživatel eweryone. Další věcí je, že při přesunutí souboru nebo složky se zachovají práva z původního umístění (nedědí se podle cíle). A aby toho nebylo dost, windows si občas nějaká ta práva zapomene (minulý týden jsem řešil v sedmičkách nepřístupnou složku, kontrola disku nenašla chybu (většinou nemožnost otevřít složku právě způsobuje chyba dat), tak jsem se kouknul na vlastnosti a veškerá práva byla zapomenutá, musel jsem převzít vlastnictví (složku nikdo nevlastnil) a nastavit je z nadřazené složky).