Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Virtuálny pc

Mám záujem učiť sa Linux je dobré inštalovať ho na hlavný ssd disk na ktorom je win 10 alebo na druhý hdd disk alebo vitvorit virtuálny Pc? Inak aké su nevýhody virtuálneho Pc?

Linux můžeš spouštět třeba "live" z flashdisku.

Záleží, co konkrétně se chceš učit. Jestli obsluhu a ovládání nebo nějaké hlubší znalosti?
Ideální je použít na pokusy nějaký starší PC a na něj nainstalovat Linux jako hlavní systém, aby sis kvůli neznalosti při experimentování nepoškodil Win 10 nebo nepřišel o svá uložená data.

Chcem sa len učiť a nechcem používať dva Pc a tiez ho chcem v sk jazyku inak by som používať inštaláciu Linux ako bootovatelne usb. Aktuálne mám na hlavnom SSD disku win 10 a druhom mám Linux a rozmýšľam či by nebol vhodný virtuálny Pc. Inak nespomalujne hlavný systém win 10 a čo priradena Ram pre virtuálny systém je priradena len keď sa systém používa alebo trvalo?

Pokud si nainstaluješ linux na hlavní disk (multiboot) nebo budeš používat live distro, nebudeš moci být současně ve Windows i Linuxu.

Když si nainstaluješ Linux do virtualniho počítače můžeš současně používat oba systémy.
Virtuální počítač ti umožňuje hraní, testování - uděláš si snapshot a když se něco nepovede, vrátíš to zpět.
Můžeš si zkoušet různé distribuce, aniž bys nějak ovlivnil hlavní systém.
Za mne ti virtuální počítač přinese spoustu pozitiv.

Ok di­ky za in­fo sk­ú­sim ten vir­tu­ál­ny eš­te by som chcel ve­dieť ak bu­dem sk­ú­šať vi­a­ce­ro sys­té­mov po ich vy­ma­za­ní sa úpl­ne od­strá­nia z dis­ku ale­bo má vý­znam tiež dať vir­tu­ál­ny Pc na dru­hý disk ? Resp. Kde dať ulo­žiť vir­tu­ál­ny Pc na dis­ku?
A má vý­znam dať na vir­tu­ál­nu Pc rov­na­ký sys­tém ako ak­tu­ál­ne po­u­ží­vam win 10 z dôvo­du sk­ú­ša­nia rôzne­ho SW.

Virtualni PC je jen soubor na disku. Když odstraňuješ virtuální stroj, tak se tě program ptá, zda smazat i soubory. Ale kdykoliv to muzes smazat ručně
S diskem ti virtuální počítače ani program nijak manipulovat nebudou.
Pro VirtualBox je většina hlavnich linuxovych distribucí uz pripravena jako virtualni stroje, ale doporucuji si to nainstalovat od začátku, naučíš se to.