Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s hlučností ventilátoru Noctua na CPU

Dobrý den, mám takový problém s hlučností ventilátoru Noctua na procesoru...ale vezmu to od začátku. Měl jsem ve skříni zhruba 4 roky procesor Intel Coffee Lake i7-8700 a na něj jsem dal chladič Noctua NH-U12S. V biosu jsem ho měl navíc nastavený na režim SILENT a o přítomnosti ventilátoru Noctua jsem v podstatě ani nevěděl...Ani při hraní her, vždycky otáčky už tak poměrně tiché grafické karty MSI Trio 2080 S byly jako jediné trošičku slyšet v té větší zátěži. Ale to bylo asi tak všechno...No a řekl jsem si, že po těch 4 letech udělám takový částečný upgrade a pořídím nový procesor. Hodně nyní jsou propagovány nové AMD Ryzeny řady 5, tak jsem si koupil nový AMD Ryzen 5 5600X...no a s tím jsem přirozeně musel koupit i základní desku B550. Přičemž chladič Noctua NH-U12S jsem si ponechal, přece tam nenechám ten originální hlučný chladič v balení anebo nebudu kupovat zase jiný...Demontáž a montáž nové desky provedena, instalován nový procesor AMD Ryzen 5 5600X - jako chladící pasta mezi CPU a chladičem byla použita originální Noctua NT-H1. Dalo by se konstatovat, že vše šlo v pohodě. Ještě připomenu, že v biosu nové základní desky jsem opět u ventilátoru Noctua nastavil režim SILENT. Počítač pustím a když je v idle (např. na internetu), sice se stále a trochu víc točí, ale pořád to s hlučností jde. Ovšem když pustím hru Cyberpunk 2077, tak se ozve hrozný, velký a stabilní hluk z ventlátoru Noctua na CPU, opravdu jak tomu říkávám "vrtulník", který v pohodě přeřve 3 ventilátory grafické karty. Na tiché Noctua a v režimu SILENT??? To se mi nezdá normální...spíše zvláštní a divné. To jako ten CPU od AMD tolik topí+má vysoké teploty a proto se ventilátor tolik točí? Jak už jsem psal, ten Intelu i7-8700 jsem téměř neslyšel ani při hrách...Je to normální nebo není? A přirozeně pokud jsem nic nemusel upravovat u Intelu, proč by to bylo potřeba u AMD (myslím tím nějakou křivku ventilátoru...vždy mě stačil dát režim SILENT a nemusel jsem se dál o nic starat a nic manuálně nastavovat). Samozřejmě mám MB + CPU 2 dny a mohu je vrátit do 14 dnů po tzv. vyzkoušení...Každopádně hodně si potrpím na ticho a tento hluk se mi vůbec nelíbí. Nějaká rada proč tomu tak je a co by se s tím eventuelně dalo udělat? Díky

Ještě přidávám v idle otáčky při 35 st. C : silent = 607 RPM, normal = 749 RPM a full 1430 RPM. No a ať mám silent nebo normal, tak ten poslední bod křivky č. 5 = 100% PWM a nastává při 65 st. C. Pro lepší názornost jsem přidal foto z biosu do přílohy. Bohužel tu křivku z Intelu i7-8700 v režimu silent si už nepamatuji...Ale podle mě to ve hře najede na maximální otáčky ventilátoru a proto to tak řve a je neuvěřitelně hlučné...Toť můj postřeh.

Může topit víc když jede na max při hrách třeba,mám tu taky pár ventilátorů od Noctua a zas tak tichý nejsou jak se pěje ty točáky kor když už maj něco za sebou.V balení je snad redukce na snížení otáček toho ventilátoru takže by neměl ject pak na to max.

Tak měřeno při hře Cyberpunk 2077 - jedno jádro na 67 stupních C a k tomu 1433 RPM otáčky, což je v podstatě téměř maximum (full = "vrtulník")...což podle mě určitě není v pohodě...viz. obrázek. To by normální a kvalitní procesor dělat neměl, alespoň toť můj názor.

P.S. A proč v tom programu je u teplot je znázorněno jen 5 jader a nikoliv 6 - viz. TMPIN0 až TMPIN5 a chybí tam TMPIN1?

V RyzenMasteru to nemas?

To ze chybi TMPIN1 je divny, nemelo by to tam chybet, bud to hwmonitor spatne detekuje nebo je vadnej procak.

Jinak AMD uz delsi dobu meri pouze jednotliva jadra, to jak se toci vetrak se odviji od teploty nejvytizenejsiho jadra, tudiz u tebe to vypada normalne, jedno jadro je vytizene, vetrak jede naplno.
U Intelu byl driv teplotni senzor i na heatspreaderu a merila se teplota celeho procesoru, ale myslim, ze to uz take nemaji a ze teplota procesoru je prumer teplot jednotlivych jader.
Pokud to nerikam spravne, tak sorry, ale vim jedno, vypocet teploty se u Intelu i AMD provadi jinak a proto tam ty rozdily byt mohou.

Tohle same jsem resil kdyz jsem presel z I5 4670 na Ryzen 7 3700X

Je to tim ze AMD je vesmes uplne jine CPU nez Intel a hlavne vic topi a boostuje (porad) kvuli kazde kravine a na to reaguje prave chladic takze se otacky porad meni sem tam a pak to zni divne a je to proste znat.

Ja to vyresil tak ze jsem si u CPU zmenil Voltaz a vubec jsem si ho poupravil takze mam klid.
Chce si to ale pohrat s nastavenim(takty/voltaz) protoze kazdej kus se muze chovat jinak a co pujde "mne" nemusi jit tobe.

Ale od ty doby mam klid...nizsi teploty a prumer lepsi(vsechny jadra jedou na 4200Mhz) Predtim sice jedno jadro jelo "az" na 4350(chvilku) ale pri vice jadrech to kleslo ke 4050Mhz +-

Tak tohle je přesně ono !!!!! Vždycky jsem měl procesory Intel a nyní jsem chtěl jednou zkusit AMD...A úplně přesně jak píšeš = boostuje kvůli každé kravině, každému spuštění čehokoliv, jakéhokoliv programu, pokaždé reaguje chladič na to zvýšením otáček a je to hodně slyšet...což Intel nikdy nedělal. Pochopitelně v těch hrách je to slyšet maximálně a stává se z toho "vrtulník"...

A úplně přesně jak píšeš = boostuje kvůli každé kravině, každému spuštění čehokoliv, jakéhokoliv programu, pokaždé reaguje chladič na to zvýšením otáček a je to hodně slyšet...což Intel nikdy nedělal.

Uz od Skylake to Intel dela taky, normalne mas minimalne dva stavy frekvence procesoru a ani Intel se standardne nedokaze udrzet na nizke frekvenci trvale, ikdyz nic nedela. Ale fakt je, ze na Intelu mi pouha zmena frekvence na vyssi hodnotu nehnula okamzite s teplotou jako u AMD. Bych rekl, ale ze tohle prave souvisi s tim, jak jsou nastaveny teplotni senzory na tech procesorech a ne, ze by se procesor jako takovy choval jinak.

Urcite, to co radi Hasek, pohrat si s napetim, je mozna cesta, nakonec Ryzen to podporuje a umoznuje to podvoltovat.

Druha vec, ktera me napadla, jestli jsi nainstaloval ovladace i se schematem napajeni a mas v moznostech napajeni nastaven plan pro Ryzen. Neni to sice dokonale reseni, ale melo by to trochu pomoct. Problem je v tomto pripade u Microsoftu, ktery si nedokaze ve Windows poradit s vicejadrovyma procesorama a scheduler na nich nepracuje optimalne. Vim, ze to priznivci AMD hodne na webu resili a AMD na to konto i spolupracuje s Microsoftem, aby se situace zlepsila. Myslim, ze jsem i nekde cetl, ze snad ve Win10 20H2 by uz nejake vylepseni byt melo.

To s tím skákáním otáček je vlastnost, můžeš ten projev jen potlačit. Přijde mi že můj Asus 450 Rog strix byl taky agrresívní a Asus B550 Tuf už tak nešílí.
Můžeš to vrátit.
Vyměnil bych pastu, dal bych jí tám méně (pokud jsi si jistý že je množství OK tak ignoruj).
Můžeš zkusit nastavit ty křivky manuálně, zkusit dát režim ventilátoru na PWM, zjistit na co je temperature interval.
Podívat se po novém biosu jestli to neopravuje (desku jsi přesně nenapsal).
Můžeš použít redukci k ventilátoru pokud byla v balení nebo vyměnit ventilátor.

Zákl. deska je tato - GIGABYTE B550 AORUS PRO. A pro jistotu jsem jí upgradoval na nejnovější bios F13a ze 27.1.2021. Jinak ta orig. pasta Noctua alespoň podle mě patří k těm nejlepším na trhu a fakticky jsem tam nedával velké množství...Jen mě prostě je divné, že jsem měl za celou dobu vlastně samé Intely (poslední dva byly i7 4. a 8.generace) a nikdy jsem se s takovými problémy u nich nesetkal...Můžete konstatovat, že jsem blázen a neumětel, ale opravdu jsem předpokládal, že když koupím nový procesor a nebudu chtít taktovat, tak ho tam usadím a nebudu o něm již dále vědět...myšleno v návaznosti na hlučnost. A ne že budu experimentovat a nastavovat manuálně křivky ventilátoru...A že by byla chyba ve ventilátoru na CPU? Osobně jsem nikdy s chladiči Noctua problémy nemíval...patří podle mě k těm nejlepším.

Ja to tady jen tak po ocku sleduju, a celkem nechapu co s tim vlastne delate. Bud je tam ten chladic blbe (ale to by bylo znat na teplotach), nebo je vadny / nevhodny ventilator. Naposledy jsem mel v prackach R9 3900XT - asi pred dvema tydny, davam na ne obycejne AC34 chladice, a proste - pohoda. V klidu to neni slyset vubec, v zatezi kategorie "decenti sum", aniz bych se vrtal v nejakem nastaveni chlazeni v biosu atd. - proste default PWM regulace a celkem obycejny (ale dostatecny) chladic. Neni to zdaleka prvni Ryzen ktery jsem daval dokupy - se zadnym jsem nic ohledne chlazeni a hlucnosti resit nemusel. Pokud dobre vidim, u te Noctu neni ani PWM regulace = vymenil bych ventilator za neco noveho slusneho s PWM, a musi to byt v pohode.

Ten chladič tam ani jinak dát nešel...a ten ventilátor u Noctua NH-U12S chromax.black žádný problém u předchozího procesoru Intel i7 nedělal - https://noctua.at/en/nh-u12s-chromax-black
Nechápu, navíc je ten fan nastaven v biosu na SILENT...dělá to pouze u daného CPU AMD...proč nemůže být např. vadný on a měl by být vadný ventilátor Noctua? Navíc v programu HW monitor jak už jsem včera psal, je u teplot je znázorněno jen 5 jader a nikoliv 6 - viz. TMPIN0 až TMPIN5 a chybí tam TMPIN1.

Dal bych CPU_FAN Control Mode na PWM (díky PWM se větrák nezastaví i když jsou nastaveny nízké otáčky, zvlášť noctua je dává dobře) a nastavil graf cca na:
20°C > 10%
40°C > 15%
60°C > 30%
75°C > 60%
a CPU_FAN Speed Control nevím co dělá Silent režim, to bych nepoužíval je potřeba aby se to regulovalo podle nastavení z grafu.

Toto nastavení nebude ani přesahovat 1000 RPM v zátěži, takže to chce otestovat teploty, kdyžtak trochu doladit, ale do 50°C bych to moc neměnil nebo se pak se pak ocitneš ve stavu, kdy zapneš prohlížeč a hned uslyšíš zahučení fanu kvůli tomu, že poskočila teplota...
___

Tak jsem tam tu redukci L.N.A. dal...po pravdě je to o fous lepší, ale stále to jede na 1155 RPM (oproti 1430 RPM). Jak píšu, je to sice lepší, ale stále to není ono...stále ten hluk je slyšet. jedině ještě upravení té křivky CPU_FAN, jak píše stylar.

Tak dneska kolega v práci namontoval do počítače úplně stejný procesor Ryzen 5 5600X rovněž s chladičem Noctua a žádné problémy nemá...žádná hlučnost, vysoké otáčky, apod. Podle mě se tedy muselo jednat o špatný kus, naštěstí jsem ho vrátil ve 14-ti denní lhůtě.