Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem MiniPC, chystá se nějaké výkonnější k prodeji 2021?

64GBRAM+; CPU s passmark 13000+; spotřeba <90W; Cena <25tis. Kč vč. paměti
Co vím, tak to splňuje Asus PN50 a AsRock 4x4. PN50 možná bude už v únoru 2021 na skladě, to druhé nenacházím..
Když bych chtěl 2 SATA porty tak bych už asi nenašel nic..
Podpora AV1 kodeku (asi jen dekódování) má prý Tigerlake Intel CPU ale NUC11 který by to snad měl obsahovat, jsem také neviděl k dispozici.

Můžeš postavit mini PC který kombinuje IGP + GPU, kupříkladu 75 W GTX 1650 Low Profile (https://developer.nvidia.com/nvidia-video-codec-Sdk), která bude na encoding/decoding podstatne rychlejší jak IGP/APU. Dobrá kombinace je s CPU Intel a podporou Quick Sync Video.
Podobné MPC si stavím často pro sebe, už par let nejsem fanda klasických desktop ledniček co prohýbaji stůl.
Do těch opravdu menších volím kompaktní bednu na základě zdroje TFX, u kterého sem nikdy nepotřeboval výkonnější jak 300W Be Quiet TFX .

Nekteré bedny s TFX nemají zrovna nejlepší PSU, ale nejde o pravidlo, spoustu MPC co jsem zkoušel měli překvapivě stabilní zdroje (zpravidla s etiketou Gold & Silver) které osazuje treba "In win".
Počet SATA portů se pohybuje okolo 4 s podporu RAID + slot pro systémový NVME SSD disk.

Tiger Lake a nové IGP Intel Xe je pro intel velký skok a to hlavně pro "encoding/decoding" (přidává i neural acelerator), a měl by zvládnou AV1 až 8K30 frames/s se vzorkováním subsampling 10Bit chrome 4:2:0.
Nevím do jake míry je bude Intel osekavát, jako shadery nebo L3 dle CPU, ale Intel 11 s Intel Xe plánuji do sveho příštího MPC už jen kvůli tomu, že jde o jediný chip ktery podporuje i "Dolby Vision" tudíž bez konkurenční a s plnou podporu HDCP což umožňuje plnou podporu stream služeb jako Netflix v 4K + DV (většina ostatních APU/IPG povoluje jen 1080p + SDR), i když počítám s tim, ze optimizace Xe první 3-4 měsíce nebude extra.

NUC 11 bude předražený a osekaný, kromě toho první verze NUC V1.0 nového socketu a Gen CPU mají vždy nějaký HW nedostatek, na tvém miste bych zvolil vlastní stavbu mini PC na ITX s verzi CPU pro Desktop, jestli to myslíš s encoding/decoding vážně .
Z těch nejlevnějších bych ti doporučil "A30 V2 MINI-ITX CASE" :
(nebo Cooler Master Elite 110jestli chces kostku) :
[92215-a30-png]

PS: Jestli to jde hlavně o stream služby a multimédia, můžeš zvolit TV BOX, nebo neco na základě CPU ARM = max 15W. Sám mám dva multimediální přehrávače Zidoo & Dune (HDR10+, motor VS10 /Dolby Vision, AV1 a VP9 profil 2 pro podporu HDR Youtube) nemaji nic co bych jim vytknul.
Neexistuje prozatim IGP ktere by bylo vykonejsi nebo podporovalo neco vic jak tyto TV boxy ktere bych urcite doporucil, jestli pouzivas i nejakou lepsi Audio sestavu ci Home Cinema. Samozřejmě podporuje Widevine L1 a veškeré dnešní audio 7.1 i video formáty, jako Dolby Atmos, DTS:X/:HD, True HD etc.
Osazeny maji nejnovější chip od realteku RTD1619D* a 4Gb DDR4. Umi cist i ISO a BD s podporou Blu-ray / DVD menu, intergovany Samba server pro sdílení obsahu z HDD připojení k NFS.
[92217-dune-dolby-png]
https://www.dune-hd.com/products/dune-hd-pro-vision-4k-solo

Bohužel nejsem znalec, takže nevím co je IGP https://acronyms.thefreedictionary.com/IGP
a jak se liší IGP od IPG a APU (počítal jsem že v angličtině se používá APU zkratka pro CPU s GPU v jednom).
MPC je asi MiniPC.

Píše o GTX 1650 Low Profile, což asi nebude levné a nevím jak moc rychlé by to bylo na AV1, kolik FPS oproti modernímu CPU. Encoding bude na mém PC minoritní záležitost. u miniPC mi nejde tolik o úsporu místa jako o úsporu energie (poběží celé dny) a tebou zmíněné Desktop CPU mi evokuje odvěry při průměrném vytížení 65% přes 150W (celý PC; Třeba AM4 Ryzen 7 3700X má 65W a passmark skóre 22K) v porovnání s cca 60W miniPC PN50 s 15W CPU 4800U a 17K passmark skóre - Ten AMD 4800U Ryzen z minipc PN50 má vůbec nejlepší poměr výpočetní výkon/příkon: https://www.cpubenchmark.net/power_performance.html.

Pokud tedy doporučuješ desktop PC a ne minipc tak doporuč nějaký procesor, který je na tom co se týče zmíněného výkonu/příkonu lépe než zmíněný 3700X. a sežere třeba do 50W příkonu. Píšeš o ITX desce (asi miniITX) a děkuji za doporučení, přijde mi ale logičtější začít procesorem a pak teprve pokračovat deskou a skříní. CPU asi co nejmenší technologie 10-7nm pro co nejnižší příkon.

miniITX: https://zakladni-desky.heureka.cz/f:24718:22924430/
CPU 7-12nm do 14 tis. Kč: https://procesory.heureka.cz/f:4572:33738102,24761539;p:-14000/

Pokud tedy doporučuješ desktop PC a ne minipc tak doporuč nějaký procesor

De ti o kompaktni verzi PC, vsechny socket nabizi desky typu ITX (mikro, mini), tudiz nemusis zacinat volbou toho , ci toho.

Pokud tedy doporučuješ desktop PC a ne minipc

Ne, doporucoval jem zaklad na ITX ne desktop.
To by bylo zapotreby, aby jsi uvedl presne jakou cinost na tom zarizeni planujes a jake perieferie minis zapojit, jako TV ci audio sestava,nebo jen PC monitor. Zatim jsem pochopil, ze ches PC hlavne pro rending ?! Jestli ano, v tom pripade nevim, proc jsi zminoval NUC.

Nepamatuju si že bych psal něco o tom, že kompaktnost je prioritou. Prioritou číslo jedna je nízká spotřeba při co nejvyšším výkonu CPU za uvedenou cenu + podpora uvedeného množství paměti a výhodou je podpora AV1. Detaily už jsme napsal v prvním příspěvku na první řádce. K používání PC se nechci vyjadřovat (nejde o hraní her), proto uvažuj průměrné činnosti na PC (+občas překódování videa 264,265). Nevyjádřil ses/nedoporučil jsi procesor (viz. komentář na který jsi reagoval).