Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hlasity notebook

Pekný večer prajem potreboval by som poradit ohladom Notebooku. Kamarat ma poprosil o pomoc s notebookom ktora sa tykala softweru, tu som vyriesil. Instalacia z win 7 na 8. Este pred opravou u neho doma bol tichý (mimochodom bol cca 5 rokov v skrini) No a samozrejme ze ked som ho doniesol domov tak začal hučat a prehrievat sa. Disk a procesor aj po reinstale windowsu idu dost casto na maximum a ventilator sa ide zblaznit. Notebook som skusal rozobrat no zial je to ten typ ktory ma procesor pod spodnym krytom a popravde uz ani nemam tušenie ako spodny kryt odstranit nakolko by som velkou silou nb poskodil. (Ine je keby bol môj, vsak chapete) tym padom sa neviem k procesoru dostat a precistit ho. Teda ak je to samozrejme ten problem. Moze zahrievanie a velky hluk notebooku sposobovat prach v procesore alebo to moze byt iny problem? (Vzhladom na to ze zacal hucat este s win7 by softwer chybou byt nemal) za inych okolnosti by mi to nevadilo no je naozaj skvele ked sa vam nieco taketo prihodi. A ludom ktori niesu z it proste nevysvetlite ze pc a notebooky ziju vlastnym zivotom :-/:-D

Aktualizácie dobehli? Asi nedobehli..
Prv sa trebalo pozrieť na správcu úloh, ak procesor beží neustále nad povedzme 50% percent, tak sa samozrejme hreje a vetráky hučia. V kľude sa to musí pohybovať okolo nuly, max 5%. Podľa toho potom začneš hľadať príčinu. Mimochodom, koľkoročný nb to je?

u neho doma bol tichý (mimochodom bol cca 5 rokov v skrini)

jedna se o znamy problem. V notebooku je stary sofware (cca rok 2014, 2015) a NTB automaticky zurive stahuje nove aktualizace, protoze 5 let odpocival ve skrini. Toto samozrejme zatizi jak pomaly procesor, tak omezenou pamet, tak pomaly mechanicky (ne-SSD) disk.
Proc pisu pomaly proc. atd ? Protoze kdyby byl rychly, tak nelezi ve skrini 5 let.
A nekteri teto vlastnosti rikaji "zavada".
Servisaci maji radost, nechaji aktualizace stahnout a po 3 dnech maji opraveno prakticky bez prace.

1. Je naprosto nesmyslné tam instalovat Windows 8, když jsou tu Windows 10.
2. Vyčistit chladič od prachu by měla být samozřejmost
3. Pokud to má být k něčemu použitelné, vyměňte tam starý HDD za SSD.
4. Jestli neumíte ani sundat kryt, pak to odnese zpátky.

parametry neuvádíš - pravděpodobně: 2jádrový procesor, 4gb ram, disk 5400ot.
to je dost otřesný shit, když má najednou postahovat a nainstalovat aktualizace na zbytečný w8 za pět let.
a pokud se instalační umělec vykašlal na správné ovladače, mohl výkon toho krámu dále degradovat - špatná podpora šetřících režimů a třeba proto to řve, špatná podpora řadiče disku a proto je to pomalé.
prach tam může být taky: https://s3.envato.com/files/33393381/notebook-service-laptop-cleaning-cooler_p.jpg

to co ostatní: pomalý disk ven, slušný 250gb ssd stojí 40 fufníků. aspoň se to pořádně nainstaluje.
zamyslet se nad ošklivými win8/8.1, pro které ntb ještě mohl mít ovladače, a vrazit tam w10 bez podpory výrobce. (nemusí vadit, chipset driver bude u intelu)

Co sa tyka parametrov tie ste skutocne trafili. Ohladom mojich schopnosti: Som skutocne "laik" no kamarat je este vacsi tak som sa z dobrej vôle podujal nakolko nechcu servis. (Zial v okoli je to hrôza) Aktualizacie postupne instalujem, este to nieje kompletné vdaka "skvelej" rychlosti... takze budem dufat ze to bude nimi :)

ok, disk z toho si odlož bokem, ať máš v nouzi něco co se aspoň rozběhne.
nějaký ssd: https://datacomp.sk/crucial-ssd-mx500-250gb_d364378.html

vyčti si co tam máš za paměti: buď sw speccy (vypíše i ostatní parametry a typ ntb), nebo ještě lépe cpu-z záložka spd.
podle volných slotů zvážit možnost dokoupit v bazaru na 8gb ram.

kvůli slabšímu procesoru pohledej na netu instalačku "w10 lite".
ovladače zkontrolovat u výrobce / support, co je ke stažení. začíná se instalací "chipset driver".