Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velikost disku C a D

Ahoj, měl bych na vás otázku ohledně dělení disku. Mám disk (nemám na mysli externí, ale klasický v notebooku) velký 750GB a chci ho dělit na disk C (systém a programy) a disk D (moje data). Chtěl bych se zeptat, v jakém poměru bych měl disky rozdělit (350GB vs 350GB? 300GB vs 400GB? 200GB vs 500GB?)? Děkuji za informaci.

Jasně, chápu, že je to na osobních preferencích, ale spíš mě zajímá, kolik je tak nějak doporučováno mít místa na systémovém disku.

Nedělit vůbec? Můžu se zeptat, z jakého důvodu? Zapomněl jsem dodat, že nemám moderní SSD disk, ale ještě starý HDD disk.

Ja sa spytam inak...je nejaky dovod delit disk?
Spominam si na dovody z minulosti.
Napriklad, ze ti napadne virus system a ty si preinstalujes OS a neprides o data. Dnesna Win10 vie robit reinstall so zachovanim dat, ci programov. Navyse dolezite data mame urcite zalohovane...vsakano.
Alebo, ze ak ti napadne virus OS napadne len system a data zostanu ciste...toto uz neplati davno, dnes viry napadnu vsetky particie, co najde a doknca aj sietove uloziska, ktore su v pamati OS a pristupne z neho.

kvůli záloze nebo přenositelnosti systému na jiný disk je ideální zálohovat komplet c:, ne jen vybrané adresáře jako třeba v linuxu.
proto nevyužívám ve windows nesmyslné umístění datových souborů uživatele na systémový disk (filmy / hudby / obrazy), ale nechávám je na d:
ani wirdows10 na tom nic nezměnily, a je už úplně jedno, jestli jde o velký ssd nebo kulatý hdd.
pokud si člověk necpe zbytečné instalačky a dowloadfiles na systémový disk, měl by se systém s aplikacemi vejít na 100gb disk i s rezervou, ale beru že každý to má trochu jinak.

jiný případ jsou notoričtí pařmeni, co potřebují mít nainstalovaných několik her s gigamapami a zaberou třeba 500gb, ale já počítače pro ichtyly neinstaluju.
ostatně zálohovací / kamerová naska se neztratí v žádné domácnosti a ta by mohla řešit chybějící d: i k jejich spokojenosti (protože ichtylové žádná svoje data v pc nemají).

poznámka:

rozdělený disk = vyšší rychlost při načítání

absolutně ne.

já všechny disky dodnes dělím, vždyť to výš píšu.
c: systémový disk s aplikacemi, d: uživatelské soubory a okamžité zálohy.

samozřejmě chápu, když někdo dostane zdarma 120gb ssd disk, že ten dělit nebude a d: si udělá z jiného disku.
anebo zmínění pařmeni, kterí mají tak 10mb vlastních dat a kvůli nim si nebudou zakládat extra d:

Děkuji za vysvětlení, pravdou je, že speciální důvody pro dělení disku nemám. Spíš z hlediska přehlednosti a organizace dat a dále jsem myslel, že rozdělený disk = vyšší rychlost při načítání atp. O zavirování mi nejde.

Je to vyslovene o zpusobu pouziti, minimalne to musis rozdelit tak, aby po nainstalovani vsech programu vcetne OS zbylo na C: aspon 25GB. Jestli teda mas Windows 10. Jejich velikost stoupa.

Treba tata je zvyklej na D: data a pritom zaroven pouziva i plochu umistenou na C:. Tudiz jsem mu disk rozdelil na 300 a 450, taky ma 750GB HDD na notase.

Jsem zastáncem dělení.
Zálohování C je snažší. Teoreticky vyšší odolnost systému souborů při výpadku elektřiny (systém pořád něco ukládá, tak je oddělený). Rychlejší chkdsk C/D. Snažší obnova dat bez systémového bordelu.
Rychlejší příprava na instalace win (dokumenty,plochu a pod nakopíruju na D, C instalátorem zformátuju.
Nevýhoda je samozřejmě jediná-trefit ten správný poměr.
Dal bych 200giga a zbytek. Jestli tam toho chceš nahrát fakt hodně tak 250-300/zbytek.

Dopytcovi ide o rozumné, veľkostne ideálne delenie jedného fyzického disku na dva logické, primárne oddiely NTFS tabuľkou, lebo je to skromný, poctivý, pracovitý, sľušný majiteľ ščotá.

Delenie jedného fyzického disku na; I. systémový oddiel a na; II. oddiel určený pre dáta, SW, zálohy má svoje výhody, len lamy tak nečinia. Obnova aktívneho a primárneho systémového oddielu z komprimovanej zálohy situovanej po ruke na druhom oddiele v prípade čo i len nekalého, podozrivého tušenia na systémovú chybu, z jasného neba objavená chybná záplata z dielne MS, modrá smrť, nekompatibilný HW s rollup packom, škodnú, malicious, rootkit, je otázkou niekoľkých minút obnovy z poslednej 100% funkčnej Image bitovej zálohy. Stačí mať na výber dualboot v zavádzači na pevnom disku cestou vhodného Backupper SW.

Nemusí občan šáhnuť niekam hlboko do externého úložiska navyše, ak ho má manuálne odpojené kvôli ochrane pred ransomware.

Pre W10 x64 bohate stačí primárny oddiel C:\ s obsahom miesta 80GiB už aj pre max. nastavený swap, pagefile vo veľkosti 4096MiB, prípadne tiež pre spánok hiberfile.

W10 x64 potrebuje pre úspešné záplatovanie voľné miesto na C:\ nad 25GiB (25GiB voľného miesta na C:\ je spodné minimum), v opačnom prípade sa veľké záplaty nechytajú, systém ich "zhodí" po reštarte s návratom do poslednej zostavy.

Takto malý disk bych nedělil, radši bych na data použil jiný. Nevím jaké jsou dnes poměry, pro XP bohatě stačilo 50 giga se všemi programy (teda pak přišla doba několikagigových programů a mnohokrát jsem dělení 50+70 (120giga) proklel), v sedmičkách mi nestačí ani 750 giga (i když ony tam občas se odloží i nějaká data).
V notebooku je to trochu komplikovanější, tam se víc disků většinou nevejde. Blbý je, že dělení se nedá moc měnit (jistě že znám gparted, ale je to vždy o ztrátu dat a tak není dobré to uspěchat, takže si takovou akci pořádně rozmyslim, naposledy jsem takto upravoval dělení v raspberry poté co jsem zjistil, že linuxový systém souborů má nějaký problém když je souborů 5 milionů, tak jsem systémový oddíl (ext) zmenšoval (<30 giga i to je pro rpi zbytečné) a vytvořil datový (necelých 100 giga) se systémem ntfs a sektory 512 bajtů (tam snad na žádný jiný strop nenarazim)). Pokud si nevím rady, zkusil bych dělení půl napůl. Dobré by bylo mít nějaký vzor - počítač se stejným systémem a programy - a podívat se kolik to zabírá, a pro jistotu něco přidat. Já bych si třeba myslel, že by 200+500 mělo být vyhovující, ale neznám žravost systému windows 10 (nakolik mu třeba stačí 128 gigové SSD; pokud ano, pak by 200 giga mělo být bez problémů).

Tohle ma kazdy jinak, podle toho, co potrebuje.
Napriklad ja davam na system+programy 50GB a mam tech systemu zatim na disku 7 - optimalizovanych na ruzne pouziti (hry, vyvoj, bezne pouziti, ....)
na data jsem dal 100GB a sdilim je mezi systemy

Takze pokud resis stejne veci jako ja, tak to udelej napriklad takto. Pokud resis neco uplne jineho, tak to udelej jinak