Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Příčina a řešení vysokého pingu?

Dobrý den,

V poslední době mě zlobí vysoký ping. Internet funguje normálně a z ničeho nic rychlost spadne. Když ji změřím, ping je rapidně vysoko, někdy i tak hodě, že prohlížeč ohlásí ztrátu připojení.

Router jsem sice na konci minulého roku vyměnil za TP-LINK Archer C50 V4, ale ze začátku to fungovalo bez problému.

Aktualizace jeho firmware nepomohla, 5 GHz bohužel nemůžu použít, jelikož můj smartphone ani laptop to nepodporuje a jinak nevím, co změnit. Co jsem našel, tak možná změnit Channel a Channel Width z auto na specifické číslo, ale nepochopil jsem, na jaké.

Prosím o radu.

Děkuji

Prosíš o radu, ale nenapíšeš žádné informace. Proč?

Jaká je hodnota pingu? Jak a čím to měříš? Přes kabel nebo přes wifi? Na jakém zařízení? Jakého máš poskytovatele (technologii)? Snad nehraješ přes wifi hry?

Vysoký ping se tady řeší každou chvíli- asi ses nenamáhal hledat, že?

Ping může dosahovat několika stovek ms i dokonce pár sekund.
Na laptopu měřím přes speedmeter na lupa.cz. Nicméně, často je problém, aby se tento web vůbec načetl, takže primárně pomocí android app Meteor.
Jsem připojen jedině přes Wi-Fi na Samsung Galaxy A10 a HP ProBook 4540s.
Provider pro celý panelák je Internext 2000 a online hry jsem nikdy nehrál.

A pochopitelně jsem to zkoušel hledat, ale kdybych našel něco, co by mě pomohlo, tak to nepíšu sem.

To bohužel udělat nemůžu. Nikoliv se připojit k routeru přes kabelu, to pochopitelně ano. Ale, bohužel ho mám na docela nepřístupném místě. A jak jsem řekl, k problémům dochází náhodně. A nemám možnost se kabelem připojit na router a strávit tam několik hodin, jestli se problém projeví.

Promiňte, to není závada. K té došlo někdy minulý rok, kdy přestal fungovat internet v celém paneláku a bylo nutné zavolat providera. A očividně to nebyla prkotina, jelikož mu oprava trvala dva dny. Tohle je pouze špatné spojení, nikoliv jeho úplná ztráta. A jak jsem řekl, tak trochu v tom hraje roli i síla signálu, protože když přejdu do místnosti hned vedle routeru, tak to už funguje v pohodě.

Vysoký ping považuješ za závadu, jinak bys sem nepsal, ne?

Signál je dostačující, ale pokud vystřelí ping, tak to v kombinaci se slabším signálem může způsobit i úplnou ztrátu spojení. Ale problém nepřetrvává pořád, takže nejde o závadu. Pod tím si představím chybně fungující/nefungující zařízení, které je nutné opravit nebo koupit nové. Ale to už odbočujeme od tématu.

Channel Width: 20mhz kvůli zarušenému paneláku
Channel: vyhledáš volný kanál v místě příjmu nějakou appkou / inssiderem pro pc.

archer c50: ušetřil jsi dvě stovky a koupil 100mbit krám.
furt se montuješ do nějakých webů, co když budeš potřebovat nasku nebo kopírovat data na jiný pc? co pak s tímto routerem?

je v domácnosti jiný pc? taky má tak zoufalý ping?

kontrola nějakým antispywarem proběhla?
ms tcpview neukazuje nadbytečnou komunikaci na podivné ip? (rusko, čína, írán a podobné shitholes)

notebuk s polomrtvým procesorem a nedejbill s původní malou ramkou - nic pro nenažrané win10, to není moc fajnové pro net.

často je problém, aby se tento web vůbec načetl

kromě nectností toho ntb: jak je nastavené dns? jsou to servery toho místního poskytovatele? nějaké normální public-dns jsi nezkoušel?

padly tu nějaké dotazy, odpovědi nevidím, tak tě nebudu dál rušit.

Je potrebné to testovať keď sa pripojíš na router LAN káblom. Prehliadač môže ohlásiť stratu spojenia aj vtedy keď nefunguje, alebo hapruje DNS a ping môže byť len priemerný. Ako funguje tvoje domáce wifi je na tebe, poskytovateľa to nezaujíma.

Jak už jsem řekl výše, to bude bohužel problém, protože mám router na dost nepřístupném místě, takže nemůžu tam být několik hodin a testovat, jestli se to projeví. Navíc, pokud k tomu dojde, stačí přejít do místnosti vedle routeru a funguje to. Očividně v tom bude hrát roli i slabší signál.

Uz na prvom hope (tvoja brana) mas 2-3 ciferne cisla, takze problem je tam.

C:\Users\fleg>tracert poradna.net

Výpis trasy k poradna.net [92.240.244.75]
s nejvýše 30 směrováními:

1 < 1 ms < 1 ms < 1 ms MytnaGW [10.100.10.1]
2 6 ms 5 ms 3 ms 10.100.9.249
3 5 ms 5 ms 3 ms 10.100.0.5

Prve 3 hopy su v mojej sieti...vsimni si, ze ja mam radovo nizsie odozvy a takto to ma byt.
Btw vsetko su to wifi spoje, pretoze aj desktop mam doma spojeny cez wifi.

už se snad orientuju, díky. to je problém dlouhých vláken, kde brtník i člověk mohou ztrácet souvislost.

takže krám s mediatekem přes neurčitý počet zdí, tazatel proslulý odpověďmi napůl, smazal i lan ip adresu takže nejde tipnout třeba vadně zapojený router, mě odpovídal že druhý notebuk blízko routeru funguje, jinému psal že mu vypadávají 2 zařízení.
na jiné dotazy neodpověděl (takže jsem měl rozumněji zůstat bokem a dál se do toho nemíchat). screen zarušení v místě příjmu taky nevidím (inssider potřetí).

asi je lepší si uvařit grog. a doporučit přestěhování routeru na rozumnější místo.

Jestli je router krám je diskutovatelné a mohl by to říct každý, kdo má dražší produkt. Navíc nechápu, proč na router, který je 100x lepší než ten předchozí, nadávají více.

přes neurčitý počet zdí,

To Vám mám tady nakreslit svůj byt? V případě druhého laptopu stačí jedna zeď a asi 4 metry. V případě prvního laptopu jsou to tři zdi a asi 8 metrů.

tazatel proslulý odpověďmi napůl

Nejsem žádný učitel.

smazal i lan ip adresu takže nejde tipnout třeba vadně zapojený router,

IP adresu vždy mažu z bezpečnostního důvodů. Navíc tady padlo, že se do routeru dá snadno nabourat. Tak co teda? A jak už jsem řekl, ip adresu jsem nastavil podle původního routeru od providera.

mě odpovídal že druhý notebuk blízko routeru funguje, jinému psal že mu vypadávají 2 zařízení.

Hned na začátku jsem uvedl, že ty 2 zařízení jsou laptop a smartphone. O druhém laptopu jsem se zmínil v odpovědi na Vaši otázku ohledně jiného zařízení, který mě nenapadlo zmiňovat, protože je v místnosti hned vedle routeru.

na jiné dotazy neodpověděl

To se omlouvám, které máte konkrétně na mysli?

že ty čteš jen co chceš?
...model archer c50: pouze 100mb krám s mediatekem, 200 let po století páry tyto total low cost krámy fak nemusím. ale jestli se na druhý ntb připojuješ minimálně a nasku neplánuješ, budiž...

To Vám mám tady nakreslit svůj byt? - budeš se divit, náčrtek umístění umístění routeru a polohu přijímacího brlohu s představou o zdech mezi tím by ohromně pomohl u každého takového dotazu.
stačily by i hloupé obdélníčky v malování.

lan ip adresu mažeš z bezpečnostních důvodů? u lan za natem??? apríl je až za 14 dní. pro paranoiky by stačilo zachovat první dvě skupiny, ale nechám toho.
(mám 192.168.0.220 - zkus se připojit nebo si to vyhledat na netu)

k odpovídání na dotazy: byly tu nějaké kecy kolem toho channel, 3x nějaký inssider, dns, tracert jsem zmiňoval dávno... je toho víc ale je to jedno.

dík za upřesnění - vypadává teda notebuk a foun asi ve vzdálenějším brlohu, druhý jiný notebůů blízko routeru nemá problém nebo nás prostě nezajímá.
no a právě screen z inssideru by mohl naznačit větší útlum přes nevhodně nasměrované zdi a zároveň sousedovu rušící wifi na sousedním kanálu.
ntb: http://www.techspot.com/downloads/5936-inssider.html
foun: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer.classic

ani mě nebaví když se nějaké vlákno táhne dlouho, člověk už se v tom ztrácí a plete si to s jiným případem.

úmyslně dávám odkazy ke stažení free verze inssideru 3.1.2. kdybych si myslel že nejlepší pro všechny je verze s registrací, trial či placená, dám rovnou odkaz na výrobce metageek.

neva, i ten analyzer funguje. ukazuje že mobil by mohl umět větší rychlost, ale taky důvod proč:
šířku wifi pásma doporučuju jen 20mhz právě v horších podmínkách. větší šířka by jen kolidovala s okolním rušením a ničemu to nepomůže.
ale signál ve vlastním bytě jen -71db, s odstupem proti sousedům cca 15db, to je naprosto zoufalé (dobrý odstup je 20db, rozumný signál je do -60db). okolní sítě na kanálech 1,10 přes vnější zeď bytu jsou stejně silné jako tvoje domácí síť, hodně špatný vtip.
doporučení na 6.kanál ani nepotřebuješ od softu, vidíš vlastním okem kde se to nejméně překrývá.

- router na svém místě asi není nutný když je špatně dosažitelný, ani do něj nic rozumného nevede. jeho přívod protáhnout tak, aby mohl být třeba na levé zdi té střední chodby (mezi pc 1,2)
- pokud není možné přestěhovat router, alespoň z něj vytáhnout kabel až do té chodby mezi pc 1,2 a tam dát nějaké ap / starý router (jen lan část). kabel může mít až 100m.
- nejdražším řešením je pár powerline adaptérů u routeru a pc1, ten druhý s vlastní wifi.

úmyslně dávám odkazy ke stažení free verze inssideru 3.1.2. kdybych si myslel že nejlepší pro všechny je verze s registrací, trial či placená, dám rovnou odkaz na výrobce metageek.

Omlouvám se, ale odkaz, který jste mně poslal nešel stáhnout. A dělal jsem něco jiného, takže mě nenapadlo, že je problém stejně jako u google disku. Opera odtud nechce stahovat soubory a nevím proč. Níže je printscreen softwaru. Jde však o to, že laptop jsem z pracovních důvodů odnesl na místo druhého laptopu, který jsem nezkoušel od té doby, co jsem změnil Channel width = 20 MHz a Channel = 6. Tady zase ta windows aplikace hlásí, že nejlepší je Channel 11.

Pokud budu vycházet z toho, co jsem nakreslil, tak se omlouvám, protože mezera jižně od něj je pouze závěs a hned za ním je po stejné straně relativně nízká skříň, takže by nebylo problém to tam položit bez nutnosti vrtat do zdi. Kabel mám delší, takže by nebyl problém. To mě vůbec nenapadlo, snad by to nikomu nevadilo.

Jenže, taky je třeba zmínit, že ještě v době, kdy jsem měl starý router, tak tu byl známý s vlastním laptopem (o několik tříd lepší) a jelo mu to v pohodě. Takže očividně záleží na wi-fi přijímači.

Jo, a smartphone vůbec neřeším. Uvedl jsem ho jenom proto, aby bylo jasné, že problém není v laptopu. A navíc, smartphone můžete bez problému odnést do jiné místnosti, takže bych to vůbec neřešil.

Kolega ti píše, že ==> rozumný signál je do -60db ...
Ak chceš aby tvoja domáca wifi fungovala aspoň trocha lepšie, tak toto je potrebné dodržať.
Okrem toho je potrebné vedieť, že aj pri silnom signáli môže existovať rušenie, ktoré zvyšuje ping a zznižuje prenosovú rýchlosť. To je rušenie zo svojej siete vlivom odrazu signálu od stien, alebo prechodom signálu cez steny. Toto rušenie sa bežne nedá odmerať, ale hodne vplýva na to, ako to wifi funguje, či skôr nefunguje.
S wifi sú často také trable, že je lepší ten kábel.

přesně tak, podle umístění routeru je u pc1 nejhorší možný signál.
chápu že mobil běhá po bytě a signál chci mít nejlépe všude. přestěhování routeru do levé půlky bytu může znamenat ztrátu signálu kolem původního umístění - pokud je tam třeba.
proto možnost pomoct si druhým ap - třeba starým routerem ze skříně, jestli to byl aspoň 11n typ, nebo ho vysomrovat za pár fufníků od známých. nastavit mu nekolizní ip (~192.168.0.222), zákaz dhcp, připojení jen lan části a vlastní ssid, jiný kanál ať neruším sebe (1,11:). k němu se někudy přivleče kabel v rohových lištách nebo přilepený zakapávací tyčkou mezi koberec a roh - a zapojí do jedné z "lan" druhého ap. umístění někam do mezichodby mezi pc1 a 2.
ultimátní a nejdražší řešení je dotáhnout signál až k pc1 přes powerline, ale to jen pro úplnost. wifi je u něj jen pro mobil / notebook, pro stabilní umístění pc stačí typ s lan výstupem.

nový screen s inssiderem je předpokládám někde od pc2, protože s takovým signálem není žádný problém, vlastní signál silný, sousedi odstup 40db, co víc by člověk chtěl.

ten odkaz na starý inssider funguje. vyhodí sice novou stránku na stažení av nesmyslu, ale zároveň bokem vyskočí dialog na uložení verze 3.1.2.1
je to jedno, ten původní sw ze store v číslech ukazuje, jak je přes ty zdi signál u pc1 špatný.

problém u softu by byl, kdyby ten nový optistický graf a hodnoty z inssideru pocházely z umístění na pc1 - a tys měl přesto výpadky signálu. to by znamenalo, že ten inssider ukazuje nesmysly.