Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oprávnění správce

Zdravím vás.
Pc win10 x 64
Potřebuji poradit. Na pc máme vice účtů, já jako správce a syn jako uživatel. Syn chtěl nainstalovat hru a potřeboval moje heslo aby se hra nainstalovala. Ok. Ale pokaždé když chce hru spustit, musím mu zase jako správce dát heslo.
Jde nějak nastavit abych mu nemusel pořád dávat heslo aby se hra spustila?
Díky za každou dobrou radu.

ikona u něj na ploše je v pořádku? není bílá? to by znamenalo vadná práva u zástupce, nebo nesmyslný windowsí link.

ta hra může zbytečně požadovat admošská práva kvůli zápisu do vadných míst: do program files nebo do hklm větve registrů.
chce zjistit o co jde: konkrétní adresář nebo větev povolit zápis i pro users nebo everyone.

..."Syn chtěl nainstalovat hru"...
Pokud se jedná o upirátěnou hru tak je vhodné hru pouze rozbalit (např. instalátor je často řešen pomocí inno setup, stačí hru rozbalit pomocí innounp) a na to nejsou potřeba admin práva (je to bezpečnější).
Je nestandardní, aby hra vyžadovala admin práva. Toto chování se občas vyskytuje u ne zcela vhodných cracků.
Aby bylo možné tazateli relevantně odpovědět, tak je potřeba znát odpověď na ty dvě otázky, na které jsem se zeptal:
a) co je to za hru
b) je hra legální nebo upirátěná
Jelikož tu hromada lidí nakupuje za pár korun licence na aukru (ti lidé jsou větší žumpa než warezáci), tak tu bude i hromada warezáků.

Na EPIC storu mám hromadu her ale zrovna GTA V požaduje admini. práva při spuštění. Zjišťoval jsem si co všechno se vlastně otvírá a postupuje to takhle: Spustím EPIC store (nepotřebuje práva) v něm spustím GTA V, potom se spustí soubor v Program Files s názvem Rockstar-Games-Epic/Rockstar-Games-Installer (tohle už požaduje heslo) tento soubor spouší Rockstar Games Launcher který až potom spouští GTA. Snažil jsem se to obejít a otevřít to přes vytvoření zástupce na ploše a zadáním příkazu "runas", avšak nic nefungovalo i když jsem to zkoušel milionem spůsobů. (jsem syn od @Martin7777)

máš celkem smůlu, že se do tvého dotazu namontoval zakomplexovaný chudák z živě a tvůj dotaz zahnojil nesmysly.

jako bonus já hry vůbec nehraju, že existuje nějaký store jen tuším.

Rockstar-Games-Installer (tohle už požaduje heslo)

chápu že instalátor potřebuje administrátorská oprávnění, jen nechápu proč ho opakovaně spouštíš.
není ten "Rockstar Games Launcher" už opakovaně nainstalovaný na disku - nejspíš ve tvém profilu v appdata - a ten už by spouštěl GTA?

Ano je nainstalovaný, ale pokaždé to potřebuji spustit přes "EPIC Games Launcher", který otevírá tento soubor Rockstar-Games-Epic/Rockstar Games Installer (tento soubor opravdu není installer i když se tak jmenuje) Pomohlo by, kdyby jste poradil, jak úplně odstranit otevírání přes admin. práva. jak jsem říkal, dělali jsme to přes příkaz "runas", ale tento způsob nejspíš fungovat nebude. Předem díky za každou radu. :D

já to tu už obecně psal.
jde o to zjistit, kde se fyzicky na disku nachází ten .exe program: "Rockstar-Games-Epic/Rockstar Games Installer"
- ta věc si může chtít něco zapisovat na disk kde nemá práva ... c:\programfiles\epiccosi\rockstarcosi\nějaký_installer.exe
- nebo do registrů do větve bez běžných práv: hklm\software\epiccosi\rockstarcosi\nějaké hodnoty

sorry, byl jsem pár hodin někde jinde a postup jsem stejně psal už dřív.

tak pro adresář/složku kterou víš zkontroluješ přístupová práva pro zápis a rovnou je přidáš i skupině "users".
https://pc.poradna.net/articles/1526421-windows-opravneni-a-vlastnictvi-objektu

a když to nepomůže, zkontroluješ i větev v registrech, jestli to nevytváří záznamy v "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\výrobce\...", kde může zapsat jen správce, místo tvého "HKEY_CURRENT_USER\Software\výrobce\..."

žumpa z živě obviňuje všechny kolem sebe, neporadila ti nic, takové hnoje miluju. miloš zeman zamlada.

když chce aplikace admošská práva, na hodně procent chce někam zapisovat, kam běžný uživatel nemá práva. s admošským účtem to jde. jak jsem psal výš:
zjistit, kde přesně je hra na disku nainstalovaná, jestli vede zástupce do program files nebo kam vlastně.

aplikace se má starat jen o nastavení pro svého uživatele a zapisuje jen do jeho profilu: %appdata%\... na disku, HKEY_CURRENT_USER\Software\... v registrech.
pak žádná admošská práva nepotřebuje.

anebo to psali programátoři co znají jen vypnutý uac. pak mylně předpokládají právo zápisu do \programdata nebo v registrech do HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\...

teoretická příčina, že by nějaká hra nechtěla pouhý zápis, ale chtěla by manipulovat s nastavením pc (síť) nebo spouštěním nějaké služby, mi připadá absurdní.

Ach jo, brtníku, brtníku.
1)
Já všechny kolem sebe neobviňuju. Já se ho ptal na to, jestli je ta hra upirátěná proto, aby se mu dalo relevantně odpovědět, protože jedna z možností byla nevhodný crack. Jestli si myslíš, že tu na poradnu nechodí i warezáci, tak to jsi hodně naivní.
2)
a) Pokud chce aplikace admin práva tak je chce proto, protože chce admin práva (ve zdrojovém kódu je někde: a teď chci admin práva).
b) Aplikace jako je hra nemá co chtít admin práva.
c) Samotný pokus aplikace zapsat něco někam, kam zapisovat nemůže, třeba do program files nebo do HKLM, ti samo o sobě nevyvolá aplikací potřebu získat admin práva, to že ta hra chce admin práva je další věc (bod a) a až to je špatně (bod b).
d) To, že hra chce admin práva hned při spuštění, klidně může být tím, že hra chce práva jako první věc, což je špatně (bod b).
e) Nechápu co do toho taháš UAC. Pokud by to byli programátoři, kteří znají jen vypnutý UAC, respektive jen admin účet s vypnutým UAC, tak by přece v aplikaci vyvolání elevování na admin oprávnění nebyla, protože ty oprávnění by aplikace měla bez elevování, jenže ta řešená hra z dotazu tam požadavek na oprávnění má.
3)
Absurdní mi jako rada přijde celý tvůj příspěvek.