Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr nové TV - propojení se starším AV reciverem

Ahoj,
je to lehce OT, ale tady bude nejvíc lidí, co se v dané problematice orientují.

Chtěli bysme si pořídit novou TV. Současné TV odchází podsvícení, takže barvy jsou laděný do fialova. Je to LG, takže už kvůli tomu bych se této značce do budoucna vyhnul. Vydržela sotva 5 let.

Od nové TV mám několik požadavků:
- velikost 43", protože 49 - 50" se už nám nevejde na stávající místo. Možná 45", ale takový jsem v nabídce nenašel.
- SMART TV, ale to jsou asi všechny
- připojení přes WiFi (to mají asi taky všechny)
- miracast, či co to je pod jinými názvy, prostě zrcadlení mobilu do TV
- přehrávání filmů z počítače (to je asi DLNA)
- cena okolo 15 litrů

To všechno bych si vyfiltroval sám, ale mám zásadní problém - propojení zvuku se starším AV reciverem (Pioneer VSX D512), kterej nemá HDMI, má jen analog, nebo SPDIF (coax, optika).
Ze současné TV vyvádím zvuk do zesilovače přes sluchátkový výstup. Nejraději bych TV Samsung, ale problém je v tom, že Samsung už NEMÁ sluchátkový výstup, hrnou to přes BlueTooth.
Propojil bych zvuk optikou, ale nejsem si jist, zda v tomto případě půjde regulovat hlasitost skrze optiku, nebo bude konstantní výstup a hlasitost bych musel regulovat zesilovačem, což znamená používat druhý ovladač, což zásadně nechci.
Máte někdo zkušenosti s takovým propojením skrze SPDIF, zda Samsungy regulují tímto hlasitost?
Kdysi jsem měl Settopboxy, jeden skrze SPDIF hlasitost regulovat uměl, druhej byl konstantní. Takže poznámky o tom, že to tak nejde, neberu. Hledám ověřenou informaci.

Nebo je jiná možnost, jak připojit Samsung TV k zesilovači? Mám sice BT reciver, kterej by se dal připojit k zesilovači, ale nevím, jak by to bylo s párováním po zapnutí, navíc by to asi chvilku po zapnutí trvalo, než by se to spárovalo a i tak mi to přijde jako rovnák na ohejbák.
Mají Samsungy analogový výstup zvuku? Opět problém - reguluje na něm TV hlasitost, či je to opět konstantní?

Nejkrajnější řešení je nákup novýho AV reciveru s HDMI, ale to je dost drahý řešení za dalších minimálně 7 litrů, tomu se chci vyhnout, už teď mě sere, že vypláznu dardu za něco, co nemuselo být, kdyby LG nebyly šmejdy.

V úvahu by šly ještě TV Sony, ale tam není zrcadlení mobilu (tedy dle popisků) a je to Android, nemám s tím zkušenosti, jak to šlape, ale prej to občas mrzne, nebo jinak zlobí. Noname značky nechci. V TV prostě kraluje Samsung. Tchán má čínskou Hisense, ta se zdá být zajímavá, ale mám tam problém se spojením mobilu s TV.

Nebo zkusit Panasonic?

Díky za pomoc.

loading...

Neporadím přímo konkrétní TV, jen chci podotknout:

- omezovat se ve výběru TV kvůli místu nepovažuju za dobrý nápad. Velikost TV se vybírá podle sledovací vzdálenosti, ne podle místa v obývací stěně nebo velikosti dečky, kterou se bude přikrývat... ;-)

- lpět na starém (byť kvalitním a funkčním) AV recieveru sice chápu, ale zkus se přes to přenést. Pokrok nezastavíš. TV můžeš zatím používat s vestavěným repro (dělají se třeba modely s Bang & Olufsen) a časem došetříš a koupíš soundbar.

Současná TV má taky 43", větší se prostě nevejde a kvůli tomu předělávat celej obývák nebudu. Sledovací vzdálenost je asi 3 metry. 43" není nějaká neobvyklá velikost, to je jen definice, aby mi tu někdo nedoporučoval jiný modely, který bych kvůli velikosti stejně nekoupil.

Není to o lpění na starým, ale o využití současné audio aparatury. Mám dvě velmi dobře hrající sloupovky, k tomu aktivní subwoofer - sorry, ale jakýkoliv soundbar, nebo použití sebelepších vestavěných repráků bude jen ubohá náhražka. Pokud bych nenašel řešení ve vhodné TV, musel bych měnit zesilovač. A vyhazovat bezchybně fungující zařízení jen kvůli tomu, že Samsung rezignoval na analogové výstupy, mi přijde velmi neekonomický. Utratit zbytečně kvanta peněz umí každej blb.

Při sledovací vzdálenosti 3m je úhlopříčka 43" málo.

A argument že se větší nevejde a že se ti nechce předělávat obývák prostě neberu, ale je to tvoje rozhodnutí, na které máš samozřejmě plné právo.

Kvalitní soundbar rozhodně není ubohá náhražka.

Já za deset let obývák předělával několikrát, takže jen kvůli posrané televizi ho znovu upravovat nebudu. Navíc ten kus nábytku, ve kterým je TV umístěna, tvoří přepážku, za kterou mám svůj kutloch s PC. Pro představu je to tohle:
https://www.ikea.com/cz/cs/p/kallax-policovy-dil-cernohneda-10275862/
z toho horních 8 boxů je vyrabováno, v tom je TV a přebývající díly jsem použil na zadní stěnu.

Pří vší úctě, hoste, nepřišel jsem si pro radu, jak velkou TV si mám koupit, takže tyto rady si nech pro někoho jinýho. Nemáš ánung o tom, jak to u nás vypadá a jaký mám možnosti.
Soundbar budu považovat za náhražku, ať si o tom myslíš cokoliv. Nic takovýho kupovat nebudu, diskuze na téma soundbar považuj za ukončenou.

Když není jiná možnost, tak velikost Tv také rozhoduje. Když jsem já kupoval televizi, nebyla jiná možnost než ji postavit do stěny, na místo pro televizi určené. Měl jsem pak vytipovanou televizi (tím myslím značku a řadu) a musel jsem pak jen vybrat s úhlopříčkou 107cm. Povedlo se a jsem spokojen. Nevím zda to tak mají všechny značky, ale měl jsem k dispozici řadu, která měla stejné vlastnosti, rozdíl byl jen v úhlopříčkách.

Vybírat úhlopříčku podle otvoru v obývací stěně je opravdu hloupost. Standardem jsem čím dál větší úhlopříčky, současně s tím, jak roste rozlišení obrazu. Takže třeba na tvoji úhlopříčku 107 cm při rozlišení 4K bys musel koukat z 1 metru. Většina lidí má asi větší obývák, co myslíš?

Kdybys uměl pořádně číst, tak bys viděl co jsem napsal, nebyla jiná možnost. Tvé standardy mě nezajímají. Přečti si něco o neustálém zvyšování rozlišení. Je to jen marketingový tah, protože lidské oko už to pak stejně nezpracuje. Většina lidí bydlí v panelácích (není to ale můj případ) a ti jsou rádi, že se v obýváku vůbec otočí.

K veci...podobny problem/poziadavk ako mal Mif nedavno a vybral si tusim mnou odporucanu LG z videa, ktoru mam aj ja doma.
Prepojenie cez optiku je jedine mozne, sluchatkovy vystup vdaka impedancii by som neodporucal (pouzival som a nie je to ono).
Tebe ide o to ovladanie hlasitosti...ja si myslim, ze to pojde priamo z TV, ale ruku do ohna za to nedam, pretoze ak by som to aj skusil u mna doma a mne to pojde, neznamena to, ze to pojde aj tebe.

Musel bys to zkusit zapojit a dát mi vědět. Tak nějak očekávám, že chování toho výstupu bude stejný napříč značkou, ale zrovna LG už znovu nechci. Mám od nich pár věcí doma a nadšením z nich nepřekypuji. Monitor sice ještě funguje, ale barvy nic moc (já vím, TN a měnil jsem mu už kondíky), mobil od nich žádná sláva a TV zrovna moc dlouho nevydržela.
Ocenil bych tedy, kdyby nějaký majitel Samsungu mohl tohle zkusit a dát mi vědět. Jenže kdo dnes propojuje optikou, když už to všechno fičí na HDMI?

Co ten Panasonic, co jsem postnul v úvodu? Má to - z tvýho pohledu - nějaký neduhy?

Panasonic stale kraluje hlavne ve vysí tride a OLED, domaci cinema a podobne kde patrí mezi absolutní spicky vubec.
Jen v erope není tak rozsíren, tak jako TCL ktery je stale tretim nejvetsim prodejcem televizoru na svete (a mezi prvními vydal televize s miniled tusim s radou X10)

Díky, budu stále brát Panasonic v úvahu.

Dneska jsem zkoušel znovu na současné LG přeladit programy, jestli se tam něco změnilo. Uvědomil jsem si dvě věci - naprosto stupidní GUI, nepochopil jsem, jak se zbavit nechtěných programů, nebo jak je vhodně seřadit. Druhá věc - příšerně dlouhý odezvy, musím i několik vteřin čekat, než se TV uráčí vykonat příkaz. V kombinaci se stupidním GUI je to utrpení.
Takže LG to má u mě definitivně posraný.

Ahoj,

co se týče propojení s AV recieverem ti bohužel neporadím, ale s chytrou TV tvých požadavků zkušenost mám. Na konci roku jsem kupoval.

Nakonec jsem pořídil Philips 58PUS8505, která splnila moje požadavky:
- Velká úhlopříčka (ale dělá se ta samá ve více variantách),
- 4K rozlišení,
- Android TV (kvůli Kodi),
- Chromecast, DLNA a WiFi
- Ambilight (měl jsem kdysi na test TV s tímto a zamiloval jsem si to)

Tchán má nějakou starší Sony a tam se Android TV občas sekne, občas se restartuje. Měl jsem stejná očekávání i od tohoto kousku, ale nakonec se to k mému překvapení vůbec neprojevilo. Občas se třeba delší dobu načítá nějaká aplikace (typicky YouTube či Netflix), ale co se týče prostředí televize, tak tam vše OK. Pamatuji snad za celou dobu jeden jediný restart TV. Nejspíš se to o něco posunulo obecně.

Mám WiFi na druhé strašně bytu (Archer c80, cca 20 metrů a 2 sádrokartony) a spojení super. Streamuji z PC přes DLNA a bez problémů to polkne i 4K videa (tok jsem nikdy neměřil, většinu obsahu mám stejně FHD). Test rychlosti internetu ukazuje download 72 Mbps, což je úplná pohoda (přípojka je sice 500 Mbps, ale na výše zmíněné to bohatě stačí, je to prostě daleko od modemu).

Nejvíc na tom jede Spotify na hudbu (třeba při vaření apod.), Netflix a filmy přes Kodi. Právě Kodi je úplně skvělé, tahá mi to přímo z disku v PC. Mám tam i staženou aplikaci, která přes Magic packet PC zapne, pokud náhodou neběželo.

Miracast to má, ale vzhledem k tomu, že jedeme doma na iPhonech, tak to nevyužíváme. Ta televize má zabudovaný Chromecast, takže Spotify, YouTube i Netflix tam poslat jde přímo z aplikací v telefonu. Google Fotky, kde mám multimédia z telefonu, také. Jinak mě nenapadá, proč zrcadlit obrazovku telefonu do obří televize.

Velkým plusem je Ambilight, které je skvělé. Beru, že je to spíše nice to have, ale mně už by to asi u ostatních TV chybělo. Nicméně nebral bych to jako rozhodující parametr pro TV, to je jasné. Za 20 tisíc mi to přišlo neskutečně levné a jsem hodně mile překvapen.

Díky za postřehy.
Ambilight určitě nechci, protože za TV mám počítač a svítilo by to i na mě.
Právě o sekání a restartech Android TV jsem četl, takže nevím, co od toho čekat. Asi dost záleží na tom, jak se s tím výrobce popere a taky se to může lišit na různých modelech.
Spotify, přehrávání filmů přímo z disku PC, poslání videí z Youtube z mobilu, to umí současná TV taky a tak nějak očekávám, že je to u Smart TV standard.

K zrcadlení - využívám to na prohlížení fotek z telefonu pro širší obecenstvo, je to rychlejší, než posílat jednotlivé fotky, ty se načítají podstatně dýl.

Jinak na Philipsy jsem se nedíval, nezapadly do filtrů, který jsem si na eshopu zadal.

Do obyváku jsem take zvolil Philips s Ambilight 3 (tří straný), svítí dozadu tak není nepříjemný do očí, jde nastavit jak síla tak sytost. (Od Ambilight jsem nic nečekal, ale presvědčilo mne to a dnes už bych tv bez AL asi nechtěl:) )
Dnešní Android televize se nějak nesakají a netrpí predgeneračními problémi, to bylo především u televizí s Android TV 6/7, dnešní Android 9/11 mají zcela jinou optimizaci.

Philips má i slušné "43" z řad co používají motor/chip P5 myslím že s verzí linux (což v základě není špatné) ve formě Philips OS Saphi by prasakovy určitě nesedla, proto jsem ji raději ani nezmiňoval :)
PS: Nepočítaje Sony, myslím ze Philips patří i mezi ty co mají hodně korektní AI pro Upscaling o proti předešlým lienarním metodám vyhlazování tipu bicubic.
(U Samsung mi chybí podpora Dolby Vison, Samsung má dynamické metadata jen 10bit HDR10+, statické HDR10 se standartem barev BT2020 je dnes uz povinná na každém novém televizoru).

Chvili jsem pouzíval neco obdobného pres VIM3 (krabicka typu raspberry jestli preferujes) pres CoreElec (KODI) a fungovalo to.
Sice to nebylo tak uplne presné nebo reaktivní jako AI Philips pro AL ale fungovat to fungovalo.
Ale uz je to vice jak dva roky, nevim jak se co pohlo a jakym smerem, nerad bych te navedl na spatnou cestu.

PS: Jen bych ti doporucil si davat pozor na nektere LED pasky, protoze jen svití ale né podle obrazu v TV.
Myslím to tak, ze kdyz je na obrazovce plaz, ma na horní casti svitit modra (obloha) a dole zlutá (písek) zkratka podle to jake barvy zobrazuje obrazovka.
Nektere ty LED co se prodavají svítí, ale ne podle toho co je zrovna v obrazovce, tudiz nic spolecného s AL.

Co to poudáš? Taky mám dvacetiletého pionýra (7.1) bez HDMI a měnit ho nehodlám. Optika to řeší. Mám nastaveno "auto", takže mi výstup zachovává konstantní úroveň hlasitosti. Proč? Protože když vypnu repráky na TV, furt se zobrazuje otravný přeškrtnutý repráček (a zrušit to nejde). Takhle stačí snížit hlasitost na nulu a tradá!...

Pořiď si novej reciver, co největší úhlopříčku, přestavěj obývák. To je to, co jsem se zatím dozvěděl od frajerů, co jsou ochotni utratit moje prachy.
Nestačí, že se mi rojezbala TV a já tak musím vysolit něco kolem osmnáctky na novej krám, kterej bych jinak nepotřeboval, ale můžu si koupit další krámy, který taky nepotřebuju a zbavit se krámů, který už pak potřebovat nebudu. Paráda.

Opět to sem napíšu pro nechápavé a Pražáky - nebudu kupovat novej reciver za dalších 10+ tisíc, pokud najdu řešení pro stávající sestavu.

Jedinej, kdo mi tady dal slušný rady, je HPET, kterýmuž tímto děkuji. Chtěl jsem vyzkoušet ten optokábl, ale zapomněl jsem si dnes pro něj zajet do kvelbu. Tak snad zítra, dal jsem si upomínku do telefonu.
Ostatní mi naznačili, že su líná, blbá socka, která nechce koupit nový hi-tech a pustit se do přestavby obýváku. Pak nemám být nasranej.
O tom Paňácovi taky uvažuju, možná vezmu ten dražší model, ještě to musím porovnat. Dej pak vědět, jak fachčí. Já to mám taky především pro ženskou a děcka, já na to čučím málokdy, ale chcu tam pár šikovných funkcí, který zpříjemní život.

Reciver má přes 20 let, těžko bude umět ovládat současné TV s jejich funkcemi. Navíc mám pocit, že to umělo jen TV Pioneer.
Ovladač od reciveru je utrpení na používání, není příliš ergonomický. Leží někde na polici pod vrstvou prachu. K reciveru jsem si ubastlil automatický spínač propojený s TV, takže reciver se zapíná a vypíná automaticky s TV.

Ani nebudu. Ten ovladač je polomrtvej, za ty roky vymačkanej. Nehodlám si pořizovat novou TV a ovládat ji starým ovladačem, určeným k jinýmu zařízení. Tohle řešení prostě nechci.
A už jsem to psal - je tam časový odstup přes 20 let, byl jsem ještě puboš, když jsem ten zesík kupoval. Samsung v tom seznamu ani tak nefiguruje.

No, jako třetí alternativní reseni je dálkové ovládní které ma speciální místo s tlačítky nahoře (power, zvuk + -).
Tyto tlačítka se učí, to znamená, ze priložíš staré dálkové ovládání, držíš zvuk + a ta ovladač ten příkaz (kód) zkopíruje, to samé pro zvuk- nebo power.
Je to řešení neřešení, ale třeba se muže hodit.
(jakož to univerzální ovladačka zadáš kód tvé TV = ovládání TV, a horní vyhrazené tlačítka naučíš potřebné ovládaní zvuku te audio setavy)

Řešení je povícero, ale všechny to jsou rovnák na ohejbák. Proč vymýšlet tísíc pomocných kokotin za další peníze, když existuje přímá cesta - tedy regulace hlasitosti přímo z TV a použití originálního TV ovladače.
Pokud nebude fungovat regulace hlasitosti přes optiku, koupím prostě takovou TV, co má výstup na sluchátka a bude hotovo. TV nejsou jen od Samsungu, klidně vezmu ten Panasonic, nebo taky dostane milost Android od Sony.
Zítra, nebo pozítří bude ten optokábl, s ním to na současné TV vyzkouším. Nějaký nastavení optiky jsem v menu TV našel, tak to zkusím.

Mas nadstandardni pozadavky, nicmene minimalne toho Samsunga bych ti nedoporucoval, pokud opravdu trvas na cene do 15K. Jsou ty TV dost hrozny, myslim hlavne panel a to jak to zobrazuje barvy. Pokud si priplatis za premiovou TV, tak je samnozrejme situace diametralne odlisna. Nicmene v tom ja radit nemuzu, jenom jsem videl ty levne Samsungy, jaka je to traga.

Naprosto přesně. Nestojím o to, aby se mi po gauči válely dva ovladače. Ten ovladač od reciveru má tlačítka na hlasitost malinkatý a schovaný mezi ostatníma, takže se hodně blbě hledají po hmatu.
Takže z principu - proč dva ovladače, když to jde všechno jedním? V autě mám taky jen jeden volant, není tam druhý na couvání.

Pre tento prípad sa trocha v inej branži takých dobrých 50 rokov používa krabička, ktorú rozhlasáci poznajú pod názvom Optimod. To je vec, ktorá v reálnom čase zkreše dynamiku. V rozhlase sa to používa na to, aby rozhlasová stanica mala vyššiu počúvateľnosť ako konkurencia, pretože každý si naladí radšej stanicu, ktorej hlasitosť sa moc nemení ale je vyššia ako to má konkurencia.

Dneska jsem zapojil současnou TV k reciveru na optiku. Bohužel, regulace hlasitosti se nekoná, TV by to měla umět (dle popisků v menu), ale nekoná se. Prostě jen pevná hlasitost.
Takže TV bez výstupního analogovýho zvuku brát nebudu. Naštěstí je z čeho vybírat, není vše jen Samsung.