Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wifi router dosah

Po doporučení jsem vyměnil 7let starý vdsl wifi router Zyxel VMG1312 za TPlink ArcherVR300. Šlo o zlepšení kvality internetu a také dosahu wifi. Bohužel opak je pravdou a starý Zyxel měl lepší parametry. I bez externí antény...
Jde mi hlavně o zlepšení wifi dosahu na doma, kde v bytě o 60m2 je příjem za třetími dveřmi nulový. Dá se to nějak zlepšit nastavením routeru? Nebo mi zbývá externí řešení – repeater, nebo něco takového? Technické údaje lžou, když uvádí rozsah 200m2, atd. Vím, že vše je relativní, počítají se volné plochy, ne zdi. Ale že by to bylo až razantní, to mi přijde divné. Nebo sehnat vykonnější router? Ví někdo o něčem konkrétním, na co se podívat? Nebo ten repeater?
díky za tip a případnou radu
Petr

Po doporučení jsem vyměnil 7let starý vdsl wifi router

nechápu. vždyť ten archer má jen wifi-ac navíc, o kterém ani nepíšeš jestli ho využíváš. to doporučil odborník v prodejně praček?
pravda, od delších externích antén bych čekal víc.

jedna kontrolní: neuvádí se náhodou dosah 200m místo pokrytí 200m2? (samozřejmě volný prostor bez tvých zdí, co sis v baráku svévolně postavil)
ve druhém případě by šlo o kruh o průměru 8m, což je na ty antény hodně málo.

k dotazu: počet těch dveří je nemalý a naznačuje komplikace s příjmem. takže jak ti psali, orientační plánek bytu by pomohl. nějak tě tipuju na rodinný domek, kdyžtak upřesni.
- rovnou připiš, jestli se dá s routerem o nějaký ten pokoj pohnout.
- nebo jestli jde vytáhnout lan kabel z routeru a vést dál do špatně pokrytých částí bytu
- jestli není možné vést kabel, kolik wifikrámů máš pověšeno na ten router?

a předpokládám, že starý zyxel je nadále funkční, mohl by dožít křemíkového důchodu v režimu druhý ap.

ahoj brtníku, mám pořád nějaké dotazy, ale párkrát jsi mi poradil...
po pořadí:
Je tam nastaveno mixed mode, ne každý ví, že různé módy se jinak projevují ve funkčnosti. Doporučení bylo od providera internetu, ani se neptej jakého.
I pro mne více externích antén bylo "zajímavější". Abych pravdu řekl, nepamatuji si, kde jsem viděl to info o pokrytí 200m2. Ale vím, že to nebyl dosah 200m odněkud někam. Vím, že tento údaj je nejvíce relativní.
Připojuji plánek bytu, není to žádný vagón, ale obyč byt s cihelnými zdmi.
Kdyby šlo pohnout k jiné lan zástčce, tak se tady nic neptám, ale hned to udělám. Prostě to nejde.
Wifikrámy jsou 4, ne všechny připojené najednou (2mobily/tablet/internetové rádio).
Jak by šlo zapojit ten starý Zyxel, aby to vyřešilo situaci?
Nejsem síťový odborník, jak jste poznali pánové, potřebuji pouze vyřešit problémek.

čili když bude možnost vytáhnout kabel do pokoje, tam se využije lan část starého routeru, má zakázané dhcp:

          tplink_ArcherVR300 \|/         Zyxel_VMG1312 2.wifi    \|/
net ---> [vdsl         wifi ]-|      x-[wan                wifi ]-|
         [      dhcp        ]          [        ne dhcp         ]
         [  10.0.0.138  lany]--------->[lan1  10.0.0.222   lany ]---

ip jsou podle typických adres o2, nevím co máš. jde o ip adresu 1.routeru.

mixed mode - to se může týkat norem wifi i zabezpečení, těžko říct. bez celého popisu je to údaj k ničemu.
ale ať už je to cokoliv, na dosah to nebude mít podstatný vliv.