Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozdílná rychlost stahování (proč?)

Zdravíčko pro síťaře,

chtěl bych se zeptat na rychlost stahování.
Konkrétně ze serveru webshare.

Mám relativně pomalé připojení - 100mb.

Když stahuji soubor přes libovolný prohlížeč, tak jede rychlost stahování na 100%.

Pokud ovšem stahuji soubor přes program FreeRapid Downloader, tak rychlost spadne o asi 20 až 30% dolů.
Zkrátka to nestahuje úplně naplno. Přitom vytížení CPU je zanedbatelné a linka je určitě volná.

Všiml jsem si tohoto chování u více strojů se softwarem FreeRapid Downloader.

Žádné omezení rychlosti v něm nikdy samozřejmě aktivované nemám.

Dokonce když dám stahovat dva a více souborů současně, tak se linka využije naplno (když posčítám rychlosti).
Tznm. omezení rychlosti se týká vždy při stahování jen jediného souboru.

Nastavil někdo omezení (poskytovatel či přímo webshare) ?
Ale proč jen na jeden soubor?

Rozumí tomu někdo proč se toto děje?

Řešení:

Tý jo, proč to vytahujete.

Osobně jsem toho názoru, na to jsem došel, že záleží, jak si sedne konkrétní HW s Java Virtual machine a síťovkou atd...

Protože když použiji vedle stroj s Ryzenem, tak to jede full.
Asi je tam nějká priorita vlákna nebo něco takového.

Takže je to závislé přímo na mojem použitém hardwaru.

A není to nevýkonným hardwarem, protože mám pracovní stanici Intel s podporou Windows 11 a 16.vláken v CPU.
Takže žádný podprůměrný hw.

Stahuje jeden soubor, stahuje ho pres prohlizec NEBO pres Freerapid. Pres prohlizec je to o 20% rychlejsi. Pta se proc? Tudiz uplne neco jineho nez odpovidas.

---

tazatel:

Zkus JDownloader 2, mne to stahuje stejne rychle jak v programu, tak v prohlizeci. Odpoved na dotaz, ale neznam. Kdyby jsi ovsem zjistil, ze JD stahuje stejne rychle jako prohlizec, tak by asi jedina moznost byla v tom FreeRapidu.

Pokiaľ má zaplatené a nemá/neprekročil FUP (niektorí ISP sa toho stále držia) - tak ISP NEMÁ právo obmedzovať! Porušuje sieťovú neutralitu!

Čo znamená sieťová neutralita?

Sieťová neutralita znamená, že v zásade všetky dáta sú pri prenose v sieťach spracúvané rovnako. Koncoví užívatelia majú právo na prístup k informáciám a obsahu a právo šíriť informácie a obsah, využívať a poskytovať aplikácie a služby a využívať koncové zariadenie podľa vlastného výberu, bez ohľadu na umiestnenie koncového užívateľa alebo poskytovateľa, alebo na umiestnenie, pôvod či určenie informácie, obsahu, aplikácie alebo služby prostredníctvom služby prístupu k internetu.
Sieť dodržujúca pravidlá sieťovej neutrality tiež neblokuje jednotlivé webové stránky, služby alebo aplikácie.

ISP samozrejme pravo obmedzovat ma, pretoze nikto z vas nema doma podpisanu garantovane pripojenie, takze vzdy je to napisane tak, ze mas rychlost az XY Mb a nikde sa tam nepise, ze rychlost ti nesmie klesnut pod XY Mb.
Sietova neutralita nie je nieco ine a je to obmedzenie/zakazanie istej sluzby na svojej sieti...typicky priklad u nas bol spor Antik vs UPC.

Prečítaj si to poriadne!
Najmä vysvetlenie, čo je sieťová neutralita - spomína sa tam aj "aplikácia" - ten FreeRapidDownloader je APLIKÁCIA.
ISP môže znížiť rýchlosť, ak sa zistí nadmerné zaťaženie svojej siete v rámci FUP.
Ak spomínaš Antik vs UPC - šlo o zdieľanie siete dvoma spoločnosťami, ale v tomto konkrétnom prípade mu ISP blokuje použite programu na sťahovanie. T.z. že ISP nielen že monitoruje, ale priamo KONTROLUJE, čo používa a to je trestné. ISP nemá právo sledovať komunikáciu medzi dvoma koncovými bodmi, môže len identifikovať odkiaľ kam a koľko dát a kedy bolo prenesených. Uschováva o tejto v šifrovanej podobe LOGy, ale obsah nemá právo zachytávať, monitorovať.

Chlapce chlapce ja som ISP, takze myslim, ze sa v problematike orientujem kusok viac ako ty.
Skus si nieco nastudovat o sietove neutralite a akt i nieco nebude jasne mozme si to prediskutovat.
Ani v pripade Antik vs UPC neslo o ziadne zdielanie sieti, slo o to, ze UPC blokovalo sluzbu Antiku (jeho servre), takze zakaznici UPC nemohli vyuzivat sluzby Antiku na sieti UPC (konkretne ich IPTV). Tymto UPC jednoznacne porusilo sieotvu neutralitu v zmysle NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2015/2120 zo dna 25.11.2015. Tu velmi nie je o com diskutovat.

Dalej tvrdis, ze ISP blokuje vyuzivanie programu, ...co nie je pravda, pretoze program funguje a dosahuje na nom mensie rychlosti stahovania. ISP pravdepodobne znevyhodnuje miltithreadove spojenia, co samozrejme trestne nie je.
Evidentne nevies ako funguje shaping (obmedzovanie rychlosti) a ake obcas zlozite pravidla sa pri nom pouzivaju.
ISP ma samozrejme pravo sledovat komunikaciu medzi 2 bodmi, nie je to tak davno, co sme mali dokonca povinnost uchovavat o tomto zaznamy. Otazka je, co si predstavujes pod pojmom sledovanie, pretoze pod sledovanim si mozes predstavit aj to, ze si zapisem cas, zdrojovu a cielovu IP (co som robil napriklad ja v logoch).
Mimochodom taketo logovanie sa deje uplne bezne na akomkolvek servri v ramci beznej diagnostiky, aj nasa komunikacia je zachytena takto Apachom a ulozeny log o tom.

Btw v tomto pripade podla mna obmedzuje rychlost samotny poskytovatel sluzby (Webshare) a nie lokalny ISP v ramci ochrany svojich serverov pred ddos utokmi.
Multispojenia dnes proste nema nikto rad a vzhladom na rychlost liniek uz k nim ani nie je dovod.

Samozrejme, ze je. Vsetky downloadery boli a su zalozene na rovnakom principe...vytvorit desiatky az stovky spojeni a stahovat simultanne co to da.
Ono to totizto v drevnych casoch zaberalo.
Shapre obmedzovali rychlost podla spojeni...cize ak si mal doma linku 10Mb a ty si vytvoril 99 spojeni na stahovanie a susedny pocitac len 1 tak sa vasa rychlost delila pomerom 99:1, cize jemu nesiel net skoro vobec a tebe v pohode.
Riesil som to vtedy velakrat, ja som obmedzoval zakaznikov podla ich ip anteny, oni sa skryvali za routrom a tam mal (vacsinou synator) spusteny na pozadi nejaky downloader, ci torrent.
Samozrejme ostatnym doma siel naprd internet a volali mne, ze co je s nim.
No nic, mate proste vyrazenu linku na 100%.
Dnesne servre/sluzby sa brania na svojich fw podobne...povoluju vytvorit z jednej IP XY spojeni, pripadne na jedno vlakno neumoznuju nadviazat dalsie a pod.
Odpoved som tu uz dal...podla mna Webshare penalizuje multihreadove spojenia (mozno od urciteho poctu) a obmedzuje im rychlost z dovodu ochrany pred ddos utokmi zvonku.

Typicky fleg, precti si ten dotaz znovu. Ne, nema to cenu, radeji dotaz cist nebudes, abys mohl mlit svou.

Jasne pise, ze stahuje pres prohlizec jeden soubor a stahuje pres downloader jeden soubor a pres prohlizec je to z neznameho duvodu rychlejsi.

Tam nemas zadne multithreadove spojeni, to neni zadny torrent! Tahas stejnou rychlosti pres jeden downloadovaci slot, at to tahas pres prohlizec nebo pres downloader. A ano, pokud budes chtit tahat vic souboru paralelne, tak ti to obvykle mimo premiove placene ucty webovy share server nedovoli. Stejne tak ti nedovoli ani navazat pri stahovani jednoho souboru vice threadu a navysit si tak rychlost stahovani.

Jenze jemu jde o zpomaleni pod maximalni rychlost definovanou pro jedno vlakno a tudiz je tvuj komentar o nicem. Stejne tak je nesmyslna i debata o ISP, protoze ten s tim velmi pravdepodobne nema taky nic spolecneho.

Tazatel, kdyz bude chtit, tak muze vyzkouset ten JDownoader, jestli to bude take delat nebo zkusit oficialniho klienta toho Webshare, jak zni druha smysluplna rada v tomto vlakne.

Steam jede vždycky na max (u mě 115 MB/s, skoro ten gigabit), akorát je to náročný na CPU, protože hry jsou komprimovaný a musejí se rozbalovat za letu, třeba takový ulozto i když si koupím kredit, tak to nejede na max, vtipný jak u hodně věcí pisou, že po zakoupení kreditu to stáhnu za 1s, ale ani na to nemají servery, aby to dodávali takovou rychlostí nebo to omezuje ISP, ale torrenty ne?

Tý jo, proč to vytahujete.

Osobně jsem toho názoru, na to jsem došel, že záleží, jak si sedne konkrétní HW s Java Virtual machine a síťovkou atd...

Protože když použiji vedle stroj s Ryzenem, tak to jede full.
Asi je tam nějká priorita vlákna nebo něco takového.

Takže je to závislé přímo na mojem použitém hardwaru.

A není to nevýkonným hardwarem, protože mám pracovní stanici Intel s podporou Windows 11 a 16.vláken v CPU.
Takže žádný podprůměrný hw.