Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HDD na foto

Dobry den moc sa v tom neorientujem. Viete mi prosim poradit nejaky externy HDD na ukladanie napr. fotografii, kde vyrobca garantuje "ze o data nepridete" - 2,5 od 2 do 4 TB..dakujem

Nevím jestli takový disk existuje, kde ti bude výrobce ručit za data. Myslím, že na fotky bude stačit klasický magnetický disk + box, a při správném zacházení (odpojování) a skladovaní, ti data na disku vydrží dlouho. Samozřejmě záloha na více místech je větší jistota, že o data nepřijdeš. Aspoň PC + externí disk, doporučuje se ještě další místo. Sám to tak mám.

Co se týče spolehlivosti, existují nějaké statistiky, ale nikdo ti nezaručí, že se zrovna ten tvůj disk nepos...kaká.

Takže zajištění proti ztrátě dat je čistě na tobě - zacházení s diskem, uskladnění, zálohovat na více médií a různých lokalitách, ....

To ako keď padne meteorit na tvoj dom v ktorom bol disk, tak chceš aby výrobca ti zaplatil milión € že porušil "garanciu bezstraty dát"? Nikto ti nedá garanciu ani na to že ten disk neodíde svojvoľne. Ak nechceš prísť o dáta riaď sa pravidlom 3-2-1

tzv. mať 3 zálohy, 2 na rôznych médiach doma, a 1 mimo domov (napríklad v Cloude).

Na zálohy je vhodné NAS, môžeš využiť v NASku aj RAID.

celý obsah fotek ručně zálohovat na domácí nasku, nebo aspoň synchronizovat nějakou nasčí utilitou.

tak velký 2.5" je už z principu méně spolehlivý, protože všechny používají smr záznam.

nebo aspoň použít vyhrazený 3.5" disk v pc pro stahování fotek z usb disku.
jestli máš notebuk tak smůla, zbývá nas.

Nazdar poradníci.
Aj ja sa rozhodujem aký 3,5"HDD na druhú zálohu foto, video, stačí mi 2TB. Disk bude pripojený k PC len pri kopírovaní na neho.
Môže byť vhodný napr. tento: Western Digital Purple 2TB (WD20PURZ) aj keď je určený pre kamerové systémy, príp. názor na Western Digital Blue 2TB (WD20EZBX)?
Rady typu NAS, cloud a pod. nepotrebujem, prvú zálohu mám vyriešenú.
Ďakujem

Taky bych vzal 2.5, uz jen proto, ze je to prenosené, zabere min mista, nepotrebuje pridavny zdroj pro USB.
Staci klasicky 2TB Baracuda nebo WD Blue treba. Jinak nemyslim ze by pro zalohy "2.5" vs "3.5" muselo byt vylozene jedno horsi nebo lepsi .
(bezne pouzivam 2.5, fakt, ze vetsina jsou SMR je mi uplne jedno).

Jiste, vaha se prehupuje jak k plus tak k minus.
Pak vis jak to tady je, pro nektere uzivatele je zaloha disk doma v supliku, pro druheho krabicka co zapojuje do PC a uklada ob den nake veci.
Co se tyce ceny, v pripade Baracudy je 4TB 2.5 vs 3.5 rozdil myslim 5$, ale zpravidla 2.5 stoji trochu vic, to je pravda.

Uz by sme to mohli uzavriet, trosku nezmyselne sa tu tlacha.
Je uplne jedno aky si kupis disk, pretoe spolahlivost maju +- rovnaku. Samozrejme existuje trieda enterprise diskov, ale tam je cena trosku niekde inde a pre tvoj ucel zbytocne.
Ty pises, ze mas uz zalohu spravenu a ide o dodatocnu zalohu. Kup si teda akykolvek 2.5" disk, kedze nepotrebuje externe napajanie a je prenositelnejsi a vykonavaj na nom svju sekundarnu zalohu dat.
Pravdepodobnost, ze ti odide originalny datovy nosic, jeho 2.5" primarna zaloha a zaroven 2.5" sekundarna zaloha je totitzto minimalna.
Riesit znacku, ci typ je v tomto pripade zbytocne.

Vždy zásadně více exemplářů, jinak na tom zas tolik nezáleží. Minimálně dva. A snažit se je nepřipojovat současně. A pokud bude jeden umístěný na jiném místě, je to ještě jistější.
Osobně to řeším tak, že mám dva externí disky a fotky před vymazáním ještě vypaluju dvojmo na blu-ray (mažu je až poté, co prověřím shodu všech čtyř kopií). Taky neni k zahození spočítat si hned kontrolní součty, stačí klidně i CRC32 aby bylo možné i po létech zjistit, že data jsou v pořádku.
Zažil jsem sice několik krachů disku (šlo snad bez výjimky o disky v počítači), ale daleko častější je krach souborového systému (disk je v pořádku, pouze data jsou zapsaná špatně). Z pohledu dat je to skoro jedno, i když u té logické chyby se dají data obvykle nějak dostat, je jednodušší možnost zkopírovat je ze druhého exempláře.