Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chladič pro i7-11700

Zdarec,
tak jsem po trápení s chipsetem B550 pro AMD pořídil Intel i7-11700 s ASUS TUF GAMING B560M-PLUS a zjistil jsem, že jsem asi podcenil chlazení (teď je tam Arctic Freezer 34, já vím no, u procesoru za 8800 je chladič za 700 :-D ).., teploty v Cinebench R20 a Geekbench 5 jsou sice okolo 70-75, ale ve stresstestu v prime95 akatují hranici 100 °C, což je brutální, ale jak jsem se díval na testy, tak běžné.
Co byste mi doporučili za nejvhodnější chladič? Mám bednu Meshify C Mini, kde toho moc nevymyslím, tak jsem koukal na Arctic Liquid Freezer II 240, ale s vodníky nemám žádné zkušenosti. Nebo se mám poohlížet po nějakém větším vzduchovém chladiči?
Co myslíte vy? Je vůbec možné u takhle rozežraného procesoru tu teplotu nějak solidně srazit?
Díky za odpovědi!

Jenze tech 65W plati pro zakladni frekvenci, to jest 2.50 GHz, pak mas jeste boost, ktery muze dosahovat az na 4.90 GHz. Samozrejme pri nem leti teplota i prikon nahoru.

Muj nazor je ten, ze si kupuje spatny desky. Co jsem ruzne slysel o Asusu, tak ty microATX desky oproti plnoformatovym bratrickum sidi.

Nakonec mam Asus TUF B550 Gaming Plus a problemy s USB, ktere mel on na te "same" desce, akorat micro, nemam.

Reseni pro nej mohou byt dve, jestli to na te desce jde, tak v BIOSu zkratit dobu boostu, (pripadne omezit teplotou), cimz se procesor bude casteji vracet na zakladni frekvenci, klesne vykon a i teplota a tudiz bude stacit soucasny chladic.

Druha moznost je, poridit tady zmineny BeQuiet nebo Noctuu, ktere jsou drazsi a taky lepe chladi. Nicmene je tam i otazka, jak dobre mu proudi vzduch ve skrini, samotny chladic procesoru, pokud to nedokaze odvadet pryc mimo skrin, nemusi pomoct.

Treti moznost, smirit se s vysokyma teplotama.

Vykonostni a zatezovaci test jsem zkousel jen na [K] verzi ktera ma podstatne vysi TDP a teploty nebyly tak vysoke jak u tve 11700. Navic tak vysoke teploty jsou jen pri extremnim vytizeni, jestli to mas na beznou praci a hrani ztezi dosahnes poloviny.
Vsiml jsem si, ze jsou skoro u vsech novych MB pro Rocket Lake prozatim trochu vysi mV /vcore - coz se zpravidla ze zacatku dela kvuli uprednostneni stability za cenu vyssich teplot, u te [K] verze po stahnuti napeti tak aby zustalo stabilni teploty klesly o ~15C°.
Ten problem s USB jsi teda vyresil, vidis tam rozdil ?

Jinak s coolerama co ti postnul "Hanysek.K" chybu neudelas, ale ta 11700K byla chlazena prumernym chladicem bez nejakych extremisu. Vodni chlazeni typu AIO bych doporucil spis pro K verzi.
Jo a ta mATX neni v necem o proti ATX osizena, to neni pravda never vsemu co napiso nekde na internete tak jako famy o iTX.
Nekdy muze byt pozmenena nejaka linka nebo prohozeny port, audio, pocet PCIe a podobne, ale zaklad, na stejne rady je chipset, mofsets etc stejny.
Pro tve netaktovaci CPU je to zcela normalni stred deska u ktere at AMD ci Intel jse vzdy u V1.0 zapotreby pockat na prvni optimizace.

Mal si ostať pri AMD

PS : Nebud klikat na nejake minusky nebo tak neco, ale podle toho s jakyma problemama se u AMD potykal, jsou vysi teploty v PRIME (extremni vytizeni vsech threads) to nejmensi.
Nebo nevim v cem by si pomohl kdyby zustal u PC s AMD B550M-PLUS + AMD Ryzen 5 5600x ktere se mu restartovalo, zasekavalo, vypadavali mu USB porty a celkove byl tak nestabilni, ze se ho uzivatel rozhodl vratit.

Hele, ja to nevim, psal jsem, ze jsem to slysel, psalo o tom par lidi v diskuzich, treba to pravda neni. Nicmene on tvrdi, ze za jeho problemy mohl Ryzen 5600X ve spojeni s deskou Asus TUF Gaming B550M - Plus. Ja mam Ryzen 5800X s deskou Asus TUF Gaming B550 - Plus a zadne problemy s USB nemam. Tak mi vysvetli, jak je to mozne?

Ve skutecnosti jsou moznosti dve, bud menil desku a procesor uplne zbytecne a chyba je nekde jinde nebo byla chyba v te desce a tudiz byla zjevne spatne navrzena, kdyz to na plnoformatove desce beha bez problemu.

Jinak souhlasim, ze teploty se daji resit poladenim v BIOSu.

Tak moznosti je hned nekolik, zaprve pouzivas jine CPU, nemas stejny BIOS/Agesa coz u techo MB hraje klicovou roli, muzes pouzivat i jiny ovladac pro USB 3.* a chipset (posledni je z 02/02) pak jsou ty mene pravdepodobne jako kaz na HW urovni.
HW problem jak u MB nebo CPU jen pro upresneni neznamena ze PC hned nefungue, hodne lidi ma kazové CPU a ani o tom nevi, kaz se muze projevit jen pri volani nejake urcite instrukce coz vetsina lidi klidne i za 5 let nepostrehne, nebo mu jednou za par mesicu zamrzne jednou PC u nejake hry nebo cinosti nic vic.

Ledni Brtnik tady daval odkaz v cestine v prispevku tazatele apropos USB tak copy jeho linku : https://diit.cz/clanek/nez-bude-dostupny-bios-resici-odpojeni-usb-na-amd-500-lze-pouzit-v1201 kde muzes videt sam, ze s problemy USB se potyka hodne uzivatelu.

ja mam Ryzen 5800X s deskou Asus TUF Gaming B550 - Plus a zadne problemy s USB nemam

To si stezujes ? :D
Bud rad, mozna si padl na dobrej kousek. Nevim co na tom PC presne za praci delas (na hry IMHO nema cenu doplacet pres Ryzen 5 5600X s nizsim TDP) ale mas hodne slusnej R3 zaklad v podstate na vsechno ;)

Já mám tu samou desku a ten procesor co měl tazatel, takže Ryzen 5 5600X, jediný problém jsem měl, že když jsem spustil v prohlížeči HorizonGO, tak se mi restartoval PC. Vyřešil jsem to aktualizací BIOSu. Jiné problémy zatím nepozoruji, ani s USB.