Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vedení ethernetového kabelu souběžně s elektrikou

Dobrý den,
prosím o radu.Po bytě je rozvod elektřiny klasickým kulatým kabelem, který je uložen v liště.Potřebuji vést ethernetový kabel souběžně asi v délce 5m.Původní záměr byl ten kabel mít v celé délce jenom položený na té liště.Kabel jsem plánoval použít tento : https://www.alza.cz/vention-flat-cat-7-patch-cable-8m-black-d5827496.htm
Chtěl bych se tedy zeptat, mohu to takto vést ? (bezpečnost,rušení...)
Děkuji.Petr

Pokud nebude v té liště, ale jenom na ní, neměl by to být problém. Ani z hlediska bezpečnosti (ta lišta tvoří dostatečnou bariéru) ani z hlediska rušení (pokud elektrika v té liště nepovede k obloukové peci; 50 ani 150 a 300 Hz (obvyklá třetí a šestá harmonická) podle mě ethernet nerozhodí, tyto kmitočty i kdyby se naindukovaly, by mělo síťové zažízení ignorovat, ethernet je vymyšlený právě tak, aby ho běžné rušení nerozhodilo). Do stejné lišty určitě ne (důvody už tu padly), ale na ní by to vadit nemělo. Jenom mi to přijde neestetické, nebylo by vhodné ten kabel také dát do lišty, stačila by ta nejmenší, co se prodává, i kdyby byla jen položená nebo přichycená oboustrannou lepenkou bude to pořád lepší než jen položený kabel (ten plochý kabel by se taky možná dal přilepit, ale bude se to pořád blbě uklízet). Jinak nevím, jestli ještě platí, že by správně by mezi silovým a sdělovacím vedením měla být kovová uzemněná přepážka. V práci nám to třeba tak dělali, ale tam se počítalo s větším rušením (takže i ty kabely na ethernet a telefon dávali stíněné).

na tom LAN kabelu není nic zvláštního. To křižování, dnes tedy stáčení už vymyslel Western Electrick kdysi v letech 18xx na vzdušných drátech, tak z toho nedělejte horor.. to křižování je hlavně z důvodu přeslechu mezi telefonními vedeními. Jinak třeba v elektronkových radiích se stačeným párem takalo střídavé žhavení, právě proto aby nevyzařovalo, a že tedy vyzařovat umělo těch 6,3V žhavení....