Vedení ethernetového kabelu souběžně s elektrikou
Dobrý den,
prosím o radu.Po bytě je rozvod elektřiny klasickým kulatým kabelem, který je uložen v liště.Potřebuji vést ethernetový kabel souběžně asi v délce 5m.Původní záměr byl ten kabel mít v celé délce jenom položený na té liště.Kabel jsem plánoval použít tento : https://www.alza.cz/vention-flat-cat-7-patch-cable-8m-black-d5827496.htm
Chtěl bych se tedy zeptat, mohu to takto vést ? (bezpečnost,rušení...)
Děkuji.Petr
Nema sa to robit (norma hovori o 5cm), ale robi sa to.
A nikdy som s tym nemal problem. A to sme takto viedli kabelaz aj vo fabrikach, kde netieklo len 220V.
Kludne to mozes subezne s tou elektrikou polozit.
Existují stíněné kabely, ale to stínění musí být kvalitně zapojeno. Pro případ, kdyby tam bylo rušení.
plochý kabel mi na toto připadá extrémně nevhodný. fak se tam už nevleze běžný kulatý?
cat7 mi připadá nesmysl, cat5e musí všem navždy stačit.
nikdy jsem se stíněným kabelem "ftp" nedělal, než ho zkoušet krimpovat koupil bych hotový jak předvádíš ty (pak je to ale jen do lišty, bez průchodu zdí), ten předpokládám bude funkční.
jedna technická: kabely kupuju rád v barvách podle délek, viz ieee standard barvy odporů. 7m kabel vychází fialová, nebo modrá když prodejce nemá. kdyžtak přemaluješ byt.
Můžeš mi prosím říct, proč je ten plochý nevhodný ? Vybral jsem ho protože je stíněný a myslím že i kvalitní...
Zakladna obrana kabla proti ruseniu je krutenie kablov v paroch,a preto su vhodne kruhove profily kablov.
Tieneny kabel pokial nemas uzemnene oba strany spoja moze byt paradoxne horsi ako netieneny.
Taky by se dal použít power line adaptér. Je to sice dražší řešení, ale variabilní a nemusíš řešit nějaké stínění, rušení a podobně.
Pri powelinoch sa tiez trosku riesi rusenie...prave preto u nich kolise rychlost dost casto.
Záleží na konkrétních podmínkách. Pokud je elektroinstalace OK, tak by žádné problémy nastat neměly.
Ja nehovorim o problemoch, skor o nestabilne rychlosti rovnako ako je tomu pri wifi.
No tak s wifi bych to vůbec nesrovnával.
Si ma prave nastval, idem rozbalit jedno co mam doma a spravim o tom video;o).
Mohu potvrdit.
Mám zapojené PWL na patře kde máme docela nové el. vedení a k žadným výkyvum nedochazí což vidím kupříkladu při kopírovaní velkých souboru.
Výkyvy jsem viděl spíš jen na starém vedení, vdálenosti nebo když v kruhu či ve stejné zásuvce bylo něco co vedení rušilo jako lednička/mrazák, ale to platí i pro rutery hlavně ty s citlivějšími napájecími adaptéry.
Chraň tě ruka páně vést datový a silový kabel ve společném krytu bez oddělovací přepážky! Nejde o nějaké rušení ze souběhu (to u bytových rozvodů skutečně nehrozí a není třeba používat stíněné kabely), ale o bezpečnost. Silové kabely se občas dost zahřejí (sáhni si na kabel k žehličce po chvíli žehlení, a ve zdi je to ještě horší...) a to na teplotu, která jim nevadí, ale izolace datových kabelů se už začíná tavit. Také možnost (doufejme, že teoretická) vzájemného protavení silového a datového kabelu není nic, o čem bych si chtěl nechat zdát.
Ehm tak ja neviem...zahriatim prepalit izolaciu ethernetu?
Trosku scifi pre mna.
Ale ak by sme to aj pripustili v tom pripade moze pouzit LSOH kabel, ktory sa bezne v indoore pouziva ako standard.
Pro tebe scifi, pro zákon (a venkoncem i pro mě) reálná možnost.
To akože keď položím predlžovačku na koberec, tak môžem podpáliť byt ?
Ach jo, někteří lidé nepochopí, že je rozdíl mezi volně položeným kabelem a mezi kabelem v trubce/liště, který se tím pádem hůře chladí. Víš ty např. že kabel namotaný na bubnu můžeš zatížit jenom poměrně nízkým proudem, protože jsou vnitřní závity špatně chlazené? Já takový kabel se spečenými závity viděl a nebylo to od enormní zátěže...
@Pytlík Čo hovoríš je SciFi, lebo zo zákonu fyzikálneho by si vedel o koľko °C sa taký vodič pri daných prudoch, napätiach, odporu, a frekvencii môže zahriať a vedel by si že je to ďaleko od toho aby to mohlo spôsobiť požiar.
Nejde o požár, ale o protavení umělohmotné izolace. A mezi námi, co do toho pleteš frekvenci?
To naozaj nehrozí. Silnoprúdové vedenie musí byť navrhnuté urobené a istené tak, aby k prehrievaniu nedošlo - bez ohľadu na to, čo je súbežne s vedením nainštalované. Medzi dátovými a silovými vodičmi sú predpísané vzdialenosti, to však nie je z dôvodu bezpečnosti, ale z dôvodu rušenia.
Jednak je rozdíl zahřívání z pohledu tepelné odolnosti izolace silového vedení a z pohledu izolace datových kabelů a druhak: Zákon to prostě výslovně zakazuje. To je bezpečnostní hledisko. Ani při přetížení nesmí dojít ke styku datových a silových vodičů. Podívej, doma si to udělej jak chceš, ale když dojde k průšvihu, tak ti to soud spočítá a nebude přihlížet na tvou koktavou obhajobu (já bych aspoň, co by provinilec, před soudem koktal), že silové vedení musí být... To silnoproudé vedení především musí být navrženo tak, aby nemohlo dojít ke styku s datovými rozvody, což je nadřazeno všemu a až potom se můžeš bavit o dimenzování a podobně. A že se silové vedení zahřívá je fakt. Sáhni si třeba na přívodní kabel žehličky, nebo pračky - a to jsou ty kabely volné a tudíž dobře chlazené.
ani to neroztaví izoláciu.
Jak jsem psal: Dělej si to jak chceš. Ale jenom sobě, jinak ti to soud spočítá. Uvědom si už konečně, že ty bezpečnostní předpisy (zavedené na základě špatných zkušeností) jsou nejen kvůli běžnému provozu, ale i kvůli vyššímu zatížení. A vtluč si do hlavy, že nějaký proud volný kabel jenom lehce zahřeje a tentýž proud u téhož kabelu v uzavřené trubce začne tavit izolaci. Ale to ty nepřipustíš, protože musí a musí být po tvém, takže končím.
A nie sú rozvody po byte ťahané práve v trubkách ? Predpokladajme že tazatel neprevádzkuje v obývačke miešačku a pre rúru na pečenie má vlastný prívod. Nerobí rozvod pre počítačovú učebňu. Kôli jednému kábliku robíš z komára..
Já tady ve všeobecnosti horlím proti tahání silových a datových kabelů v jednom krytu bez oddělovací přepážky. Je to nejen proti (v tomto případě rozumným) předpisům, ale také skutečně nebezpečné. A když nějakému polo-laikovi řekneš, že to klidně může v tomto případě táhnout spolu (což já bych neudělal nikdy), tak to natáhne spolu i v případě, kdy to smrdí průserem i za běžného provozu, nejen při nepředvídaném přetížení.
Lenze to, ze je to nebezpecne tvrdis ty.
Ja som nikdy ziadne zahrievanie v trubkach nezazil a bezne v priemyselnom prostredi su tahana datove a silove vodice spolu.
Jediny dovod preco bola stanovena norma v cm je rusenie.
Vies aka je teplota tavenia toho plastu na tej buzirke? A chces mi povedat, ze elektricky kabel sa dokaze sam zahriat na taku teplotu?
Samozrejme mozne to je, ale vadny je jednoznacne ten kabel/kabelaz a nie to, ze si polozil vedla neho daovy kabel, ktory prehorel.
Elektricky kabel nema co hriat a uz vobec nie na taku teplotu aby roztavil susedny vodic/jeho ochranu.
No, už jsem to psal: Tvoje rozhodnutí, soud ti to ale spočítá. Zřejmě patříš k těm naivkům, kteří si myslí, že dráty tečou jenom takové proudy, na které jsou navrženy a nikdy více. Ono většinou ano, ale občas se stane... - a potom přijdou ke slovu předpisy a zákon, a to bez ohledu, jestli jsi to udělal ve fabrice, nebo doma. Zákon říká, že datové a silové vodiče spolu ne ... a bude se účtovat. Rozhodnutí je ale, jak jsem psal, na tobě. Já bych to nedělal, už jsem viděl protavené vodiče.
Nie je to zakon je to norma a norma bola vytvorena kvoli rusenie a nie bezpecnosti.
Hovoris o sude akoby si dopredu vedel ako sa sud rozhodne.
Ak sa pretavi vodic bude horiet aj lektricky kabel, nielen datovy.
A ako som povedal my vsade pouzivame LSOH kable prave z preventivnych dovodov
U soudu bude mít norma sílu zákona. Na školení na tohle upozorňují.
Pytlíku, docela jsi mne zase teď nahlodal....Silový kabel je v liště. Datový kabel jsem měl v úmyslu položit nahoru na tu lištu. Můžu to tak tedy mít nebo ne ? Po přečtení všech příspěvků jsem vybral kabel jiný a sice tento:
https://sitove-kabely.heureka.cz/premiumcord-patch-cat6a-s-ftp-rj45-rj45-awg-26-7-7m/#specifikace/
Ak sa bojis poziaru, ci prepalenia pouzi kabel oznaceny LSOH.
Položit kabel na lištu můžeš.
Toto už neplatí?
Prax mi potvrdila, že v jednej lište CYKY-J 3x2,5 a UTP/FTP Cat5e v dĺžke viac ako 5 metrov - žiadne rušenie...
Ono nie je rusenie ani na 100m.
Bezne sme tak tahali kilometre kablov v rostoch spolu so silovymi, kedze elektrikari nam nespravil zvlast rosty.
na krátké vzdálenosti nevidím problém v plochém 8žilovém kabelu, provozovsl jsem ho tské. Technologi jdou kupředu a jak víte že ten kabel co chce použít není vyroben na pružném vícevrstvovém tišťáku a že se nekříží?
Dodržovať normy je vhodné vtedy ak máš poistenú nehnuteľnosť a z nejakej príčiny by si žiadal plnenie poistnej udalosti. Ak sa zistí, že by k udalosti došlo vlivom nesprávne urobenej kabeláže, tak ti poisťovňa nič nezaplatí.
Lenze porusenie tej normy nesposobilo poziar. Ak poziar sposobi prehrievajuci sa elektricky kabel nebola dodrzana norma pri nom a nie pri tom ethernete.
Pokud nebude v té liště, ale jenom na ní, neměl by to být problém. Ani z hlediska bezpečnosti (ta lišta tvoří dostatečnou bariéru) ani z hlediska rušení (pokud elektrika v té liště nepovede k obloukové peci; 50 ani 150 a 300 Hz (obvyklá třetí a šestá harmonická) podle mě ethernet nerozhodí, tyto kmitočty i kdyby se naindukovaly, by mělo síťové zažízení ignorovat, ethernet je vymyšlený právě tak, aby ho běžné rušení nerozhodilo). Do stejné lišty určitě ne (důvody už tu padly), ale na ní by to vadit nemělo. Jenom mi to přijde neestetické, nebylo by vhodné ten kabel také dát do lišty, stačila by ta nejmenší, co se prodává, i kdyby byla jen položená nebo přichycená oboustrannou lepenkou bude to pořád lepší než jen položený kabel (ten plochý kabel by se taky možná dal přilepit, ale bude se to pořád blbě uklízet). Jinak nevím, jestli ještě platí, že by správně by mezi silovým a sdělovacím vedením měla být kovová uzemněná přepážka. V práci nám to třeba tak dělali, ale tam se počítalo s větším rušením (takže i ty kabely na ethernet a telefon dávali stíněné).
na tom LAN kabelu není nic zvláštního. To křižování, dnes tedy stáčení už vymyslel Western Electrick kdysi v letech 18xx na vzdušných drátech, tak z toho nedělejte horor.. to křižování je hlavně z důvodu přeslechu mezi telefonními vedeními. Jinak třeba v elektronkových radiích se stačeným párem takalo střídavé žhavení, právě proto aby nevyzařovalo, a že tedy vyzařovat umělo těch 6,3V žhavení....