Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Editace PDF - začernění textu

Zdravím

Kvůli ochraně osobních údajů na webu obce řeším, jak v existujících scanovaných PDF dokumentech začernit osobní údaje tak, aby se z dokumentu nedaly nijak vyčíst.
Zkoušel jsem některé nástroje, ale výsledek je takový, že PDF obsahuje scan dokumentu jako jeden vektorový objekt a černé obdélníky jsou extra objekty, takže při pomalém načítání z internetu se prvně načte nahý dokument a zakrývající černé obdélníky až později.

Prosím o tip na sw, nejlépe v češtině, klidně i placený za rozumnou cenu, kterým by se daly ty osobní údaje začernit a spojit do jedné vrstvy.

Dost nerad bych postupoval podle tipu z ministerstva, který říká: vytisknout - začernit fixem - naskenovat.::)

To je nějaké divné.

Mám PDF-XChange Editor Plus a pokud v dokumentu označím obsah pro anonymizaci a tu v dalším kroku potvrdím, daný obsah se začerní a to co je pod tím definitivně a nenávratně zmizí. Vrátit se to nedá a není to tam, ověřoval jsem to třeba ve vektorovém editoru Affinity Designer (a jde to také ověřit třeba v adobě Illustrator).

Nic ukládat oklikou přes virtuální tisk netřeba, stačí uložit.

Netuším, jak to ale případně má ta neplacená verze.

Sice s odstupem času, ale musím to sem napsat. Paradoxně tento postup v kombinaci s neznalým úředníkem zajistí "obrázek v PDF" a člověka pak není plný internet. Pokud nemají nastavné OCR při skenu, tak to uvedené lidi chrání. Důvody uvádím níže.

To byla reakce na vytisknuti, zacerneni a naskenovani obrazku. Takovy dokument neni pro registr smluv pripustne.

Takovou smlouvu nemusis nikam davat, protoze je uplne k nicemu (pokud to tedy nemel byt priklad, jak zacerneni funguje) verejne dostupne udaje - jmeno firmy, IC, jmeno druhe strany apod. zacernovat nemas.

Já vím, dal jsem to tu jako příklad správně anonymizovaného dokumentu - prostě jsem jen začernil, co mě napadlo, nejedná se o nějaký oficiální dokumentv. V textu v *pdf jen myší označuji text, položku za položkou, kterou chci odstranit, pak jeden klik v menu a je to. Schovaná data jsou definitivně pryč.

Uvedenému rozumím. Přesto to z mé praxe to vidím dvěma pohledy.
Například zareaguji na zveřejněný návrh obce. Obec chce prodat pozemek. Uvede podmínky. Pozemek získá nejvyšší nabídka. Pak se to projedná u komise, zastupitelstvo učiní zápis ze zasedání zastupitelstva a ten zveřejní (po OCR obsahuje textovou vrstvu). Otázka zní, co je komu do toho, jaký občan podal návrh a proč zveřejňují cenu? Proč má být občas dohledatelný díky OCR? Kupní smlouvu přeci taky nezveřejní. Přitom by stačilo uvést komu a proč to prodají a za jakou cenu. Běžnou praxí ovšem je, že zveřejní veškeré zájemce včetně cenových nabídek. Člověk jde v takové situaci nechat se proprat obcí a na internet jako "to je ten co na to má tolik peněz" a nebo "to je ten co se tak moc zadluží". Domnívám se, že by měli zveřejňovat pouze iniciály jmen zájemců, neuvádět adresy atd. K iniciálům lze uvést cenu, protože pokud tím splní neidentifikovatelnost osoby, tak je to v pořádku. Tohle je záležitost právního pohledu. Pokud někdo chce, nechť pokračuje v právní poradně s odkazem ta na tento post. Jak to vidíte vy?

Chci varovat před nešvarem, se kterým jsem se v minulosti několikrát setkal.
Zdrojové, již upravené PDF stačilo otevřít v editoru a černá pole vymazat. Ti dobráci pod nimi nechali veškeré údaje. Lidi jsou někdy fakt naivní a když se to potká v kombinaci s neschopnými úředníky a lidmi z IT, tak chudák občan, nehledě na to v jaké je situaci.