Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Wifi pre navstevnikov

Ahoj,
Prosim vas mam doma wifi MT router - brana - ako hlavny, pod nim je cez capsmana vytvorene AP na 2,4ghz wifi z hap ac2. Tato hapac2 ma este druhu wifi 5ghz (teraz je vypnuta) ale tuto by som rad pouzil ako wifi siet pre navstevnikov (quest wifi). Aky je postup? Mam na tejto hapac2 vytvorit novy sec profile aj dhcp server a interface ktore pridam tejto 5ghz wifi?
Ďakujem pekne.

Moznosti je niekolko, ale ano to co si nacrtol je asi najlepsia moznost.
DHCP mozes mat len jeden kludne, staci ak si na nom rozdelis, ze domace ip budes mat napriklad pod 100 a dynamicke cudzie ip od 101 vyssie.
Riesit sa to da rozne od vlanov cez pravidla na fw alebo izolaciou klientov priamo na AP.

IMHO je blbost nevyuzit 5GHz pro domaci zarizeni, a naopak doufat ze "guest" bude mit 5GHz WiFi. Na Mikrotiku by nemel byt problem vic oddelenych siti a SSID, pokud se nepletu? Nechce se mi ted v tom vrtat, ale nejak tak bych to zkousel resit, 2 oddelene pooly, 2 security profiles a pro kazdy fyzicky adapter pridat virtualni - pro 2,4 i 5GHz s s jinym SSID ssid....?

Aha.. no to mi nenapqdlo ze nemusia mat vaetci 5ghz..
Ano (podla roho co som cital) viac oddelenyxh sieti nie je u MT problem, ale neviem ci je to mozne aj v mojom pripade ked vyuzivam viacero AP pomocou capsmana..
Uplne by mi stacilo tuto quest wifi spravit na jednom AP (spominanej ac2) ale kedze ju na 2,4ghz spravuje capsman nvm ako na to...
Ďakujem pekne za pomoc.

Dřív to bylo složité, dnes je to přímo součást QuickSetup.
V podstatě jde o vitvoření virtuální WiFi pod existující WiFi, přiřazení nového security profilu (s novým heslem, izolací WiFi klientů apod.) a případně přiřazení nového rozsahu DHCP.
Ještě bych přidal pravidlo pro zákaz průlezu z host rozsahu do rozsahu vnitřní sítě.

To, co popisuješ, je přesně to, co bych od toho zařízení očekával - 2 rozdílné SSID je přece naprosto standardní požadavek a nejde to udělat tak, že se s tím uživatel bude dobu prát a bude u toho řešit naprosto idiotské omezení typu "Nemůžu nastavit nový DHCP server".
Pro zajímavost, jak se to řeší na UniFi AP:

[93120-screenshot-2021-06-16-at-13-37-3-png]

A fertig, odchod na svačinu.

Kurte, v Quick Set je to na úvodní obrazovce.
Jméno SID, heslo a případně i omezení rychlosti.
Koukám, že do QuickSet přidali i "port mapping" pro přesměrování portů, abys nemusel chodit přes NAT ve Firewallu.

Takže vyplníš 2 pole, klikneš na Apply a jdeš na svačinu. To hraní je až když potřebuješ něco nastavovat nestandardně