Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem AMD Ryzen™ 7 PRO 4750U overheating

Dobry den mam zvlastnu otazku a odbornici mi urcite poradia. Kupil som si novy notas, kde je AMD Ryzen™ 7 PRO 4750U. Pri narocnejsej praci som si vsimol, ze otacky ventilatora idu naplno, tak som si premeral teplotu a bolo to okolo 90 - 100 stupnov. V zapati som sa rozhodol urobit viacero zatazovych testov, pri nich bola teplota taktiez do 95 stupnov niekedy vypikovala na 100 az 105 stupnov v zapati klesla ale bezne sa pohybovala okolo 90 stupnov pocas celeho 15 min. testu ale zaznamenala sa teplota aj 105. V izbe bolo sice horuco no notebook bol polozeny na stole- nemala poistka vypnut PC? Usudil som, ze je to adept na reklamaciu. Otazka je, ci som nemohol procesor touto teplotou poskodit alebo znizit jeho zivotnost? Rozumiem, ze na reklamacii ho technik bude znova skusat a sledovat teploty, odhali vsak vizualne pri rozobrati PC pripadne premeranim, ze CPU je uz troska chyteny napr? Tym padom CPU by mal v zaruke vymenit avsak otazka je ci aj male poskodenie sa niekde v diagnostike ukaze a ak ano ci v beznej alebo je potrebne na to upozornit? Nerad by som bol ak by notebook prestal fungovat po skonceni zaruky prave kvoli CPU preto som zvedavy ci pri diagnostike na reklamacii odhalia akekolvek zacinajuce poskodenie CPU ci uz softwarovo (mne vykazovalo ze CPU je v poriadku) alebo aj fyzicky pozretim na cpu pripadne premeranim. Este doplnim v HWmonitor vykazuje na maticnej doske, ze max. dov. teplota pre tento proces je 115 stupnov, to znamena ze do tejto teploty sa poistka nezopne? to je sialene taka teplota musi znicit CPU.
Dakujem za rady.

Dakujem avsak on tu 95 cel. teplotu prekrocil velmi rychlo a vystupil az na 105 nejaku minutu sa drzal potom opat spadol na 95 no stale obcasne vyskocil na 100 alebo 105 kde sa aj udrzal a zrejme hned priskrtil na nizsiu- ide o tu 100% zataz resp. zatazovy test, nemohlo sa nic stat pri tejto teplote? takto bezal priblizne 15min.... napr. vraj ten silikon ktory drzi ten procesor je nachylny na teplotu alebo aj tie kontakty na ktorych drzi.... preto sa obavam ci procesor za par roky neodijde resp. sa nejakymi zataz. testami skrati jeho zivotnost, prispiet k tomu mohla aj izbova teplota v tych horucavach ale prave pre to by sa mal vypinat skor uz pri 100 stupnoch, ako je mozne ze doska dovoli aby isiel az na 115 stupnov a az potom ho vypne? nie je to pre tento procesor vela? cudujem sa ze amd ma tak vysoky prah teploty, intel je max 95 aj vsetky ryzen su tak 80... toto je nejaky experiment od nich ? :D

různé procesory to mají různě, intel by mohl poslední léta vyprávět.
https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-pro-4750u

ale něco blížícího se 100°c uvnitř ntb, nebo dokonce přesahující, to nepovažuju za normální ani u herních krámů, natož u 15w ulv procesoru.
čím to měříš?
máš pocit, že kryt je zespodu zahřátý třeba na 80°c? vždyť to je nebezpečné i pro obsluhu. to si říká ne o reklamaci, ale vrácení prodejci jako vadný shit.

Meral som to https://openhardwaremonitor.org/
asi som to premeral ah HWmonitorom ale nnie uz pri zatazi ale ked som sledoval teploty na HW monitore a tom prvom softe pri normalnej cinnosti teploty sa zhodovali... potom som robil test aj oficialnym testovacim intel programom, ktory pouzivaju ako stress test vraj to funguje aj na amd tam teploty boli 95 niekedy vystupili na 100 a hned klesli...
v podstate asi som to ani nemal tolko testovat kedze mam obavy ze par testov mohlo poskodit procesor aj ked sa zda ze bezi bez problemov... este som myslel ze zapnem prime95, ten test je presnejsi a dlhodobejsi ale ked som videl ako teploty stupaju opat na 90- 95 radsej som to vypol, tie prve testy trvali 10-15 min. tento by trval asi niekolko hodin a nechcel som uz "testovat" tep. vydrz procesora. Otazka je ako sa k tomu postavia na reklamacii, zistia ak je ten proces chyteny vdake tejto teplote, ktoru uz cpu viac krat zazil hoci kratkodobo? Otazka je ci som to mal vobec testovat a vystavovat ho takym teplotam bez nejakej externej podlozky ktora by dopomohla chladeniu- predsa v izbe bolo celkom horuco 25-26 stupnov ale zase nevylucujem ze v buducnosti by som si stiahol nejaku hru a chcel zahrat a bez povsimnutia by bezal nad 100 stupnov hodinu? a nebol by uz v zaruke? to by ma asi stvalo este viac... tak v podstate mozem sa spolanut ze na diagnostike odhalia aj najmensie zavady procesora a nevratia mi ho ako super OK a bude uz nejako pokodeny alebo pokrateny o vacsiu cast zivotnosti? (btw. keby bol prejavilo by sa to uz nejako?)
- vratit sa to neda, pravo mam iba na reklamaciu... tak nech vymenia mat. dosku ak si nevedia rady a max. teploty procesora uz boli dosiahnute...
- praveze nie zo spodu som nemal pocit ze sa ho neviem ani dotknut bol sice zo spodu horuci ale nie tak aby som tam neudrzal ruku....

testuješ to nadšeně, ale asi zbytečně.
koupil sis notebuk s "ultra lov voltage" verzí procesoru, čili 100% kancelářský typ zaměřený na nízkou spotřebu a dlouhou výdrž. tyto notebuky logicky nemívají ani externí grafiku.
u takového notebuku stačí si ověřit teploty/takty v nějakém kancelářském stavu a ty platí nejspíš celý jeho předpokládaný život.

ale stresovat to nějakými tupými testy pro velkou zátěž / hry postrádá smysl, to není režim, do kterého by se notebuk mohl při svém určení dostat (nepíšeš konkrétní model).
respektive mohl: když málo soudný člověk s takovým notebukem sní o hraní her.

i se škodou favorit můžeš zkoušet jet trvale 150km/h a nazývat to stresstestem, který ten krám musí vydržet, protože ty to chceš.
já ti ty testy rozmlouvat nebudu, myslel jsem že už jsi dost starý, abys věděl co děláš = jakou zátěž na to naložíš. zasypat osobní auto tunou písku taky jde, jen to moc nepojede.

amd píše max teplotu procesoru 95°c. když se ti ho daří přehřát ještě výš, jsou 2 možnosti:
- buď tomu cpu samo upadl chladič a slyšíš ho uvnitř chrastit. to u nového krámu nemá být a patří reklamovat.
- nebo ho neúměrnými testy přetěžuješ a pak by asi příčetnější čtenáře fóra zajímalo, co si od toho slibuješ.

brtnik je to model HP EliteBook 855 G7 zase som ho netestoval cely den, urobil som jeden test od HP- resp. diagnosticky test sucasti.. je to v zakladu.. od HP softu ponuka celkovy test celeho systemu... najprv sa mi zdalo, ze sa zahrieva uz pri beznej praci napr. skype, tam sa mi zdalo ze to nejako hreje pozrel som teploty, potom vyuzil ponukany software nainstalovany v zakladu od HP na test soucasti, kde boi teploty uz vysoke a o par dni prebehol inym softwarom.. nejde o to zatazovat ho nejako neumerne ale overit preco pri nejakom zakladnom teste uz pri beznej praci su teploty vysoke a pri vacsom zatazeni neakceptovatelne... je to nieco co nainstaloval HP priamo do notebooku aby si to uzivatel pustil kedy chcel...ak mas podozrenie urobis dalsi test.... mam doma stare modely, ktore nezvladnu ani kancelarsku robou a nejaky test ho predsa nemoze zatazit pretoze nad 70 stupnov to proste nepojde vyssie.... a toto povoli teplotu nad 100c to si myslim ze nie je OK ani u lacneho kanc. stroja ani u tak draheho kanc. stroja.. ina vec je nainstaloval hru ktora vyzauje daleko vyssie poziadavky a odmieta integr. grafiku a zapnut ju na tomto kanc. pocitaci a cakat ze tie teploty budu OK to uz je presne to o opisujes tona piesku na favorit... ale jednoduchy test ktory ponuka samotne HP nemoze pretazit notebook ak to clovek nezapina cely den ale ma iba odhalit pripadne problemy ktore som tymto odhalil... ved predsa to iste robi aj samotny technik na diagnostike...
pri tomto modely je to vsak 105 nie 95.. neviem sice preco ale pri tomto type cpu amd pise az 105 max teplotu:
https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-7-pro-4750u

fasujeme ntb této řady, firmy většinově trvají na intelu, což je z hlediska oteplení k výkonu ještě horší případ. co vím, nikdo u nás nepozoroval problém s přehříváním.
sám mám 14" která by se měla chladit o něco hůř, předinstalováno stádo korporátních sraček co parazitně vytěžují cpu. větrák na tom krámu slyším jen tehdy, když se plánovač rozhodne antivirově skenovat nebo instalovat nějaký jejich další odpad. šéf má novou 15" s amd protože intely došly, taky se o ničem nezmiňoval.

popisuješ to chování tak, že jsem nerozeznal, jestli je 1.příčinou přehřívání samotný provoz ntb a tvé testy to jen potvrdily, anebo 2.byl místo kancelářského použití notebuk neustále zatěžován nějakými testy, co slouží k poměřování delších čísel a vyšších teplot, ale větší smysl nedávají. taky mi u tohoto hw přišla nepatřičná zmínka o stažení nějaké hry, pro které tento krám není určen a nestačí na ně.

proto upřesnění: přehřívá se to od koupě toho krámu, nebo se to zhoršilo až časem a instalacemi dalších blbostí?

chtělo by to jít po možné sw příčině:
- jmenuješ odpad skype který nejspíš startuje zbytečně, musíš vědět jestli ho používáš. podobně další bloatware od microsoftu i od hp. jestli ntb obsahuje příliš starý systém (nízké číslo verze w10), musí zbytečně aktualizovat. ale to jsou drobnosti, které má vícejádrový cpu s dostatkem ram a rychlým diskem hravě utáhnout.
- vytížení procesoru (a taky dalšího hw) ukazuje buď správce úloh, nebo rozumnější process explorer.
- přehled bloatware co se spouší po startu zas nejlépe ukáže ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).
- netěžíš doufám nikomu bitcoiny ani sis nedoinstaloval další spyware? to by ty sw měly pomoct odhalit.

až když se nepotvrdí žádná zátěž vyvolaná procesy běžícími na pozadí, pak nechat výrazné přehřívání na prodejci/servisu, ať to řeší.

edit:
za tu záměnu 95°/105° se omlouvám, nevím na co jsem myslel a zapamatoval si vadnou hodnotu.

Na pozadi bezia ako si spominal HP balast ako napr. HP Sure Click, mozem to uplne vymazat? potom HP client security manager tiez bezi na pozadi , je to nieco ako nejake korp. zabezpecenie alebo nieco podobne? potom bezi HP Wolf Security, je to plnohodnotny antivirak? resp. bezi zaroven aj windows defender alebo zabezpecenie windowsu a tam je realna ochrana v v case myslim ze sa automaticky zablokuje akonahle sa nainstaluje nejaky antivirak- myslel som ze HP wolf security je plnohodnotny antivirak a dalsi uz netreba? to vsetko vsak vytazuje 16gb ram na 30% a to ani nic netrba robit.. cpu to nezatazuje skoro vobec
zistil som ze hreje pri beznych blbostiach ako skype plus prehliadanie netu a az potom som testoval. Pises ze amd je na tom lepsie s teplotami ako intel, ale intel nedosahuje tak vysoke teploty ako ma amd pracovne teploty... tak ozaj je intel na tom horsie?
je mozne nejako nastavit ventilator podla seba? v biose je ze ventilator bude bezat ak bude pripojeny AC adapter, ale nejak ho podmienit teplotou aby sa zapinal castejsie nie ak je uz "neskoro"?

když nevíš k čemu ty věci jsou a proč běží, není nutné všechno honem mazat (správně je odinstalovat).
stačí vypnout jejich zbytečný start a taky si přečíst v tom programu jejich popis:
ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).

antiviry jsou nesmysl z minulého století. 1) protože se viry už skoro nevyskytují, a 2) protože není nutné si žádný malware instalovat, stačí si dávat pozor co děláš a taky co dělá pc.
co existuje - a antiviry to dodnes neumí pořádně detekovat/odstranit - je už 10-15 let nový adware a spyware.
takže noname balík (vlastně hp) wolf security rovnou vykopej z toho pc.

skype je bloatware. pokud ho nepoužíváš, odinstaluj. nebo aspoň zakaž start.

ventilátor podle sebe? mám dojem, že u napevno složených notebuků od výrobce se s něčím takovým nepočítá. to není skládačka stolního pc, který může být pokaždé sestavený jinak, s násobně rozdílným výkonem.
v ovládacích panelech hledáš spíš toto:
možnosti napájení - volba schématu napájení - změnit nastavení - pokročilé nastavení - řízení spotřeby procesoru - minimální stav (zvednout) a zásady chlazení.

lední brtník zial v novej win 10 verzie to nasi experti z Microsoftu zakazali, v napajaniach je mozne menit iba kedy PC uspat, kedy vypnut obrazovku, nieco ohladom baterie a to je asi vsetko.. to nastavenie min. cpu, max. cpu, ventilatora atd uz k dispozicii nie je vraj to ide nejako cez regedit spristupnit kedze to len skryli.. pomaly sabude dat pc uz len zapnut a vypnut uz aj restart zakazu- je to smutne
obmedzil som nezelane apky a vyzera to lepsie resp. teplota okolo 40 stupnov pri nejakej zatazi- prezeranie webu 60 stupnov nic strasne... problem ak to mozem nazvat problemom je ak zapojim ac adapter, nabijam notebook (zrusil som biose fast charge) a vtedy pri normalnej cinnosti 60 stupnov a pri zatazi okolo 90-95 niekedy chvilkovo 100 ale ani raz sa nerestartoval nezamrzol ako keby to zvladal a nestazoval si.... otazka je... problem su amd alebo intel procesory? doteraz som vedel ze intel hreje viac.. ale moj stary intel hreje max do 80 teraz vidim ze amd hreje o trosku viac aj ked len chvilkovo vyleti a potom sa priskrti otazka je ci je normalne ze pri pripojeni ac adapteru teplotu idu vyrazne hore ale asi to je OK vtedy CPU ma vacsi vykon ako na baterii...je vsak v biose mozne nastavit aby ventilator bez pri pripojeni ac adapteru...

Ak nejde o firemný počítač, kde sú aktualizácie spravované doménovou politikou,, tak tam asi máš nejaký problém, lebo 21H1 som videl už aj na starom hw. Každopádne tá aktualizácia ako taká nemá vplyv na funkčnosť alebo teploty. Tie minimálne a maximálne stavy procesora môžeš nastaviť v každom windowse od hádam Windows Vista, možno aj skôr. Funguje to doteraz. Zatiaľ.

A čo sa týka Ryzenu, neviem kde si nabral informáciíu, že práve on "nehreje". Ryzen, a špeciálne 7 pro ako výkonná verzia, bude kúriť ako divý. Jednoducho teplo je úmerné vynaloženej práci..

A čo sa týka teplôt, neriešil by som teploty cpu ale teploty nb ako takého. Či sú také že znepríjemňujú prácu, horúci povrch, vetráky valia horúci vzduch, atď.. Alebo je väčšinu času ticho, teploty pri zdroji tepla pod ja neviem 40 stupňov, na klávesnici ja neviem do 30 stupňov. A potom hľadal príčinu zohrievania (aktivitu cpu). A následne reklamoval ak to nie je normálne.

Nevim, ja bych naopak u tehle low power typu cekal nejaky funkcni omezovac, prave proto, ze to zatizis naplno jak nic.
Takze kdyz si (s vedle zminovanym ebykem) das rallye Praha-Brno, tak to nebude po D1 za hodinu, ale cestickama okolo za 10h (dobijeni baterek a pilota nepocitaje) protoze te omezovac nad 25 km/h nepusti.
Stejne tak kdyz tomuhle kancl stroji das neco mohutneho (co ja vim, zpracovani mezd pro cely podnik treba), tak to holt nespocte za 10 minut, ale treba za tri dny, ale do toho cile by se mel dokodrcat tak rychle/pomalu, jak ho omezovac pusti, ne ze se v pulce zadre (to by znamenalo vadny omezovac).

Aspon ja mam podobne zkusenosti s taky pocitaci napr. typu Rapsberry Pi, ktere preklad systemu (co jinde trva kolem 10 minut) klidne ten tyden v kuse chroustaly, ale do konce se dochroustaly, aniz by je bylo nutno nejak "omezovat v rozletu". Cim pomalejsi HW, tim spis spustis neco, co mu da na delsi dobu zabrat a tim spis na to musi byt pripraveny a nedat se tim rozhodit...

Prebehol som rovnaky test na mojom starom notasi sony vaio, pouzil som rovnaky stress soft: https://www.passmark.com/products/burnintest/index.php
a ziadne errors v softe, tam ich bolo asi 80- overheating cpu kazdych 10 s...
je to tiez stare amd 4 core ale teplota max 76c, teplota v izbe je 26 stupnov, chladenie je zastarale, no z fukarov vyrazne chladnejsi vzduch, tam isiel dost horuco co som sa obaval ze roztopi monitor kedze je nasmerovany na dolnu cast monitora... tu je sice z boku ale mal si pravdu aj na tom amd ryzen 7 by mala byt max teplota pri tychto testoch 80c, a je jedno ci je v izbe 20 ci 30 stupnov, tych 95 100 mi nepride normalne a hlavne nie ten horuci vzduch z fukara... som zvedavy ake skody tato teplota v novom notebooku urobila a ci to vobec budu na reklamacii riesit... ak to vyriesia len prepastovanim budem sklamany a poslem ho tam znova....

Mozna dulezita poznamka HWMonitor/cpuid je universalni program pro senzory. Uzna jeho "kvality" i tvuj autorizovany servis nebo udela diagnostiku vlastnim programem (napr. Lenovo muze mit svuj vlastni program na teploty a mereni nejakeho cpuid ho naprosto nemusi zajimat). Stejne jako tezko budes reklamovat housku upecenou v Trebici v ostravske pekarne, byt oba kramy pecou housky a oba maji dost podobny recept).