Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Windows 11 - informace

Podařilo se mi odstranit problémy, které bránily instalaci Windows 11 a nainstalovat je přes Insider dev kanál.

Instalace proběhla v pořádku jako jakákoliv jiná "velká" instalace Win10, tzn. se zachováním funkčnosti OS a bez ztráty souborů.

Stav Windows 11 pro 21H2 build 22000.51

Rozdíly:
- opět překopané ovládací panely
- TaskBar už je jen taskbar, chybí tam funkčnost na pravou myš, na kterou jsme zvyklí z Win 10 - třeba spuštění správce úloh. Na toho je třeba jít přes pravou myš na "Start"
- TaskBar - ikony jsou zarovnat doleva, není třeba si zvykat na střed
- TaskBar - není možnost přidat vlastní složku, která by se pak chovala jako nabídka. Je možné jen udělat zástupce složky a toho připnout na taskbar
- Start - překopaný, podobá se spíš Windows 8
- pravá myš na souboru - zobrazí se jen systémové menu. Pro další položky je třeba další klik na posledním řádku "Show more options"

Co nefunguje:
- TaskBar - při více monitorech zobrazování ikony spuštěné aplikace na taskbaru monitoru, na kterém aplikace běží

Jinak jsem zatím nenarazil na nic, co by bránilo práci, systém nepadá, je svižný. Nenašel jsem zatím aplikaci, která běžela na Win 10 a neběžela by na Win 11.

Tento text dnes poslal MS CZ svým partnerům (kopíruji bez korektury, ať uživatel vidí, že v MS neumí napsat "Microsoft" a neovládají shodu podnětu s přísudkem):

Vážení partneři,
minulý čtvrtek byla oficiálně oznámena další verze Windows: Windows 11. Mnozí z Vás si určitě udělali čas na zhlédnutí tohoto oznámení online, případně shlédli záznam. Nebo tak ještě mají v plánu učinit. Záznam původního představení můžete shlédnout např. na twitteru: Uživatel Windows na Twitteru: „We're going live soon! Set a reminder to tune in at 11 am ET 👇 https://t.co/3CKD2nMYf3“ / Twitter

Pro ty z Vás, kteří preferují spíše čtení zasílám souhrn informací. Pokouším se shrnout všechny dostupné veřejné informace. Pokud budete mít dotazy, tak se klidně ptejte, ale nezaručuji, že pro Vás budu mít odpověď. V průběhu léta budeme informace doplňovat a připravíme i nějaký ten webinář 😄

Na úvod ještě marketingové vysvětlení, proč a jak Windows 11 vzniklo. Windows 11 je nadneseně řečeno dítětem pandemické éry. Předchozích zhruba 18 měsíců ukázalo, jak důležitou součástí našich životů počítač je a zase jej vrátilo na výsluní zájmu, ze kterého mu ubírali tablety a smartphony. Nejen že jsme jej používali pro práci, učení, pracovní schůzky, ale i pro společenská setkávání, a to všechno inspirovalo Windows zítřka.

Přepracované a zjednodušené Windows 11 je připraveno spojit Vás s lidmi, které máte rádi, spustit aplikace, které chcete, najít informace, které potřebujete a hrát hry, které Vás baví. Windows 11 posílí pracovní využití, vylepší studijní výsledky pro studenty a učitele, nadchne uživatele a inspiruje hráče.

„Chceme lidi přesunout od toho, že potřebují Windows, k tomu, že si vyberou Windows a budou je mít rádi.“

Fotografie Windows 11
Nové funkce ve Windows 11
Grafické rozhraní

Nová podoba ikon, zakulacení ikon, nativní barevná témata (Komerční a herní počítače budou mít defaultně nastavený tmavý režim, domácí uživatelé světlý.) jsou viditelná na první pohled. Spousta změn směřuje i k vylepšení ovládání Widnows dotykem. Nové defaultní pozadí se nazývá Bloom a vyjadřuje slogan je „Je čas rozkvést.“ Symbolizuje spojení fyzického a digitálního světa, které se víc než kdy jindy propojují a pracují dohromady jako jeden celek.

Nabídka Start

Ikonické tlačítko „Začněte klepnutím sem“ (Windows 3.1x už je prehistorie 😉) pořád zůstává středobodem a tak se přesouvá na střed, aby byl Start v centru zorného pole. (Nikoho už nechceme nutit, takže ano, půjde přesunout i do rohu na původní místo.) Kromě připnutých aplikací a vylepšeného vyhledávání se budou na Startu zobrazovat i poslední dokumenty.

Widgety

Widgety se objevili už ve Windows 7, ve Windows 8 přišly živé ikony a teď se widgety vrací v plné síle, tak, abyste měli vždy po ruce aktuální informace.

Aktualizace

Budou menší a stále více distribuovány na pozadí.

Microsoft Store

Stále se dbá na bezpečnost a všechny aplikace procházejí kontrolou. Mělo by dojít ke zlepšení podmínek pro vývojáře.

Android aplikace na počítači

Díky partnerství s Amazonem bude možné spouštět aplikace z Amazon Appstore na Vašem počítači.

Teams

Přímo do Windows 11 bude integrována aplikace Teams, která se bude spouštět z hlavního panelu.

Podpora pro hráče

Již vzpomínané Windows 3.1 nebyly zrovna modlou hráčů, ale Windows 11 je úplně jiná liga. Budou obsahovat DirectX 12 Ultimate nebo AutoHDR a další. GamePass (předplatné, které obsahuje knihovnu více jak 100 aktuálních her a je k dispozici i pro počítače).

Podpora více monitorů

Je ve Windows už dlouho, ale ve Windows 11 se vylepšuje a bude si nově pamatovat, jaké umístění a na kterém monitoru mají spuštěné aplikace.

Umísťování oken na obrazovce

Kromě letité kaskády a rozložení oken vedle sebe Windows 11 nabídnou několik předefinovaných témat jak si okna jednoduše rozložit po ploše.

Přepracované nastavení

Obsah obrázku text Popis byl vytvořen automaticky

Vyzkoušení Windows 11 je možné přes Windows Insider program. Prosím nestahujte si kolující instalace z internetu, nejsou oficiálním zdrojem a mohou být potencionálním bezpečnostním rizikem. Informace o prvním buildu v Insideru programu.

Jak bude možné Windows 11 získat?

Pro uživatele Windows 10 bude možnost zdarma upgradovat. Zda to bude na omezenou dobu jako u Windows 10 nebo trvale ještě nebylo zveřejněno, ale minimálně rok to bude zdarma.

Hardwarové požadavky jsou následující:

· Procesor: 1GHz nebo rychlejší s 2 nebo více jádry, kompatibilní s 64bit architekturou nebo zařízení Systém on a Chip (SoC). Seznam podporovaných procesorů najdete zde, zascrolujte na Windows 11 a vyberte výrobce AMD, Intel, Qualcomm.

· RAM: min 4 GB

· Úložiště: min 64 GB

· Firmware: rozhraní UEFI, secureboot

· TPM: Trusted Platfrom Module verze 2.0

· Grafické karty DirectX 12/ WDDM 2.x

· Obrazovka: min 9‘‘ s rozlišení HD (720p)

· Účet Mcirosoft a připojení k internetu jsou požadovány pro nastavení Windows 11 Home.

Některé funkce vyžadují konkrétní hardware, viz podrobné požadavky na systém. K dispozici bude aplikace PC Health Check, která počítač zkontroluje.

Pozor pro testování ve Windows Insider program není nutné splňovat podmínku TPM 2.0 a modelu procesoru.

Ukončení podpory Windows 10

Podpora pro Windows 10 bude ukončena 14.října 2025. Do té doby budou stále fungovat a bude možné je běžně používat.

Další zdroje:

Oficiální stránka: Upgrade pro nový operační systém Windows 11 | Microsoft

Oficiální stránka pro komerční verze: New Windows 11 for Business – Microsoft

Rozcestník pro IT profesionály k Windows 11 na docs: Windows 11 overview - What's new in Windows | Microsoft Docs

Spousta assetů je už k dispozici na Device Partner Center (nutné přihlášení jako do klasického Partner Center) většina z nich je pod NDA smlouvou (Lokální výrobci, distribuce, apod.) Assets (microsoft.com) Samozřejmě jak to bude možné, tak nahraji dostupné a lokalizované materiály na Partnerský OneDrive, pokud byste něco chtěli nebo potřebovali využít dříve, tak se mi ozvěte a pořešíme individuálně.

Přeji krásný prodloužený víkend nebo dovolenou.

S pozdravem

Aneta Filipová
Reseller Account Manager & Commercial Trainer CZ&SK
Microsoft s.r.o., Vyskocilova 1561/4a, Prague 4, 140 00, CZ

marketingové vysvětlení, proč a jak Windows 11 vzniklo. Windows 11 je nadneseně řečeno dítětem pandemické éry.

ve skutečnosti w11 v r.2021 dohání funkce, které měly být dávno samozřejmostí - místo neustálých změn ikon, změn ovládacích panelů a prosazování kolaborantských shopů a reklamního adware.

Pekný popis, pekne rozobrané - ovšem v citovanom texte je jedna veľká nepravda, klamstvo, zaváňajúce HOAXom.
A to konkrétne toto:

Ukončení podpory Windows 10

Podpora pro Windows 10 bude ukončena 14.října 2025. Do té doby budou stále fungovat a bude možné je běžně používat.

Celý tento text navodzuje dojem, že po 14. oktobri 2025 jednoducho W10 "zdochnú, nebudú fungovať" a že budú funkčné LEN do určeného dátumu. Je to veľké klamstvo (alebo autor článku je taký vôl, že si to neoveril), pretože W10 budú i naďalej funkčné, ale NEBUDE poskytovaná podpora a aktualizácie.

Podobné to bolo i s W7, W8.1 a prechod na W10 - mnoho ľudí húfne inštalovalo W10, lebo "niekto" (autorovi podobný) rozhlásil, že W7 končia a ľudia sa plašili, že nepôjdu vôbec. Mimochodom - i v nedávnej minulosti M$ pustil aktualizácie pre prastarý WinXP pre rôzne hrozby. Takže sa dá očakávať, že W10 sa niekedy v budúcnosti tiež dočkajú nejakej dôležitej aktualizácie (teda, ak to M$ uzná za potrebné).....

P.S. To je môj názor - nemusíte s ním súhlasiť.

Verze 21H2 build 22000.71

Tento build se moc nepovedl. Při vyšší zátěži paměti padají programy, většinou to odnese prohlížeč. Přitom nedělám nic jiného než předtím, dokonce se mi podařilo jednou Windows úplně kousnout.

Zkusil jsem bod obnovení, ten zatuhnul po restartu na nápisu, že obnovuje registr.
Naštěstí po tvrdém restartu (ten je potřeba udělat 2x) normálně naběhly Windows s informací, že obnovení se nepodařilo.

Není možné aktivovat RDP

Mne sa podarilo na HW z roku 2008, pôvodne určený pre W7, dvojjadro 2.3GHz, 3GB RAM(!!!), akurát bol vymenený SSD 500GiB, (Bios je bez Uefi/GPT, bez modulu TPM, bez SecureBoot), nainštalovať z ISO W11 - klik na Setup.exe, priamo v gr.prostredí W10 jedenástku so záplatami na zavádzač MBR pôvodného aktívneho oddielu.

W11 x64 je poslovenčená, ide po poslednej kumulatívnej, "skultúrnenej" záplate, ako raketa. Posledná záplata, ktorú si W11 automaticky stiahla, vylepšila, zjednodušila elegantne do riadkov panel správy. (Akurát čomu sa MS bráni je klasický Ovládací panel, príkazový riadok pod Správcom, cmd.exe, ktorý je nutné manuálne vyštrachať zo systému na spodnú lištu, ako u blbých.)

ISO W11 x64 CZ, bolo stiahnuté z ulozto: https://lnk.sk/afb7

Vo W10 bola najprv pred inštaláciou spravená v Registroch úprava:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup

kde bol do kľúča Setup pridaný nový kľúč s názvom "LabConfig" s týmito troma hodnotami dword (32bit.)
BypassTPMCheck hodnota 1
BypassRAMCheck hodnota 1
BypassSecureBootCheck hodnota 1

Akurát po verifikovaní HW Inštalátorom, Setup.exe W11, puntík "Ponechať zachovaný SW" bol zahmlený, nefunčný a tak prehrmela inštalácia iba so zachovaním zástupcov ikoniek pre nastavenie users, ako aj zostal nenainštalovaný, neregistrovaný SW (napríklad TotalCommander a spol.), ktoré sa museli iba znovu registrovať zápisom do Registrov pre OS W11.

Nepapral som sa s nejakou blbou bútovacou fleškou, Rufusom, spustil som inštaláciu priamo z ISO W11 s ponechaním osobných nastavení rovno z gr.prostredia W10.

W11 x64bit po vyčistení od bordelu, od balastu po "prešrotovaní" W10, zaberá miesto na primárnom oddiele cca 8GiB (logicky bez swap, pagefile, hiberfile) a čo ma prekvapilo, jedenástka ide na starožitnom HW, dokonca švacnutá bez akýchkoľvek zmien na zavádzači MBR.

Ešte tak zostáva nacpať OS W11 x64 do sovietskych náramkových hodiniek CCCP modelu..... Hustýýýý.

zase si sa premudroval z "hřadujúcich" pitomcov na zive?

OS W11 bude na jeseň 2021 oveľa vyladenejšia, viac vykastrovaná, než je v súčasnej podobe.

Ale ako tvoju horlivú, ambicióznou, snaživú zúfalosť lamy poznám, určite šaškuješ po nociach, ala prvý robotnícky prezident, s. Klemet Gottwald s OS W11 prv, než sa objavila jedenástka na nete.

Apropo: OS slúži výhradne ako "tiché", bezproblémové pozadie, určený je výhradne k práci k iným obslužným SW. Na zábavu či dekompilovanie strojového kódu, kernel Windows nemáš nadanie, iba snažlivo kopčíš vymyslené čím ohuruješ plátok zive. Capišto Italiáno?

Taky to nechapu, nova verze Ubuntu vychazi kazdeho pul roku, LTS kazde 3 roky, neslysel jsem, ze by se z toho nekdo udelal. Microsoft vyda alfa verzi novych Windows, ktere navic zase prinesou jenom nove starosti a na kazdem kroku to sumi, jak je to fascinujici. Boze proc?

Srovnáváš Windows a Linux?
Já bych to viděl asi takto.
Poměr uživatelů Windows a Linux je zhruba 100:1
Poměr lamiček zajímajících se o Windows a Linux je zhruba 10000:1
Poměr lamiček zajímajících se o Windows a Ubuntu je zhruba 100000:1
A nejvíc asi budou šumět a stříkat lamičky.
Tak je celkem logické, že toho šumu a stříkání vidí RedMaX u Windows hodně a u Ubuntu toho šumu a stříkání moc nevidí :-)

Mám tě rád, Nudo 💖
Takže na tebe budu hodnej 👼
1.)
... určite ... poznám ...
Každý rozumný, který chce komentovat s čím šaškuju po nocích, ví, že to je:
a) build, který směřuje k tomu být finální k dané verzi a byl dokončen vývoj verze
b) revize, obvykle i ta v release preview
c) pokud je dostupný EP tak instaluju EP
V tuto chvíli můj zájem ve smyslu šaškuju po nocích tedy končí u Windows 10 21H2 (build 19044, revize 1147), což je vidět i podle info na webu https://krakatoa.www3.cz/win10.php
O Windows 11 (staženo přes UUP) se zajímám okrajově, nainstaloval jsem jej ve virtuálce (kouknul, nazkusmo nastavil i co nejvíc nepodporované prostředí a to bylo tak asi vše, otázka na pár minut) a tak nějak se zajímám o obecné informace dostupné na netu.
Takže s tím určitě a poznám jsi vedle jak ta jedle.
2.)
Microsoft s vývojem Win 10 postupuje tak, že veme to co má a to pak předělává na novou verzi. U Win 11 tam mění i vzhled, minimální požadavky, atd.... tak změnil i to číslo na 11. U prvního insideru Win 11 jde předpokládat, že to je jakýsi kočkopes mezi Win 10 a 11, že se to chová v případě minimálních požadavků jako Win 10... a že se do finálního uvolnění toto chování může změnit podle toho jak Win 11 Microsoft prezentuje.
Takže nechápu to tvé Hustýýýý, protože:
a) u kočkopsa takové chování jde očekávat
b) nikdo neví jak to nakonec bude u finálního Win 11 (podle prezentování Win 11 Microsoftem se to změní)
... a proto jsem na tvůj příspěvek reagoval tak jak jsem reagoval, relevantně, k věci.
3.)
Příště až na mě budeš reagovat tak si odpusť tu hromadu 💩 💩 💩 💩 💩

Nevím proč, ale nemůžu povolit RDP - tlačítko tam sice je, ale nejde přehodit na ON (ano, je to Pro verze)
Služba běží, ale tlačřítko ne a ne zapnout. V předchozi verzi RDP normálně jelo.
Nemožnost připnout Desktop, přidat Quick launch, vypnout shlukování ikon na taskbaru a spousty drobných maličkostí mě přivede do hrobu...

Ještě zkusím Cz verzi, jenom že mě to překvapilo, že to nejde....
K tomu desktopu - na ploše mám vypnuté zobrazování ikon, ale až do W10 jsem měl povoleno zobrazování desktopu na taskbaru vpravo -> pravá myš na taskbaru -> Toolbars -> Desktop.
edit: tak ani v Cz verzi RDP nejde zapnout...

v tom prípade máš "rozbabraný" OS.

Kukal som po reštarte na x64 bajpasovanú ESU sedmu (multiboot), a tá žerie iba 64MB na recipročnom HW stolnej mašiny.

Na bežných kancelárskych noťasoch strednej triedy pri OS W10x64, sa pohybuje pažrut dwm.exe okolo 60MB. Pravda, ak je desina vyladená.

Ještě kdyby ses naučíl číst, tak by byl svět hned veselejší.
Psal jsem o aktualizaci, kde byl memory leak v DWM, který přinesla předchozí verze opravený. Ty z toho děláš najednou rozbabraný systém a píšeš tu, že ti DWM žere 90MB. Takže trošku mimo mísu, nemyslíš?

Jo, to jsem četl taky.
Jenže já ze zkušenosti vím, že se ne až tak dá věřit co kdo tvrdí, co se týče detekce.
Třeba obecně antiviry tvrdí, že detekují malware v ram, když jsem ale kdysi prováděl testy, k detekci nedošlo.
Nebo když jsem loni zkoumal jak se chovají antiviry vůči úplně tomu nejtriviálnějšímu makru v dokumentu:
https://forums.mydigitallife.net/posts/1580118/
tak to přes antiviry prolezlo (stav k napsání uvedeného příspěvku), třeba i přes Defender.
Takže z toho důvodu moc důvěřivý nejsem, že by to mělo úplně zabránit zneužití chyby, je ale hezké, že třeba sample to detekuje hezky:
https://github.com/Udyz/CVE-2021-40444-Sample

Primární vektor té zranitelnosti je přes mshtml (mshtml.dll):
https://msrc.microsoft.com/update-guide/vulnerability/CVE-2021-40444
a tu má a využívá i Windows 11.
Netuším přesný překlad tady toho:
https://www.neowin.net/news/windows-10-patch-tuesday-updates-begin-rolling-out-heres-the-complete-changelog/
ale ti se tam asi taky pozastavují nad tím, že Windows 11 není v klasickém patchovacím režimu, tedy nedostavá aktualizace v aktualizačním úterku a tedy včera nedostal aktualizaci jako Windows 10 / Windows Server 2022 a tedy že není asi zazaplátovaný.

Jakých náhledů? Jedná se o otevření externího templete například v docx dokumentu a pak následné zpracování škodlivého kódu z toho html = prostě někdo otevře docx a má problém (donutit někoho otevřít docx by neměl být problém, protože docx by měl být bezpečný, nebezpečný obvykle bývá docm).
Například už to samotné načtení templete je raději detekované (ukázka z toho odkazovaného sample výše (toto je z docx souboru)):

<Relationship Id="rId5" Type="http://schemas.openxmlformats.org/officeDocument/2006/relationships/oleObject" Target="mhtml:http://localhost/poc.html!x-usc:http://localhost/poc.html" TargetMode="External"/>

A jedna věc je IE (jako samotné zobrazovadlo) a druhá věc jsou systémové knihovny, které využívá (mshtml.dll). Pro vykreslení obsahu v nějakém programu (například Word) nepotřebuješ IE ani jiné webové zobrazovadlo, ale stačí přímo knihovna.
A mshtml.dll využívá mimo ie, windows a office i VS, Skype a i hromada programů třetích stran... a všude tam se dá ta zranitelnost zneužít.