Windows 11 - informace
Podařilo se mi odstranit problémy, které bránily instalaci Windows 11 a nainstalovat je přes Insider dev kanál.
Instalace proběhla v pořádku jako jakákoliv jiná "velká" instalace Win10, tzn. se zachováním funkčnosti OS a bez ztráty souborů.
Stav Windows 11 pro 21H2 build 22000.51
Rozdíly:
- opět překopané ovládací panely
- TaskBar už je jen taskbar, chybí tam funkčnost na pravou myš, na kterou jsme zvyklí z Win 10 - třeba spuštění správce úloh. Na toho je třeba jít přes pravou myš na "Start"
- TaskBar - ikony jsou zarovnat doleva, není třeba si zvykat na střed
- TaskBar - není možnost přidat vlastní složku, která by se pak chovala jako nabídka. Je možné jen udělat zástupce složky a toho připnout na taskbar
- Start - překopaný, podobá se spíš Windows 8
- pravá myš na souboru - zobrazí se jen systémové menu. Pro další položky je třeba další klik na posledním řádku "Show more options"
Co nefunguje:
- TaskBar - při více monitorech zobrazování ikony spuštěné aplikace na taskbaru monitoru, na kterém aplikace běží
Jinak jsem zatím nenarazil na nic, co by bránilo práci, systém nepadá, je svižný. Nenašel jsem zatím aplikaci, která běžela na Win 10 a neběžela by na Win 11.
Tento text dnes poslal MS CZ svým partnerům (kopíruji bez korektury, ať uživatel vidí, že v MS neumí napsat "Microsoft" a neovládají shodu podnětu s přísudkem):
ve skutečnosti w11 v r.2021 dohání funkce, které měly být dávno samozřejmostí - místo neustálých změn ikon, změn ovládacích panelů a prosazování kolaborantských shopů a reklamního adware.
Přesně tak.
Microsoft nechce opakovat chybu s povedeným OS.
Kdyby to konečně odladil, tak by uživatelé měli OS, kterého se nebudou chtít tak snadno vzdát.
Pekný popis, pekne rozobrané - ovšem v citovanom texte je jedna veľká nepravda, klamstvo, zaváňajúce HOAXom.
A to konkrétne toto:
Celý tento text navodzuje dojem, že po 14. oktobri 2025 jednoducho W10 "zdochnú, nebudú fungovať" a že budú funkčné LEN do určeného dátumu. Je to veľké klamstvo (alebo autor článku je taký vôl, že si to neoveril), pretože W10 budú i naďalej funkčné, ale NEBUDE poskytovaná podpora a aktualizácie.
Podobné to bolo i s W7, W8.1 a prechod na W10 - mnoho ľudí húfne inštalovalo W10, lebo "niekto" (autorovi podobný) rozhlásil, že W7 končia a ľudia sa plašili, že nepôjdu vôbec. Mimochodom - i v nedávnej minulosti M$ pustil aktualizácie pre prastarý WinXP pre rôzne hrozby. Takže sa dá očakávať, že W10 sa niekedy v budúcnosti tiež dočkajú nejakej dôležitej aktualizácie (teda, ak to M$ uzná za potrebné).....
P.S. To je môj názor - nemusíte s ním súhlasiť.
nie je tam len prešmyčka ? na miesto "Do" tam dať "Od"
Díky za postřehy. Já se zatím na W11 raději nechystám.
Někdo to odnést musí a je třeba otestovat stávající firemní systém, aby byl čas na případné úpravy.
Taky budu mít aspoň náskok v tom, kde které nastavení hledat a co a jak obejít, když s tím budu válčit na ostrém stroji.
Verze 21H2 build 22000.65
Tato verze opravuje problém s taskbarem, kdy se aplikace spuštěné na druhém monitoru neukazovaly jako ikonka na taskbaru
Verze 21H2 build 22000.71
Tento build se moc nepovedl. Při vyšší zátěži paměti padají programy, většinou to odnese prohlížeč. Přitom nedělám nic jiného než předtím, dokonce se mi podařilo jednou Windows úplně kousnout.
Zkusil jsem bod obnovení, ten zatuhnul po restartu na nápisu, že obnovuje registr.
Naštěstí po tvrdém restartu (ten je potřeba udělat 2x) normálně naběhly Windows s informací, že obnovení se nepodařilo.
Není možné aktivovat RDP
Mne sa podarilo na HW z roku 2008, pôvodne určený pre W7, dvojjadro 2.3GHz, 3GB RAM(!!!), akurát bol vymenený SSD 500GiB, (Bios je bez Uefi/GPT, bez modulu TPM, bez SecureBoot), nainštalovať z ISO W11 - klik na Setup.exe, priamo v gr.prostredí W10 jedenástku so záplatami na zavádzač MBR pôvodného aktívneho oddielu.
W11 x64 je poslovenčená, ide po poslednej kumulatívnej, "skultúrnenej" záplate, ako raketa. Posledná záplata, ktorú si W11 automaticky stiahla, vylepšila, zjednodušila elegantne do riadkov panel správy. (Akurát čomu sa MS bráni je klasický Ovládací panel, príkazový riadok pod Správcom, cmd.exe, ktorý je nutné manuálne vyštrachať zo systému na spodnú lištu, ako u blbých.)
ISO W11 x64 CZ, bolo stiahnuté z ulozto: https://lnk.sk/afb7
Vo W10 bola najprv pred inštaláciou spravená v Registroch úprava:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup
kde bol do kľúča Setup pridaný nový kľúč s názvom "LabConfig" s týmito troma hodnotami dword (32bit.)
BypassTPMCheck hodnota 1
BypassRAMCheck hodnota 1
BypassSecureBootCheck hodnota 1
Akurát po verifikovaní HW Inštalátorom, Setup.exe W11, puntík "Ponechať zachovaný SW" bol zahmlený, nefunčný a tak prehrmela inštalácia iba so zachovaním zástupcov ikoniek pre nastavenie users, ako aj zostal nenainštalovaný, neregistrovaný SW (napríklad TotalCommander a spol.), ktoré sa museli iba znovu registrovať zápisom do Registrov pre OS W11.
Nepapral som sa s nejakou blbou bútovacou fleškou, Rufusom, spustil som inštaláciu priamo z ISO W11 s ponechaním osobných nastavení rovno z gr.prostredia W10.
W11 x64bit po vyčistení od bordelu, od balastu po "prešrotovaní" W10, zaberá miesto na primárnom oddiele cca 8GiB (logicky bez swap, pagefile, hiberfile) a čo ma prekvapilo, jedenástka ide na starožitnom HW, dokonca švacnutá bez akýchkoľvek zmien na zavádzači MBR.
Ešte tak zostáva nacpať OS W11 x64 do sovietskych náramkových hodiniek CCCP modelu..... Hustýýýý.
Jenže toto není Win 11, je to zárodek Win 11. Jako fain, se zárodkem ti to tam dostat jde, jenže předpokládám, že s klasickými finálními Win 11 ti to už nepude, tedy podle toho, jak to Microsoft prezentuje.
Nekaž mu radost...
zase si sa premudroval z "hřadujúcich" pitomcov na zive?
OS W11 bude na jeseň 2021 oveľa vyladenejšia, viac vykastrovaná, než je v súčasnej podobe.
Ale ako tvoju horlivú, ambicióznou, snaživú zúfalosť lamy poznám, určite šaškuješ po nociach, ala prvý robotnícky prezident, s. Klemet Gottwald s OS W11 prv, než sa objavila jedenástka na nete.
Apropo: OS slúži výhradne ako "tiché", bezproblémové pozadie, určený je výhradne k práci k iným obslužným SW. Na zábavu či dekompilovanie strojového kódu, kernel Windows nemáš nadanie, iba snažlivo kopčíš vymyslené čím ohuruješ plátok zive. Capišto Italiáno?
ta věc sem chodí akorát onanovat. vždycky když vidí slovo microsoft tak se udělá.
kde toho vola nafasují jako správce ad, je mi jich už teď upřímně líto.
Taky to nechapu, nova verze Ubuntu vychazi kazdeho pul roku, LTS kazde 3 roky, neslysel jsem, ze by se z toho nekdo udelal. Microsoft vyda alfa verzi novych Windows, ktere navic zase prinesou jenom nove starosti a na kazdem kroku to sumi, jak je to fascinujici. Boze proc?
Srovnáváš Windows a Linux? To snad ne...
Proc ne, vsak Ubuntu 18.04 LTS a Ubuntu 20.04 LTS jsou rozdilne podobne jako jsou rozdilne Windows 10 a Windows 11, ikdyz fakt je, ze Microsoft se s tim zarovnanim taskbaru na stred vylozene prekonal.
Jenže tys nesrovnával různé verze, ale různé systémy.
Srovnáváš Windows a Linux?
Já bych to viděl asi takto.
Poměr uživatelů Windows a Linux je zhruba 100:1
Poměr lamiček zajímajících se o Windows a Linux je zhruba 10000:1
Poměr lamiček zajímajících se o Windows a Ubuntu je zhruba 100000:1
A nejvíc asi budou šumět a stříkat lamičky.
Tak je celkem logické, že toho šumu a stříkání vidí RedMaX u Windows hodně a u Ubuntu toho šumu a stříkání moc nevidí
Taky se mi to zdá logické, tak nechápu to divení.
Medvěd komentoval mě a já se neudělal. A nad Win 11 už vůbec ne, když se o něj vpodstatě nezajímám. Kdo onanoval a udělal se byl Nuda a že prý to bylo Hustýýýý.
Ok, jinak ja to nemyslel osobne na tebe, ale obecne. Vsude slysime Windows 11 uzasny, famozni, atd. Ale proc, vzdyt je to stejny system jako Windows 10 s par pritroublyma udelatkama navic, neni o co stat.
Bez emocí, krátce a relevantně jsem okomentoval příspěvek. Pokud se někdo udělal, tak byl Nuda, aspoň podle toho slova Hustýýýý. Navíc se tu pak rozběhla další onanie Nudy a tebe nade mnou. 😊
Mám tě rád, Nudo 💖
Takže na tebe budu hodnej 👼
1.)
... určite ... poznám ...
Každý rozumný, který chce komentovat s čím šaškuju po nocích, ví, že to je:
a) build, který směřuje k tomu být finální k dané verzi a byl dokončen vývoj verze
b) revize, obvykle i ta v release preview
c) pokud je dostupný EP tak instaluju EP
V tuto chvíli můj zájem ve smyslu šaškuju po nocích tedy končí u Windows 10 21H2 (build 19044, revize 1147), což je vidět i podle info na webu https://krakatoa.www3.cz/win10.php
O Windows 11 (staženo přes UUP) se zajímám okrajově, nainstaloval jsem jej ve virtuálce (kouknul, nazkusmo nastavil i co nejvíc nepodporované prostředí a to bylo tak asi vše, otázka na pár minut) a tak nějak se zajímám o obecné informace dostupné na netu.
Takže s tím určitě a poznám jsi vedle jak ta jedle.
2.)
Microsoft s vývojem Win 10 postupuje tak, že veme to co má a to pak předělává na novou verzi. U Win 11 tam mění i vzhled, minimální požadavky, atd.... tak změnil i to číslo na 11. U prvního insideru Win 11 jde předpokládat, že to je jakýsi kočkopes mezi Win 10 a 11, že se to chová v případě minimálních požadavků jako Win 10... a že se do finálního uvolnění toto chování může změnit podle toho jak Win 11 Microsoft prezentuje.
Takže nechápu to tvé Hustýýýý, protože:
a) u kočkopsa takové chování jde očekávat
b) nikdo neví jak to nakonec bude u finálního Win 11 (podle prezentování Win 11 Microsoftem se to změní)
... a proto jsem na tvůj příspěvek reagoval tak jak jsem reagoval, relevantně, k věci.
3.)
Příště až na mě budeš reagovat tak si odpusť tu hromadu 💩 💩 💩 💩 💩
Našel jsem zmetka, co dělá problém. Proces DWM (správce oken plochy) má zřejmě problém s uvolňováním paměti a fragmentací paměti. Žral přes 1,2GB RAM.
Po odstřelení procesu a nechání chvilky na vzpamatování (proces se zase sám spustí) se uvolnilo přes 2,5GB RAM.
Nevím proč, ale nemůžu povolit RDP - tlačítko tam sice je, ale nejde přehodit na ON (ano, je to Pro verze)
Služba běží, ale tlačřítko ne a ne zapnout. V předchozi verzi RDP normálně jelo.
Nemožnost připnout Desktop, přidat Quick launch, vypnout shlukování ikon na taskbaru a spousty drobných maličkostí mě přivede do hrobu...
Co se tyka taskbaru, myslim, ze tam ke zmenam dojde.
Nevim co myslis tim "pripnout desktop"
Co se tyka RDP, je to podle mne problem posledniho buildu, predtim to povolit slo.
Ještě zkusím Cz verzi, jenom že mě to překvapilo, že to nejde....
K tomu desktopu - na ploše mám vypnuté zobrazování ikon, ale až do W10 jsem měl povoleno zobrazování desktopu na taskbaru vpravo -> pravá myš na taskbaru -> Toolbars -> Desktop.
edit: tak ani v Cz verzi RDP nejde zapnout...
Chlapi, čus funguje to v pohodě? Je možný tuhle verzi už normálně používat a prostě jen aktualizovat až do finální verze nebo bude lepší pak stáhnout finální ISO a nainstalovat nově?
Je snad jasný, že to není finální verze, takže bude nestabilní a bude obsahovat chyby. (ostrá verze taky, ale míň )
Není kam spěchat. Nebo ty ano?
Jasný, dík. Nespěchám ale jsem zvědavej tak se ptám : )
Na zvědavost existuje virtuální stroj nebo pokusný PC.
Pouzivam to na ostrem stroji, normalne se na tom da pracovat.
Toto je síla: https://www.zive.cz/clanky/windows-11-bezi-dokonce-i-na-nejlevnejsim-raspberry-pi-4-a-neni-to-zadna-katastrofa/sc-3-a-211178/default.aspx
A co na tom je síla? Windows 10 je taky v arm verzi a dát tam jde určitě úplně stejně
Promiň, jestli jsem tě urazil, ale já jsem to nevěděl.
Ještě taková maličkost - všiml jsem si, že když se přihlásím do W11 pomocí RDP, tak nevím kdy to začlo, rozhodí se lišta vpravo jako by o půlřádky dolů
Verze 21H2 build 22000.100
Na hlavním panelu přibyla ikona Chat, spojena s Teams. Jde vypnout.
Opraveno:
- nastavení pro RDP
- memory leak v DWM (správce oken plochy) - už mi nebude užírat paměť
Jojo, za to znovuchodící RDP jsem rád...spíše si říkám, proč do toho vůbec hrabali...
C:\Windows\System32\dwm.exe
mi užiera katastrofálnych 90MB, CPU poskakuje 0.19 v prípade W10 21H1 x64.
90MB a přes 2GB je celkem rozdíl
v tom prípade máš "rozbabraný" OS.
Kukal som po reštarte na x64 bajpasovanú ESU sedmu (multiboot), a tá žerie iba 64MB na recipročnom HW stolnej mašiny.
Na bežných kancelárskych noťasoch strednej triedy pri OS W10x64, sa pohybuje pažrut dwm.exe okolo 60MB. Pravda, ak je desina vyladená.
Ještě kdyby ses naučíl číst, tak by byl svět hned veselejší.
Psal jsem o aktualizaci, kde byl memory leak v DWM, který přinesla předchozí verze opravený. Ty z toho děláš najednou rozbabraný systém a píšeš tu, že ti DWM žere 90MB. Takže trošku mimo mísu, nemyslíš?
Jen tak informačně.
https://msrc.microsoft.com/update-guide/vulnerability/CVE-2021-40444
Od dnešních 19:00 na Win 10 a Win Server záplata na CVE-2021-40444 je.
Na Win 11 asi ještě uvolněna nebyla.
Osobně jedu naštěstí stále na Win 10 (21H2) a toto by mě na Win 11 asi štvalo.
Jo, to jsem četl taky.
Jenže já ze zkušenosti vím, že se ne až tak dá věřit co kdo tvrdí, co se týče detekce.
Třeba obecně antiviry tvrdí, že detekují malware v ram, když jsem ale kdysi prováděl testy, k detekci nedošlo.
Nebo když jsem loni zkoumal jak se chovají antiviry vůči úplně tomu nejtriviálnějšímu makru v dokumentu:
https://forums.mydigitallife.net/posts/1580118/
tak to přes antiviry prolezlo (stav k napsání uvedeného příspěvku), třeba i přes Defender.
Takže z toho důvodu moc důvěřivý nejsem, že by to mělo úplně zabránit zneužití chyby, je ale hezké, že třeba sample to detekuje hezky:
https://github.com/Udyz/CVE-2021-40444-Sample
To tě štve maximálně proto, že o tom víš.
A o kolika ještě ani nevíš (ani sám MS)
To jo, ale takto to vypadá, že v tuto chvíli má Win 11 o jednu celosvětově známou provalenou zranitelnost víc než Win 10.
Ještě jsem se na to díval.
Ta zranitelnost je přes HTML náhled a ActiveX. Windows 11 už ani nemá IE a HTML náhledy jdou přes WebView (Edge). Takže je klidně možné, že ve Windows 11 ta zranitelnost už není.
Primární vektor té zranitelnosti je přes mshtml (mshtml.dll):
https://msrc.microsoft.com/update-guide/vulnerability/CVE-2021-40444
a tu má a využívá i Windows 11.
Netuším přesný překlad tady toho:
https://www.neowin.net/news/windows-10-patch-tuesday-updates-begin-rolling-out-heres-the-complete-changelog/
ale ti se tam asi taky pozastavují nad tím, že Windows 11 není v klasickém patchovacím režimu, tedy nedostavá aktualizace v aktualizačním úterku a tedy včera nedostal aktualizaci jako Windows 10 / Windows Server 2022 a tedy že není asi zazaplátovaný.
Jasně, ale princip zranitelnosti byl v případě náhledu Office dokumentu.
Pokud Windows 11 nepoužívá engine IE pro náhled, pak k zranitelnosti nedojde.
Jakých náhledů? Jedná se o otevření externího templete například v docx dokumentu a pak následné zpracování škodlivého kódu z toho html = prostě někdo otevře docx a má problém (donutit někoho otevřít docx by neměl být problém, protože docx by měl být bezpečný, nebezpečný obvykle bývá docm).
Například už to samotné načtení templete je raději detekované (ukázka z toho odkazovaného sample výše (toto je z docx souboru)):
A jedna věc je IE (jako samotné zobrazovadlo) a druhá věc jsou systémové knihovny, které využívá (mshtml.dll). Pro vykreslení obsahu v nějakém programu (například Word) nepotřebuješ IE ani jiné webové zobrazovadlo, ale stačí přímo knihovna.
A mshtml.dll využívá mimo ie, windows a office i VS, Skype a i hromada programů třetích stran... a všude tam se dá ta zranitelnost zneužít.