Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Co znamenají vlastnosti videosouboru?

Mám v počítači uložené videosoubory. U videa si otevřu Vlastnosti, dále karta Podrobnosti. Může mi prosím někdo laicky vysvětlit, co u podnadpisu Video znamená Rychlost dat a Celková přenosová rychlost a u podnadpisu Zvuk co znamená Přenosová rychlost? Vše je v kbps.

Myslel jsem, že přenosová rychlost se měří na internetu (resp. na sítích), tedy jak rychle si něco stáhnu (odešlu), ale co to znamená u videa v PC? A jaký je rozdíl mezi těmito třemi vlastnostmi (Rychlost dat, Celková přenosová rychlost, Přenosová rychlost)?

Děkuji za vysvětlení.

Otevřel jsem první odkaz „Digitální video - úvod, základní pojmy“ (https://www.aldebaran.cz/onlineskola/etapy/video/). Píše se zde, že datový tok se vypočítá jako bitová hloubka krát šířka v pixelech krát délka v pixelech krát frame rate ve snímcích za sekundu.

Mám v počítači dvě téměř totožná videa. Obě mají 30,00 snímků za sekundu, obě mají šířku rámečku 1920 a výšku rámečku 1080. Ale jedno z nich má rychlost dat 1126 kbps a celkovou přenosovou rychlost 1379 kbps a přenosovou rychlost 253 kbps a druhé z nich má rychlost dat i celkovou přenosovou rychlost 5765 kbps a přenosovou rychlost 0 kbps. To má to druhé video o tolik větší bitovou hloubku, že má tak velké parametry? A jak to, že přenosovou rychlost má 0 (u zvuku), když zvuk tam přitom funguje?

Respektive datový tok je vlastně co? To je rychlost dat nebo přenosová rychlost?

to jsou "podrobnosti", které vidí průzkumník windows nebo jak je chápe.
zajímat tě to nemusí, protože většina lidí nepřehrává videa průzkumníkem, ale nějakým normálním nástrojem, který ty formáty zná a má pro něj obvykle i své vlastní kodeky.

obecně: když máš větší datový tok (videa), bude větší i velikost souboru.

Respektive datový tok je vlastně co?

aha, takže první třída. je to počet megabajtů videa za vteřinu.
můžeš si to představit jako hustotu videa. takže to záleží na rozlišení, na počtu snímků, a na způsobu kódování jak se podaří všechny změny / rozdílové snímky zkomprimovat. k tomu slouží právě ty kodeky.

Ještě dotaz: když nahrávám obrazovku (aplikace Záznam v Xbox Game Baru ve Windows 10), vznikají z toho šíleně velké soubory. Např. 22 GB a záznam nemá ani 2 hodiny. A jindy jsou ještě větší. To je skutečně jenom proto, že jsem dal 60 snímků za sekundu namísto obvyklých 30? (A Kvalita videa je Vysoká namísto Standardní, ale to stejně nevím, co to přesně znamená.)

Ve Vlastnostech u tohoto videa mám 41,63 snímků za sekundu, to mi zase ukazuje chybu, když jsem nastavil 60 snímků za sekundu?

Vysoká kvalita (ani nemusíš vědět, co to přesně znamená) zabere řekněme 2x či 3x víc dat, než standardní ... takže každou sekundu toho musí týct 2x či 3x tolik. Frštenzí ???

A 60 za s je prostě 2x víc, než 30 za s ... jak prosté.