Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s připojením velkokapacitní jednotky

Dobrý den prosim vás moc o radu mám ještě starý počítač s windows xp všechno faká parádně akorát mi nechce načíst externí HDD (750gb). Tak bych vás chtěl poprosit o radu jestli na to neexistuje nějakej program a nebo s tím neudělám nic. Předem moc díky

Taky myslím, že data jsou v pohodě, hlavně nezkoušet nic opravovat a zapisovat. Spíš než pokoušet se zbořit si WXP bych to zkusil v jiném počítači (s čímkoliv jiným než XP; GPT je podporováno od Vist, jinak soubobé linuxy, včetně toho, co se dává do raspberry GPT umí) a mělo by to být v pořádku.

tvůj starý pc krám má porty usb2, které jen stěží utáhly externí disky. časem se mohla změnit citlivost ochrany nadproudu pro usb a disk to nebere.
mohl se zhoršit přechodový odpor kontaktů v usb a důsledek je stejný. může to řešit zakoupení připojovacího kabelu '"y" s pomocným napájením z druhého usb.

windows po více vadných pokusech změní v registrech parametry pro čtení usb disku. jak je u m$ zvykem, k horšímu ("upper filter"). tomu se dá pomoct smazáním záznamu daného disku programem: nirsoft usbdeview.

vadné připojení/předčasné nekorektní odpojení poškozují souborový systém na tom disku. kvůli tomu windows vidí usb zařízení, ale nemusí disk rozeznat. naučit se korektně odpojovat disk.

předčasné nekorektní odpojení je častý nešvar uživatelů. kdyby to nechcípala jejich data, nazval bych to zločinem. výsledkem může být úplná ztráta obsahu disku. u flashek je to častěji konečná, u klasických disků se většinou dá obsah zachránit: testdisk.

pro posouzení to chce obrázek ze správce zařízení (devmgmt.msc) a ze správy disků (diskmgmt.msc)

jak lze již z názvu zříti, wd elements je druhojakostní shit s napevno vyvedeným usb rozhraním místo sata.

Já teda bych si XP nerozkopával. Naposledy jsem takto naletěl s exfat. Vše šlo, jenom SD karta měla neznámý systém souborů. Tak jsem z mrkvosoftu stáhnul záplatu a výsledek: nejen že to nepomohlo, ale už nebyla vidět ani ta karta (předtím zformátovaná třeba na FAT32 byla vidět normálně, problém byl jen v tom oddílu).
Pokud je to jediný počítač, tak bych se o to pokoušel, ale jinak bych si prostě zapamatoval, že ho tento počítač nepřečte a nestrkal bych to do něj.
GPT se normálně používalo nad 2TB, i když lze takovou tabulku vytvořit i na menším disku (což se právě kvůli kompatibilitě běžně nedělalo).
Ta připomínka s napájením je taky dobrá, osobně preferuju disky s vlastním napájením, nejsou s nima takové problémy. Ale pokud se disk našel ve správci disků (se správným jméněm), tak v tom problém zřejmě nebude. Někdy jsme to v práci měřili u jednoho disku, podle ampérmetru si disk bral z portu 0.8 (ovšem na osciloskopu byly větší špičky) a zvládlo ho jen několik počítačů (oproti očekávání na tom byly lépe notebooky) a jinak se musel připojovat přes napájený hub, který si radši kolega rovnou dal k němu do pouzdra. Tohle bylo při startu na roztočení, jinak mu stačil daleko menší proud (0.2A během čtení jinak nějaká zanedbatelná hodnota). Měřil jsem to (s kolegou a hlavně na jeho popud) jen u toho jednoho disku, ale bude to podobné a možná dnešní disky jsou žravější (tím že USB3 dokáže dát víc, tak se na USB2 nebo USB1 ohled už nebere).
Ještě mě napadá jedno (z pohledu OS) nedestruktivní řešení a to zkusit nějaký live linux. Na počítač, kde jsou XP (a tedy je 10 nebo víc let starý) se asi bude shánět blbě, ale snad se ještě sehnat dá (například v mint17 se musela při startu zvolit položka něco jako start compatibility mode pak fungoval dobře jinak vytuhnul během startu).

jak pises, tazateli se mozna postestilo mit na externim nevelkem disku idiotsky format gpt. to by ovsem musel vedet, proc to tak blbe formatoval.

druha horsi moznost je, ze disk byl v poradku (mbr), ale tazatel mu poskodil souborovy system a xp nevi co s tim a pise nesmysly.

Všechny dnešní systémy to podporují.

vždyť píše že používá xp.
stejně tak ten disk může strčit do telky nebo jiného krámu a možná to bude fungovat, možná ne. tomu se frikulínsky říká výhoda?
řeší snad u externího disku zásadní bezpečnostní výhodu gpt?
to je jak u blbých.