Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 128 nebo 256 GB uložiště v mobilu?

Ahoj, jsem si vědom toho, že budou zde někteří přítomní považovat můj dotaz za zbytečný a kamenovat mě, ale chtěl bych se i tak poradit a poprosit "kamenovače" o nekamenování.

Vybírám telefon v cenovce 10 000 Kč a uvažuju, zda vzít 128 GB uložiště nebo 256 GB uložiště. Jsem průměrný uživatel, v telefonu nemám hudbu, hry nehraju, používám ho spíš na internet, sociální sítě, trochu víc fotím a natáčím videa. Říkám si, zda není kupování vyšší konfigurace zbytečné, když je to v případě mnou vybíraných telefonů cca 2 000 - 2 500 navíc od nižší konfigurace a zda nižší nestačí. Samozřejmě se ptám z toho důvodu, že mobily, o kterých uvažuji, nemají možnost rozšíření pomocí paměťové karty. Jaký je váš názor? Díky.

Je potřeba zvážit, kolik dat v telefonu je potřeba. Asi nemusím psát, že to neni na trvalé uložení (jsou to pracovní data), tedy nemá smysl koumat, aby se tam vešly všechny fotky vyfocené za dobu životnosti telefonu, které po jeho smrti zmizí (bylo tu na to už pár dotazů na téma ztracené fotky v mobilu za pět let).
Když vezmu fotky a videa, tak i 128 giga je až až (128 GB karta v kameře vždy vydrží celý rok, vyprazdňuju ji před dovolenou, aby byla volná, po dovolené kvůli zpracování (už to neni jako v době 16 a 32 giga, kdy to byla nutnost) a do další dovolené to v pohodě vydrží, teda letos je to atypické, letos se dovolená nekonala). Ve foťáku mi 32 giga vydrží tak měsíc, ale fotim hodně. Vlastně poslední roky už ani na dovolené neni potřeba dělat večerní vyprazdňování, takže kopie do notebooku slouží jen jako záloha a ne jako tomu bylo dřív (kdy karty měly 256 a 512 mega a úplný vrchol byly 2 giga; to se dalo za odpoledne zaplnit, ale zase na 200 GB disku notebooku to byla kapka v moři).
Počítám-li opravdu velkou fotku 10 mega tak na 120 giga by jich bylo přes 10 tisíc. Počítám-li hodinu videa na 4 giga, pak na 120 giga je to 30 hodin. Fotky budou asi menší, ale video by mohlo být výživnější (co mám full-hd kameru, už dost starou, tak ta dělá 15 megabitů při nejvyšší kvalitě, nechce se mi to přepočítávat na hodiny (ale nedá mi to 15*3600/8=6750MB)). Takže jde o to, kolik zůstane pro data po nainstalování systému, aby to nebylo tak, že nezbyde skoro nic.
Já teda mám zkušenosti jen s foťákem a kamerou. Otázkou pak je kolik potřebuje systém (jestli pořád stačí 16 giga ... dost pochybuju, vývoj jde kupředu, těch 16 giga už pomalu nestačí ani raspbianu) a kolik rozšiřující aplikace a jejich data.
Jinak kdybych chtěl kamenovat, tak řeknu, že mám (hloupý) mobil za 699 a bohatě mi stačí (a to jsem se ještě docela rozšoupnul). Na focení a filmování mám extra přístroje, opravdu nemusím foťákem telefonovat.

Ať si vezmeš jakékoliv úložiště, budeš na něm muset udržovat pořádek a budeš muset obsah zálohovat.
U 256GB úložiště tě to nebude trápit dlouho, protože je tam místa spoustu na to, abys udělal tak velký nepořádek, že jej nebudeš schopný uklidit a nepůjde ani kam zazálohovat, protože cloud, který budeš mít k dispozici nebude stačit.

Na druhou stranu, pokud budeš natáčet hodinová 4K videa, pak i těch 256GB může mít smysl... Ale jak psali přdřečníci, sám musíš vědět, k čemu chceš mobil používat.