Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr "poloprofi" fotoaparátu

Ahoj,

pro manželku sháním nový fotoaparát, ale máme problém s tím, co vybrat. Situace je asi taková, že manželka si focením přivydělává aktuálně při mateřské a výhledově by se focením ráda živila - jsou to zejména portréty, narozeninové focení, vánoční atp. Nicméně v současné době je ten budget omezený a volby jako Nikon D780 jsou mimo finanční možnosti. V současné době používá levnou zrcadlovku řady D3xxx s tím, že má základní portrétní objektiv NIKKOR 18-55 mm f/3,5-5,6G VR. Uvažujeme tak o zakoupení těla Nikonu D750 s tím, že do lepšího skla by se investovalo třeba za pár měsíců. Těch 35 000 Kč je tak současný budget na fotoaparát. Nicméně otevírá se otázka, zda nekoupit nějaké bezzrcadlo, jako je třeba Sony Alpha A7 Mark II + portrétní objektiv? Případně něco jako Nikon Z50 nebo něco od Canonu?

Je to dostatečné, aby s tím šlo v budoucích letech profesionálně fotit po čas, než se našetří na něco, jako je třeba zmiňovaná D780, případně jiný vyšší fotoaparát?

Moc děkuji za odpovědi.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Já mám Nikon D3300 kupovaný 2015 a kromě setového objektivu 18-55mm jsem přikoupil TAMRON 90mm f/2.8… nový
gilhad 12.10.2021 16:43
gilhad
Položím dost zásadní otázku, za chvíli vysvětlím a snad odradím od chyby, kterou jsem sám v začátcíc… nový
Potkan007 12.10.2021 17:00
Potkan007
Používať half frame objektívy na full frame zrkadlovke a la nikon D500/750/850 je trošku cesta späť,… poslední
audax mobile 14.10.2021 10:46
audax mobile

Já mám Nikon D3300 kupovaný 2015 a kromě setového objektivu 18-55mm jsem přikoupil TAMRON 90mm f/2.8 1:1 MACRO, který používám mnohem víc, kromě technických záležitostí hlavně právě na ty portréty a fotky z oslav (kde je velká výhoda, že můžu fotit i portréty hrajících si dětí, aniž by je bylo potřeba aranžovat, takže vypadají výrazně líp, protože přirozeně a nestrojeně rozesmáté). Ono je mnohem lepší udělat "výřez" volbou záběru a mít v něm plné rozlišení, než to pak dělat v počítači a rozlišení ztrácet. Zatím mám nafoceno touhle sadou něco kolem 8.000 fotek a nejeví známky opoptřebení a nějakých problémů - a to to ssebou tahám skoro všude.

Jasně, vy máte starší, nevím jak moc používaný a v jakém stavu. Já počítám s tím, že ho budu používat ještě hodně dlouho a fotky jsou furt skvělé. Pokud bych něco chtěl vylepšit, tak dokoupit různé osvětlovací věci jako blesky, odrazné zástěny a tak, možná ještě objektiv s delší ohniskovou vzdáleností (a samozřejmě opět se stabilizací a automatickým ostřením).

Pokud ten váš foťák zatím nemá problémy, tak bych jen doplnil, to co potřebujete, a používal ho dál, dokud si nevydělá na nástupce, nebo se neukáže, že v něčem výrazně nedostačuje a nové modely to mají. (IMHO období prudkého rozvoje už dávno skončilo a nový přístroj za tu cenu už nepřinese tolik nového užitku oproti staršímu a víc se vyplatí případně rozšiřovat možnosti právě přez objektivy a doplňky. A jestli je ten budget napjatý dnes, tak do nejbližší budoucnosti to nevydím moc dobře, protože očekávám spíš zdražování základních životních potřeb (s dětmi obzvláště, z dávek a přídavků zdaleka nepokryješ ani náklady ohledně dítěte), protože zdražujou energie, bude výrazně zdražovat doprava a teda i ceny všech základních potřeb, protože je nutné je do obchodů a ke spotřebitelům nějak dopravit a EU otevřeně mluví o tom, jak (nejen) dopravu bude soustavně zdražovat ve všech směrech).

Na druhou stranu, pokud ten stávající foťák už začíná mít problémy, tak je asi fakt lepší koupit další teď, protože foťák je teď hlavně elektronika a s chipama je to blbé a ještě nejspíš dlouho bude a to zasáhne časem i foťáky. I tak bych zvažoval, do jaké cenové kategorie jít, zda zvýšená cena se adekvátně projeví ve zvýšené kvalitě výsledku a ZEJMÉNA ve zvýšeném finančním přínosu.

(Teď už má celkem "slušný foťák" každý v mobilu a pokud bude mít hlouběji do kapsy, tak bude víc zvažovat, zda opravdu potřebuje profesionála, nebo si nějak vystačí sám. A za posledních pár let vláda zemi zadlužila nehorázně a zlikvidovala příliš moc podniků, takže na to budeme doplácet ještě hodně dlouho i kdyby se teď zázrakem obrátilo všechno k lepšímu a všichni "žiíli šťastně až do smrti" - IMHO ale covid bude problémem ještě nejmíň tak rok (myslím v normálním životě a podnikání, nikoli že by snad do roka zmizel zcela a byl od něj navždy pokoj, ale že se snad do roka nějak vrátí život do normálních kolejí a opatření okolo covidu budou už jen další běžný opruz na který budou všichni zvyklí jako na všechny ostatní opruzy), o ostatních věcech nemluvě)

Položím dost zásadní otázku, za chvíli vysvětlím a snad odradím od chyby, kterou jsem sám v začátcích udělal. Opravdu nutně potřebuje nové tělo? Když jsem začínal fotit, pořídil jsem si nové tělo nějaké nižší řady od Canonu, k němu setový a dva obyčejné objektivy. Stálo to tehdy asi 35 tisíc a měl jsem něco, z čeho lezly obrázky. Celé v plastu, zpracování nic moc, ovládání nemotorné. Po čase jsem "přerostl" základní tělo i objektivy, začal jsem postupně obměňovat objektivy a tělo jsem měl stále to základní. Fotky se výrazně zlepšily. Když přišel čas na výběr těla, zkoumal jsem možnosti a po dlouhém výběru jsem koupil 3 roky staré poloprofi tělo EOS 50D, nafoceno 20k. Nedávno jsem ho opět přerostl, koukal jsem po 90D za 29 a skončil jsem u rok a půl starého těla 80D za třetinu ceny, nafoceno 30k, stav jako nový. Už když jsem končil s tím prvním tělem a začal jsem měnit objektivy, pořizoval jsem dražší a lepší skla, řady L (70-200 od Canonu) a podobně.

Teď k tomu vysvětlení. Pokud máš takhle nastavený rozpočet, vyhnul bych se novému tělu. Jsou to vyhozené peníze, tělo za dva roky po vydání "ještě lepší modelu" s jednou zbytečnou funkcí navíc zestárne, spadne jeho hodnota. Objektiv tohle obvykle neudělá, hodnotu drží víc než dobře. Šlo by to přeložit jako volba mezi tím vypláznout 25 za tělo a mít 10 na objektivy, nebo 10 za tělo (které předloni stálo 25) a na objektivy má najednou rozpočet 25. Objektivy jsou do budoucna daleko lepší investice, nestárnou, přežijí několik těl a hlavně na nich záleží kvalita snímků. Lepší objektiv má ostřejší kresbu, menší optické vady, nesrovnatelně rychlejší ostření, lepší stabilizaci a tak dál. Ve výsledku je skoro jedno, že na konci toho drahého objektivu je staré levné tělo, podstatná je kvalitní optická soustava před.

Zároveň tvrdím, že pokud není žena profesionál s tělem foťáku za 150 tisíc, nepotřebuje mít nejnovější model těla. Obvykle, když fotím, mám v ruce 80D s hlavním objektivem a přes rameno 50D s druhým objektivem, většinou něco jako kombinace 70-200 na 80D a pevná 24 nebo pevná 50 na 50D. Tělo 80D má proti 50D hromadu nových funkcí, dokáže použitelně ostřit i v režimu focení přes obrazovku, má dotykový displej, víc ostřících bodů, větší dynamický rozsah, vyšší rozlišení, o něco míň šumí při podobné citlivosti. To jsou všechno nice to have věci navíc, výsledná fotka je ale obvykle nerozpoznatelná od novějšího těla! To, co hraje roli, jsou objektivy. Když vezmu obyčejný setový 18-55, je úplně jedno, na které tělo ho hodím, výsledek bude podobný na obou. Modely 70D, 80D, 90D jsou od sebe hodně let, ovládání mají plus mínus stejné, funkce dost podobné.

Jestli zrcadlovku, nebo bez, je volba mezi aktuální situací a budoucností, co se objektivů týče. Zrcadlovky pomalu začínají končit. Ještě dlouho s náma budou, existuje na ně hromada objektivů, dají se sehnat slušné použité kousky za dobré peníze. Bezzrcadlovky jsou relativně novinka, trh s použitými objektivy je zatím celkem malý, redukce na objektivy ze zrcadlovek mi přijdou jako nouzové řešení, ne něco, na co bych dlouhodobě spoléhal. Nakonec se koupě bezzrcadlovky a slušných objektivů může ukázat jako dobrá volba do budoucna.

Používať half frame objektívy na full frame zrkadlovke a la nikon D500/750/850 je trošku cesta späť,nákupom nikon z50 si vôbec nepomôžete,je na úrovni toho,čo už máte ,jediná výhoda je to,že je to bezzrkadlovka….čo by fotenie niekam posunulo je nákup nikon6/nikon 6II +tfz adaptér ,to by sa zmestilo do rozpočtu a cez tfz adaptér sa dá použiť stavajúci objektív /objektívy,resp.umožní použiť akýkoľvek výpredajovými objektív s bajonetom F,a tých je vo fotopredajniach hromada,či už akciové výpredaje alebo komisionálne predaje…

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru