Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr NAS + disku

Hezký den, prosím o návrh řešení výběru NAS + disku pro domácího uživatele.
Uvažuji nad výběrem levnějšího NAS. Nechci nutně šetřit a špatně vybrat nekvalitní disk (zde se neorientuji).
Uvažuji o 1) QNAP, 2) Synology, 3) Zyxel. Jaké disky doporučíte a proč? Předpokládám klasický otáčkový disk.
Berte prosím dotaz jako od laika. Předem děkuji za rady.

Díky za informace, vedu je v patrnosti. Disky jsou pro mne velká neznámá. Zvažuji nákup minimálně 2 TB disku.
Chápu správně, že:
1) WD red = vhodné do NAS zařízení a pro sdílení souborů?
2) WD Purple = určeno pro kontinuální záznam z bezpečnostních kamer a zabezpečovacích zařízení?
Z toho mi vychází jako vhodné WD Red. Nevhodné jsou do NAS disky WD Purple, nebo proč ne/můžou být v NAS?

Disky ber ako +- rovnake, co sa tyka kvality (nielen wd, kludne aj Seagate) a rozdiely su len v rychlostiach (pocet otacok, cache pamat), pripadne v technologii (vid pripnute vlakno o smr).

Kludne mozes mat doma redy aj purple. Purple maju mozno dlhsiu zivotnost, ale to tazko povedat musel by si si dohladat mtbf udaje, redy mozno vyssiu rychlost.
Napriklad red pro s 256MB cache su citelne rychlejsie ako obycajne redy.

Chybu nespravis s akymkolvek diskom.
2TB je zdravy kompromis medzi cenou a velkostou.

Upřímně, doufal jsem v konkrétní radu jako je:
1) WD - konkrétní typové značení,
2) Seagate - konkrétní typové značení,
atd.
Dost v tom tápu, i když vysvětlení rozumím. Nezvládám se v tomhle orientovat při výběru disku. Zeptám se tedy ještě jinak, má smysl raději připlatit za disky s 5letou zárukou již v pořizovací ceně? Ještě se chci zeptat, je rozumné zvolit 2šachtový NAS a osadit do něj pouze jeden disk? Moc se mi to nelíbí, protože když koupím dva zcela stejné disky z jedné výrobní série, tak si dávám šanci na budoucí záchranu dat z disku kterému odejde elektronika. Pouhou záměnou elektroniky za funkční docílím záchrany dat. Takto uvažuji, pokud by ty dva disky později byly používány mimo NAS a do NAS se následně osadily disky o vyšší kapacitě. Dobré zkušenosti mne vedou k nákupu 2x stejného a šanci na záchranu dat svépomocí.
Toto jsem četl. https://pc.poradna.net/articles/2829384-synology-ds218j-idealny-server-pre-domacnost#r2830330

Ještě hloupá otázka od laika:
Jaký je nebo bude alespoň potenciální přínos když uživatel bude mít jednošachtový NAS? Když je uživatel zvyklý na klasické externí rámečky na 2,5", případně na 3,5" HDD, tak není schopný domyslet přínosnost NAS.

Dost ten vyber disku prezivas, ako som uz pisal vyssie vyber si akykolvek a budes spokojny. Vela ludi ma NASko niekde pri sebe, a preto vyberaju disky podla toho ake su tiche.

Zeptám se tedy ještě jinak, má smysl raději připlatit za disky s 5letou zárukou již v pořizovací ceně?

Diskutabilne, disky sa nezvyknu zase kazit az tak casto.

Ještě se chci zeptat, je rozumné zvolit 2šachtový NAS a osadit do něj pouze jeden disk?

Nelogicke

Moc se mi to nelíbí, protože když koupím dva zcela stejné disky z jedné výrobní série, tak si dávám šanci na budoucí záchranu dat z disku kterému odejde elektronika.

Logicke, nicmenej pruser s nejakou sarzou diskov tu uz nebol roky...teda SSDecka a to dokonca premiove to mali asi rok dozadu, ale klasicke HDD uz dlho nie. Malo pravdepodobne, ale kedysi som to robil rovnako aj ja...do NASka sli vzdy len rozdiel disky. Dnes uz to nerobim.

Jaký je nebo bude alespoň potenciální přínos když uživatel bude mít jednošachtový NAS?

Data pristupene kedykolvek a odkialkolvek + rozne ine sluzby, ktore ti vie NAS poskytnut na sieti...napriklad DLNA server.

... šanci na budoucí záchranu :-) Moc to prožíváš.

Teď vážně. Většina disků odejde kvůli mechanické závadě, prostě se opotřebí (pokud neupadne na zem) a to na 1 straně po dosti dlouhém aktivním životě, na 2. straně zcela náhodně. Zhruba řečeno, levnější disky odcházejí častěji (ale jsou levnější), dražší vydrží déle. Ale data musím mít zajištěná nezávisle na tom.

Dost mne zarazilo a odradilo toto https://pevne-disky.heureka.cz/wd-6tb-3_5-sataiii-wd60efax/#recenze/
Můžete se k tomu vyjádřit?

Cituji:
Přidáno 20. července 2020
Ověřený zákazník Josef Hájek
zakoupeno v Svět Počítačů
10 %
Nedoporučuje produkt
!!!Diskům WD 6 GB s označením EFAX se zásadně vyhněte!!! Je to disk s technologií SMR, naprosto nevhodný pro NAS, pro který je přitom "doporučován" výrobcem (i obchody) - ve skutečnosti se jedná "o zatajení zpomalovací technologie" před zákazníky (v zahraničí řešeno mimo jiné podáním žaloby na výrobce, https://www.zive.cz/clanky/western-digital-odkryva-karty-a-zverejnil-u-kterych-pevnych-disku-pouziva-zpomalujici-technologii-smr/sc-3-a-203572/default.aspx), bohužel možnost reklamace disku prakticky nulová, protože "ono to nějak funguje"... Disk jsem zakoupil jako druhý disk do NASu, vytvoření RAIDu je s dikem s technologií SMR problematické a poruchové, navíc 1. disk v NASu používá systém CMR a výrobce Synology v NASu kombinování disků s CMR a disků se SMR zásadně nedoporučuje...

Disky se smr prostě nechceš
tady je rok starý seznam při vypuknutí toho průseru

https://pc.poradna.net/questions/2996537-seznam-disku-pouzivajicich-smr-zaznam-nebrat

Fleg natočil https://www.youtube.com/watch?v=EtirdKFYP1k

Moc se mi to nelíbí, protože když koupím dva zcela stejné disky z jedné výrobní série, tak si dávám šanci na budoucí záchranu dat z disku kterému odejde elektronika. Pouhou záměnou elektroniky za funkční docílím záchrany dat.

To je taková laická představa. Elektronika není jen na jedné té přístupné desce a mnohem vyšší šance je že disk odejde mechanicky (je tam motor na točení, krokový, hlavy, snímače, plotny..). Mnohem lepší a levnější je mít vše alespoň na dvou discích.

Do NAS bych zvolil bych nízkootáčkové disky třeba Seatate IronWolf s tříletou zárukou. Možná bych vzal na milost znovu WD s řadou WD Red Plus.