Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Linux Mint: Grub: Štart systému z iného disku

Mal som v počítači 2 disky. IDE a SATA. Nainštaloval som Mint a všetko išlo. Potom som vybral IDE disk, keďže je tam zbytočný. Nastal problém, pretože Grub zrejme chce spustiť systém z sdb a po vybratí disku sa z neho stal sda. Myslím, že inde problém nebude. Vedel by mi niekto poradiť, čo s tým spraviť?

jako bývalý windowsák, který cokoliv nainstaluje špatně, jsi mohl mít bootloader na tom ide disku. díky nastavení biosu se mohl zdát být primárním diskem.
nastavení grubu sem nedáváš, z toho tipuju, že o něm víš totéž co já.
podle popisu víš kde je problém, tak si vygoogli editaci grubu. nebo tam vrať systém, který zvládáš.

Možností je víc. Nabootovat z flashky, nainstalovat Boot Repair (v Mintu - Systém - Správce software) a opravit.

Nebo v terminálu toto (platí pro BIOS, UEFI by bylo jinak):

sudo mount /dev/sdXN /mnt
for i in /dev /dev/pts /proc /sys; do sudo mount -B $i /mnt$i; done
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sdX
update-grub
exit
for i in /sys /proc /dev/pts /dev; do sudo umount /mnt$i; done
sudo umount /mnt

sdXN - disk, na který se Grub nainstaluje, např. sda1

Takže musím sa priznať, že som si spomenul, že pred inštaláciou Mint som odpojil IDE disk a teda prehodené neboli. Mint nakoniec sám od seba zhruba po pol hodine naskočil. Takže netuším čím to bolo, ale mnou predpokladaný problém to nakoniec nebol. Takže ďakujem za pomoc a ospravedlňujem sa.