Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zvuková karta k základní desce Intel Montpelier DQ35MP

Dobrý den.

Prosím Vás.
Kamarád se "zbavuje" počítače, protože si koupil již nový a mohu si tak do mého starého počítače (případně do toho jeho z mého starého) seskupit ty nejlepší prvky a nebo přidat disk navíc a podobně. "Nejlepší prvky", prosím, berte s rezervou, jedná se o staré křápy, ovšem u jednoho jsem spokojený s něčím více než u předchozího a naopak. Rád bych takto i přes ne úplně nejnovější a nejrychlejší komponenty seskupil tak, abych si trochu polepšil.
Abysme/te se vyznali v tom popisu, ze kterého počítače budu něco brát nebo do kterého budu něco přidávat, napíši a rozliším to písmeny D (jako můj původní počítač - David), P (jako získaný počítač - Patrik).

Můj původní počítač (D) obsahuje tyto základní důležité komponenty:

Základní deska:
Typ CPU DualCore Intel Core 2 Duo E6400, 2133 MHz (8 x 267)
Název základní desky Gigabyte GA-965P-DS3 (3 PCI, 3 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Čipová sada základní desky Intel Broadwater P965
Pracovní paměť 3072 MB (DDR2 SDRAM)
DIMM1: Transcend JM388Q643A-6 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
DIMM3: T200UD12808-800A 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 400 MHz) (4-4-4-10 @ 266 MHz)
Typ BIOSu Award Modular (06/25/09)
Komunikační porty (COM a LPT) Komunikační port (COM1)
Komunikační porty (COM a LPT) Port tiskárny (LPT1)
Zvuková karta Realtek ALC888/1200 @ Intel 82801HB ICH8 - High Definition Audio Controller
Grafický adaptér NVIDIA GeForce 7600 GS (256 MB)
3D-akcelerátor nVIDIA GeForce 7600 GS
Síťový adaptér Marvell Yukon 88E8056 PCI-E Gigabit Ethernet Controller

(detailní výpis viz v příloze - report david pc .txt)

Kámošův počítač (P) obsahuje tyto základní důležité komponenty:

Základní deska:
Typ CPU DualCore Intel Core 2 Duo E8400, 3000 MHz (6 x 500)
Název základní desky Intel Montpelier DQ35MP (1 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Čipová sada základní desky Intel Bearlake Q35
Pracovní paměť 4026 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
DIMM1: Kingston 2G-UDIMM 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
DIMM2: Kingston 2G-UDIMM 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
Typ BIOSu Intel (07/26/07)
Komunikační porty (COM a LPT) Komunikační port (COM1)
Zvukový adaptér Realtek ALC268 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller
Zobrazení:
Grafický adaptér NVIDIA GeForce 9800 GT (512 MB)
3D-akcelerátor nVIDIA GeForce 9800 GT
Síťový adaptér Intel(R) 82566DM-2 Gigabit Network Connection (192.168.0.103)

(detailní výpis viz v příloze - report patrik pc .txt)

Jistě se mnou budete souhlasit, že až na zvukovou kartu je lepší vše u počítače P. U mého počítače (D) má zvukovka až 8 kanálů, vzadu 6, což je pro mě podstatné, neboť mám reproduktory 5.1 a obecně je pro mě hudba velmi důležitá a zvukovku s více kanály vyžaduji. Co jsem se však díval na internetu na to, zda by základní deska z počítače (P) podporovala moji zvukovku z počítače (D), tak nejspíše ne, protože základní deska z PC (P), tedy Intel Montpelier DQ35MP podporuje tuším jen 4 kanály.
Řekl jsem si tedy, že použiji všechno z počítače (P), z mého původního PC (D) si předělám pouze disky a případně zvukovku, kterou ovšem nová základní deska v počítači (P) nevezme. Můj dotaz tedy zní, jakou zvukovou kartu S CO NEJVÍCE KANÁLY mohu pro základní desku Intel Montpelier DQ35MP případně dokoupit a která bude s deskou kompatibilní? Jak jsem již zmiňoval, vlastním reprosoustavu 5.1., kdy tyto reproduktory potřebuji minimálně 3 jack in konektory - přední jeden, zadní druhý a subwoofer třetí. Minimálně tolik konektorů potřebuji, aby případně nová koupená zvuková karta na základní desku Intel Montpelier DQ35MP měla. Myslíte, že je vůbec reálné takovou zvukovou kartu s tolika konektory (vstupy) k této desce pořídit?

Mnohokrát Vám děkuji a samozřejmě jakékoliv detailní informace a podrobnosti na základě Vašich doplňujících dotazů nebo připomínek doplním...

Za me teda, nez-li shanet zvukovku, zjistovat, jestli bude nebo nebude fungovat, nechal bych ty PC jak jsou. Maximalne bych si z jeho PC vytahl pameti a grafiku a vymenil je misto tech, co mas ve svem PC.

Jinak ani novejsi vykopavka E8400 treba fullHD HEVC video nerozjede a pro hodne nenarocne pouziti si myslim, ze staci i ten E6400.

Díky za odpověď, ale s tou zvukovkou bohužel trvám na původním dotazu - tedy jakou základní karta případně unese/vezme s co největším počtem kanálů? Popravdě totiž nechápu ve specifikacích základní desky DQ35MP, zda může pojmout max. to 2+2 kanály (tedy dva vepředu, dva vzadu) a nebo to není limitované?
Obecně rada, že mám vytáhnout paměť (RAM) jsi asi myslel, tak logicky nemohu jen tak vytáhnout ramku a šoupnout ji do té druhé základní desky, neboť základní deska jedna se liší od druhé a myslím si, že ramku by to nevzalo, bylo by potřeba koupit přesně pro daný typ základní desky, NEBO NE?
Co se týče grafiky, netušil jsem, že lze použít i grafiku zvlášť a navíc rovněž netuším, nekoukal jsem se, zda lze grafiku z pc (P) použít na základní desku počítače (D)?

Díky

Tak ti tedy děkuji za velmi "super" radu ... Grafiky jsem mezi sebou prohodil a co se nestalo? No nefungovala grafika ani na jednom, tedy na monitoru se nezobrazilo vůbec nic ani na jednom, ani na druhém PC pro kontrolu, zda u obou PC došlo k úspěšné výměně grafiky.
Takže asi jen tak vyměnit mezi sebou grafiku možné není, když to nefungovalo. Proč mi, prosím, radíte něco, co jednak nefunguje (asi nemohu jen tak vyměnit grafiku s různými parametry) a jednak co mě pak zbytečně zdržuje a komplikuje mi život :) Musel jsem tedy grafiky prohodit zpět a monitor zobrazí vše v pohodě opět u obou PC.
Nebo jsem udělal něco špatně? Zkrátka grafiku z počítače P jsem dal do PC D a grafiku z PC D jsem dal do PC P. Po zapnutí a zapojení monitorů vůbec nedošlo k zobrazení ničeho, ani startovací obrazovky systému ani ničeho a poté dokonce začal vycházet divný zvuk z počítače D, tak jsem to raději ihned vypnul. Chybu jsem tedy neudělal a nebo se musí grafika nějak speciálně poté nakonfigurovat? Dle mě ale ne, protože při výměně RAM pamětí došlo k prohození a výměně úspěšně ihned po zapnutí PC se ve specifikacích (v Everestu) zobrazuje, že došlo k výměně RAM za jiné. Takže tam si to PC přijal v pohodě.

Můžete mi tedy, prosím, poradit obecně s tou zvukovkou a případně pokud mám tedy dle Vás prohodit grafiku (což jsem udělal a nefungovalo ani na jednom PC), i RAM (což jsem udělal, to je snad v pohodě); a obecně jak a co tedy využít pro nejlepší výkon, ALE ABY TO FUNGOVALO? Díky moc!

Před výměnou grafiky je dobré odinstalovat ovladač a po výměně nainstalovat nový. Není to ale nezbytně nutné, když jde o stejný typ. Co je ale asi nutné, je reset BIOS před zasunutím nové GPU. RAM po výměně můžou fungovat, ale taky nemusí a je nutný reset.

Jak RAM, tak graficka karta je u obou PC kompatibilni, vymenit navzajem jdou.

Pokud ti grafika nefungovala, mohlo to mit duvody:
- spatne jsi grafiku zastrcil, je treba, aby to udelal nekdo, kdo to umi.
- grafika nebo zakladni deska je nakopnuta a vymenu nepobrala.
- na vykonejsi grafiku nemas ve svem PC dostatecne vykonny zdroj a musel bys i ten vymenit.

Obavam se, ze tohle sam nedas, muzes zkusit vymenu te zvukovky, proste si najdes libovolnou 8-kanalovou zvukovku do PCI nebo PCIe, podle volnych slotu, ktere tam mas a ozkousis. Radit presny typ zvukovky, ktera ti na tu exotickou desku pujde by mohl jen nekdo, kdo ma s tou deskou nejakou zkusenost a prilis neverim, ze nekoho takoveho najdes. Kdyz proste neco koupis, spis to fungovat bude, ale taky nemusi, zaruku ti tu nikdo neda.

Slyset to urcite nebudes chtit, ale nejlepsi by bylo oba zastarale PC, ktere jsou davno za svoji zivotnosti a mohou kdykoli prestat fungovat, vyhodit a koupit novy pocitac, dneska sezenes neco mnohem vykonejsiho docela levne, nebo-li i soucasny lowend je mnohokrat vykonejsi a bude mit integrovanych i 8 kanalu zvukovky.

ten tvůj pc je úplně na prd.
na 3/4 prdu je ten kámošův pc, tak do něho nejebej, když si parametry základní desky neumíš vyhledat a s výměnou hw si nejspíš taky neporadíš.
samozřejmě os je ideální nainstalovat znovu (s ovladači). ale nezlob se, tebe mám v kategorii "nasrané v rukách", čili myslím si, že ty to nevylepšíš.

šroty jsou oba dva, na rozumné použití ztráta času, nejvíc by jim pomohla nějaká "lite verze os".

Tady se zase míchají hrušky s jablkama. Vzhledem k tomu, že OBĚ zvukovky jsou na deskách INTEGROVANÉ, tak jakákoliv jejich výměna nepřichází v úvahu, pokud teda nejseš absolutní mistr v pájení a přeprogramovávání chipsetů, aby to po přehození vůbec fungovalo.

Z prvního šrotu si tak maximálně vytahej disky a zbytek zahoď, do druhého maximálně můžeš někde v bazaru doopatřit ještě 2x2GB RAM stejných parametrů, z toho prvního šrotu to nemá cenu vytahovat a přidávat do druhýho, navíc bys přišel o dualchannel.

Co se extra zvukovky týče, vzhledem k počtu rozšiřujících slotů si můžeš pořídit kdekoliv cokoliv, co půjde buď do PCI, nebo PCIe-x1, případně pochopitelně je možné připojit i zvukovku externí, opět dle libosti a chuti toho kterého soudruha :-)

Tvoje základní deska GA-965P-DS3 podporuje procesor E8400 neoficiálně. Bude potřeba aktualizovat BIOS. Protože jsi nezvládl přehození grafiky a to bylo na 98procent rukama nedoporučuji se do toho pouštět sám.
Po aktualizaci BIOSu bych přehodil CPU, vybral lepší chladič, použil teplovodivou pastu a znovu přehodil grafiky zkusil sloučit ramky s tím že se to musí otestovat memtestem.

Vzhledem k tomu, ze mas problemy i s prehozenim graficke karty, tak bych ve tvem pripade sel cestou nejake externi zvukovky na USB. Dela je kde kdo, od cinskych za par kacek az po Creative za ctyri litry (a urcite bys nasel i drazsi).