Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Displayport 1.4 vs HDMI 2.0

Dobrý den,
omlouvám se, že obtěžuji tématem, který se dá víceméně dohledat na internetu, ovšem ať jsem hledal, jak jsem hledal, nenašel jsem zásadní a všechny podstatné rozdíly a porovnání mezi těmato dvěma kabely dané verze.

Mám totiž nový počítač, včetně monitoru (benq pd2725u) a chci jej mít propojen kabelem takovým, který je po všech směrech (hlavně po stránce rychlosti přenosu, obrazu...), lepší.
Můj PC samozřejmě obsahuje dle požadavků na sestavení již oba porty, takže v tomto problém není. Jen nevím, zda mám monitor propojit právě oným Displayportem 1.4 nebo HDMI 2.0?

Jaký je rozdíl mezi nimi co se týče kvality rychlosti přenosu, rozlišení, audia apod?

Děkuji Vám

Koukal jsem se na web a pisou, aby uzivatele prestali pouzivat nejake pofiderni programy, ktere ctou velikost pameti s dxdiag, kde je to spatne zapsane. GPU-Z ma udajne cist pamet spravne.

Ale urcite se ti to nebude libit jako muj prvni koment a povedes si zase svou.

V pohodě, klidně to vyjedu jiným programem. Ale padla otázka, jakou mám grafiku a tu jsem víceméně zmínil a na tom se nic nemění.
GeForce GTX 1060 6GB :) Nyní bych tedy poprosil odpověď, který ten kabel mám raději zvolit pro nejlepší propojení a zobrazování apod.? DisplayPort 1.4 nebo HDMI 2.0 ?

Mnohokrát Děkuji ;)

p.s. svou si určitě nepovedu, nemám problém použít jiný software pro detailní identifikaci grafiky, každopádně grafiku mám výše zmíněnou a pokud budou potřeba podrobnosti o grafice, klidně to mohu vyjet nějakým jiným softwarem. A ještě dotaz tedy k tvé poslední větě (poznámce) Everest Ultimate Edition je pofiderní software pro zjišťování info hardwaru apod.?

Pokud jsem dobre koukal, tak k tomu monitoru je dodavan, jak HDMI, tak DP kabel. Neni teda nic jednodusiho, nez to vyzkouset oboji.

Monitor je UHD, 60Hz, 8bit+FRC, bez FreeSyncu.

Myslim si, ze kdyz vlezes do ovladace graficke karty, tak ti pri pripojeni pres DP ukaze moznost zvolit 10bit nebo-li muzes mit zapnute to FRC, zatimco pri pripojeni pres HDMI tam bude "jen" 8bit. Takze je o neco lepsi pouzit ten DP kabel. Realne je to "neviditelne" vylepseni, ale kdyz mas oba kabely, tak pouzij DP.

Nevím, co jsem podle Vás ukradl. Nic nemám kradeného a tohle si, prosím, vyprošuji. Veškeré programy zakupuji licence, a to i za několik tisíc. Proč bych kradl nějaké softwary, když mám počítač za 100 tisíc. Přišlo by mi tedy poté poněkud hloupé a zbytečné nějaké softwary za pár stovek krást. Ani nevím, na jaký software narážíte. Nevím tedy, co jsem dle Vás ukradl, ale nelíbí se mi to. Pokud nevěříte, přijeďte se podívat, veškeré mé zaplacené programy Vám velice rád předvedu včetně licencí na mé jméno, faktury a objednávkový formulář z daných stránek.
Nevím tedy, co jsem dle Vás ukradl. GPU-Z jsem stáhl z internetu jen proto, abych Vám vyjel požadované informace ke grafické kartě a jak vidím, zase někomu vadí, že jsem vyjel všechno. Ano, to proto, abych poté zase nečekal odpovědi, že tam něco chybí a požadujete ještě další informace. Přidal jsem tedy rovnou raději i ty "zbytečné" ...
Pěkný den!

Popravdě ani nevím, co to windows enterprise je.
Ano, everest ultimate edition mám z flashky, tehdy před lety mi ho poskytl kamarád jako full verzi, tak asi ta bude "kradená" neboť je to Portable verze. Pokud myslíte onen Everest, jinak jej prakticky nepoužívám.

Ano, souhlasím. Jsou lepší SW na detekci a informace hardwaru a softwaru

Popravdě ani nevím, co to windows enterprise je.

Enterprise je edice Windows, která se používá zejména ve firemním prostředí. U domácích uživatelů není zrovna běžná, a pokud se objeví, je to většinou nelegální instalace, nebo-li warez.

Kde jsi systém koupil? Co je uvedeno na faktuře?

S tím Everestem to je jasné... Když ukradneš auto a budeš se obhajovat, že jej prakticky nepoužíváš, projde to? Co myslíš? ;-)

Treba ma beznou edici Windows a Enterprise mu ukazuje prave jen ten Everest, o kterem jsme uz tu vedli debatu, ze casto ukazuje nesmysly. ;-) Navic priznal, ze ma nejakou historickou verzi, kterou dostal pred lety od kamarada, muze to tak obsahovat cokoli.

edici windows (i budoucí) vyčteš stále ze stejného místa v registrech, everest nevymýšlí nic nového:
~HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProductName

podstatnější je, aby se tazatel místo generování 800kb románů naučil udělat praktičtější výpis hw, který bude užitečný i pro něj.

Nemůžu za to, že ten program (software) nenabízel uložení screenu v jiném formátu, než gif.
Ale o.k., převedu to do PNG, když je problém to otevřít a konečně mi, prosím, poradit a vyjádřit se. Chápu, že asi nemáte software na otevírání gif souborů nebo se Vám nechce, ale neodepisujete mi na aktuální otázky a máte zvláštní požadavky. Zkusím tedy naposledy vyhovět, ale rád bych případně ty kabely již zakoupil. Děkuji za pochopení.

Omlouvám se za poněkud drsnější reakci, ale opravdu i když jsem dodal požadované a víceméně stejné informace o grafice, pomocí doporučeného softwaru tedy detailní, nakonec je problém zase s formátem, ve kterém jsem jej uložil. Ale jak říkám, vyhovuji a převedl jsem jej na PNG, a přikládám níže. Prosím tedy, o co nejdřívější vyjádření, který z kabelu zvolit spíše a který je "LEPŠÍ"?

Děkuji mnohokrát a přeji příjemný den ;)

Kdyz ja uz nevim, co vic napsat. Plati, co jsem tu psal i co psal HPET.

DP je lepsi, ale jeho vychytavky na monitoru nemas, nevyuzijes to.

Jedine, co muzes resit, je to FRC nebo-li monitor ma 8bit + 2bit (FRC) = 10 bit. FRC je softwarove dopocitavani obrazu. Windows standardne zobrazuji 8bit. Pokud chces 10 bit teda dalsi 2 bity navic dopocitane do obrazu, musis si to nastavit v ovladaci graficke karty sam. Pravdepodobne to vyrobce monitoru implementoval jen na nejaky vstup a nedohledal jsem kam, nenasel jsem to na webu nikde napsane. Tipnul bych si ale, ze to bude na DP konektoru.

rád bych případně ty kabely již zakoupil

U toho monitoru je napsane, ze DP 1.4 a HDMI 2.0 kabely jsou soucasti dodavky! Tys je tam nemel? V tom pripade kup DP kabel.

Ahoj.
Jo super, to mi víceméně stačí. Takže obecně je DP ale lepší, hlavně co se týče rozsahu kvality při rozlišení 8K a výše? Tuším, že co jsem prohlížel na internetu, displayport vycházel o něco lépe jeho "kapacitou". Ovšem lidé mluvili i o nějakých nevýhodách DP, avšak konkrétní nevýhody DP jsem nenalezl, takže konkrétní nevýhody DP neznám.

Jinak ano, součástí balení byl DP, ovšem s konektorem DP na DP-mini, ovšem můj nový PC má jen klasický DP a mini do něj nepůjde. Musím tedy koupit nový.
Takže víceméně je asi jedno, v mém případě, zda to připojím HDMI nebo DP, neboť monitor stále nedosahuje případných maxim, kdy by šel znát rozdíl. (?). I přesto raději zvolím OBECNĚ TEN LEPŠÍ, což bude asi DP? :)

Děkuji za rady a objednám tedy DP. Ovšem jejich nabídka je omezenější, doporučíte mi nějaký dobrý, konkrétně nějakého výrobce, značku? Poněkud mě překvapilo, že GoGEN, který není nijaký zázrak, stojí dvakrát tolik co třeba PremiumCord. Chápu, že to bude asi stejné, ovšem rozdíly mohou být třeba ve stínění kabelu, šířce kabelu a obsahu kabelu samotného (měď apod...), proto bych bral ten lepší ;)

Díky za poslední radu, jestli máte nějaké tip na konkrétního výrobce (značku), vážím si Vašich rad ;)

Přeji fajn den

Musel jsem si projet sve nakupy na CZC a Alze a muzu tak zodpovedne konstatovat, ze jsem nikdy zadny DP kabel nekupoval. Pritom PC mam k monitoru pripojene pres DP. Vzdycky stacily ty dodane.

Jo, tohle je sileny, nedela to jenom BenQ, ale i Dell se svymi pochybnymi monitory uz setri tak moc, ze dava jen miniDP kabel. :-/

Co muzu rict k Alze, ze maji znacku Vention, kterou znam z koupe HDMI kabelu a tu teda neber, to uz radeji ten PremiumCord nebo Roline, oboji bude ok.

Edit:

rozdíly mohou být třeba ve stínění kabelu, šířce kabelu a obsahu kabelu samotného

Urcite, ale spis bych vzal nejaky opleteny kabel, kde lidi napsali v minirecenzich, ze neni moc tvrdy a da se s nim pracovat a ohybat ho, jak potrebujes. Zalezi take na delce kabelu, cim delsi, tim vic problemu a tim vic se potrebujes zamerit na kvalitu, jestli beres klasiku do 2m, tak je to uplne jedno.

Aha, a právě jsem se teď díval na tohle: https://www.alza.cz/vention-displayport-dp-1-4-cable-8k-2m-black-d5858282.htm, tedy na Vention. Dle hodnocení je dobrý a zaujal mě právě tím, že je to 1.4, kterých moc není a jednak opleteným kabelem, dvojitým stíněním a kovovými pozlacenými konektory.
Zvolil bych ClickTronic, ten však dělá jen 1.2; nebo audioquest, ten však nedělá DP. Stejně tak Bandridge a jiné značky, se kterými mám celkem dobré zkušenosti.

Ten Vention tedy nebrat i přes dobré recenze a vcelku dobré parametry?

U tohoto PremiumCord se mi právě nelíbí ten nepoddajný kabel, našel jsem dokonce nějaký jiný typ PremiumCord, ale k němu téměř žádné recenze - https://www.tsbohemia.cz/premiumcord-displayport-1-4-pripojny-kabel-kovove-a-zlacene-konektory-2m_d392552.html

Dále mě jako Tip napadl ten Vention,
Dále např. HAMA - https://www.okay.cz/kabel-hama-displayport-1-4-uhd-8k-200699/?gclid=Cj0KCQiAoNWOBhCwARIsAAiHnEh_uzs7KwPOm21qO_PXZiWOVIHQ6F4uDR_Ry0CR6EXRiGv7yPE2B1MaAtxCEALw_wcB#nopop
A naposledy např. Roline Gold - https://vga-dvi-hdmi.heureka.cz/roline-11_04_5645/#prehled/ - ten se ale hůře shání...

Těch kabelů DP 1.4 moc není, tyto mi z toho, co jsem našel, přijdou asi nejkvalitnější. Takže teď BABO raď :D zatím díky tomu pletenému kabelu u mě převažují Vention, HAMA, případně Roline Gold a nebo ten druhý PremiumCord, obecně pak i z pohledu zpracování asi HAMA, PremiumCord a Vention s těmi pletenými kabely.

Váš názor?

Souhlasim.

Akorat, kdyz jsem tam u toho Vention cetl ty ohlasy, ktere nebyly pozitivni, vzpomnel jsem si na vlastni zkusenost s Vention u HDMI kabelu. Ja se budu teda radeji Vention vyhybat, dokud me nekdo nepresvedci, ze mel kabel od nich ok a ze jsem ja mel jen smulu. ;-)

Tak zas vyloženě stejne to není, DP 1.4 proti 2.0 podporuje vyší rychlost, a něco navíc třeba MST nebo co se tyče hrani tak Nvidia VRR, G-SYNC, YCbCr 4:4:4 a podobně, což ovšem neznamená ze to v tazatelově případě něco mění.
Pokud vím, ted se zpravidla pro nové GK a monitory hlavně ty s vyšším rozlišením a podporou GS/FS spíše upřednostňuje DP jak Hdmi 2.0.

Pozor: tady se nemluvi o rozdilech mezi DisplayPort a HDMI, ale o rozdilech mezi DP 1.4 a HDMI 2.0. On proste v monitoru lepsi konektor HDMI 2.1, ktery umi to 10K nema. Proto v pripade tazatele je malinko lepsi pro jeho monitor ten DP. Zalezi vsak, jestli to "navic" vubec tazatel vyuzije. Uz vlastne diskuze skoncila, tazatel si mysli, ze ano a porizuje DP kabel.