Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem procesor + nová deska

Ahoj, mám cca 14000,- a potřebuju novou desku s procesorem. Do desky přijde tato grafika EVGA GTX 1070 SC Black Edition Gaming (08G-P4-5173) a 16GB RAM 4x4 DDR4-2400. Můžete poradit nejlepší kombinaci desky a procesoru? Je lepší Intel Core i7-12700KF @ 3.6GHz , nebo Intel Core i9-10900KF @ 3.7GHz, případně je to zbytečné?

PC je na hry a takovou tu domácí kancelářskou práci + přehrát film a stáhnout muziku.

Díky za radu

JD

10900 je starý, bral bych jedině z bazaru za 4k

https://www.alza.cz/intel-core-i7-12700kf-d6767571.htm?o=1
https://www.alza.cz/msi-pro-z690-a-ddr4-d6800258.htm

jsi trochu nad limitem plus chlazení...
tak možná vrátit se na zem a vzít 10600KF

pak bys mohl prodat to staré jako komplet a vyměnit i ramky za rychlost 3600+.

Edit: důvod proč bych nebral levnější mATX desku je spotřeba procesoru/mohutnost a potřeba chlazení napájecí kaskády. u těch levných předpokládám to bude nedostatečně naddimenzované na 250w.

Máš pravdu, ale se svýma znalostma taktovat nebudu. Koupím toto
https://www.alza.cz/intel-core-i7-12700-d6939802.htm
a toto
https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b660-plus-wifi-d4-ddr4-intel-b660/335631/produkt
prodám stávající a dokoupím paměti 3200 MHz
https://www.czc.cz/kingston-fury-renegade-black-16gb-2x8gb-ddr4-3200-cl16/323108/produkt

A příští rok to bude připravené na upgrade grafiky :-)

Díky za pomoc, máš ještě nějakou radu

Paměti bych vzal 3600 je to +300kč bude se ti to pak lépe prodávat.
https://www.czc.cz/kingston-fury-renegade-black-16gb-2x8gb-ddr4-3600-cl16/329941/produkt

chladit procesor chceš čím ? tím chladičem v balení ?
v úvahu připadají Arctic Freezer i35, SilentiumPC Fortis 5 z těch levnějších. tyhle mají podporu pro sck 1700 přímo napsanou, zybtekl výrobců tam asi to uchycení dodá ale není jasné že nekoupíš verzi ještě bez. k noctue to výrobce asi zdarma pošle.

teď sem to ještě dopsal

paměti - info o desce píše 4x DDR4 až 3200 MHz (až 5333 MHz OC) - to se potom nějak nastavuje?

jo v biosu. 3200 je oficiální rychlost něco jako 130 na dálnici ale když koupíš 3600 pojedeš 145 :-)

chlazení - ano, měl jsem v plánu chladič v balení s procesorem - je to blbě?

zkusit to můžeš a vyměnit se dá vždycky. předpokládám že ten boxovaný chladič může omezit výkon procesoru. ale je to nový cpu není vyzkoušeno.

Je to dotaz, ne ze bych tu chtel nekoho presvedcovat, ale k cemu je dobry procesor do klasickeho desktopu spis herniho s E jadry?

Pokud Alder Lake, tak bych sel do i5-12500, ktery ma 6C/12T klasicka velka jadra bez tech E jader. Na jeho vyuziti za me ideal.

Nebo bych klidne sel do stareho i7-10700F, za 6875 na CZC ma porad 8 jadro za peknou cenu.

Nemuzu si pomoct, ale pokud 8jadro, tak furt dava smysl ten i7-10700F vzhledem k cene.

Jestli si ale chce priplatit za nepatrne vykonu navic cele 2.000 Kc, tak potom ma smysl uvazovat o i7-12700 nebo Ryzen 5800X. Ktery z nich ale poradit nedokazu, vyhoda Ryzenu je nezkriplena architektura, na druhou stranu E jadra u Intelu by mela jit v BIOSu vypnout a oba procesory stoji stejne, takze muze zkusit ten Intel, ktery je novejsi a asi i o neco malo vykonejsi. Ja ho sam nemam, takze ho hodnotit nedokazu.

---

tazatel: Mam Ryzen 5800X a GeForce GTX 1080, zadny problem tam neni.

Ahoj, beru to tak, že to co teď kupuju, tak nebudu 2-3 roky měnit, proto možná trochu předimenzováno, ale jak jsem psal již v úvodu, nechám si rád poradit. Upgrade dělám kvůli hraní, takže pokud je z tohoto pohledu něco vhodnějšího, prosím doporuč, díky

Do prosince kdy cca vyšla řada Intel 12x00 byla lepší volba podle mě AMD. Já mám levnou desku a 5800x
Podívej se na https://www.czc.cz/msi-b550m-pro-vdh-amd-b550/332680/produkt?gclid=CjwKCAiA24SPBhB0EiwAjBgkhjDW5Keou0oY8MfNxraVapKYWoNM5B2tVeI6mYwvzPkT0FitarnRHRoCNuMQAvD_BwE

Najdi si porovnání na YouTube. Intel je o něco málo výkonnější v některých hrách ale většinou je to měřeno na sestavách s top grafikou, doma bude rozdíl dva snímky. Pro AMD hovoří menší spotřeba a CPU je v nových konzolích, nové hry by mohly být víc optimalizovaný pro AMD.
Popravdě kdybych si měl teď vybrat rozum by říkal AMD, srdce hráče Intel:-)