Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Klonování HDD na menší kapacitu. Jde?

Ave. Viz nadpis. Mám plonkovní čtvrtterový SSD /rychlý Crucial/ a chtěl bych jej strčit do notesu manželky. Ona tam má tero nějaké zdechliny 5k4, předinstalovaný OS, z devadesáti procent nevyužitý (ten disk), komplet data a soft asi padesát giga. Zde dotaz: jde nějakou magií docílit klonu OS na menší disk? Nepotřebuju tam kopírovat instalační partišnu, pouze systém s instalovanými aplikacemi a uživatelská data - jak pravím, vše se vleze do /když to přeženu/ sta giga. Jedná se o diluviální Win8.1 s extenzí OpenShell. Nebijte mě do hlavy, fakt to nevím. Za potenciální rady budu vděčný.

To znamená, že se mi naklonuje celý disk na menší kapacitu, jen bude na oddíle systému méně místa (když předpokládáme, že "celý původní" disk má ani ne půlku uložených dat "celého nového" disku?) Tedy i s instalační partišnou (cca deset giga)? To je třeba pochopit: já nejsem laik, jen jsem takovou eskamotáž nikdy nedělal. Když to zku*vím na manželčině stroji, su týden bez večeře ]:)...

Pokud mluvíme o klonování, tak to na menší disk nejde (je to 1:1, sektor po sektoru). Ale je možné udělat "image" celého (fyzického) disku a pokud celkový objem dat všech oddílů je menší, než kapacita cílového disku, z této image to obnovit, takže tam budou všechny oddíly se všemi daty (ale dle potřeby zmenšené, což se týká vpodstatě oddílu C:, ev. D: a dalších, pokud tam jsou). EFI a WinRE oddíl bude přenesen 1:1, pokud se bavíme o W10.

Některé programy to udělají "na 1 zátah", takže to vypadá jako klonování :-) u jiných je to třeba udělat postupně.

ale len v tom prípade, ak je obsah zapísaných dát menší, ako kapacita nového disku spolu so zavádzacím sektorom, prípadne nasekanými unknown partition (neznámymi oddielmi) tabuľky NTFS či voľného, neformátovaného oddielu vyčlenený firmware SSD.

Klon predstavuje kopčenie dát, sektor-by-sektor, bit po bite čo v prípade iba zmazaných hlavičiek súborov, ktoré existujú na voľnom mieste disku ale sú tzv. pre systém neviditeľné, predstavuje problém. Záleží od inteligencie algoritmu backuppera, ako si s vecou v prípade klonu poradí.

Bežne bohate stačí spraviť Image logických oddielov niekam bokom, nemusí sa človek babrať s klonmi zase len a len na úplne čistý disk, lebo klonovací SW ho beztak načisto zmaže a prepíše.

Zase sa snažíš pokus o retro zverejnený návod na fóre, ako zvýšiť kapacitu hdd.

Klon je úplne hovadina, normálny človek to nerobí ak má v úmysle zálohovať, okopčiť logické oddiely so systémom prípade iba s dátami.

Dokonca aj pri výmene HW stačí spraviť iba Image systémových oddielov niekam bokom, solídny backupper si s náhradou, zámenou ovladačov u nového HW počas "recovery", poradí.

Ne, v podstate vsechny ty programy umi jak z beziciho OS, tak pro paranoiky z vlastniho bootu, Acronis tam ma linuxove jadro, jine (Macrium) spousti napriklad Windows PE, princip je stejny.

---

mife, proste uz neco stahni, instalni a udelej, funguje Acronis, funguje Macrium, jiste funguji i ty dalsi softy. :-)

no kdo zkoušel používat windowsí verzi true image, ta to vadné značení zdroje a cíle dokonce předvádí sama, absolutně debilní sw.

ale protože k instalaci potřebuje zakoupit licenční klíč, je lepší využít stažené .iso k nabootování mnohem funkčnějšího gui, zkontrolovat podle pojmenovaných oddílů, že program vybral ty správné, bez zbytečného instalátoru.
jedna technická: ati používám vždy k uložení do image nebo k obnově z image.
nabídka clone není na úvodní obrazovce, ale v horním menu nebo dole v tools (vídejko)