Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou zvolit konfiguraci počítače na práci s Excelem

Chystám se kupovat nový stolní počítač a uvažuji o takové konfiguraci, aby mi usnadnila a zrychlila práci s velkými soubory. Operační systém bude Windows.

Např. mám excelovskou tabulku o 43 000 řádcích, soubor má 150 MB.

Na současném počítači mi trvá asi 8 minut, než se soubor otevře, což je prostě umrtvující. Při práci se stránka neposouvá plynule a zasekává se (používám LibreOffice Calc a Windows 10).

Předpokládám, že problém může být v nedostatku operační paměti, ale i v nevhodném SSD disku, současně mám otevřeno samozřejmě řadu jiných programů, se kterými paralelně pracuji (několik oken wordu, resp. LibreOffice Writer, stovky záložek ve Firefox, Skype, Whatsapp, The Bat, rádio, televizi atd., a k tomu nějaké další programy pro práci, po spuštění grafického editoru jako Gimp se mi počítač na pár minut úplně zasekne).

Aktuální konfigurace je taková: procesor Intel Core i5-8400, operační paměť HyperX 16GB KIT DDR4 2400MHz CL15, pevný disk Crucial MX500 1TB SSD SATA III.

Četl jsem, že pevný disk (SSD) je třeba volit podle toho, zda umí paralelně zpracovávat mnoho malých souborů, ale moc z těch rad nejsem moudrý, protože bývají protichůdné.

Navíc uvažuji, že v novém počítači koupím dva SSD disky a postavím je do RAID 1 pro případ ztráty jednoho z nich, abych mohl plynule pokračovat v práci. Jenže jsem se dočetl, že problém RAID 1 je, že zápis bude pomalejší, protože se data zapisují na dva disky.

Poradíte, na co bych se při rozhodování a hledání vhodného řešení měl zaměřit? Děkuji.

Tak se podívej do správce úloh na vytížení. A pokud jsou problémy s tabulkami, není snad přitom nutno PC zatěžovat dalšími úlohami (stovky záložek ve Firefox, Skype, Whatsapp, The Bat, rádio, televizi atd.). Vyzkoušej to bez nich. A na kolik % máš plný ten SSD?

Možná jsi na limitu či za limitem, co ten tvůj tabulkový procesor zvládne.

Mám také jednu rozsáhlou *xlsm "aplikaci" (používám to jako nástroj pro aktualizaci rozsáhlého překladu jedné hry), desítky tisíc řádků na mnoha listech, makra… a některé třídící či vyhledávací operace (nad desítkami tisíc položkami) také pár desítek vteřin trvají… musím to vydržet :)
Ten *xlsm má "jen" přes 10mega.

Ty sám bys měl posoudit, zda převod do databáze by nemohl být řešením tvého problému.

No, ono to vůbec nemusí být jednoduché, je potřeba umět databázový program (Access např.) a vytvořit si vše potřebné v něm. S nějakým klik-klik, copy/paste převodem z Excelu bych spíše nepočítal…

"Převod celého problému/úkolu do databáze" by bylo přesnější :-)

Na 99% nie. 16 GB a 1TB SSD je viac ako dostačujúce.
Problém bude v samotnej tabuľke a dátach.
40 tisíc riadkov nie je veľa, ale 150 MB už áno. Takže záleží čo ten objem robí, čo v tých riadkoch všetko je, či je tam použité nejaké divoké formátovanie, vzorce, alebo niečo neštandardné.. 40 tisíc riadkov "suchých" dát by nemalo robiť väčšie problémy.

A nebude spíš problém v tom, že používáte na dané účely nevhodný program? (na velké množství dat je přece databáze...)
Případně, že v něm máte nevodně sestavené vzorce? Vybavuju si jeden takový soubor co mi byl dodát k úpravě, ve kterém po změně jednoho čísla trvalo několik desítek sekund, než se tabulka přepočítala a bylo pak možné zadat další číslo. Po úpravě a optimalizaci vzorců se ten čas zkrátil na pár sekund...

mám excelovskou tabulku o 43 000 řádcích, soubor má 150 MB

to skutečně není normální.
excel je nejlépe optimalizovaný tabulkový kalkulátor, určitě si povede lépe než calc, přesto je to nesmysl.
vypsaný hw vypadá slušně, nemá cenu na jednu tabulku kupovat server. o kontrole vytížení ve správci úloh už psali. samozřejmě je zajímavé sledovat vytížení ram a cpu během načítání gigatabulky.
ale hlavní chyba je v hloupém způsobu práce, toto je jednoznačně určeno pro access nebo jinou databázi.

Četl jsem, že pevný disk (SSD) je třeba volit podle toho, zda umí paralelně zpracovávat mnoho malých souborů

nemá cenu něco číst, ale chápat co píšou. když se oháníš jedním 150mb souborem, proč vytahuješ "mnoho malých souborů"?
kromě rychlosti tě zajímají přístupové doby, anebo počet přístupů za sekundu. tam je právě řádový rozdíl ssd proti hdd. rozdíly mezi rychlostmi ssd (nebo nvme) jsou už jen bonus.

stovky záložek ve ff je něco jiného než stovky tabů. když ti to dělá dobře a vyznáš se v tom, klidně to používej.

problém RAID 1 je, že zápis bude pomalejší, protože se data zapisují na dva disky.

což řeší nvme a nemusíš se vůbec pytlíkovat s raidem.
(u zápisu do sw raid jde spíš o jeho režii, bůhvíjaké zpomalení tam není, to se nezapisuje postupně po sobě)

jen náhledem mi z tvých reakcí vyplývá, že přijímáš pouze vlastní názor, i když laicky pomýlený, a přesto z něj neplánuješ ustoupit. takže tu nemá cenu ztrácet čas.

Jestliže používáš jen to, co píšeš, je pro tebe skvělým řešením nějaká distribuce Linuxu. Ze zkušeností doporučuji Fedora. Uvidíš ten fofr oproti Widlím. Budeš mít systém zadarmo a legální a ušetříš za nový počítač.

Pokud to myslíš vážně, že musíš mít při práci s "velkým" Excelem puštěné rádio a TV a ještě Gimp a stovky záložek, a další, tak asi není pomoci (v rámci běžného PC). Řešením je jiná organizace práce ...

16gb dokáže sežrat prohlížeč se stovkou záložek.
První bych vyzkoušel jak se chová Calc bez ostatních puštěných věci.

Podle.me koupi nového PC s vícejádrovym procesorem, větší ram a.nvme SSD by jsi vše zrychlil nejméně 2x. Ale jak se zrychlí ten Calc napoví ten pokus nahoře.

Pokud penize nejsou problém volil bych 12ti jádro Ryzen 5900x, 32gb nebo 64gb rám a nvme disk třeba ADATA XPG GAMMIX S50 Lite 1TB
Případně pokud chceš spíš intel tak 12700 má 8velkých jader a 4 malé