Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Modrá smrt

Zdravím, asi před měsícem jsem si reinstaloval windows a od té doby mi to 2-3 denně vyhodí modrou smrt. Vyhazuje to pokaždé jinou chybu, ale nejčastěji se objevuje IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL a SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED. Zkoušel jsem windows znovu reinstalovat, zkontrolovat disky a ovladače by měli být aktuální, ale ani jedna věc nepomohla. Pokud by někdo věděl jak pomoc, tak budu rád.

Windows 10

CPU - AMD Ryzen 5 2600
GPU - 1070 Ti (MSI)
RAM - Hyperx 16 gb single-channel DDR4 (Když jsem se teď díval na typ ramky, tak mi to nechce ukázat přesný typ a místo 2600 MHZ mi to jede na 1200)
MB - Gigabyte Technology Co. Ltd. AB350M-Gaming 3-CF (AM4)

Když jsem se teď díval na typ ramky, tak mi to nechce ukázat přesný typ

Čemu říkáš "to"? Použij třeba program CPU-Z.

Ovladač jsi stahoval z webu Gigabyte? Nejdřív čipset a pak ostatní....?

Nic nezkazíš kontrolou paměti (Memtest 86+) a disku (SMART - Crystal Disk Info).

To jsou zrovna dost obecné chyby. Hlavně ta první mě po léta svého času trápila v XP (zcela nahodile, někdy po trýdnu, jindy po měsíci, jindy několikrát denně), proto jsem o ní něco hledal a měla mít souvislost s hw nebo ovladači, ale vše bylo napsané dost obecně. Bylo ještě několik dalších (vedoucích na zcela obecné příčiny), ale to s tím přerušením že není menší nebo rovné bylo zdaleka nejčastější. Vyndaval jsem přebytečné karty (analogovou tv kartu jsem už dávno nepotřeboval, sériové a paralelní porty zrovna taky ne), abych eliminoval co nejvíc příčin. Taky se mi zdálo, že některé nedoléhají, tak jsem z nich odmontoval ty plechy, aby se zasunuly do sběrnice nadoraz. Nejhorší bylo, že každý takový zásah na chvíli pomohl a já myslel, že je vyhráno.
Musím zaklepat, už je delší dobu pokoj. Příčina byla nakobec v kabelu k napájení disku. Redukce ze starého na nový konektor (molex na sata) byla nějaká pošahaná a disk ztratil napájení (přišel jsem na to až když jsem se podíval do biosu a disky tam zrovna nebyly vidět (předtím jsem ale nic takového nepozoroval), ale tipoval jsem spíš datový kabel). Koupil jsem teda zásobu nových redukcí (pro jistotu jsem vyměnil i ty ostatní) a je už několik let pokoj. Ale nikdy by mě nenapadlo, že ztráta napájení disku navíc na řadiči, který podporuje hot-plug může způsobit modrou smrt. Podotýkám, že šlo o jeden z datových disků, nebyl to systémový disk, tam bych to ještě možná pochopil, i když by mi to taky bylo divné.
Ten počítač měl tehdy za sebou zhruba 10 let, u tak starého počítače neprobíhají normálně změny hw ani sw (opravdu nejsem blázen, co by na starý střep instaloval desítky, takový počítač už se prostě jenom používá k tomu, k čemu byl sestavený), tím automaticky padaly rady na příčinu v nedávno přidaném hw nebo sw.